Skocz do zawartości


Dokąd dolecimy statkiem na parę wodną?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika


Najnowszy pomysł na podbój kosmosu zachwyca swoją prostotą – naukowcy pracują nad rozwiązaniami, które do podróży międzyplanetarnych pozwolą wykorzystać… parę wodną!

Brian McConnell, główny autor opracowania opisującego statki napędzane parą, wyjaśnia, że podstawowe technologie są już opracowane. Nowatorski pomysł jest tym samym wyjątkowo niskobudżetowy. Szacuje się, że podróż na Marsa z wykorzystaniem kosmicznego parostatku kosztowałaby mniej więcej tyle ile obecnie wydaje się na jeden lot wahadłowca do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podstawowy napęd takiego statku stanowiłyby silniki wykorzystujące energię słoneczną do podgrzania wody i przekształcenia jej w parę. Odpowiednia ilość pary kierowana do specjalnych dysz wytwarzałaby siłę ciągu.

Dodatkowym zastosowaniem wody w takim pojeździe byłaby ochrona przed promieniowaniem. Statek ma składać się z wymiennych modułów, których ściany będą wykonane ze specjalnej tkaniny. Woda znajdująca się na zewnątrz modułów mieszkalnych w specjalnych zbiornikach zamarzałaby w przestrzeni kosmicznej, chroniła przed promieniowaniem i usztywniała ściany statku.

Kosmiczne statki napędzane parą mogą też dokonać rewolucji jeśli chodzi o komfort podróżowania człowieka poza Ziemią. Dotychczas życie astronautów było bardzo uciążliwe, a podstawowe czynności – skomplikowane lub niemożliwe. Tymczasem nowe statki mają zapewniać m.in. regularne gorące kąpiele (to dodatkowy atut posiadania na statku ogromnego zapasu wody) i hodowlę roślin (w tym świeżych roślin jadalnych).

Mc Connell wyjaśnia też w rozmowie z serwisem SPACE.com, że zastosowanie wody jako podstawowego paliwa stwarza szanse na podróże dalsze niż te, o których dotąd myśleliśmy. Przede wszystkim statki mogłyby być utrzymywane na stałe na niskiej orbicie Ziemi i tam zaopatrywane w wodę przez dostarczające ją z naszej planety cysterny. Po drugie – wodę można pozyskać na innych ciałach niebieskich, niejako „po drodze” – na trasie dłuższej podróży – np. z asteroidy albo marsjańskiego księżyca.

Twórcy projektu mają nadzieję, że wzbudzi on zainteresowanie wielu państw i statki napędzane parą zaczną być powszechnie wykorzystywane.

- Myślę, że to może nastąpić w bardzo krótkim czasie – powiedział SPACE.com Brian Mc Donnell.

Przygotowania do lotu na Marsa są traktowane bardzo poważnie, a projekt Mars500 - symulacja lotu na Marsa - wszedł w kulminacyjną fazę. Ochotnicy odegrali moment lądowania na Czerwonej Planecie.

Era wahadłowców kończy się bezpowrotnie. Wahadłowce mają być zastąpione przez konstruowany obecnie przez NASA statek wielokrotnego użytku "Orion". Planuje się, że pierwszy lot "Oriona" nastąpi w 2015 roku. A może jednak pisana nam jest era podboju kosmosu z wykorzystaniem pary wodnej?

Źródło

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 29.03.2011 - 14:44

  • 0

#2

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

całe życie mówiłem, że piękno tkwi w prostocie, szkoda że mafia paliwowa nie pozwoliła wprowadzać tych rozwiązań.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych