Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rekordowa utrata ozonu nad Arktyką


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rekordowa utrata ozonu nad Arktyką



Dołączona grafika


Ilustracja przedstawia rozkład temperatur nad Biegunem Północnym 6 marca 2011 roku, kiedy rozpoczęła się masowa utrata ozonu. Mapę rozkładu temperatur uzyskano dzięki instrumentom MIPAS. (Credits: Karlsruher Institut für Technologie (KIT))

Satelita Envisat należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, zarejestrował wyjątkowo niski poziom ozonu nad rejonem euro-atlantyckim w marcu tego roku.

Według naukowców, przyczyną utraty ozonu jest polarny cyklon nad Biegunem Północnym. Wyjątkowo silny wiatr izoluje zimne masy powietrza nad tym obszarem i uniemożliwia im mieszanie się z powietrzem ze średnich szerokości geograficznych.

Na chłodne masy powietrza nad Arktyką oddziałuje marcowe słońce (podobnie dzieje się w zimie na Antarktydzie). Przez to uwalniają się atomy chloru i boru z pochodnych chlorofluorowęglowodorów (CFC), rozbijające cząsteczki ozonu na pojedyncze cząstki tlenu.

Ozon znajduje się w ziemskiej stratosferze, na wysokości 20-25km nad powierzchnią. Stanowi warstwę ochronną przed słonecznym promieniowaniem ultrafioletowym, szczególnie groźnym dla morskich organizmów. Jest ono także zagrożeniem dla ludzi, może doprowadzić do raka skóry.


Biegun Północny - bardzo szybka utrata ozonu.
Poziom stężenia ozonu na Arktyce zbliża się niezwykle szybko do najniższego stanu odkąd prowadzone są pomiary.



Odnotowuje się znaczne wahania temperatury stratosfery nad Arktyką. W zimie 2010 roku była bardzo wysoka, za to w roku 1997 wyjątkowo niska, porównywalna z aktualną. Naukowcy podejrzewają, że niska temperatura w 1997 i 2011 roku jest powiązana z globalnymi zmianami klimatu.

Badacze przewidują dwa odmienne scenariusze. Jeden z nich zakłada zwiększone ubytki ozonu w przyszłości i dalszy spadek temperatury w zimie nad Arktyką. Drugi rzecz przeciwną – usprawniony przepływ mas powietrza w stratosferze między tropikami a wyższymi szerokościami geograficznymi i „załatanie” ubytków ozonu.

Stężenie CFC niestety nie maleje i freony wciąż wywierają wpływ na ozon. Dalsze obserwacje satelitarne pozwolą na dokładniejsze poznanie przepływu ozonu i zmian temperatury nad Biegunem Północnym, co pozwoli na dokładniejsze opracowanie przyszłych scenariuszy dla tego obszaru.

(Źródło: ESA)
http://www.realt5000...utf/pl/1734098/
http://www.kosmonaut...nu-arktyka.html

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 02.05.2011 - 11:56

  • 0

#2

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Było, pisałem o tym w temacie Ziemia w obliczu zagrożenia (post #558) już 5 kwietnia :)

Użytkownik kamilus edytował ten post 02.05.2011 - 12:49

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych