Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charles Fort


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Sante.

    Veritas odit moras

  • Postów: 305
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Charles Fort (ur. 6 sierpnia 1874 w Albany, USA, zm. 3 maja 1932), amerykański pisarz i badacz zjawisk paranormalnych.

Nie miał łatwego dzieciństwa - był często bity przez ojca. W wieku 18 lat Fort opuścił dom rodzinny i zaczął wędrować, zdobywając tym samym nowe doświadczenia. Po pięciu latach, gdy przewędrował już szmat świata, postanowił zamieszkać w jakimś stałym miejscu, koncentrując się na zgłębianiu tajemnic naszego świata.

Ponieważ w wieku dziewiętnastym wielkie triumfy zaczęła święcić nauka, Fort uznał, że naukowcy wydarli już naturze wiele sekretów i z zapałem zaczął studiować pisma naukowe, licząc, że zaspokoją one jego głód wiedzy. Na podstawie artykułów sporządzał liczne notatki, mając nadzieję, iż będą mu one przydatne. Po jakimś czasie stwierdził jednak, że szukanie wiadomości w pismach naukowych nie fascynuje go i nie jest tym, o co mu chodziło. Spalił więc 25 000 swoich notatek i znów zaczął wertować gazety i czasopisma, tym razem jednak w poszukiwaniu rzeczy niewyjaśnionych i potępianych przez naukowców oraz uważanych przez nich za śmieszne. Teraz także pisał notatki z tym że wymyślonym przez siebie pismem stenograficznym i w 1915 roku miał ich już 15 000. Fort był zafascynowany rzeczami, które znalazł w gazetach. Na ich podstawie opracował teorię istnienia UFO, pisał artykuły o duchach i teleportacji.

Napisał dwie książki "X" i "Y". Pierwsza mówiła o istnieniu cywilizacji marsjańskiej i jej wpływie na życie Ziemian, w drugiej Fort przedstawił dowody na istnienie nieznanej cywilizacji na biegunie południowym. Niestety żaden wydawca nie był zainteresowany opublikowaniem tych pozycji. Fort postąpił więc podobnie jak ze swymi pierwszymi notatkami i spalił rękopisy obu książek.

Nie zniechęcił się jednak. Napisał kolejne dzieło pt.: "Księga przeklętych", w którym zamieścił najbardziej zadziwiające historie, o jakich czytał i słyszał. Być może i ona zostałaby spalona, gdyby nie przyjaciel Forta, znany amerykański pisarz Theodore Dreiser, który, zafascynowany książką, namówił swego wydawcę, by ją wydał.

"Księga przeklętych" ukazała się drukiem w 1919 roku, wywołując konsternację. Była napisana w skomplikowany i chaotyczny sposób, co bardzo utrudniało jej czytanie, jednak logicznie i mając poparcie w dowodach, krytykowała nauki przyrodnicze.

Forta intrygowała też ludzka psychika. Napisał kolejną książkę, którą zatytułował "Dzikie talenty", a zajął się w niej okultyzmem, spirytyzmem, teleportacją, wampirami, jasnowidzeniem i telekinezą.

Fort zmarł 3 maja 1932 roku, ale pamięć o nim nie znikła, bowiem jego myśli są inspiracją dla wielu osób, a jego nazwisko zostało nawet wplecione do zupełnie współczesnej książki "W pogoni za Vermeerem".

Źródło
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych