Skocz do zawartości


Poziom morza w Polsce wzrośnie o ponad 20 cm!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

W ciągu następnych 20 lat średnia roczna temperatura w Polsce może podnieść się o blisko 1 st. C., a poziom morza wzrośnie o ponad 20 cm - wynika ze scenariuszy opracowanych w projekcie KLIMAT Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Z naszych scenariuszy wynika, że temperatura w Polsce nie będzie wzrastała tak szybko jak podają IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu - przyp. PAP) czy europejskie centra klimatyczne" - zaznacza prof. Mirosław Miętus z IMGW, kierownik projektu KLIMAT. Okazuje się, że dla Polski do 2030 r. najbardziej prawdopodobny jest wzrost temperatury o ok. 1 st. C. Badacz podkreśla jednak, że to i tak dużo: "Przecież w ciągu ostatnich 150 lat temperatura globalna zwiększyła się tylko o 0,7 st. C" - tłumaczy.

Symulacje zmian, jakie zajść mogą od 2011 do 2030 r. w klimacie Polski prowadzone są w ramach projektu IMGW "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo" (KLIMAT).

Ocieplenie klimatu najbardziej widoczne będzie w Polsce zimą. "Jeśli wieloletnia średnia temperatura w styczniu wynosi w Polsce zachodniej i centralnej ok. -1 st. C, to wzrost tej temperatury o 1 st. oznacza, że temperatura częściej niż teraz będzie dodatnia" - mówi Miętus. Klimatolog tłumaczy jednak, że w ciągu kolejnych dwóch dekad wcale nie zmaleje ryzyko występowania zim mroźnych.

Jeśli chodzi o lato, to ocieplenie będzie o tej porze roku słabiej widoczne. Paradoksalnie, według scenariuszy IMGW, w wakacje będzie można się spodziewać więcej chłodniejszych poranków. Przyczyn tego IMGW upatruje się we wzroście częstości występowania bezchmurnych nocy.

Zmiany klimatu będą również widoczne w przypadku opadów. Według najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, za 20 lat więcej będzie padać we wschodniej części Pomorza, na Kujawach, w Wielkopolsce centralnej i południowo-wschodniej. Tam roczna suma opadów wzrośnie nawet o 10-15 proc. W tym samym czasie w Polsce południowo-zachodniej, na Dolnym i części Górnego Śląska będzie tych opadów mniej o ok. 10 proc. "Spadek sumy opadów o 10 proc. to zmiana poważna, istotna statystycznie. To trochę więcej niż 1 miesiąc bez opadów. Nawet gdyby miało to oznaczać bezśnieżną zimę, to zwierciadło wód gruntowych znacznie się obniży" - komentuje Miętus.

Zmiany klimatyczne spowodują też podniesienie się poziomu morza średnio o 23-24 cm. "To jest efekt globalnego topnienia lodowców, zwiększenia objętości wody pod wpływem ciepła, a także regionalnych czynników w basenie Morza Bałtyckiego, związanych z cyrkulacją atmosferyczną. Nawet przy wietrze 8 w skali Beauforta efekt wpływu tak wezbranego morza na wybrzeże będzie silniejszy. Stąd możemy się spodziewać zagrożenia dla obszarów miast i infrastruktury portowej, a także dla klifów, które będą podlegały silniejszej degradacji" - mówi klimatolog. Dodaje, że problem ten jest istotny dla 2,5 mln Polaków zamieszkujących w pasie wybrzeża.

Na razie w projekcie IMGW nie są jeszcze gotowe opracowania, jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na społeczeństwo. Prof. Miętus uspokaja jednak, że nie będą to takie zmiany, które zmuszą Polaków do migracji. "Oczywiście, ze zmianami klimatu będą związane utrudnienia i zapewne dodatkowe koszty" - zaznacza rozmówca PAP. Na razie wiadomo już, że przez zmiany klimatu może wzrosnąć zagrożenie pożarowe w lasach, związane ze wzrostem temperatury i spadkiem sumy opadów.

Prof. Miętus podkreśla jednak, że ocieplenie klimatu będzie miało też pewne korzystne skutki: "zima cieplejsza o jeden stopień oznacza, że potrzeba będzie mniej energii na ogrzewanie. Tańsze stanie się też udrażnianie komunikacji miejskiej. To da konkretne zyski" - wyjaśnia.

Opracowywanie projektu "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo" rozpoczęło się w 2009, a zakończy się w 2012 r. Jest finansowane w <a id="a_nsitsp_1" style="margin: 0px; padding: 0px; float: none; text-decoration: none; position: relative; text-indent: 0px; display: inline;">ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka.

Ludwika Tomala (PAP)


Źródło: www.odkrywcy.pl

Użytkownik Muhad edytował ten post 01.02.2011 - 13:27

  • 2

#2 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

. To da konkretne zyski"

Tylko dla kogo?
Oszczędność w ogrzewaniu to zysk dla obywatela ale zmniejszenie dochodu państwa z Vat-u i akcyzy idące - może nawet - w miliardy.
Jeśli budżet państwa zostanie uszczuplony to rząd będzie szukał tych pieniędzy gdzieś indziej aby wyjść na zero.
Dowali nam z innej strony.
  • 1

#3 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie musi być taka konieczność w przypadku "uczciwego" rządu. Jeśli taki okrada swoich obywateli, to gdziekolwiek coś zniesie lub da upust to musi zabrać gdzie indziej. Rozsądne kraje jakoś mają społeczność na lepszym poziomie niż u nas, a naszym to wiecznie kasy brakuje...Jednak temat podałem z innych względów, grozi nam Indonezja w Polsce.
  • 0

#4

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Według naukowców z Politechniki Drezdeńskiej w ciągu ostatnich 100 lat poziom Bałtyku zwiększył się o 15 centymetrów. Tymczasem od lat 80. ubiegłego wieku tempo wzrostu poziomu morza zwiększyło się aż dwukrotnie.

Wraz z ocieplaniem się klimatu roztapianiu ulegają wieczne lodowce na obszarach polarnych. To z kolei prowadzi do podnoszenia się poziomu wód w światowych oceanach.

Według ekspertów ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) do 2099 roku poziom oceanów podniesie się od 28 do 43 centymetrów.

Oznacza to również wzrost poziomu Morza Bałtyckiego, które również odczuwa zmiany klimatyczne. Dowodem są na to ostatnie badania naukowców z Politechniki Drezdeńskiej.

Według nich w ciągu ostatnich 100 lat poziom Bałtyku zwiększył się o 15 centymetrów. Tymczasem od lat 80. ubiegłego wieku tempo wzrostu poziomu morza zwiększyło się aż dwukrotnie.

Chociaż w ciągu roku wzrost poziomu wody nie jest zauważalny, ponieważ wynosi zaledwie 3 milimetry, to jednak w skali kilku dekad jest to wzrost znaczący. Niektóre części niemieckiego i polskiego wybrzeża, w porównaniu z sytuacją sprzed 100 lat, zmieniły swoją rzeźbę.

Według ostatnich badań naukowych kilka ostatnich nadzwyczaj ciepłych zim sprawiło, że pokrywa lodowa miała minimalny zasięg, przez co populacja fok nie miała szansy na wydanie na świat licznego potomstwa, a śmiertelność ich znacząco wzrosła.

Według danych Niemieckiej Federalnej Agencji Żeglugi i Hydrografii (BSH) przed trzema laty pokrywa lodowa na Morzu Bałtyckim miała najmniejszy zasięg i roztopiła się najszybciej od czasu wprowadzenia stałych pomiarów w 1720 roku.

Eksperci ustalili, że 24 marca 2008 roku miała powierzchnię zaledwie 49 tysięcy kilometrów kwadratowych. Poprzedni rekord należał do 19 stycznia 1989 roku i wynosił 52 tysiące kilometrów kwadratowych.

Jeśli prognozy ekspertów ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) się sprawdzą, to pokrywa lodowa w okresie swojego maksymalnego zasięgu zmniejszy się aż o 80 procent w porównaniu ze średnią z ostatnich 300 lat.

Jednocześnie wzrost średniej temperatury powietrza nad Bałtykiem o 3-6 stopni, może spowodować wzrost temperatury wody o 2-4 stopnie. Podobnie jest w przypadku sumy opadów, która z biegiem lat wzrośnie o 25-75 procent w okresie zimowym i obniży się o 45 procent w okresie letnim. To będzie stanowić zagrożenie dla zamieszkującego wody Bałtyku bogatego świata fauny.

Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcia porównawcze, jak zmieniało się polskie wybrzeże na przestrzeni ostatnich lat. Widoczne są na nich schody, które dawniej prowadziły na plażę, a obecnie do morza.

Jeśli poziom Bałtyku będzie się podnosić zgodnie z prognozami polskich i światowych naukowców, to musimy się przygotować na duże zmiany linii brzegowej naszego kraju. Półwysep Helski stanie się wyspą, zaś nowe wyspy pojawią się wzdłuż wybrzeża, kiedy woda wypełni obszary położone w depresji. www.twojapogoda.pl

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Link :

http://www.twojapogo...asta-galopujaco
  • 0



#5

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A szanowni naukowcy mogą odpowiedzieć - jeżeli poziom wody wzrasta wskutek globalnego ocieplenia - czemu przy wzrostach poziomu Bałtyku w Polsce obserwuje się bardzo gwałtowne spadki jego poziomu w Skandynawii , szczególnie w Szwecji?

Nie dajcie sobie wyprać mózgów...

pozdrawiam
  • 0

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szanowni naukowcy wiedzą, ba, nawet młodzież w szkole się uczy (tzn. ci którzy słuchają), że względnie duże spadki poziomu Bałtyku w Skandynawii (ok. 1 cm rocznie) są spowodowane izostatycznym podnoszeniem się skorupy ziemskiej w wyniku uwolnienia się tego rejonu Ziemi spod ciężaru plejstoceńskiego lądolodu.
  • 1



#7

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jednak temat podałem z innych względów, grozi nam Indonezja w Polsce.


Nie no to to już jest przegięcie....


Nie dajcie sobie wyprać mózgów...


Pranie mózgów to nasączanie ludzkich umysłów jakimiś bzdurami, w tak silny i zalawirowany sposób że niektóre jednostki zaczynają w to ślepo wierzyć....


@up Mariush Dokładnie, (+).

Z tymi zdjęciami nadesłanymi przez czytelnika to trochę jest tak :

Dołączona grafika

Jakbym ja dodała to zdj i napisała :

jak zmieniało się polskie wybrzeże na przestrzeni ostatnich lat. Tyle że to zdj przedstawia przypływ i odpływ.

Jeżeli chodzi o schody to mogły prowadzić kiedyś na plaże ale jak widzimy na pewno nie było to w czasie wykonania pierwszego zdjęcia przez czytelnika. Ponieważ już tam prowadza do morza...

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 01.03.2011 - 09:49

  • 2

#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O!! zdjecia z miejscowości Dębina (miedy Rowami a Ustką)!! Byłem tam 2 razy w latach 1978 i 1979 jako dzieciak na wczasach z rodzicami . Brzeg rzeczywiście zaczynał się jakieś 50-60 metrów (miejscami ponad 100 m) dalej od klifu.Poszukam zdjec w rodzinnym archiwum .
Chciałbym poruszyć inny aspekt . Nasze wybrzeże nalezy do ekstremalnie niestabilnych. Owszem linia brzegowa zmienia się dzisiaj drastycznie .- zmieniała sie tez dawniej . kilkaset lat temu wiekie jeziora przybrzeznae (Gardno, Łebsko itp) były zatokami morskimi . Całe te mierzeje zostały utworzone przez morze w ciagu w mniej niz 1000 lat. a to sa odcinki ladu o szerokości ponad 10km!!! czyli kilometr na 100 lat a 10 m rocznie!! Taki hel w czasach jeszcze Krzywoustego był wyspą.
Okolice ujscie Wisły wyglądały w czasach Wikingów tak:
Dołączona grafika
ten rejon dzisiaj
Dołączona grafika
  • 1



#9

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Szanowni naukowcy wiedzą, ba, nawet młodzież w szkole się uczy (tzn. ci którzy słuchają), że względnie duże spadki poziomu Bałtyku w Skandynawii (ok. 1 cm rocznie) są spowodowane izostatycznym podnoszeniem się skorupy ziemskiej w wyniku uwolnienia się tego rejonu Ziemi spod ciężaru plejstoceńskiego lądolodu.


Nie bardzo rozumiem w jakiej intencji jest ten post (także następny kolejnego autora) - czy kwestionują fakty podnoszenia się poziomu wody - czy odnosi się do mojej krytyki tłumaczenia pewnych zdarzeń przez media i władze.

Podkreśliłem fakt być może oczywisty dla wszystkich w celu podkreślenia manipulacji informacyjnej mediów - które w sposób znakomity wykorzystują każde zdarzenie w celu dalszego umacniania swoich mitów (na których zresztą powstają konkretne korzyści) .
A tak wracając do fizyki zdarzenia - czy nie jest logicznym , że jeśli z jednej strony brzeg zbiornika i jego dno podnosi się i woda ustępuje to z drugiej strony zbiornika poziom wody podnosi się mimo że jego wysokość bezwzględna nie zmienia się a także nie zmienia się ilość wody w zbiorniku.

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 01.03.2011 - 10:47

  • 1

#10

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

Bo troszkę dziwnie sformułowałeś. Ale ja poruszam inny aspekt, aspekt nietrafnych zdjęć zamiast dawać zdj przypływu i odpływu, czytelnik mógłby dać zdjęcie, tak jak pisał noxili z 1978 bądź 1979 roku wtedy mielibyśmy odniesienie. A tak to trochę uprymitywnia ten artykuł....

Ah jeżeli chodzi Tobie o manipulację w sensie że wciskają ludziom bzdety? To owszem trzeba być ostrożnym i wszystko sprawdzać... Ostatnio tyle się tych gniotowskich teorii narobiło że głowa boli...

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 01.03.2011 - 10:57

  • 0

#11 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ah jeżeli chodzi Tobie o manipulację w sensie że wciskają ludziom bzdety? To owszem trzeba być ostrożnym i wszystko sprawdzać... Ostatnio tyle się tych gniotowskich teorii narobiło że głowa boli...


Masz na myśli tematy, w których pokazane są fakty dotyczące zalewanej Indonezji, czy fakty aktywności ponad połowy superwulkanów i wybuchu kilkunastu zwykłych w jednym czasie? Może też masz na myśli fakty, że miliony zwierząt giną obecnie na całej planecie albo że w ciągu 1,5 miesiąca ilość wstrząsów dobiła połowy z całego roku poprzedniego, który i tak był niezwykle aktywny? Może gniotowska teoria to taka, której faktem jest, że bieguny magnetyczne tak bardzo wariują, że lotniska i porty muszą kasę wydawać na korygowanie kursów, bo są problemy z nawigacją? Czy może wreszcie taka, że cała planeta drga i ogólnie dzieją się widoczne jaja też ze słońcem, które spowodowało 10krotnie większą niż przypuszczano wyrwę pola magnetycznego ziemi? Każdy sceptyk krytykuje wszystko co ma związek z teoriami bliskimi 2012, a także ludzi którzy te informacje przedstawiają, natomiast do tej pory nie widziałem aktywnej - czynnej - próby wspólnego omawiania problemu w tych tematach. Podejrzewam, że macie świadomość tego co się dzieje, ale z przyczyn subiektywnych owe tematy są oblegane tylko przez 2012maniaków.

Zdrowia i pozdrawiam.
  • 1

#12

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dębina 79 rok:
Dołączona grafika

Nie wiecej niz 100 m od starszego jeszcze drewnianego pomostu.

Użytkownik noxili edytował ten post 01.03.2011 - 11:48

  • 1



#13

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@up

Bo troszkę dziwnie sformułowałeś. Ale ja poruszam inny aspekt, aspekt nietrafnych zdjęć zamiast dawać zdj przypływu i odpływu, czytelnik mógłby dać zdjęcie, tak jak pisał noxili z 1978 bądź 1979 roku wtedy mielibyśmy odniesienie. A tak to trochę uprymitywnia ten artykuł....

Ah jeżeli chodzi Tobie o manipulację w sensie że wciskają ludziom bzdety? To owszem trzeba być ostrożnym i wszystko sprawdzać... Ostatnio tyle się tych gniotowskich teorii narobiło że głowa boli...



Być może nie było to tak jasno sformułowane - ale Twoja wypowiedź i przedmówcy nie są również tak oczywiste i jednoznaczne (przynajmniej dla mnie). Nie odnoszę się do fotografii - nie chodzi tu o kwestię pływów, które nawiasem na Bałtyku są nie tak wielkie - większy efekt daje sztorm i wiatr wiejący z N, NW, NE. Zazwyczaj staram się odnosić do miarodajnych źródeł pomiarów - nie zawsze jest to możliwe.
A propos poparcia tezy o celowym ukrywaniu i manipulowaniu informacją , jako przykład podam tu kwestię dostępności danych o trzęsieniach ziemi udostępnianych przez agendy rządowe i naukowe, USGS podaje oficjalnie, że nie gromadzi już danych nt. wstrząsów mniejszych niż 4,5 Mag od 2009 roku spoza USA , ale jeśli ktoś jest dociekliwy to może do takich danych dotrzeć tzw. tylną furtką w tym przypadku przez bazę danych programowej agendy USGS - a mianowicie ANSS - dziwne ,że te dane tam są ? Powód - baza danych, która jest podstawą statystyk zamieszczonych na stronie USGS a mających działać uspokajająco dla społeczeństwa - jest umyślnie spreparowana - nie zawiera wstrząsów, których jest statystycznie najwięcej , generują też istotną energię wyzwoloną, która w statystykach jest nie uwzględniona.
Nie jestem fanatykiem jakichś konkretnych teorii - ale przekonaj mnie proszę, że takie działania nie dają podstaw do wątpliwości i powstawania tzw. teorii spiskowych????
Mam też wrażenie, że usilnie odwraca się naszą uwagę od wielu ważnych dla nas spraw.

pozdrawiam

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 01.03.2011 - 12:28

  • 0

#14

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mam też wrażenie, że usilnie odwraca się naszą uwagę od wielu ważnych dla nas spraw.


Dlatego najlepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce poszukać trochę o tym czym na prawdę są spowodowane np.spadki poziomu morza bądź jeśli chodzi o inne informacje. Poczytać mądre książki, zapytać jakiegoś profesora. A nie wpatrywać się w przemielone informacje - właśnie tych znienawidzonych mediów...

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 01.03.2011 - 15:34

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych