Skocz do zawartości


Zdjęcie

Göbekli Tepe: Pierwsza świątynia, Wykopaliska.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Göbekli Tepe: Pierwsza świątynia



Dołączona grafika


W południowej Turcji znajdują się ruiny najstarszego sanktuarium świata. Czy jego powstanie doprowadziło do jednej z największych rewolucji w dziejach człowieka?

Około 10 tysięcy lat temu nasi przodkowie udomowili pierwsze zboża. To był gigantyczny przełom w dziejach ludzkości. Narodziny rolnictwa umożliwiły powstanie dużych osad, w których pojawiły się m.in. pierwsze świątynie. Pewien niemiecki archeolog podejrzewa jednak, że mogło być na odwrót - to budowa rozległego sanktuarium stała się impulsem do narodzin rolnictwa.


Kilkanaście lat temu profesor Klaus Schmidt z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego wybrał się na dominujące nad okolicą wzgórze Göbekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji niedaleko granicy z Syrią. Już w latach 60. XX w. naukowcy dostrzegli tam pozostałości kamiennych konstrukcji, ale ocenili, że nie jest to nic wyjątkowego. Prof. Schmidt uznał jednak, że warto w tym miejscu pokopać. Kopie do dzisiaj.

- Odsłoniliśmy prehistoryczne sanktuarium, z którego ludzie korzystali przez dwa tysiące lat - opowiada „Gazecie” prof. Schmidt. Jego początki sięgają co najmniej 9500 roku p.n.e. Nie znano jeszcze wówczas rolnictwa, a na świecie nie było żadnych miast. Piramida Cheopsa i kamienny krąg w Stonehenge miały powstać dopiero za 7 tysięcy lat. A niewykluczone, że sanktuarium jest jeszcze starsze. Niemieccy i tureccy archeolodzy oceniają, że prawdopodobnie nie dotarli do najstarszych warstw.

- Powszechnie uważa się, że pierwsze świątynie powstały we wczesnych miastach, ale teraz wygląda na to, że było inaczej - komentuje profesor Schmidt.

Twórcy tego najstarszego sanktuarium świata byli myśliwymi-zbieraczami i żyli w niewielkich gromadach. Zdaniem profesora do Göbekli Tepe pielgrzymowali ludzie z obszaru o promieniu około 150 kilometrów.

Najbardziej imponującymi obiektami w Göbekli Tepe są kamienne kręgi o konstrukcji dużo bardziej złożonej, niż większość kręgów stawiany w Europie tysięce lat później. Mają one 10-30 metrów średnicy i wyglądają jak fundamenty kamiennych chat z grubymi ścianami. W oczy rzucają się ponad dwumetrowe filary w kształcie litery T (na zdjęciu poniżej). Wiele z nich jest ozdobionych płaskorzeźbami przedstawiającymi m.in. leopardy, węże, pająki, dziki i ptaki. Zdaniem prof. Schmidta kolumny te mogą reprezentować bóstwa. Na razie archeolodzy odsłonili cztery kręgi, ale badania geofizyczne sugerują, że pod ziemią jest jeszcze 16 kolejnych. Konstrukcje te są najstarszymi przykładami architektury monumentalnej na świecie.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że miejsce to miało charakter kultowy. Nie znaleźli bowiem żadnych śladów wskazujących na to, że wzgórze było zamieszkane. Zresztą jest kiepskim miejscem na osadę, gdyż w pobliżu nie ma wody.

Dołączona grafika


Niektóre kamienne bloki ważą kilkadziesiąt ton. Oznacza to, że w budowaniu i utrzymywaniu sanktuarium musiało brać udział wielu ludzi, którzy nie mogli w tym czasie polować. I właśnie dlatego prof. Schmidt uważa, że mogło ono doprowadzić do narodzin rolnictwa.

- Ludzie wznoszący monumentalne kamienne kręgi potrzebowali żywności i prawdopodobnie zaczęli w tym celu wpływać na jej naturalne zasoby - tłumaczy „Gazecie” niemiecki archeolog. Jednym ze sposobów na zgromadzenie większych ilości jedzenia jest zbieranie i wysiewanie ziaren dzikich zbóż. Z czasem w wyniku ich selekcji powstały odmiany rolnicze.

http://www.youtube.com/watch?v=MVefspW-ShM&feature=related


Rekonstrukcja


Teoria Schmidta doskonale pasuje do tego, co ujawniły nam niedawno badania genetyczne współczesnych zbóż. Okazało się, że udomowiona około 10 tys. lat temu pszenica jest najbardziej podobna do dzikiego zboża rosnącego właśnie w tej części Turcji, w której leży Göbekli Tepe. Niektórzy naukowcy podejrzewają nawet, że sanktuarium odegrało istotną rolę w szybkim rozprzestrzenieniu się udomowionej odmiany, gdyż było miejscem, w którym spotykali się ludzie żyjący na dość sporym obszarze.

Najbardziej tajemniczy jest jednak koniec sanktuarium. Około 9,5 tys. lat temu ludzie starannie zasypali to miejsce grubą warstwą ziemi. Dlaczego to zrobili? - Świątynia prawdopodobnie służyła do celów pogrzebowych i w końcu została zasypana podobnie jak dolmeny w zachodniej Europie - przypuszcza prof. Schmidt.

Na razie archeolodzy nie odkryli jednak żadnych pochówków. Prof. Schmidt podkreśla, że przebadano dotąd zaledwie 1,5 proc. stanowiska i Göbekli Tepe może kryć jeszcze wiele niespodzianek.


Dołączona grafika



Rekonstrukcja Okręgów.


 

Wykopaliska w Göbekli Tepe


Dołączona grafika



Rozmowa z prof. Klaus Schmidt.
Od kilkunastu lat prof. Klaus Schmidt z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego bada najstarsze na świecie sanktuarium z monumentalną architekturą, które odkrył w Turcji. Zapytaliśmy go o wyniki tych prac.

Dołączona grafika



Krąg B w Göbekli Tepe. Zdjęcie dzięki uprzejmości Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut)


Dlaczego zdecydował się Pan na rozpoczęcie wykopalisk w Göbekli Tepe?

Prof. Klaus Schmidt: Kiedy w 1994 roku zwiedzaliśmy neolityczne stanowiska w południowo-wschodniej Turcji, Göbekli Tepe było jednym z wielu miejsc, które mieliśmy obejrzeć. Stanowisko odnotował i krótko opisał ze względu na odkrycie tam kamiennych narzędzi amerykański archeolog Peter Benedict w latach 60. XX wieku. Jednakże monumentalizm architektury oraz ranga stanowiska nie były znane do momentu, kiedy wraz ze znajomym archeologiem zidentyfikowaliśmy znajdujący się tam kopiec jako sztuczny twór ludzki oraz natknęliśmy się na fragmenty dużych rzeźb. Skłoniło to nas do rozpoczęcia projektu wykopaliskowego, który trwa do dziś.

Kim byli twórcy tej monumentalnej architektury?

Jest to jedno z najważniejszych pytań, na które jednak nie jest łatwo odpowiedzieć. Z chronologicznego i kulturowego kontekstu musimy założyć, że wspólnoty, które zbudowały i używały kompleksu w Göbekli Tepe były grupami zbieracko-łowieckimi.

Dołączona grafika


Widok ogólny Göbekli Tepe. Zdjęcie dzięki uprzejmości Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut)


Dlaczego to stanowisko jest aż tak ważne? Co zmienia w naszej wiedzy o dziejach ludzkości?

Głównym odkryciem jest wgląd w złożoną organizację społeczności zbieracko-łowieckiej oraz uświadomienie sobie, że grupy prowadzące nieosiadły tryb życia, budowały tak wielkie kompleksy. Żeby stworzyć te gigantyczne koliste konstrukcje potrzebny był pewien stopień współpracy pomiędzy wspólnotami, a także organizacja, która ułatwiałaby koordynację prac. Te czynniki - koordynowanie i zaopatrywanie dużych gromad ludzkich - mogły być również impulsem do rozwoju rolnictwa.

Czyli można powiedzieć, że właśnie tutaj zaczęła się neolityczna rewolucja?

Niekoniecznie dokładnie “tutaj” w rozumieniu stanowiska Göbekli Tepe, ale w większym sąsiedztwie, ściśle związanym z tym miejscem. Zakładając, że zbierały się tutaj duże grupy, trzeba się zastanowić, jak karmiono tych ludzi. Trudno sobie wyobrazić, że tak duża społeczność może żyć tylko dzięki polowaniom i zbieractwu. Była potrzebna jakaś organizacja, która zapewniała duży zapas żywności na zaplanowany okres (podczas trwania zgromadzeń). Mogło to być na przykład połączone z pierwszymi, ograniczonymi uprawami ziemi. Do tej hipotezy dobrze pasuje fakt, że na wzgórzu Karaca Dağ niedaleko Göbekli Tepe, ciągle rośnie przodek kilku współczesnych rodzajów zbóż, co wskazuję, że jest to ważne miejsce w hodowli tych roślin.

Dołączona grafika


Jakie są najnowsze odkrycia?

W ostatnich kampaniach zdołaliśmy dotrzeć do poziomu podłogi dwóch konstrukcji, którą, jak się okazało, wykonano z wygładzonego skalnego podłoża. Dzięki tym pracom mogliśmy również stwierdzić, że w niektórych przypadkach największe, centralne filary były umieszczone wewnątrz otworów z ozdobionymi postumentami wyciętymi z podłoża. Dodatkowo znaleźliśmy liczne rzeźby.


Dołączona grafika


Krąg D w Göbekli Tepe. Zdjęcie dzięki uprzejmości Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut)



Ile kamiennych kręgów odkryliście do tej pory?

Jak na razie znaleźliśmy stojące niedaleko siebie cztery monumentalne kręgi (A-D). Były one zbudowane z filarów w kształcie litery T ustawionych dookoła pary innych centralnie ustawionych i zauważalnie większych filarów. Kolejny obiekt (krąg E) zidentyfikowaliśmy na zachodnim tarasie. Jest to okrągłe zagłębienie w skale, w którym co prawda nie zachowały się kamienne filary, ale ma ono wiele cech wspólnych z innymi kręgami (np. miejsca do ustawienia filarów). Niedawno odkryliśmy również kolejne dwa, mniejsze kręgi (F i G).

Do czego służyły te kręgi?

Brak typowych śladów stałego osadnictwa czy codziennych czynności (wyjątkiem są ubojnia oraz duże skupiska popiołów) wyróżnia Göbekli Tepe jako coś specjalnego, co w tej chwili można wytłumaczyć tylko jako pewnego rodzaju centrum ceremonialne używane prawdopodobnie dla kultu i rytualnych praktyk.

Jakie jest znaczenie reliefów wyrzeźbionych na filarach w kształcie litery T?

Przedstawienia zwierząt i innych znaków na filarach można tłumaczyć na kilka sposobów. Po pierwsze mogą to być po prostu wizerunki zwierząt. Na wielu, ale nie wszystkich, pokazane są one, jako istoty okrutne i niebezpieczne, co można połączyć ze znaczeniem apotropaicznym [magia służąca obronie przed złem]. Z drugiej jednak strony reliefy mogą być rozumiane jako symbole, które opowiadają bardziej skomplikowaną historię, dziś już trudną do zrozumienia w szczegółach, gdyż nie mamy wiedzy o znaczeniu ukrytym za znakami.


Dołączona grafika


Bogato zdobiony filar w kształcie litery T. Zdjęcie dzięki uprzejmości Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut)



Jaki jest wiek stanowiska i jakimi metodami je datowano?

Znaleziska sugerują, że chronologicznie stanowisko należy umieścić w 10 tysiącleciu p.n.e. Koniec aktywnego użytkowania konstrukcji nastąpił pod koniec 9 tysiąclecia p.n.e. Te daty są wynikiem zastosowania metod radiowęglowych oraz porównań typologicznych.

Co było najważniejszym odkryciem podczas wykopalisk?

Trudno wskazać jedno ważne odkrycie, ponieważ każdy detal na stanowisku jest połączony z innym. Pierwsze, co oczywiście przychodzi mi na myśl, to złożoność oraz wielkość konstrukcji. Architektura tego okresu była znana wcześniej z kilku innych miejsc, ale to pierwszy taki monumentalny kompleks. Inną ważną rzeczą jest wysoki stopień złożoności społecznej i organizacji ludzi, którzy wybudowali konstrukcję w Göbekli Tepe. Wcześniej nie przypisalibyśmy takiej konstrukcji grupom łowiecko-zbierackim.

Dołączona grafika


Położenie Göbekli Tepe


Jak Pan myśli, co Göbekli Tepe jeszcze ukrywa?

Na razie przebadaliśmy tylko fragment stanowiska i ciągle jest dużo pytań bez odpowiedzi. Nie wiemy jakiego rodzaju czynności miały miejsce w kompleksie i z jakiego dokładnie powodu wybudowano te kręgi. Wzgórze ciągle ukrywa przed nami odpowiedzi na te pytania, a także na inne - choćby o początki ludzkiej aktywności w tym miejscu. Jednak trzeba podkreślić, że nie jest naszym celem całkowite przebadanie Göbekli Tepe, a jedynie takiej części, jaka jest potrzebna do zrozumienia tego miejsca i tego co się na nim działo.

Jakie są plany na przyszłość? Co ciągle należy zrobić na stanowisku?

Prace wykopaliskowe będą kontynuowane, co z pewnością zrodzi nowe pytania. Innym ważnym zadaniem będzie konserwacja wykopanych ruin. Aktualnie planujemy wybudować ochronnych dach, który zasłoni stanowisko. Pozwoli to również przyspieszyć udostępnienie Göbekli Tepe turystom.

Czy słyszał Pan o wykopaliskach w Tell Qaramel, w Syrii? Prof. Ryszard F. Mazurowski z Uniwersytetu Warszawskiego odnalazł tam świątynie starszą o 1000 lat od tej w Göbekli Tepe. Mógłby Pan to skomentować?

Oczywiście, znam zarówno prof. Mazurowskiego jak i jego badania w Tell Qaramel. Korespondujemy ze sobą, omawiając szczegóły i rozwój naszych badań. Przedstawił mi swoje odkrycia, o których znaczeniu i interpretacji razem dyskutowaliśmy. Nie jest to wyścig, całkiem przeciwnie, jest to przypadek, kiedy wzajemnie czerpiemy korzyści z naszych badań.

Dołączona grafika


 

Źródło
  • 8

#2

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Była mowa o tym w Ancient Aliens s02e08. Ciekawa sprawa. Ale co najdziwniejsze, ze nie odnaleziono tam zadnych narzedzi, ktorymi "ludzie" zbudowali te niesamowite konstrukcje.
  • 0

#3

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alexi Arduscoini, Bardzo ciekawy materiał, jednak stwierdzenie, iż „jego początki sięgają 10000 lat a na świecie nie było żadnych miast” może nie całkiem być prawdziwe, bo co w takim razie powiedzieć o takich miejscach jak Dwaraka czy Jerycho. Bliższe natomiast moim zdaniem jest stwierdzenie, iż nie znano jeszcze wówczas rolnictwa lub wpływ odkrytego ośrodka kultu na pojawienie sie rolnictwa. Stwierdzenie, iż nie było tam wody też nie jest najszczęśliwsze, bo bez wody nie można by uprawiać tych zbóż i upraw, gdyż 11 tysięcy lat temu na tym terenie mógł być zupełnie inny klimat. Również nie podoba mi się stwierdzenie, że Wielka Piramida powstała 7000 lat później, ale znając stanowisko archeologii wiem, że inaczej i tak nie powiedzą. Natomiast zastanawiające jest to, że miejsce to zostało zasypane tak jak chociażby starożytne budowle w Ameryce Środkowej i Południowej, jak i związek stanowiska z kalendarzem.

I jeszcze coś pokrewnego:

Qaramel - osada pięciu wież:

http://www.newsweek....iu-wiez,48365,1

Derinkuyu - Podziemne Miasto w Turcji. Tutaj treść artykułów sporna.

Starozytne podziemne miasto odkryte przez przypadek w 1963 moglo pomiescic 10.000 ludzi

http://www.fototrip....ecie,24233.html

http://yolkameru.geoblog.pl/wpis/28377


Dzięki za dobry materiał pozdrawiam, Erik.

Użytkownik Erik edytował ten post 07.03.2011 - 17:38

  • 2



#4

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W sprzedaży jest książka tego pana - "Budowniczowie Pierwszych Świątyń". Bardzo ciekawa, polecam. Może uda mi się tutaj dodać niedługo jakieś nowe informacje na ten temat. Jedno jest natomiast bardzo ciekawe (miałem użyć tej informacji w nowym artykule, ale z powodu nowych informacji jego napisanie bardzo się opóźni) - mianowicie fakt, że bóstwa neolityczne różnią się zasadniczo od bóstw późniejszych - sumeryjskich, anatolijskich i egipskich. To potwierdza, że bogowie egipscy/sumeryjscy itp zostali wymyśleni później, a jakiekolwiek przypisywanie im "realnego istnienia" w czasach neolitu (10000 p.n.e.) to bajki. Ale to już nieco inna kwestia.
  • 0



#5

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy materiał, jednak stwierdzenie, iż „jego początki sięgają 10000 lat a na świecie nie było żadnych miast” może nie


Również nie podoba mi się stwierdzenie, że Wielka Piramida powstała 7000 lat później, ale znając stanowisko archeologii wiem, że inaczej i tak nie powiedzą.


No właśnie nad tym samym się zastanowiłam czytając artykuł i wypowiedzi pana Klausa Schmidta.

Dokładnie, czasowe określenia są bardzo drastyczne, wiadomo że pan Klaus jako archeologiczna indywidualność narzuca swoje teorie jak mogło, by być. Jest jedną z najważniejszych postaci zajmujących się Gobleki Tepe.

Posługuje się własna teorią, lecz jak przeczytamy artykuł wiele jest w nim sugestii, i propozycji jak na prawdę mogło być, czyli nie do końca sam daje słowo że tak właśnie było. To jest perełka archeologiczna miejsce, które zostało zbadane z nie więcej niż 2% w całości... na pewno kryje w sobie jeszcze wiele wskazówek.

Nie wiadomo też czy do końca prawdą jest iż ryciny zwierząt i postaci to symbole bóstw... spotkałam się nawet z próbami połączenia tych, niektórych rycin z konstelacją gwiezdną...

Dołączona grafika


Dołączona grafika


  • 2

#6

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dlaczego taki ciekawy temat ma tak mało odpowiedzi?
Tak zaawansowane budowle sprzed 12 000 lat przeczą całej historii którą znaliśmy do tej pory.
  • 0

#7

Muhomorniczy.Cylon.
  • Postów: 412
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet bocian zrobi sobie daszek w gnieździe a w tak "zaawansowanej" budowli tego zabrakło.
  • 0

#8

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bezsensowne spostrzeżenie. Nou Camp nie ma dachu a jest jednym z niewielu stadionów, który otrzymał 5 gwiazdek w rankingu UEFA.
  • 0

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niewiele odpowiedzi bo temat niszowy i ciężko coś więcej powiedzieć. Ale warty przeczytania. Na forum jest multum takich zapomnianych i świetnych tematów.
  • 0



#10

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wykopaliska w Göbekli Tepe nadal trwają i podważają dotychczas obowiązującą historię rolnictwa. Oto przykład :
Na terenie świątyń znaleziono ziarna pszenicy, której analiza DNA wskazuje, że odmiana dzika występująca w okolicy Karaca Dağ jest najbliższą pszenicy współczesnej. Karaca Dağ jest położone tylko około 30 km od Göbekli Tepe. Tak więc spekuluje się, że rejon ten pełnił kluczową rolę w historii rolnictwa.

Również nie wszyscy archeolodzy są zdania, że świątynia była tylko miejscem sakralnym.
Dotąd uważano, że całe to stanowisko, nazywane Gobekli Tepe, jest pozostałością po starożytnym sanktuarium – najstarszym znanym miejscu kultowym, jakie zbudował człowiek. Schmidt sądził, że musiało być ono celem pielgrzymek podobnie, jak greckie ruiny Delf czy Olimpia. Nieco inną interpretację proponuje teraz Ted Banking. Zbierał on dowody na codzienną aktywność dawnych mieszkańców tej okolicy – np. ślady wytwarzania kamiennych narzędzi czy przygotowywania pokarmu. “Ich obecność pozwala sądzić, że stanowisko to nie było jednak wolne od zajęć związanych z życiem codziennym; że mogło mieścić całkiem sporą populację” – mówi Banning. Kanadyjczyk dowodzi też, że miejscowi mogli mieszkać w budynkach, które dotąd wydawały się świątyniami.

Nie zgadza się z teorią, że obecność ozdobnych słupów czy masywnych fragmentów budowli wyklucza istnienie tam przestrzeni mieszkalnej. Zdaniem Banninga “nie broni się też założenie, że sztuka czy wręcz sztuka monumentalna powinna się wiązać wyłącznie z obecnością świątyń albo innych przestrzeni niemieszkalnych”. Jak uważa, wiele dowodów z etnografii potwierdza, iż ludzie angażowali się w ozdabianie zwykłych budynków i przestrzeni mieszkalnych “aby uczcić pamięć przodków, propagować historię rodziny albo szczodrość pana; albo by utrwalić pamięć związaną z inicjacjami i innymi rytuałami związanymi z domem” – wylicza badacz. Nie brakuje również archeologicznych dowodów na sztukę “domową” z okresu Neolitu – dodaje Banning, przypominając malowidła naścienne z innego stanowiska archeologicznego z Turcji, Catalhoyuk. Banning sugeruje, że domniemane świątynie z Gobekli Tepe mogły być czymś w rodzaju wspólnych domów. Wyraża nadzieję, że kolejne prace na tym stanowisku wyświetlą przeznaczenie budynków. Liczy też, że naukowcy dostrzegając obecność zdobień na budynkach z Gobekli (i gdzie indziej), nie będą automatycznie zakładać ich przeznaczenie jako stricte sakralne. “Niektóre z nich były prawdopodobnie miejscem rozmaitych rytuałów – może uczt, rytuałów pogrzebowych, magicznych i inicjacji” – pisze badacz. “Ale nie ma powodu, by z góry zakładać – nawet gdy chodzi o coś tak imponującego, jak budynki z Gobekli Tepe – że nie były to również ludzkie domy”.




http://archeopasja.w...em-zapytania-2/

Banning twierdzi również, że możliwe było zadaszenie obiektu - wiecej na ten temat :

http://nowaatlantyda...pe-nowa-teoria/
  • 1



#11

Dave1.
  • Postów: 154
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Spekuluje się że było tam rolnictwo niezbędne do zbudowania tego miejsca, ale póki co nie odnaleziono nawet żadnych szczatków ludzkich w tym miejscu, żadnych narzędzi i przedmiotów użytku codziennego, mimo tylu lat wykopalisk. Wiem żę jeszcze sporo do odkrycia ale do zbudowania tego było potrzebnych dziątki jak nie setki tysięcy ludzi, więc powinni natrafić już na jakieś ślady.
Do uprawy rolnictwa na tym wzgórzu nie sprzyja brak wody.
  • 0

#12

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcia satelitarne i badania geologiczne wskazują, że jest jeszcze 16 takich obiektów. Wykopaliska prowadzi się jedynie w czterech. Czyli bada się jedynie 1/5 całego terenu. Faktem jest, że nie znaleziono żadnych kości ludzkich, ale nie wiemy, jaką formę pochówku stosowali ludzie tam zamieszkali. Może ciała kremowano, a może oddawano je padlinożercom ? A może po prostu nie odnaleziono jeszcze cmentarza.
W czasach, gdy te świątynie powstawały, panował tam klimat bardziej wilgotny i nie było problemu z wodą. Okolice
Göbekli Tepe w promieniu 200 km były licznie zamieszkałe. Odnaleziono w kilku miejscowościach charakterystyczne filary w kształcie litery "T", które są typowe dla tej kultury.

Wśród artefaktów użytkowych pochodzących z tego okresu, można wymienić :
- ostrza strzał
- kamienne siekiery do obróbki drewna
- tłuczki i moździerze do rozdrabniania produktów żywnościowych
- kamienne naczynia i misy do rozcierania

Znaleziono również dziesiątki tysięcy rozłupanych kości zwierzęcych, które najprawdopodobniej składano w ofierze
bóstwom.

Źródło :
Budowniczowie pierwszych świątyń - Klaus Schmidt
  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych