Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świecąca chmura/obłok ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tomeqzg.
  • Postów: 11
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.

Przed chwilą doświadczyłem dziwnego zjawiska, mianowicie chodzi o świecący jasnym światłem obłok. Może nie tyle co świecący a obłok, który był jaśniejszy od pozostałych a przede wszystkim mienił się jasnym białym światłem podczas gdy reszta dokoła miała odcień pomarańczowy jak to z reguły wygląda w większych miastach.

Ale po kolei koło godziny 0:30 moja matka wyszła na balkon (czy jak ktoś woli na nocnego papierosa) i zauważyła właśnie ową jasną chmurę, z jej relacji wynikało, że chmura była już na niebie kiedy wyszła, obłok systematycznie stawał się jaśniejszy oczywiście nie na tyle żeby światło przez niego rzucane była silne. Następnie postanowiła zawołać mnie abym tez to zobaczył. Kiedy wyszedłem na balkon chmura faktycznie 'błyszczała' na niebie. Dosłownie po kilku sekundach chmura 'zgasła' następnie światło pojawiło się znowu i ponownie zgasła tym razem już na stałe. Wykluczam na pewno księżyc ponieważ niebo całe było zasiane chmurami i księżyca nawet nie było widać, co do jakichś reflektorów świecących w powietrze to one też odpadają bo wiem prawie na pewno, że w mieście obok, którego mieszkam (Zielona Góra) teraz takich nie ma (kiedyś takie były to mniej więcej wiem jak to wygląda). Zresztą co do samego podświetlenia chmury - to obłok nie świecił się częściowo tylko światło rozmieszczone było dosyć równomiernie.

Sam obłok jeszcze jakoś bym sobie wytłumaczył jednak strasznie intryguje mnie to, że chmura zgasła potem się zapaliła i po chwili zgasła ponownie

Jeśli temat taki już był to sory ale na tyle ile forum przeszukałem to niczego podobnego nie znalazłem. A napisałem tego posta po to aby się dowiedzieć czegoś więcej bo praktycznie na googlach za wiele znaleźć nie mogę.

EDIT: poprawiłem większość błędów, które zostały mi wytknięte :)
  • 0

#2

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

1. Pisz poprawnie, ciężko się czyta.
2. Chmura, jak każda para wodna i większość gazów, może w pewnych warunkach stać się "lustrem". Pewno widziałeś światło jakiegoś samolotu który ją oświetlił, a "lustrzanka" zwielokrotniła ten efekt.
  • 0

#3

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe bo ja 3 lata temu (miedzy innymi dzięki temu zdarzeniu zacząłem udzielać się na tym forum) widziałem w dzień chmurę która miała żółtawą poświatę i była to jedyna chmura tamtego dnia na niebie. Wytłumaczyłem to sobie że może promienie słoneczne powodują taki efekt ale jednak coś było z owym obłokiem nie tak. Zgasiłem papierosa i przydeptałem spoglądając na ziemie czyli na jakieś 3-5s straciłem obiekt z oczu i najciekawsze. Nie było żadnej chmury gdy popatrzyłem znów w górę. Mimo ze było to dawno to szczerze mówiąc do tej pory nie potrafię znaleźć zadowalającej mnie teorii co to mogło być.
Dowodów nie mam, potraktujcie to bardziej jako ciekawostkę.
  • 0

#4

Tomeqzg.
  • Postów: 11
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

2. Chmura, jak każda para wodna i większość gazów, może w pewnych warunkach stać się "lustrem". Pewno widziałeś światło jakiegoś samolotu który ją oświetlił, a "lustrzanka" zwielokrotniła ten efekt.

Być może ale światło, które świeciło z tej chmury, było dosyć mocne. Jak napisałem nie na tyle żeby od tego światła rzucać cień ale na pewno mocniejsze niż przelatujący samolot. Chyba, że w/w 'lustro' może powodować, iż światło może świecić silniej. Co do samolotu to tak czy siak nie wydaje mi się żeby to właśnie on był źródłem owego świtała, ponieważ po zniknięciu na niebie nie widać było ani chmury ani przelatującego samolotu.
  • 0

#5

afk.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może były to srebrzyste obłoki? W necie jest mnóstwo ich zdjęć, możesz porównać.

Pozdrawiam.
  • 0

#6

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

moze były w tej chmurze wyładywania elektryczne ?
  • 0

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A może chmurę jednak oświetlał księżyc który o tej porze znajdował się już nad horyzontem. Jaśniejsza chmura była dużo wyżej od reszty i jednocześnie była dużo mniej gęsta co sprawiło, że była ładnie oświetlona (coś jak efekt witrażu, bardziej przeźroczyste elementy są o wiele jaśniejsze od reszty). Naprzemienne świecenie i gaśnięcie chmury mogło być spowodowane ruchem niższych warstw chmur które ją raz po raz zakrywały a w końcu zakryły zupełnie (nie wszystkie chmury poruszają się z jednakową szybkością).
Rozumiem, że zjawisko było widoczne nad wschodnim lub południowo wschodnim horyzontem?
  • 0



#8

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli zjawisko to było widoczne nisko nad północnym, północnowschodnim horyzontem to były nocne obłoki świecące (Night Luminous Clouds) czyli obłoki srebrzyste. Co do ich zniknięcia - to tak jak Ana Mert napisała - zakrycie przez inne chmury.
W tym roku widziałam obłoki srebrzyste tylko pięciokrotnie i to krótko, gdyż widoczne były w dziurze pomiędzy chmurami niższego piętra (jak niebo było bezchmurne to ich jakoś nie było).
Spróbuj przez najbliższe dni - a raczej noce - poobserwować niebo - jeśli to były obłoki srebrzyste to niewykluczone, że je tam znów zobaczysz (o ile się pojawią).
Informacja o obserwacji obłoków srebrzystych
  • 0



#9

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Napisz z której strony nieba znajdowała się chmura. Bardziej wschód/południe czy zachód/północ? To wyjaśni sprawę (bo jak na razie mamy 2 jednakowo prawdopodobne teorie: chmura oświetlona światłem księżyca - wschód/południe lub obłok srebrzysty - zachód/północ).
  • 0



#10

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obłoki srebrzyste są teraz widoczne (Pomorze) - więc zachęcam do ich obserwacji :)
  • 0



#11

burndown.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Bydgoszczy dzisiaj były piękne obłoki srebrzyste. Całe północne niebo rozświetlały, coś pięknego...
  • 0

#12

BioHazard.
  • Postów: 67
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mieszam w Ustce i na te obłoki nie zwracam większej uwagi, bo widzę je codziennie :P
  • 0

#13

Tomeqzg.
  • Postów: 11
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam, że długo nie odpowiadałem ale miałem chwilowy brak czasu. Wracając do tematu to nie wydaje mi się aby były to obłoki srebrzyste ponieważ było już po północy, a z tego co mi wiadomo obłoki srebrzyste są raczej widoczne chwile po zmroku. Tym bardziej, że owe światło zgasło od razu a nie gasło stopniowo.

Co do samej obserwacji więcej się to już nie powtórzyło. A chmurę zaobserwowałem na północnej-północnozachodniej (ciężko mi dokładnie określić) stronie nieba.

Być może był to księżyc, jednak chmura była niżej od pozostałych chociaż nie mogę tego wykluczyć bo księżyca widać nie było.

Co do samego wygładu chmury to nie wyglądała ona na taką gęstą jak normalne chmury. Jeżeli miałbym tę chmurę opisać, to wyglądała ona jak by ktoś poświecił na parę wodną (dym?) lampą ksenonową (chodzi mi o kolor świtała, które było delikatnie niebieskie).
  • 0

#14

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Odnosząc się do Twojego opisu ( północna, północnozachodnia strona nieba; niżej niż inne chmury, delikatna struktura i kolor) – to raczej wskazywałby na obłok srebrzysty – być może słońce było na tyle nisko pod horyzontem, że go jeszcze oświetlało. Szkoda, że zjawisko to nie powtórzyło się.
  • 0



#15

afk.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obłoki srebrzyste mogą mieć różne barwy, od żółtawych przez srebrne do niebieskawych. Są to chmury (obłoki), które są najwyższymi, sięgają do ok. 90km. Pora o której je widać, jest uzależniona od ich wysokości.

Około północy mogły już wygasnąć.(ale nie musiały)

Edit: 12.07 były obłoki srebrzyste.

Pozdrawiam.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych