Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poważne przesłanki ataku rakietowego Północnej Korei


  • Please log in to reply
666 replies to this topic

#571

BlueBoy.
  • Postów: 159
  • Tematów: 28
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[center:0583d53087]Jak wykryć próbę nuklearną[/center:0583d53087]

Czy eksplozja, która w poniedziałek o 4 rano wstrząsnęła Koreą Północną i światową dyplomacją, była na pewno wybuchem jądrowym? Odpowiedzieć na to pytanie może jedynie organizacja ukryta pod skrótem CTBTO


Do Wiednia, gdzie mieści się kwatera główna CTBTO pełny komplet danych po wybuchu w Korei Północnej spłynął wczoraj o 4 rano naszego czasu. Stało się to dokładnie 72 godziny po domniemanej podziemnej eksplozji jądrowej.

Organizacja Traktatu w sprawie Całkowitego Zakazu Prób z Bronią Jądrową (The Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty Organization) oficjalnie nie rozpoczęła jeszcze swojej działalności. Układ o zakazie prób jądrowych muszą jeszcze ratyfikować m.in. USA, Chiny, Pakistan, Indie i... Korea Północna (Polska zrobiła to w 1999 r.). Myli się jednak ten, kto myśli, że analitycy CTBTO bezczynnie czekają na brakujące podpisy. Dzisiaj to oni właśnie razem z całą rzeszą sejsmologów, fizyków jądrowych i geofizyków są jednymi z najbardziej zapracowanych naukowców na świecie. Od wyników ich pracy zależy, czy na Koreę Północną zostaną nałożone sankcje.

Dołączona grafika


Koreańska zagadka

Wybuch bomby atomowej wywołuje fale sejsmiczne podobne do tych, które są efektem trzęsienia ziemi. Mechanizm powstawania fal w skorupie ziemskiej w obydwu tych przypadkach jest jednak inny, a to przekłada się częściowo na ich spektrum. Czym potężniejszy ładunek jądrowy wybucha, tym łatwiej go po obrazie fal sejsmicznych odróżnić od eksplozji innych rodzajów. Kłopot zaczyna się, gdy eksplozja jest małej mocy. Ładunek, który został zdetonowany w Korei, miał jak na eksplozję jądrową moc niezwykle małą.

- Jego rozpoznanie można by porównać do próby wsłuchania się w partię fletu na koncercie orkiestry symfonicznej - mówi Xavier Clement z francuskiej Komisji Energii Atomowej. - W wysokim szumie naturalnych odgłosów Ziemi odnalezienie małej eksplozji jest trudne samo w sobie. Stwierdzenie, czy źródłem wstrząsów był wybuch jądrowy, czy użyto konwencjonalnych środków wybuchowych, to wyższa szkoła jazdy - dodaje.

Nawet wśród tych, którzy eksplozję w Korei wykryli, nie ma zgody ani co do jej mocy, ani lokalizacji. Sami Koreańczycy twierdzą, że bomba miała moc ok. 500 ton trotylu. Francuzi, że 1 tys. ton, Norwegowie, że od 1 do 10 tys. ton, a Rosjanie, że od 5 do 15 tys. ton. Niektóre źródła twierdzą, że próbę przeprowadzono w północno-zachodniej części kraju, ale pojawiają się też głosy, że w centrum.

Gdyby uczeni dysponowali jedynie odczytami z naziemnych stacji sejsmograficznych, które nie specjalizują się w wybuchach jądrowych, analiza sygnałów trwałaby wiele dni. I wcale nie dawałaby gwarancji, że koreańska zagadka zostanie rozwiązana. Całe szczęście możliwości są dziś dużo większe.


Na lądzie, w wodzie i powietrzu

Od powołania w 1997 r. CTBTO opracowuje metody weryfikacji przestrzegania traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową. Stworzyła m.in. sieć stacji, które monitorują potencjalne wybuchy jądrowe i dostarczają informacje o nich bezpośrednio do kwatery głównej organizacji w Wiedniu. Dane pochodzą nie tylko z lądu, ale także z dna morskiego i powietrza. System składa się z 320 stacji nasłuchu rozsianych po całej Ziemi. Część z nich działa online, reszta przesyła dane do kwatery głównej "na żądanie".

Na lądzie rozlokowano ok. 170 stacji sejsmograficznych. Dno wszystkich ziemskich oceanów (czyli 70 proc. powierzchni planety) monitoruje 11 stacji hydroakustycznych. Superczułe mikrofony nasłuchują fal akustycznych, które powstają w efekcie ruchów sejsmicznych skorupy ziemskiej. Tak mała liczba podwodnych punktów kontrolnych w zupełności wystarczy, bo woda bardzo dobrze przewodzi dźwięki.

Poza tym wybudowano 60 stacji infradźwiękowych, które nasłuchują fal o bardzo niskiej częstotliwości. Każda składa się z czterech-ośmiu barografów oddalonych od siebie nawet o trzy kilometry. Stacje infradźwiękowe służą głównie do wykrywania wybuchów jądrowych w atmosferze. Zbierane przez nie informacje pozwalają zlokalizować i odróżnić wydarzenia jak najbardziej naturalne (np. przelot meteoru czy wybuch wulkanu) od tych spowodowanych przez człowieka (przelot samolotu ponaddźwiękowego czy start satelity lub wahadłowca).

W skład systemu monitoringu wchodzi też 80 stacji badających stężenie izotopów radioaktywnych w próbkach powietrza. Wybuch jądrowy uwalnia do środowiska bardzo duże ich ilości. Część z nich normalnie nie występuje w przyrodzie i ich obecność w atmosferze jest równoznaczna z wybuchem jądrowym. Dokładna analiza składu izotopowego próbek powietrza pozwala wykluczyć np. wyciek czy awarię w elektrowni jądrowej. Blisko połowa stacji monitoringu radiacyjnego dodatkowo może analizować próbki powietrza pod kątem zawartości w nich gazów szlachetnych. Obecność tych ostatnich wskazuje na przeprowadzenie podziemnej próby jądrowej.


System działa, choć nieoficjalnie


Zanim Traktat w sprawie Całkowitego Zakazu Prób z Bronią Jądrową wejdzie w życie, informacje zbierane przez stacje nasłuchu nie są ujawniane szerszej opinii publicznej. Oficjalnie cały czas trwa testowanie procedur i kalibrowanie urządzeń. Oficjalnie, bo w rzeczywistości już dzisiaj dane pochodzące z nasłuchu są najbardziej wiarygodnym i wszechstronnym źródłem informacji o próbnych eksplozjach jądrowych. - Koreańskie dane są teraz są one udostępniane krajom, które podpisały i ratyfikowały traktat - mówi Lassina Zerbo z CTBTO, odpowiedzialna za tworzenie bazy danych zarejestrowanych dotychczas wybuchów. Ta biblioteka zajmuje dzisiaj ok. 125 terabajtów. Już niedługo trafi do niej wpis dotyczący Korei Północnej. Na razie nie wiadomo, czy będzie zarejestrowany pod hasłem "eksplozja jądrowa", "eksplozja konwencjonalna" czy może "zdarzenie niezidentyfikowane".


Źródło: Gazeta.pl; Tomasz Rożek


  • 0

#572 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

ale się ucieszyłem jak usłyszałem że przeprowadzili próbe nukerarną :D ja tam wierze że się im udało :)
  • 0

#573

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

My się możemy cieszyć, ale ich sąsiedzi najbliżsi już mniej ;]

mysle ze az tak Koreanczycy nie sa psychiczni, choc kto wie


O Hitlerze też niektórzy mówili, że nie jest psychiczny. A wiadomo, co rozpętał...
  • 0



#574

uNiverSus.
  • Postów: 31
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ten dowódca koreąńczyków jest psychicznie chory -.- ludzie umierają w jego państwie z głodu ( chodzi ofc o północną Koreę :P ) a on inwestuje cała kase w militaria tT
  • 0

#575 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

tylko musisz pamietać że to zaczoł jego ojciec a nie Kim Dzong Il, on tak został wychowany i tylko kontynuuje "dzieło" ojca :/
  • 0

#576

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko musisz pamietać że to zaczoł jego ojciec a nie Kim Dzong Il


To jest właśnie przykład jedynej komunistycznej dynastii na świecie.
  • 0

#577

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ślady substancji radioaktywnych po próbie nuklearnej

Jeden z testów przeprowadzonych przez amerykański wywiad wykazał ślady substancji radioaktywnych w miejscu domniemanej próby z bronią nuklearną, którą miała przeprowadzić Korea Północna - powiedzieli telewizji CNN przedstawiciele USA.

Według anonimowych źródeł w amerykańskiej administracji, nie ustalono dotychczas z całkowitą pewnością, jakiej natury był poniedziałkowy wybuch. Prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z podejściem do próby nuklearnej, która się nie powiodła - powiedział informator CNN. Nie sądzimy, że usiłowali oni (Korea Płn.) sfingować test nuklearny, raczej była to porażka - wysiłek, który zawiódł - dodał.

Jeszcze kilka godzin wcześniej CNN informowała - powołując się na źródła w Pentagonie - że być może wywiad w ogóle nie będzie w stanie potwierdzić, że Phenian przeprowadził test nuklearny.

Komunikat reżimu w Phenianie o próbie jądrowej w ubiegły poniedziałek wywołał alarm na całym świecie. Stany Zjednoczone forsują uchwalenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która wprowadzałaby surowe sankcje na Koreę Północną.

http://wiadomosci.wp...74&ticaid=127fa
  • 0



#578 Gość_chruszczow

Gość_chruszczow.
  • Tematów: 0

Napisano

to poco sankcje skoro im sie nie udało ? :P widocznie ameryka ma już pełno w gaciach :D
  • 0

#579

Maxxxo.
  • Postów: 61
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet gdyby wojna nastąpiła tak na serio, to uważam że Ameryka swą potęgą zmiecie Koreańczyków ;(
  • 0

#580

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja myślę że koreańczyka się udao.
Wszystkie państwa w zasadzie są im przeciwne może z wyjątkiem chin więc skąd tak naprawdę wiesz że korańczycy z korei północnej umierają z głodu??
Nie mówie że zyje im się cudownie ale prawda jest taka że to że umierają koreańczycy z głodu to dla mnie czyste spekulacje bo żadna organizacja tam nie jest aktywna a dodatkowo często są finansowane przez usa które chce tylko koreańczyką dokopać na arenie międzynarodowej.
Korea północna jest przygotowana do wojny nawet światowej i jest to jedne z nielicznych państw na wojnę gotowa.
W korei jest ciągle podsycana psychoza wojny i podsycaniu takiej psychozy jak i pokazaniu światu że korei niewarto atakować była przeprwadzona próba jądrowa.
Korea nie zaatakuje pierwsza chyba że będzie do tego zmuszona a zobaczcie jak koreańczycy z korei południowej się boją bo zaatakowanie korei północnej prawdopodobnie spowoduje bombardowanie nuklearne na seul
  • 0

#581

Bazzg.
  • Postów: 86
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hippo, a wiesz ile to jest 1000 ton i jaką ma objętość?To jest 1000 metrów sześciennych.Musieliby najpierw mieć taką ilość trotylu w swoich arsenałach.


Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że to nie musi być akurat 1000 metrów^6... 1 litr wody = 1kg, ale trotyl ma inną wagę niż woda. Resztaz tym. Wojna atomowa? Możliwe. Grunt, żeby Polskę ominęło, to będzie dobrze... Wiem, wiem, sytuacja na świecie się zmieni, itd., ale jak przeżyjemy, to będzie dobrze...
  • 0

#582

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko przeżycie w takich warunkach łatwe nie będzie a to że polaków to ominie to wrecz mało prawdopodobne bo jak kraj który ma broń jądrową zostanie zaatakowany to w kontrataku zaatakuje wszystkich swoich wrogów bo nie będzie miał nic do stracenia a wątpie żebyśmy na liście rosyjskiej byli na innej pozycji niż wrogowie
  • 0

#583

BlueBoy.
  • Postów: 159
  • Tematów: 28
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[center:9670ede1d1]"NYT": Korea Płn. członkiem klubu atomowego[/center:9670ede1d1]

Deklaracja Korei Północnej o przeprowadzeniu w poniedziałek próby jądrowej oznacza, że kraj ten dołączył do grona państw świata, o których wiadomo bądź sądzi się, że posiadają broń jądrową - pisze w niedzielnym wydaniu "New York Times".

Gazeta akcentuje, że uchwalone przez RB ONZ sankcje są zbyt łagodne w sytuacji rosnącego zagrożenia atomowego na świecie.

Według "New York Timesa" obecnie elitarny klub atomowy liczyć może dziewięć krajów - faktycznie jednak, zdaniem atomistów, aż 40 państw świata (w tym m.in. Japonia czy Korea Południowa) dysponuje wiedzą techniczną, a w niektórych przypadkach także materiałami potrzebnymi do budowy bomby.

"Tego rodzaju możliwości, w połączeniu z nowym zagrożeniem atomowym w Azji i na Bliskim Wschodzie, mogą oznaczać początek drugiej ery atomowej - ostrzegają atomiści i eksperci ds. kontroli zbrojeń - w czasie której kraje w większym niż wcześniej stopniu będą skłonne odrzucić dawne restrykcje dotyczące rozwijania broni jądrowej" - pisze nowojorski dziennik.

W sytuacji, gdy świat w coraz większym stopniu zacznie polegać na energii jądrowej, proliferacja technologii atomowych nabierze tempa - ostrzega gazeta. To z kolei oznaczać będzie, że coraz więcej krajów zyska możliwości i wiedzę na temat paliwa jądrowego, w tym także do produkcji bomby atomowej.

"To niezwykle palący problem" - mówi cytowany przez gazetę amerykański ekspert ds. rozbrojenia, b. demokratyczny senator Sam Nunn. "Stoimy wobec wielkiego wyścigu, w którym stawką jest współpraca bądź katastrofa; na obecnym etapie wynik tej gonitwy nie został przesądzony" - dodaje Nunn.

"New York Times" zwraca uwagę na rolę "atomowego policjanta", jaką odgrywa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), lansująca bezpieczne wykorzystywanie energii jądrowej. MAEA pomaga nadal Pakistanowi, mimo że kraj ten w 1998 r. przeprowadził próbę atomową a jeszcze dziesięć lat temu współpracowała z Phenianem. Nawet dziś MAEA realizuje 14 programów w Iranie, który zdaniem ekspertów jest bliski uzyskania broni jądrowej.

Według gazety północnokoreańska próba atomowa wstrząsnęła nuklearnym status quo na świecie, rodząc poraz kolejny pytanie, czy Azja nie stanie się pierwszym rejonem świata, jaki odczuje skutki "atomowego domina", gdy poszczególne kraje w tajemnicy zabiegać będą o technologie jądrowe potrzebne do zbudowania bomby bądź jawnie przekroczą umowną granicę, wkraczając do klubu atomowego. Na Bliskim Wschodzie konfrontacja z Iranem zwróciła nową uwagę na takie kraje jak Arabia Saudyjska czy Egipt, obawiające się że irańska bomba sprawi, że kraj ten stanie się wiodącym mocarstwem w regionie.

Szef MAEA Mohammed ElBaradei uważa, że dziś już zapewne nawet 49 państw wie jak zbudować bombę atomową, a rosnące napięcie międzynarodowe może zmusić je do działania w tej sprawie - pisze "New York Times".


Źródło: Onet.pl; PAP, MD

  • 0

#584

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg mnie ta Maea to i tak nic nieda i jest kolejną małoużyteczną lub wręcz nieuzyteczną instytucją podobnie jak onz.
Co z tego że sankcje umie wprowadzić jak nie umie zapobiegać wojną??
amerykanie sobie kompletnie onz olewają a każda niekorzystna ustawa antyżydowska lub antyamerykańska jest wetowana???
Onz to zła instytucja z jednego powodu bo sa równi i równiejsi.
I niech mi ktoś odpowie na pytanie jakie prawo mają amerykanie zabraniać koreańczyką czy irańczyką zabraniać budowy bomby atomowej jak sami mają.
Uważają się za lepszych??? dzielą świat na lepszych i gorszych a media im tylko przygrywaja kreując w zasadzie jakie to onz jest sprawiedliwe a tak naprawdę być może stanie się jednym z powodów wybuchu nowej wojny.
Nierówne traktowanie krajów jest złe i powinien być inny podział głosów państwo większe liczniejsze czy bogatsze powinno mieć więcej głośów bo ma większy wpływ na to co sie dzieje a nie niejasne i niezrozumiale zasady weta które dotały państwa niewiadomo dlaczego.
Bo co ma takiego francja czego nie ma japonia??? która jest dużo liczniejsza i bogatsza.Pewnie broń atomową ale japoczycy moga ją mieć i będą mieli jak tylko będą chcieli ale im też nikt nic nie powie bo oni są ci lepsi a koreańczycy i irańczycy to są ci gorsi
  • 0

#585

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wywiad USA potwierdza - była próba atomowa

Biuro krajowego dyrektora amerykańskiego wywiadu Johna Negroponte ogłosiło w poniedziałek, że uzyskano pewność, iż Korea Północna rzeczywiście przeprowadziła podziemną próbę z bronią nuklearną.
Biuro oświadczyło w komunikacie, że po zbadaniu próbek powietrza z rejonu wybuchu zarejestrowanego w poniedziałek 9 października wykryto obecność w nich szczątków opadu promieniotwórczego, co - jak czytamy w komunikacie - "potwierdza, że Korea Północna przeprowadziła podziemną eksplozję nuklearną".

Władze USA wahały się z oficjalnym potwierdzeniem, czy reżim w Phenianie przeprowadził próbę atomową, ponieważ czujniki sejsmiczne zarejestrowały stosunkowo słaby wybuch, o wiele słabszy niż normalnie przy testach nuklearnych. W poniedziałkowym komunikacie poinformowano, że eksplozja miała siłę niespełna jednej kilotony, czyli poniżej 1000 ton TNT (trotylu). Bomba atomowa zrzucona w sierpniu 1945 roku na Hiroszimę miała moc 12,5 kilotony, a bomby produkowane od tego czasu mają wielokrotnie większą siłę niszczącą.

Administracja USA już w piątek podała, że badania jednej z próbek powietrza po wybuchu wykazały obecność w nim radioaktywnego gazu pojawiającego się po eksplozji nuklearnej. Wywiad jednak nie potwierdził jeszcze wtedy, że Korea Północna przeprowadziła test atomowy.

W odpowiedzi na przeprowadzenie próby przez Koreę Północną Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w sobotę jednogłośnie rezolucję o sankcjach na reżim Kim Dzong Ila. Nakazano mu likwidację broni atomowej i zabroniono eksportu do Korei Północnej materiałów i urządzeń mogących być wykorzystanych do produkcji tej broni.

Administracja USA nalega na Chiny, aby wykonały zobowiązania wynikające z rezolucji. Rola Chin jest kluczowa w rozładowaniu konfliktu - są one głównym dostawcą towarów do Korei Północnej i mają z nią najdłuższą granicę lądową
http://wiadomosci.on...24,12,item.html

[ Dodano: 2006-10-17, 08:24 ]
Korea Płn. przygotowuje drugą próbę nuklearną
Korea Północna przygotowuje drugą próbną eksplozję nuklearną - poinformowała amerykańska sieć telewizyjna NBC, powołując się na źródła zbliżone do amerykańskich służb wywiadowczych.
Według sieci telewizyjnych NBC i $$$, amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły w pobliżu miejsca pierwszej północnokoreańskiej próby nuklearnej z 9 bm. wzmożoną aktywność, w tym podejrzane pojazdy.

Zdaniem analityków, mogą to być przygotowania do kolejnej próbnej eksplozji nuklearnej. "Służby wywiadu amerykańskiego nie wykluczają, że Korea Północna dokona kolejnej próby nuklearnej. Nie ma jednak dotychczas dowodów wskazujących, że taka próba nastąpi niezwłocznie" - oświadczył agencji AFP anonimowy funkcjonariusz wywiadu USA.

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, która we wtorek udaje się w podróż do Azji, oświadczyła, że ma nadzieję, iż Korea Północna nie dokona drugiej próby nuklearnej. Podkreśliła, że taki akt byłby "prowokacją" i pogłębiłby izolację Korei Płn.

Wcześniej Stany Zjednoczone potwierdziły oficjalnie, że Korea Północna dokonała 9 bm. próbnej podziemnej eksplozji nuklearnej o niewielkiej jednak sile, poniżej 1 kilotony. AFP podkreśla, że tak słaba eksplozja, równa mniej więcej wybuchowi 200 ton trotylu, pozwala wątpić w zapewnienia Phenianu, iż próba zakończyła się sukcesem.

Eksperci nie wykluczają jednak, że siła wybuchu została osłabiona przez specyficzną budowę geologiczną miejsca jego dokonania. Według informacji przekazanej Chinom przez Koreę Płn. na krótko przed wybuchem, jego siła wynosiła 4 kilotony.

Także Japonia otrzymała informacje, według których Korea Północna może przygotowywać się do drugiej próbnej eksplozji nuklearnej - oświadczył we wtorek japoński minister spraw zagranicznych Taro Aso.

Aso dodał jednak, że "nie może ujawnić szczegółów tych informacji".

Również Korea Południowa zdaje sobie sprawę, że istnieją oznaki, iż sąsiad z północy może przygotowywać się do próby nuklearnej - powiedział agencji Reutera anonimowy przedstawiciel rządu w Seulu.

"Nie możemy wykluczyć możliwości drugiej próby" - powiedział. Dodał jednak, że nie ma jednoznacznego potwierdzenia tych informacji.

http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych