Skocz do zawartości


Zdjęcie

Citarum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

CITARUM



Najbardziej zanieczyszczona rzeka na świcie




Rzeka Citarum przepływa przez stolicę Indonezji - Dżakartę. Zaopatruje w wodę ok. 30 mln ludzi. Lata wyrzucania fabrycznych chemikaliów i odpadów z gospodarstw domowych sprawiły jednak, że jest ona najbardziej zanieczyszczoną rzeką na świecie. Próżno szukać tutaj jakichkolwiek ryb. Dawni poławiacze suną teraz swoimi łodziami pośród odpadów w poszukiwaniu plastiku, który później sprzedadzą. W wielu miejscach tylko po tych łodziach da się poznać, że jest to rzeka, a nie wysypisko śmieci. Mimo tego wody Citarum nadal używa się do picia, kąpieli, gotowania, podlewania, itd. Najlepiej przemówią jednak obrazy:

Dołączona grafika


Dołączona grafika


Dołączona grafika


Dołączona grafika




Źródło
  • 3



#2

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czytałem na JM już LINK było też:

Wioska elektronicznych odpadów

Wioska Guiyu położona w prowincji Guangdong jest największym na świecie składowiskiem odpadów elektronicznych. Z tym miejscem powiązanych jest ok. 5,5 tys. firm, zajmujących się usuwaniem złomu. Tysiące pracujących tu ludzi zajmuje się odzyskiwaniem szkła i metali, wdychając przy tym całą gamę toksycznych substancji z palonego plastiku i układów scalonych. Skażony jest cały teren, łącznie z wodami gruntowymi. Przekłada się to na drastyczny wzrost zachorowań na raka wśród pobliskiej społeczności. Odnotowano też, że 80% nowo narodzonych dzieci cierpi z powodu znacznie podwyższonego stężenia ołowiu we krwi.

Znaczna większość odpadów pochodzi z USA. Ten kraj, obok Afganistanu i Haiti, jako jeden z nielicznych nie ratyfikował konwencji z Bazylei, która nakazuje państwom pozbywanie się odpadów elektronicznych we własnym zakresie na własnym terenie. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, byłoby to dla USA 10-krotnie droższe od wysłania odpadów do Chin.

Drastyczny połów rekinów

Populacja rekinów z roku na rok drastycznie maleje. Rocznie zabija się ich ok. 75 mln podczas samego procesu odcinania płetw, które trafiają później na azjatyckie stoły. Resztę ciała wyrzuca się zazwyczaj do wody. Biologowie morscy z kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie oszacowali, że od 1980 r. niektóre gatunki rekinów wyginęły w 97 procentach. Jako główny drapieżnik morski, rekiny mają ogromny wpływ na cały łańcuch pokarmowy. Obecnie są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ryb.

Kurczące się Jezioro Aralskie

W celach irygacyjnych już w 1918 r. radzieckie władze zdecydowały, że wzdłuż rzek Amu-darii i Syr-darii uprawiana będzie na wielką skalę bawełna. Niestety nie postarano się o dobre uszczelnienie kanałów, przez co znaczna część wody po prostu wsiąkła w pustynię lub wyparowała. Przez całe lata niegdyś czwarte największe jezioro świata kurczyło się, by na dzień dzisiejszy zajmować zaledwie 20% dawnej powierzchni.

Jakby tego było mało, na Wyspie Odrodzenia, która znajdowała się na jeziorze, Rosjanie mieli swój poligon broni biologicznej. Obecnie przez to miejsce mogą swobodnie przechodzić zwierzęta, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych drobnoustrojów. W 2001 roku przeprowadzono ekspedycję, za sprawą której pozbyto się z tego terenu 100-200 ton pozostawionego tam wąglika.

Somalijskie morze odpadów

Po tym, jak w 1991 roku rozpadł się w Somalii rząd, inne kraje i wiele prywatnych firm zapragnęło wykorzystać somalijskie wody do nielegalnego połowu ryb i pozbywania się odpadów. Pamiętne tsunami z 2004 roku wyrzuciło ich na brzeg całą masę, łącznie z beczkami substancji toksycznych, chemikaliów, odpadów medycznych i ciężkich metali. Zanieczyszczenia dostały się w głąb lądu, co wywołało u pobliskich osadników podrażnienia dróg oddechowych, skóry, a nawet choroby popromienne. Somalijski przedstawiciel ONZ stwierdził, że firmom pozbawionym wszelkich skrupułów taniej jest nadal wyrzucać odpadki na niekontrolowanych wodach, niż pozbywać się ich w sposób bezpieczny; taki stan trwa po dzień dzisiejszy.

Program Środowiskowy ONZ twierdzi, że tzw. somalijscy piraci to nic innego, jak improwizacja straży przybrzeżnej, starająca się pozbyć ze swoich wód tych statków, które wyrzucają odpady i nielegalnie łowią ryby, przyczyniając się znacznie do pogarszania warunków życia Somalijczyków.


  • 1



#3

Tekla.
  • Postów: 46
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A w Indiach? Tam się ludzie myją w rzece, do której wrzucają zwłoki. Ach ta religia, ta kultura...
Dodam takie w miarę przyzwoite zdjęcie.
Dołączona grafika
Inna z fotografii przedstawiała kobietę myjącą twarz, a dosłownie 4 metry od niej dryfował jakiś nieboszczyk...

Użytkownik Tekla edytował ten post 25.06.2010 - 00:31

  • 0

#4

butibu.
  • Postów: 289
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W Polsce też mamy zanieczyszczone rzeki. Na przykład Rawa - bezsporny ewenement na skalę europejską. Niedawno odkryto, że tak na prawdę, Rawa nie ma źródła( płynie nią tylko kupa ). Co oznacza, iż jest ostatnim otwartym ściekiem w Europie. Obecnie trwają prace, nad zamknięciem ścieku w wielkiej rurze. Chyba już część zamknięto... W każdym razie śmierdzi niemiłosiernie.
  • 0

#5

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Porównując widok ze zdjęć, z tym co przeciętny Polak może zaobserwować za oknem swojego domu świadczy, że nasz kraj nie jest taki biedny jak nam się wydaje. Nasze zmartwienia są niczym w porównaniu do ich problemów. Dla nas czysta woda jest czymś tak oczywistym, niemal bezwartościowym. A tu okazuje się, że dla wielu milionów jest to trudno dostępny skarb, dobro luksusowe.
Oburzające jest również to, że taki kraj jak USA zarabia na tanim wywozie swoich odpadów elektronicznych do innych, biedniejszych krajów. Choć postawa państw przyjmujących ten złom jest także karygodna. Dopuszczenie by własne społeczeństwo żyło w takich warunkach dla głupich dolarów powinno być zaliczane jako zbrodnia przeciwko ludzkości.

Użytkownik Paweł edytował ten post 26.06.2010 - 14:32

  • 0



#6

butibu.
  • Postów: 289
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oburzające jest również to, że taki kraj jak USA zarabia na tanim wywozie swoich odpadów elektronicznych do innych, biedniejszych krajów. Choć postawa państw przyjmujących ten złom jest także karygodna.

Co w tym oburzającego?? O ile pamiętam ze szkoły - recykling to rzecz pożyteczna. A jeżeli, na rzeczy tak pożytecznej można zarobić, to powinniśmy wszyscy (z ekologami na czele) cieszyć się i naśladować.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych