Skocz do zawartości


Szanowni Państwo, przypominam o konieczności zachowania ciszy wyborczej do godz. 21:00 w niedzielę 18 maja.


Polak chciał przygotować brudną bombę atomową?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Do sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie Jarosława K. zamieszanego w handel niebezpiecznymi substancjami. Jak niebezpiecznymi? Zdaniem śledczych można z nich było zrobić tzw. brudną bombę atomową.


Jarosławowi K. zarzucono, że "sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia" wielu osób, wprowadzając do obrotu m.in. antymonian rtęci - podał portal gazeta.pl.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Utrzymuje, że w firmie, która obracała substancjami, był jedynie tłumaczem. Twierdzi też, że na początku nawet nie wiedział, czym ta firma się zajmuje, a dowiedział się o tym dopiero z faksów i rozmów telefonicznych.

Sprawa zaczęła się w 2004 r. Wtedy policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali mieszkańców Stargardu Szczecińskiego, którzy próbowali sprzedać prawie pół kilograma antymonianu rtęci.

Sprawa trafiła do łódzkiego sądu, bo to w Łodzi miało dojść do próby napromieniowania antymonianu rtęci. A to właśnie z tak przygotowanego preparatu można wyprodukować brudną bombę atomową.

(Agnieszka Jasińska, oso, mj)


Lyink

Użytkownik Aton edytował ten post 07.04.2010 - 10:10

  • 2

#2

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Groźba zdetonowania "brudnej bomby" staje się ostatnio dość popularnym tematem.Oto kolejny przykład.

W Wielkiej Brytanii rośnie zagrożenie atakiem przeprowadzonym za pomocą broni jądrowej przez terrorystów z Al-Kaidy

Na całym świecie rośnie liczba przypadków handlu materiałami radioaktywnymi, stwierdza raport brytyjskiego rządu.

Terroryści-producenci bomb, od dawna bardzo aktywni w Afganistanie, mogą już dysponować możliwością stworzenia tak zwanej "brudnej bomby" – informacje i instrukcje produkcji takiej broni są łatwo dostępne w internecie.

Eksperci obawiają się, że terroryści mogą przetransportować domowej roboty ładunek atomowy w górę Tamizy i zdetonować go w centrum Londynu. Na podobny atak mogą być narażone także Bristol, Liverpool Newcastle, Glasgow i Belfast.

Lord Alan West, minister i doradca premiera Gordona Browna do spraw bezpieczeństwa, sugeruje że terroryści mogliby także dostać się do miast portowych od strony morza i przeprowadzić ataki podobne do tych, jakie miały miejsce w Bombaju w 2008 roku, w których zginęło ponad 150 osób.

Rząd traktuje tezy zawarte w raporcie bardzo poważnie i planuje stworzenie specjalnego centrum dowodzenia zajmującego się śledzeniem podejrzanych łodzi i statków. Stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym podniesiono z poziomu "znaczący" do "bardzo wysoki" już w styczniu, po nieudanej próbie wysadzenia w powietrze samolotu nad Detroit w dniu Bożego Narodzenia.

Ostatnio opublikowano równocześnie trzy niezależne analizy na temat możliwości zapobieżenia dużemu atakowi terrorystycznemu. W kwietniu w Waszyngtonie odbędzie się międzynarodowe spotkanie na temat bezpieczeństwa nuklearnego.

Urząd premiera ogłosił ostatnio aktualizację do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – w dokumencie stwierdza się wprost, że "Wielka Brytania stoi obecnie w obliczy zagrożenia atomowego" oraz że "istnieje niebezpieczeństwo, iż broń atomowa lub materiały rozszczepialne dostaną się w ręce tzw. państw bandyckich lub grup terrorystycznych".

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w latach 1993–2008 odnotowała 1562 przypadki zagubienia lub kradzieży materiałów rozszczepialnych. Większość tych sytuacji miała miejsce w krajach byłego Związku Radzieckiego. 65 proc. zaginionych materiałów nigdy nie odnaleziono.

Inny raport, dotyczący brytyjskiej rządowej strategii walki z terroryzmem CONTEST, stwierdza że w obliczu coraz sprawniejszej produkcji bomb przez afgańskich talibów nie można wykluczyć, że w końcu stworzą oni także radiologiczną "brudna bombę".

Raport podkreśla, że na całym świecie rośnie liczba przypadków nielegalnego handlu materiałami rozszczepialnymi, a także dostępność technologii produkcji broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej. Coraz więcej informacji na ten temat można znaleźć w internecie – w dużej części chodzi o legalne informacje i uprawnione zastosowania, niemniej organizacje terrorystyczne dysponują dzięki temu coraz szerszą wiedzą.

Trzeci raport dotyczył brytyjskiej strategii walki z terroryzmem biologicznym, chemicznym i atomowym. Określono w nim Al-Kaidę jako "pierwszą międzynarodową organizację, która planuje używanie tych broni przeciwko celom cywilnym i stara się je zdobyć". Dokument informuje, że środki bezpieczeństwa dotyczące przechowywania materiałów i odpadów radioaktywnych są dziś "bardzo zróżnicowane i czasami niewystarczające; materiały te narażone są na kradzieże przez zwykłych przestępców i organizacje terrorystyczne". Także zgodne z prawem wykorzystanie takich materiałów "znacząco zwiększa ryzyko wykorzystania ich do złych celów przez terrorystów". Jak napisali autorzy raportu, w Afganistanie kontrolowanym przez talibów przed 2002 rokiem Al-Kaida stworzyła obiekty i infrastrukturę do badań nad bronią biologiczną, chemiczną i atomową.

Od tego czasu organizacje terrorystyczne dotarły już do pakistańskich naukowców zajmujących się technologiami jądrowymi, skonstruowały urządzenia do produkcji cyjanowodoru, który można wykorzystywać do ataków chemicznych, a w Iraku używały materiałów wybuchowych połączonych z cylindrami z chlorem.

Lord West przemawiając w Northwood zwracał uwagę na możliwość ataku przeprowadzonego za pomocą szybkich łodzi. Podkreślił, że setki takich małych łodzi co roku sprowadza się bez żadnej kontroli do Wielkiej Brytanii. – Dla wielu z państwa to zapewne zaskakujące, ale nie śledzimy każdej sprowadzanej łodzi i nie jesteśmy w stanie określić ich aktualnej lokalizacji – mówił. Dodał też, że agencje odpowiedzialne za ochronę wybrzeża nie wiedzą o wszystkim, co się dzieje na wodach otaczających Wyspy Brytyjskie.

Odpowiednie służby już dziś zbierają dane wywiadowcze i opracowują strategie wspólnych działań marynarki wojennej, policji i jednostek rybackich na wypadek ewentualnego ataku. Rząd zorganizował 18 specjalnych centrów, które mają koordynować działania służb ratowniczych na wypadek ataku terrorystycznego z użyciem broni biologicznej, chemicznej lub atomowej. Policja i straż pożarna zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt mający ułatwić wykrywanie tego typu ataków. Wojsko organizuje ćwiczenia mające zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z urządzeń i instalacji związanych z materiałami rozszczepialnymi i chemicznymi. Rząd wprowadza także przenośne zestawy do wykrywania promieniowania, które będzie można wykorzystywać do sprawdzania pojazdów i pasażerów w portach.

http://wiadomosci.onet.pl/1605526,2679,1,kioskart.html
  • 0



#3

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

w Bombaju w 2008 roku, w których zginęło ponad 150 osób.


Eee przejadły mi się te informacje o terrorystach. To jest terror ale terrorystami jest rząd i sieje terror poprzez media na obywateli. 150 osób co to jest więcej się zachlewa wódką na śmierć w ciągu miesiąca w samej Polsce tylko. Tyle pracy dla bomby co zabija 150 osób to się nie opłaca, ale przynajmniej rząd może użyć tego jako pretekstu do zwiększenia swojej kontroli nad obywatelami. Tak samo jak ta wielka pandemiczna świńska grypa zmarło 100 osób ale mi pandemia.
  • 1

#4

kananod.
  • Postów: 90
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyżby to był TEN Jarosław K. ?
  • 1

#5

feelit.
  • Postów: 116
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

taaa, no napewno , tania sensacja i tyle pismaki sie rozpisuja, nadinterpetacja bardzo za daleka. Szczerze watpie, zeby kaczynski bawil by sie w takie cos, jak juz to sprowadzil by uran do polski i zbudwal sobie prawdziwa bombke.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych