Holi - Najweselsze święto.
Holi (dewanagari होली trl. holī, bengali ) – hinduistyczne święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). Nazywane jest również Festiwalem Kolorów i kojarzone z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta wywodzona jest z różnych mitów indyjskich, zależnie od wyznawanej tradycji hinduizmu (śiwaizm, wisznuizm) i rejonu Indii (stany północne, wschodnie lub południowe).
Jest to najbardziej kolorowe i radosne święto w Indiach. Tak jak my dzielimy się opłatkiem w Wigilię tak samo hindusi w dzień równonocy wiosennej „dzielą” się kolorowymi farbami.
Uczestnicy zabawy świętują zakończenie zimy, polewając się barwioną wodą i posypując nawzajem kolorowymi proszkami zwanymi gulal, które symbolizują budzącą się do życia przyrodę. Bardziej nowocześni mieszkańcy wybierają pistotety z farbą. Im bardziej jest się ubrudzonym, tym lepiej.
Święto to w każdym regionie Indii jest nazywane inaczej, ale podstawowe zasady zabawy obowiązują wszędzie.
Najbardziej entuzjastycznie do tego święta podchodzą mieszkańcy Dheli. W mieście tym święto to jest obchodzone nawet w siedzibie prezydenta i premiera.
Hindusi wiedzą o tym, że wszyscy wszystkich będą malować i oblewać farbami, dlatego zabezpieczają się przed zgubnymi skutkami tej zabawy w najbardziej prosty ze znanych sposobów. Ubierają się w ubrania, które po zabawie można będzie wyrzucić, a we włosy wcierają olej kokosowy, który chroni je przed farbą, a stosunkowo łatwo go zmyć.
Obchody Holi to czas, kiedy ludzie należący do różnych kast i warstw społecznych spotykają się wspólnie i zapominają o wszelkich podziałach. Początkowo święto Holi przeznaczone było dla siudrów, członków najniższej z czterech warstw: bramini, czyli kapłani i najbardziej wykształceni, kszatrijowie, czyli wojownicy, wajsiowie, czyli kupcy i rzemieślnicy oraz siudrowie, czyli rolnicy i słudzy, którym nie wolno było brać udziału w innych festiwalach. Współczesnym mieszkańcom Indii Holi kojarzy się przede wszystkim z beztroską radością i kolorem. Raz w roku wszelkie różnice, które dzielą ludzi w trakcie codziennego życia, zdają się na chwilę schodzić na drugi plan. W czasie Holi znajomi składają sobie częstsze wizyty, obdarowują się słodyczami i posypują wzajemnie kolorowym proszkiem. Wszyscy pozdrawiają się serdecznie i wymieniają uściski.
http://www.990px.pl/...tiwal-kolorow/'>Zapraszam do obejrzenia kolorowych zdjęć
Święto szczególnie upodobali sobie studenci. Holi trwa kilka dni, a w małych miasteczkach nawet dwa tygodnie. Jest to czas, kiedy można bezkarnie pić słodki napój o nazwie bhang, który nie wywołuje agresji, ale którego składnikami są opium i haszysz. Napój ten przypomina mleko i jest specjalnie przygotowywany tylko na to święto.
http://stacjakultura...ny,artykul.html