Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rastafarai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1

Gohanssj5.
  • Postów: 40
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie zauwazylem takiego tematu dlatego pragne zachecic was do dyskusji.Co uwazacie o Rastafarai? Bless! ;)

edit by Szej-hulud
Za taką formę założonego tematu dostajesz warna. Dzięki Imb za wrzucenie info o tym ruchu.

  • 0

#2

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na dobry poczatek moze bys przyblizyl o co chodzi w Rastafari? Ja wiem tylko tyle, ze Jah jest waszym "Bogiem/Panem", wiec na dobry poczatek mozesz mnie oswiecic:)
  • 0

#3

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rastafari, to niewątpliwie religia pokojowa i myślę, że wyznawcy tej religii tacy również są, oczywiście ci prawdziwi, którzy doskonale wiedzą w co wierzą.

Jednak kiedy widzę 2 kolesi w dredach, którzy coś tam rapują, że babilon płonie, więc trza zjarać jojnta to mam lekkie odruchy żalowe.
  • 0

#4

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Bobek

Mogę się założyć, że tacy ludzie ("kolesie w dredach blablabla...") często nawet nie wiedzą o istnieniu Rastafari, a tym bardziej o symbolice poszczególnych elementów.

@crc

Ruch Rastafari nigdy nie był scentralizowaną religią, wielu rastafarian uznaje go nie za religię, a za "drogę życia". Większość ludzi Rasta nie identyfikuje się z konkretnym wyznaniem, definiując siebie jako Rasta raczej przez ubiór, obyczaje, poglądy na sprawę rasizmu, słuchanie muzyki i częste przebywanie w gronie podobnych osób, tworząc w ten sposób subkultury. Niektórzy rastafarianie obok muzycznej uprawiają działalność polityczną, jak np. Nandor Tanczos albo Ras Sam Brown i jego partia Suffering People's Party z roku 1961, lub łagodzą konflikty polityczne, jak np. Bob Marley, który poprosił ówczesnego premiera Michaela Manleya, i lidera opozycji Edwarda Seagę na scenę, i następnie wykonano sławne zdjęcie ich trzech trzymających ręce w symbolicznym geście pokoju podczas bardzo brutalnej kampanii przedwyborczej.

By Wikipedia. ;)
  • 0



#5

Gohanssj5.
  • Postów: 40
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według mojego odczucia Rastafarai jest cudowną drogą.Niestety nie dla ateistów bo mamy Jah ;) Ale oprócz aspektu Boga/Jah/Jahwe/itp... Każdy powinien z religii podobnych do rasta brać inne pozytywne wibracje. Chodzi mi w szczególności o pomaganie każdy każdemu, odrzucenie agresji i usmiech na twarzy cały czas ;) Świat nie powinien byc miejscem w ktorym gości agresja.Kochajcie sie i pomagajcie sobie i niech Jah bedzie z Wami ;) Za was Buch :)
  • 0

#6

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Rastafarianie? Najbardziej nie znająca podstaw swojej własnej ideologii subkultura jaka istnieje. Jak wygląda światopogląd współczesnego rastamana? Pokój, miłość, jedność, braterstwo, wiara w Jah i anarchia (ewentualnie apolityczność). Tymczasem u podstaw tego ruchu nie leży palenie marihuany i wyznawanie Jah, lecz oddawanie czci cesarzowi Hajle Sellasje. Cesarzowi, którego bez wątpienia można zaliczyć do jednego z okrutniejszych. Reggae, muzyka, której dzisiejszy wygląd ukształtował Bob Marley (tzw. Druga fala reggae) na początku istnienia skupiała swoje teksty wokół nienawiści rasowej skierowanej w stronę Białych. Na pierwszych dancehallowych koncertach, gdzie muzycy skakali po scenie, a gołe panienki tańczyły na głośnikach tłumy skandowały okrzyki "Je*ać białasów" i podobne. Dopiero Bob Marley swoimi tekstami zmienił oblicze światowego reggae. Skąd się wzięła nazwa rastafarianizm? Oczywiście od króla Hajle Sellasje I, który inaczej nazywany był ras Tafari Makonnen. Ras czyli głowa, książe, cesarz."

Tak jest bialaski, czczijcie króla Etiopii, skoro wam się tak podobają tamte klimaty to polecam emigracje :P
Imho ruch religijno-kulturowy dla dzieci bez przekonań.
  • 2



#7

Babylon Slayer.
  • Postów: 52
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pokój, miłość, jedność, braterstwo, wiara w Jah

Rzeczywiście są to straszne i destrukcyjne poglądy.

Tymczasem u podstaw tego ruchu nie leży palenie marihuany i wyznawanie Jah, lecz oddawanie czci cesarzowi Hajle Sellasje.

Totalna bzdura. "Wyznawanie Jah" i "oddawanie czci cesarzowi Hajle Sellasje" to dokładnie to samo.

Cesarzowi, którego bez wątpienia można zaliczyć do jednego z okrutniejszych.

Ten cesarz zrobił dużo dobrego dla Etiopii.

Reggae, muzyka, której dzisiejszy wygląd ukształtował Bob Marley (tzw. Druga fala reggae) na początku istnienia skupiała swoje teksty wokół nienawiści rasowej skierowanej w stronę Białych. Na pierwszych dancehallowych koncertach, gdzie muzycy skakali po scenie, a gołe panienki tańczyły na głośnikach tłumy skandowały okrzyki "Je*ać białasów" i podobne. Dopiero Bob Marley swoimi tekstami zmienił oblicze światowego reggae.

"W każdym stadzie znajdzie się wilk w owczej skórze", a Bob Marley oczywiście zrobił bardzo dużo dla reggae.

Skąd się wzięła nazwa rastafarianizm? Oczywiście od króla Hajle Sellasje I, który inaczej nazywany był ras Tafari Makonnen. Ras czyli głowa, książe, cesarz.

Po pierwsze nie rastafarianizm, ale Ruch Rastafari. Po drugie nie wiem co w tym tekście dziwnego czy odkrywczego.

Imho ruch religijno-kulturowy dla dzieci bez przekonań.

Pokój, miłość, jedność, braterstwo, wiara w Boga dla dzieci bez przekonań? Nie za bardzo rozumiem. Jakie są twoje przekonania, uważasz, że zwalczanie ludzi przepełnionych miłością i pokojem jest czymś wspaniałym?
  • 2

#8

asp.
  • Postów: 225
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ja uważam, że wyznawanie tej religii przez osobę z Polski jest tak samo mądre, jak uznawnie krakowiaka za taniec aborygenów
  • 0

#9

sensyox.
  • Postów: 46
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystkie dni świąteczne rastafarianie czczą jednakowo – poprzez organizowanie Binghi.

* 6 stycznia – Ceremonialne Urodziny Cesarza Haile Selassie
* 21 kwietnia – Święto Przybycia Cesarza Haile Selassie do Jamajki
* 23 lipca – Osobiste Urodziny Cesarza Haile Selassie
* 1 sierpnia – Obchody Wyzwolenia Cesarza z Niewolnictwa
* 17 sierpnia – Urodziny Marcusa Garveya
* 2 listopada – Dzień Koronacji Cesarza
* 24 września - (Dla polskich Rasta) wizyta Jego Cesarskiego Majestatu w Polsce
- wiki

No to fajne maja swieta hehehe ;p
Chyba latwo skojarzyc co o tej religi mysle :P
  • 0

#10

Babylon Slayer.
  • Postów: 52
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja uważam, że wyznawanie tej religii przez osobę z Polski jest tak samo mądre, jak uznawnie krakowiaka za taniec aborygenów

Ja uważam, że wyznawanie religii tylko dlatego, że powstała w danym miejscu jest tak samo mądre jak twój post.

No to fajne maja swieta hehehe ;p
Chyba latwo skojarzyc co o tej religi mysle :P

Wyśmiewasz ich święta bez żadnego powodu. Chyba łatwo skojarzyć co o tym myślę.
  • 0

#11

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to fajne maja swieta hehehe ;p
Chyba latwo skojarzyc co o tej religi mysle :P


cóż święta jak każde inne, dla ich religii mogą być równie ważne co Boze Narodzenie dla Katolików...
swoją drogą bardzo pogłębiają swoją wiedzę czytając Stary Testament, znam dwóch rastafarianów, kiedyś bliżej interesowałem się tą religią, ale jakoś nie przemawia do mnie, chociaż jak najbardziej ma wiele ciekawych pozytywnych cech, jak palenie trawki czy zasada miłości i pokoju ^^

sensyox Ty to chyba w ogóle negujesz wszystko poza swoją religią, do której i tak się nie przyznajesz ;p
  • 0



#12

Kazzone.
  • Postów: 74
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tsukiyomi: Nie chce być obraźliwy, ale widać chcesz poprostu nawrzucać komuś bo nie pasuje Ci coś w Ruchu Rastafari. Opowiem Ci w wielkim skrócie. Otóż widzisz, rasta pochodzi z Afryki, jak wiadomo tam panowali czarnoskórzy. Katolicyzm, pochodzi z Europy-'biali'. Czasy Mussoliniego i kolonizacji nowych ziem(dobrze napisałem nazwisko?), ten tworzy kolonie, kradnie złoto 'czarnych', zabiera im ziemię i zabija niewinnych. Tylko po to by mieć jakieś zyski. Kiedyś Babilonem, czarnoskórzy mogli nazywać "biały lud", jednak czasy się zmieniły, podejście obu stron również. Jedna z pierwszych zasad ludzi dążących do pośmiertnego życia w Syjonie jest WYBACZANIE!

Dzisiaj w gazecie przeczytałem "kawał" Rydzyka, który był wymierzony w "czarnego" mężczyzne. Brzmiał on tak: "Kochani, jeszcze Murzyn! Boże, gdzieś ty się nie mył. Chodź no tu bracie. Ludzie, zobaczcie, on się nie mył wcale!"
Jak więc przed tym się obronisz? Jeden z czołowych ludzi w chrześcijaństwie w Polsce.

Pozatym, peace- Nie pasuje, nie interesuj się tym. Każdy ma swoje poglądy i prawo by je popierać.

Święta?
Tu chrześcijańskie, jako że pochodze z takiej rodziny. Wątpie żebym zaczął świętować w te dni które podał nam tu na forum, sensyox, ponieważ obchodzenie świąt w moim przypadku, jest raczej tradycją niż kultem jakiejś wiary.
  • 0

#13

sensyox.
  • Postów: 46
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak , dla mnie te swieta sa glupota, wiem ze innym tez glupota moga byc swieta Bozego Narodzenia , Wielkanocy , Niedzieli palmowej itp. Ale to jest moje zdanie.

Dzekson za kogo ty sie uwazasz aby mi mowic co robie, lub w co wierze ? Nie znasz mnie wiec sie mojej wiary i mojej osoby nie czepiaj .
  • 0

#14

Babylon Slayer.
  • Postów: 52
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak , dla mnie te swieta sa glupota, wiem ze innym tez glupota moga byc swieta Bozego Narodzenia , Wielkanocy , Niedzieli palmowej itp. Ale to jest moje zdanie.

Nie rozumiem dlaczego święta Rasta miałyby być głupsze od innych.
  • 0

#15

Seroslav.
  • Postów: 213
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rastafarianie korzystają z Biblii, jednego ze starszych, angielskich jej tłumaczeń, gdzie w niektórych miejscach zamiast Jahwe, było użyte słowo Jah.

Jahwe, co jest mylnie rozumiane także w chrześcijanizmie i judaizmie, nie jest Bogiem globalnym, tylko lokalnym. Nie jest on ani dobry, ani warty naśladowania. Gniewny, nienawistny, nadużywający swojej władzy. Ludzie często za Bogów brali pomniejsze byty, które wydawały im się silne. Np. duchy, w różnych szamańskich wierzeniach plemiennych. Tak samo Jezus nie był Bogiem globalnym. Czytaliście "zaginione" (czytaj: schowane przez Watykan) księgi biblijne, gdzie jest opisane życie Jezusa jako młodego łebka? Wcale nie był święty, dopiero później się "oświecił". W buddyzmie wymienia się kilka "wymiarów" istnień: głodne duchy (zwane demonami, czy też złymi duchami, w innych kulturach), Bogów, Półbogów, zwierząt itd.

Osobiście, więc myślę, że ta subkultura/religia, należy do kanonu innych zmanipulowanych, byle ludziom wciskać ściemę, tak jak i chrześcijanizm, islam itp. Równie dobrze można czcić żywioły, mniejsze i większe duchy, demony itp.
Nie wiem czy świadomie czy nie zostało to zmanipulowane, ale taką mam osobiście opinię. Tak samo jak zmanipulowano ruch hippisowski, bo był zbyt groźny dla władz USA, by go sobie "tak o" pozostawili, więc dorzucili im parę kwiatków, które miały go zdemoralizować, jak np. narkotyki czy też tworzenie wizerunku ich zwierzęcej rozwiązłości.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych