Skocz do zawartości


Bonnerichthys


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii oraz USA pod kierownictwem ekspertów z Oxford University znalazła nieznany dotąd rodzaj prehistorycznych morskich olbrzymów. Te żyjące w okresie jury i kredy ryby zarówno wyglądem, jak i sposobem odżywiania się przypominały współczesne wieloryby.


Dołączona grafika


Do tej pory paleontolodzy zakładali, że w ciągu prawie 100 mln lat (od połowy okresu jurajskiego do eocenu) nisza wielkich zwierząt filtrujących, takich jak fiszbinowce, długoszpary czy ryby manta, była pusta. Obecnie jednak, w trakcie badań nad skamieniałościami znalezionymi w Kansas, naukowcom udało się odkryć nieznaną wcześniej dynastię ryb. Ich rozkwit przypadł na okres, w którym ich poprzednicy, olbrzymie ryby Leedsichthys, wymarły, a wieloryby jeszcze się nie pojawiły.

Badacze znaleźli już kilku przedstawicieli tej tajemniczej grupy. Skamieniałości zachowane w skałach z okresu kredowego w Kansas, Japonii i Wielkiej Brytanii, liczą sobie od 170 do 65 mln lat. Kilka błędnie zidentyfikowanych okazów znalazło się nawet w zbiorach muzealnych. Pierwszy znaleziony przedstawiciel rodu, który na razie nie ma swojej nazwy – pięciometrowa ryba z aparatem filtrującym w pysku – została ochrzczona mianem Bonnerichthys. Ten olbrzym o ogromnym pysku pływał w oceanie, żywiąc się zaledwie planktonem i osiągając około 9 metrów długości, a więc w przybliżeniu dorównywał rozmiarom współcześnie żyjących rekinów-gigantów.

Według paleontologów, ród gigantycznych ryb filtrujących zajął większą część oceanów naszej planety. Do ich wymarcia, podobnie jak w przypadku dinozaurów, doszło szybko i z przyczyn na razie nie znanych, a ich ekologiczne funkcje przejęły morskie ssaki i ryby chrzęstnoszkieletowe. Wyniki badań naukowcy opublikowali w magazynie Science. JSL


Źródło -

http://www.focus.pl/...skich-gigantow/


  • 0

#2

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No proszę, kolejny okaz do uzupełnienia naszej wiedzy o dawnych ekosystemach:) Różnica między nim, a naszymi wielorybami była taka, że wtedy raczej nie miał immunitetu na nietykalność;) Wielkie ichtiozaury i plezjozaury z pewnością nie ograniczały się jedynie do amonitów, zatem taka większa zdobycz mogła by łakomym kąskiem;)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych