Skocz do zawartości


Zdjęcie

Neandertalczycy mięsożerni, neandertalczycy wszystkożerni


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Neandertalczycy mięsożerni, neandertalczycy wszystkożerni


Dołączona grafika


Neandertalskie trzonowce. Copyright: Senckenberg Forschungsinstitut


Dieta neandertalczyków była dostosowana do środowiska – stwierdził międzynarodowy zespół badaczy, który analizował ślady starcia na zębach trzonowych tych wymarłych ludzi oraz Homo sapiens.

Choć takie stwierdzenie może wydawać się czymś oczywistym, to jednak tak nie jest. Przez długi czas zakładano bowiem, że dieta neandertalczyków była mało urozmaicona i składała się prawie wyłącznie z mięsa i to w dodatku dużych zwierząt. Uważano nawet, że przywiązanie do mięsa doprowadziło do wymarcia tego gatunku. Gdy w wyniku zmian klimatycznych zniknęły wielkie ssaki, to – zdaniem niektórych – neandertalczycy nie zdołali w odróżnieniu od wszystkożernych Homo sapiens dostosować się do nowego środowiska. Źródłem hipotezy o wybitnie mięsnej diecie neandertalczyków był brak na neandertalskich stanowiskach śladów spożywania roślin.

Różne badania ostatnich lat podważały jednak to założenie. Niedawne analizy kamienia nazębnego z neandertalskich zębów wykazały bezsprzecznie, że neandertalczycy jedli rośliny. Co więcej często nawet je gotowali.

Zespół, na czele którego stoi dr Luca Fiorenzi, również przyjrzał się zębom, ale skupił się na śladach starcia na powierzchni żującej górnych trzonowców. Badacze analizowali nie tylko zęby neandertalczyków (19 sztuk), ale też dawnych Homo sapiens (12) oraz współczesnych łowców-zbieraczy (42, w tym m.in. Inuitów, aborygenów i buszmenów San).

Dzięki połączeniu wyników badań zębów współczesnych łowców-zbieraczy z informacjami o ich diecie, naukowcy nauczyli się jak odróżniać od siebie trzonowce mięsożerców i wszystkożerców. Uzbrojeni w tę wiedzę mogli przystąpić do głównej części badań, czyli ustalenia diety dawnych ludzi.


Dołączona grafika


Stanowiska, z których pochodziły zęby neandertalczyków i Homo sapiens jedzących głównie mięso. Copyright: Senckenberg Forschungsinstitut


Okazało się, że zarówno u neandertalczyków jak i u dawnych Homo sapiens ze stanowisk w Europie starcia powierzchni żujących wskazują na dietę mięsną. Tymczasem przedstawiciele obu gatunków z Bliskiego Wschodu mają ślady charakterystyczne dla diety mieszanej.

Taki podział jest oczywiście łatwy do wyjaśnienia. Tereny południowe dostarczały bowiem w tamtym czasie dużo więcej pożywienia roślinnego w postaci owoców, ziaren czy orzechów. Na chłodnej północy dostęp do takiego jedzenia był ograniczony w związku z czym ludzie – niezależnie od gatunku – musieli bardziej polegać na pokarmie pochodzenia zwierzęcego. Jedynym europejskim stanowiskiem, gdzie zęby wykazały dietę mieszaną jest Krapina w Chorwacji.

Dołączona grafika


Stanowiska, z których pochodziły zęby neandertalczyków i Homo sapiens korzystających z diety mieszanej. Copyright: Senckenberg Forschungsinstitut


Tak więc mamy kolejny już dowód na to, że neandertalczycy byli gatunkiem wszystkożernym. Opisane powyżej badania mogą jednak być pewnym usprawiedliwieniem dla dawnych tez o mięsożerności naszych wymarłych kuzynów. W końcu przez długi czas wiedza o neandertalczykach kształtowała się tylko w oparciu o europejskie znaleziska.

Źródło
  • 2

#2

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też tak uważam, że o diecie danego osobnika przeważa środowisko naturalne.
Bardzo ciekawym przykładem tego jest papuga kea, zamieszkująca podgórskie obszary Nowej Zelandii.

Kea jest jedyną papugą polującą i jedzącą mięso. . Mięso jest bardziej odżywcze i umożliwia mięsożernym zwierzętom spędzanie niewielkiej części dnia na jedzeniu, ptak jedzący owoce i nasiona musi większą część dnia spędzać na jedzeniu. Prawdopodobnie zmniejszanie się obszarów bytowania tych papug przez wypas owiec zmusił je do jedzenia mięsa. Papugi te łowcami stały się więc prawdopodobnie niedawno. Świadczy o tym przede wszystkim słabsze rozwinięcie niektórych zmysłów, które są wysoko rozwinięte u innych ptaków drapieżnych. Przeprowadzono pewne
doswiadczenie. Papugi, które na pewno odżywiały się mięsem, złapano i wypuszczono w terenie, gdzie pożywienia
roślinnego jest dostatek. Papugi od razu skończyły z mięsną dietą i wróciły do pożywienia roślinnego.
  • 0



#3

Zielona Małpa.
  • Postów: 135
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niektóre organizmy mają możliwości dostosowania się do środowiska, inne nie.
Myślę, że z tego to wynika.
Kiedy dostosowanie się zostaje wymuszone ze względu na zmianę otoczenia czy tez warunkow życia, można zaobserwować które organizmy sobie poradzą.
  • 0

#4

perun.
  • Postów: 102
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Choć takie stwierdzenie może wydawać się czymś oczywistym, to jednak tak nie jest. Przez długi czas zakładano bowiem, że dieta neandertalczyków była mało urozmaicona i składała się prawie wyłącznie z mięsa i to w dodatku dużych zwierząt. Uważano nawet, że przywiązanie do mięsa doprowadziło do wymarcia tego gatunku. Gdy w wyniku zmian klimatycznych zniknęły wielkie ssaki, to – zdaniem niektórych – neandertalczycy nie zdołali w odróżnieniu od wszystkożernych Homo sapiens dostosować się do nowego środowiska.


a ja zawsze myslalem ze to my jestesmy odpowiedzialni za wymarcie neandertalczykow a tu taka niespodzianka..."przywiazanie do miesa" ,jestesmy rozgrzeszeni...dziwnym trafem,zawsze kiedy spotykalismy sie,niezaleznie od kontynetu,z troglodytami z jaskin :P,ci tajemniczo znikali,ustepujac nam najlepszych rejonow do zycia-bo wlasnie w tym kierunku nastepowala migracja ludzi...
przecietna grupa neandertalczykow liczaca ok 6 osobinkow,czasem troche wiecej nie miala zadnych szans w starciu z homo sapiens,ktora nie dosc ze korzystal z nowych technologii typu luk,kompletnie nieznany neandertalczykowi,atakowal z ukrycia w zorganizowanym ataku,to jeszcze zawsze dzialal w sporej grupie...oczywiscie nie zawsze wycinano troglodytow przy pierwszym spotkaniu,neandertalczyk czasem probowal nasladowac homo sapiens,bardzo nieudolnie kopiujac jego wyroby dla ktorych nie znal zastosowania ale predzej czy pozniej,nastepowal zgrzyt....wygrywal ten ktory sprawniej zabijal czyli my...

historia konlifktu pomiedzy homo sapiens a neandertalczykami jest stara jak swiat...wojne ludzie maja we krwi o wszystko,nawet niedobitkom troglodytow nie odpuscilimy,zabijajac w sagach "trolle" na dalekiej polnocy gdzie czlowiek dotarl troche pozniej...
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych