Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jowisz na wyciągnięcie ręki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Spoglądaliście ostatnio w niebo? Jest tam teraz coś, co naprawdę powinniście zobaczyć. Jowisz i Ziemia zbliżają się do siebie na najbliższe spotkanie obu planet od 47 lat – wygląda to doprawdy imponująco.



Dołączona grafika


Noc kiedy obie planety będą w najmniejszej odległości od siebie przypada pomiędzy 20 a 21 września (z poniedziałku na wtorek). Nazywa się ją także „nocą opozycji”, ponieważ Jowisz będzie znajdował się (względem Ziemi) dokładnie naprzeciwko Słońca, wschodząc w momencie zachodu naszej gwiazdy i „unosząc” się wysoko nad naszymi głowami o północy. Jowisz jest już od dłuższego czasu najjaśniejszym, zaraz po Księżycu, obiektem widocznym obecnie na nieboskłonie.

Dokładny moment „spotkania” obu planet to godzina 00:25 w nocy, już 21 września. Potem Gigant zacznie nam uciekać. Planety zbliżą się do siebie na odległość 3.9539 jednostek astronomicznych, a więc 591 497 706 km. Dla porównania w momencie kiedy planety znajdują się od siebie najdalej, odległość ta może sięgać nawet ok. 960 milionów kilometrów. Ostatni raz kiedy Jowisz był, aż tak blisko, miał miejsce w październiku 1963 roku.

Bliskie spotkania Ziemia-Jowisz następują po sobie w 13 miesięcznych odstępach, kiedy Ziemia „dubluje” planetę w ich wyścigu dookoła Słońca. Jednak ponieważ orbity obu planet nie są idealnymi okręgami, nie zawsze dzieli ich ten sam dystans w momencie kiedy Ziemia mija gazowego giganta. 20 września, Jowisz będzie o około 75 milionów kilometrów bliżej niż miało to miejsce podczas ostatnich zbliżeń. Następne takie wydarzenie nastąpi dopiero w 2022 roku.

Widok przez teleskop robi duże wrażenie (i wcale nie musi być to profesjonalna aparatura, a po prostu zwyczajny „domowy” sprzęt). Ponieważ planeta znajduje się tak blisko, na jej tarczy widoczne są, zazwyczaj trudne do dostrzeżenia, detale – a jest wiele do zobaczenia. Dla przykładu Wielka Czerwona Plama (The Great Red Spot – GRS), cyklon dwa razy szerszy od Ziemi, który szaleje tam od około 200-300 lat, „zderzający” się z Owalem BA - drugim, mniejszym cyklonem, potocznie zwanym „Czerwoną Plamą Juniorem” (Red Spot Jr.). Widok dwóch sztormów wielkości planet znajdujących się obok siebie – to trzeba zobaczyć.

Także znak rozpoznawczy Jowisza, Południowy Pas Równikowy (South Equatorial Belt – SEB), który o dziwo niedawno, zniknął... Naukowcy nie do końca potrafią wyjaśnić to zjawisko. Jedna z hipotez głosi, iż przykryła go warstwa pierzastych chmur, podobnych do ziemskich cirrusów. Na naszej planecie chmury te zbudowane są z małych lodowych kryształków, na Jowiszu składają się one z amoniaku (NH3), zamiast wody (H2O). Pas ten może wynurzyć się z powrotem w każdej chwili. Dramatycznemu „odrodzeniu się” pasa, towarzyszyłyby pokrywające ogromną część globu, obfite plamy oraz wiry, wyraźnie widoczne nawet przez amatorskie teleskopy.

Co to za błysk? Astronomowie, zarówno profesjonalni jak i amatorzy, donosili ostatnio o zaskakującej ilości wybuchów w atmosferze Jowisza. Najwyraźniej, są to małe asteroidy lub części komety uderzające w ogromną planetę i eksplodujące pomiędzy chmurami. Naukowcy studiujący eksplozje twierdzą, iż widoczne rozbłyski mogą pojawiać się nawet kilka razy w miesiącu.

Na koniec, nie możemy zapomnieć o księżycach Jowisza, ponieważ one także mają bliskie spotkanie z naszą planetą. Są to światy wielkości małych planet (od 0.24 do 0.41 rozmiarów Ziemi) z aktywnymi wulkanami na Io, prawdopodobnymi podziemnymi oceanami na Europie, rozległymi terenami pokrytymi kraterami na Kallisto, oraz zagadkowymi bruzdami i wyżłobieniami pokrywającymi Ganimedesa. Kiedy Galileusz odkrywał księżyce Jowisza (notabene miało to miejsce dokładnie 400 lat temu, w 1610 roku) były one ledwie widocznymi punkcikami w jego prymitywnej lunecie. Z racji tak małej odległości dzielącej nas obecnie od Jowisza i jego naturalnych satelitów, już za pomocą dobrej jakości lornetki będziemy je w stanie wyraźnie dostrzec. Jednak dopiero naprawdę duże, współczesne teleskopy są w stanie ukazać nam okrągłe tarcze księżyców pokryte kolorowymi plamami.

Z odnalezieniem Jowisza nie powinno być najmniejszych problemów. Jak już wspomnieliśmy, wschodzi on o zachodzie Słońca, dokładnie po przeciwnej stronie nieba. Planeta świeci naprawdę bardzo jasno, wyraźnie wyróżniając się spośród innych, ciemniejszych obiektów na nieboskłonie.

Dodatkowo, wartym uwagi jest jeszcze jeden fakt. Jowiszowi na niebie towarzyszy ostatnio jeszcze jedna planeta układu słonecznego – Uran. Wspomnianej nocy z 20 na 21 września będzie znajdowała się prawie dokładnie „ponad” Jowiszem. Ten jednak, jako jedna z najdalszych planet naszego układu świeci nieporównywalnie słabiej. Gołym okiem można dostrzec go jedynie na obszarach niezabudowanych, na bardzo „ciemnym” niebie, z dala od miejskich świateł. Przy mniej dogodnych warunkach obserwacji, powinna wystarczyć już dobrej jakości lornetka. Używając teleskopu pamiętajmy, iż obraz, który tam widzimy jest odwrócony „do góry nogami” – Urana przez teleskop szukajmy więc „poniżej” Jowisza.

A zatem lornetki, lunety i teleskopy w dłoń! Galileusz na pewno nie przegapiłby takiej okazji.



Źródło
  • 5



#2

Bart76.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Siedzę na balkonie od 2h i podziwiam przez lunetę... kończy się zapas podgrzewaczy, więc czas spać ;(
  • 0

#3

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Parę dni temu obserwowałem go przez teleskop kuzynów. Potwierdzam, że ładnie go widać :) Jutro, jeśli będzie bezchmurnie postaram się go złapać przez swój sprzęt - co prawda nie trzeba czekać do jutra bo różnica między tym, co będzie jutro a tym co widać dziś jest moim zdaniem... żadna ;) Dziś po prostu nie chce mi się wystawiać sprzęt bo rozleniwiłem się przez ostatnich parę tygodni.
  • 0



#4

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

U mnie dziś niestety tylko chmury. Ale liczę na poprawę pogody;)
  • 0



#5

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Patrzyłem przez lornetkę. Chyba to on. Było też widać ledwo widoczne 3 punkciki, więc to te księżyce. Szkoda że nie mam lepszego sprzętu.
  • 0

#6

Brezinsky.
  • Postów: 22
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dużo chmur - nic nie widzę.
  • 0

#7

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

U mnie niestety to samo. Trudno, spróbuję jutro znowu. Daleko nie ucieknie przez jedną noc ;)

Użytkownik Prawdziwy Dla Gry edytował ten post 20.09.2010 - 21:31

  • 0



#8 Gość_Klim44

Gość_Klim44.
  • Tematów: 0

Napisano

Widać go tak czy trochę lepiej ?





chyba i tak wszystko zależy od sprzętu :]
  • 0

#9

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak widać z teleskopu o kilkumetrowej ogniskowej i okularze 10mm i to jeszcze jak go posadzisz na montarzu paralaktycznym . wymagane powiekszenie to ok 400 x . Czyli srednica optyki to minimum ok 20o mm.

Mało kto ma teki osprzęt.
Dołączona grafika

Użytkownik noxili edytował ten post 21.09.2010 - 11:38

  • 0



#10

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Klim44 - powiem tak - widać dużo lepiej. Warunki były u mnie kiepskie bo powietrze drgało wręcz niesamowicie ale i tak wyraźnie widziałem pasy i kolory (znacznie lepiej niż na filnmiku - Jowisz był mniejszy ale znacznie ostrzejszy) + trzy księżyce. Jowisz przy powiększeniu 240x jest już spory ale niestety nigdy nie udało mi się jeszcze upolować Wielkiej Plamy. Czy ten najtańszy z "większych" teleskopów (SkyWatcher 8") jest na to za słaby czy po prostu mam pecha?
  • 0



#11

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Podejście trzecie - i w końcu udane:) Niebo bezchmurne, ale lornetka to zdecydowanie nie to, co wasze teleskopy :D Jednak możliwość powiększenia 24x dała możliwość dostrzeżenia jasnej plamy i dwóch sąsiadujących kropeczek, ale ustabilizowanie obrazu z wolnej ręki jest wprost nierealne.
  • 0



#12

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlatego powinieneś znaleźć coś, na czym mógłbyś ją oprzeć. W ostateczności wystarczy po prostu usiąść i oprzeć łokcie na kolanach. A większe powiększenie ujawniłoby, że obok Jowisza aktualnie są trzy kropki ;)
  • 0



#13

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak zasadniczo to dobra lornetką o powiekszeniu 10 x (np rosyjska podróbka zaisza 10x50 )i mniejszymi widać wszystkie galileuszowe ksieżyce jowisza (sztuk 4). Tak jak Aquila radze podpierać łokcie i siedzieć w czasie obserwacji .
Ja juz od jakiegos czasu planuje budowę czegoś takiego
Dołączona grafika
Tak przy okazji prawdziwy .... to jaka masz lornetke? Taką podobną jak te dwie
Dołączona grafika

Dołączona grafika

czy takie tajwańskie (!) badziewie:

Dołączona grafika


Bo jak to ostatnie to ja się nie dziwię nie widać za dobrze księżyców Jowisza bo to zabawka jest.
W kazdym razie zasadniczo lornetką powyżej pow 12x razy obserwacji z reki się nie prowadzi.



. Warunki były u mnie kiepskie bo powietrze drgało wręcz niesamowicie ale i tak wyraźnie widziałem pasy i kolory (znacznie lepiej niż na filnmiku - Jowisz był mniejszy ale znacznie ostrzejszy) + trzy księżyce. Jowisz przy powiększeniu 240x jest już spory ale niestety nigdy nie udało mi się jeszcze upolować Wielkiej Plamy. Czy ten najtańszy z "większych" teleskopów (SkyWatcher 8") jest na to za słaby czy po prostu mam pecha?
Synta 8 cali to teleskop w systemie Newtona wiec raczej nastawiony do obserwacjo obiektów Głębokiego Nieba(DSO) Obiekty Układu słonecznego to tylko przy okazji. Planeciarze stosują inne teleskopy np w układzie Schmidta czy Maksutowa. Przy małych rozmiarach potężne ogniskowe.Plus dobre Barlowy.Co do obrazów powinieneś wygooglać grafiki synta Jowisz Szkic i dostaniesz rzeczywiste obrazy jowisz jak widać w okularze. Bo zdjecia wszystkiego poza księżycem sa zawsze dużo lepsze niz to co widac okiem w okularze.
Np urzytkownik CharonX z astroforów tak narysował tranzyt Io
Dołączona grafika opis dał taki
"....używałem jeszcze filtrów: polaryzacyjnego, neodymowego i zielonego.
W sumie jeszcze jak robiło się jasno to seeing się zrobił naprawdę dobry, że po raz pierwszy od dawna użyłem barlowa Soligora 2x z okularami Stratus 8mm i LV6mm czyli powery 300x i 400x. Przy tym ostatnim Jowisz już był troszkę niewyraźny, ale wciąż pasy były dobrze widoczne. Ale falowania prawie nie było widać. Przy tych powerach to juz raczej jakość optyki wychodzi
."




Popytaj się w takich miejscach jak Astropolis czy astromaniak . Jak na mój gust to raczej kwestia dobrego seeingu i uzytego filtra . Ja osobiście zajmuję sie tylko astrofotografią DS- ów i to w szerokich kątach wiec sprzet jest diametralnie inny : ciezki montaż i leciutki obiektyw z aparatem.

Dołączona grafika

Użytkownik noxili edytował ten post 22.09.2010 - 13:01

  • 0



#14 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Wczoraj w Dworku Białoprądnickim w Krakowie odbyła się impreza teleskopowa. Był wykład o Jowiszu (wszystkie rzeczy które były na wykładzie były mi znane, ale dla osób które nie siedzą w temacie z pewnością wykład był bardzo interesujący), i można było sobie pooglądać różne obiekty przez 20 cm teleskop Newtona na paralityku. Oglądaliśmy Księżyc, Jowisza, gromadę kulistą m13 i gromady otwarte NGC 869 and NGC 884, zwane pieszczotliwie chichotami. Ostanie dwa obiekty z listy oglądali nie liczni, ( na moje oko z 15 osób )moim zdaniem głównie ludzie zarażeni już astronomią tak jak ja, zainteresowanie większości przybyłych ( zwykłych zjadaczy chleba ) skończyło się na Księżycu i Jowiszu.

Warto było przyjść, wzbogaciłem się o wiedzę, o ile różni się obraz przy dużych powiększeniach w obserwacji Jowisza, między moim 18 cm a 20 cm lustrem. Jest niewielka poprawa w jasności. Przy okazji porozmawiałem sobie z Panem Płeszką, za jego zgodą mogłem przetestować szukacz, i prawdopodobne, że zastąpi on mój. Wygrywa z moim pod względem jasności dawanego obrazu, pasowało by go sprawdzić jeszcze pod ciemnym niebem, ale na ten moment wydaje się, że jest lepszy.

http://img580.images...6/jowisz.th.png

Jowisz, zrobiony aparatem kumpla przez mój telep, Canon 350D, ISO 1600, czas ekspozycji 1/60 sekundy. Zdjęcie przeszło przez PS, zwiększenie kontrastu, wywalenie szumów i takie tam bzdurki.

Użytkownik Armstrong2009 edytował ten post 22.09.2010 - 14:34

  • 0

#15

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Synta 8 cali to teleskop w systemie Newtona wiec raczej nastawiony do obserwacjo obiektów Głębokiego Nieba(DSO) Obiekty Układu słonecznego to tylko przy okazji. Planeciarze stosują inne teleskopy np w układzie Schmidta czy Maksutowa. Przy małych rozmiarach potężne ogniskowe.Plus dobre Barlowy.Co do obrazów powinieneś wygooglać grafiki synta Jowisz Szkic i dostaniesz rzeczywiste obrazy jowisz jak widać w okularze. Bo zdjecia wszystkiego poza księżycem sa zawsze dużo lepsze niz to co widac okiem w okularze.


Przy zakupie bardziej interesowały mnie właśnie DSy więc taki model mi zasugerowano. Ale jak planety są na niebie to i je się ogląda ;) No nic, pokombinuję zatem jeszcze i może kiedyś uda mi się tę Plamę upolować.

PS. Świetnie zdjęcie :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych