Skocz do zawartości


Naukowcy: to nie planetoida zabiła dinozaury


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Naukowcy: to nie planetoida zabiła dinozaury
Najnowsze badania geologiczne sugerują, że to nie uderzenie planetoidy spowodowało zagładę dinozaurów 65 mln lat temu. Zdaniem naukowców, bezpośrednią przyczyną mogły być raczej intensywne procesy wulkaniczne - informują badacze w "Journal of the Geological Society". Naukowcy nie wiedzą, jakie wydarzenie sprzed 65 mln lat spowodowało zagładę dinozaurów, ówczesnych władców naszej planety. Jedna z najlepiej udokumentowanych hipotez głosi, że przyczyną było uderzenie w Ziemię potężnej planetoidy. Ślad po tym zdarzeniu widać na półwyspie Jukatan w Meksyku w postaci krateru Chicxulub o średnicy 180 km.

Część naukowców nie zgadza się jednak z tą teorią. Najnowsze badania, przeprowadzone przez Gertę Keller z Princeton University w Stanach Zjednoczonych i Thierry'ego Adatte z Uniwersytetu w Lozannie w Szwajcarii, dowodzą, że uderzenie planetoidy jest wcześniejsze o 300 tys. lat od wymierania dinozaurów.

Na podstawie badań geologicznych krateru naukowcy uznali, że uderzenie planetoidy i wymieranie dinozaurów mogą być wydarzeniami nie związanymi ze sobą przyczynowo. Ich zdaniem warstwy osadowe pomiędzy nimi nie wykazują żadnych anomalii. Co więcej, okazało się, że uderzenie planetoidy nie wiązało się z żadnym dramatycznym wpływem na bioróżnorodność gatunków.

Na jednym ze stanowisk paleontologicznych w Meksyku badacze naliczyli przed uderzeniem planetoidy 52 gatunki zwierząt i tyle samo po uderzeniu. "Ustaliliśmy, że z powodu uderzenia nie wymarł ani jeden gatunek" - podkreśla Keller.

Wniosek nie jest żadnym zaskoczeniem, bowiem inne wielkie wymierania w dziejach Ziemi również nie wiążą się z uderzeniem planetoidy - dodaje. Jej zdaniem, za wymieranie dinozaurów mogły być odpowiedzialne intensywne procesy wulkaniczne w obrębie półwyspu Dekan w Indiach. W ich wyniku do atmosfery przedostała się ogromna ilość gazów i pyłów wulkanicznych, przez które nie przebijały się promienie słoneczne. W rezultacie doszło do znacznego ochłodzenia klimatu Ziemi.

Źródło: www.onet.pl


  • 0

#2

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teorię wulkaniczną na temat wyginięcia dinozaurów wymyśliłem jak miąłem jakiś 10 lat, bo wtedy bardzo interesowałem się dinozaurami :D
  • 0



#3

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak byłem w twoim wieku, to wymyśliłem teorię, że ta planetoida uderzając w Ziemię, pobudziła wulkany. Może coś w tym jest :)
  • 0

#4

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

heh no i co teraz zrobić? wszystkim co w szkole dostali 5 za ładne powiedzenie, że za 'śmierć' dinozaurów odpowiedzialny jest meteor trzeba wpisać po bani :lol i tak samo jak ktoś wyrecytował odległość słońca, księżyca itp od Ziemii wyczytaną z książki z przed 2008 też musi banie dostać bo się okazało , że wszystkie planety są bliżej siebie niż sądzono o jakieś 10% :rotfl:
  • 0

#5

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

bo się okazało , że wszystkie planety są bliżej siebie niż sądzono o jakieś 10%


Na pewno? Nie słyszałem o niczym takim. To jak w takim razie udawały się wszystkie misje Viking, Voyager, Galileo, Cassini itp, skoro wprowadzano im, wg tego co mówisz, błędne dane?
  • 0



#6

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

taaa i za chwile powiedza ze to jednak nie wulkany tylko cos innego, jak mozna w to wierzyc??? i niesadze zeby dinozaury wyginely 65 mln lat temu...(oooffftooopp :-)) wg mnie zyja do dzis tylko ze sa brane prze zwyklych tubylcow na jakies wyspie za ptaki:

http://en.wikipedia....or_digital1.jpg
http://en.wikipedia....le:Mei_long.JPG
http://en.wikipedia....nonychus_BW.jpg

i jak tu wierzyc w to co mowia naukowcy?? i koledzy up dobrze gadaja, trzeba sobie samemu wymyslac teorie a nie slepo wierzyc we wszystko co mowia ludzie w białych kiltach :-)
  • 0

#7

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, to nie planetoida i nie 65 milionów lat temu.

I tak, gwiazdy są znacznie bliżej niż ogólnie jest przyjęte. (światło nie leci przez Wszechświat jak przez próżnię; promień świetlny ulega niezliczonym załamaniom - zróżnicowane gęstości (gazy, pyły, mgławice), przyciąganie poprzez przeróżne ciała niebieskie (planety, gwiazdy, planetoidy) też układy gwiezdne, galaktyki itp.

Ale na potwierdzenie tego trzeba jeszcze trochę poczekać. Tego na samej górze też. :-)

Oczywiście, w granicach naszego układu gwiezdnego te odchylenia są niezauważalne, albo w ogóle ich nie ma.
  • 0

#8

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Solar

Ja tez tak mysle :) masz jakas teorie na ten temat? mowie o tym ze to nie planetoida i nie 65 milionów lat temu.
  • 0

#9

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Uroczyście oświadczam, że jeśli ktokolwiek połączy wyginięcie dinozaurów z UFO, to się zastrzelę :D
Brivion, a ja uważam, że na codzień otaczają Cię całe chmary dinozaurów.. Znasz tę teorię? :roll:
  • 0



#10

taght.
  • Postów: 275
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dinozaury zostały wymordowane przez ufo.


Tak na serio to pewnie jest jeszcze inaczej z tymi dinozaurami pozostaje nam jedynie wymyślać teorie aż któraś będzie najbardziej prawdopodobna.
  • 0

#11

Max Powel.
  • Postów: 89
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mnie tam nie obchodzi jak wygineły dinozaury według to nie istotne jak zginęły i tak samo podoba mi się wersja że zabił je meteoryt jak to że mógł je wybic chuck noris swoim kopnięciem z wpółobrotu. Ważne jest dla mnie to że już i po prostu nie ma....
  • 0

#12

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uroczyście oświadczam, że jeśli ktokolwiek połączy wyginięcie dinozaurów z UFO, to się zastrzelę
Brivion, a ja uważam, że na codzień otaczają Cię całe chmary dinozaurów.. Znasz tę teorię?


Nawet nie mialem takiego zamiaru bo to wg mnie jest niedorzeczne (ja sobie tego poprostu nie wyobrzazam) :) chcialem tylko wiedziec co na ten temat mysli Solar a ty od razu musisz durne (moim zdanem) komenty pisac? Wczesniejszy post nie byl skierowany do Ciebie wiec po co?

mógł je wybic chuck noris swoim kopnięciem z wpółobrotu


I to jest najbardziej mozliwa teoria z tych wszystkich
  • 0

#13

markgubi.
  • Postów: 44
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ZAGŁADA BYŁA PROSTA, TAK DUŻE ROŚLINOŻERNE DINUSIE PUSZCZAŁY TAK SMIERDZĄCE BĄCZKI ŻE SMA OD TEGO POZDECHAŁY. :mrgreen:
  • -1

#14

Jacek_Gliwice.
  • Postów: 54
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

PRAWDZIWY... Coś dla Ciebie :
Dawno temu ufoki postanowiły się zabawić.
Nawaliły się alkoholem i wpadli na genialny pomysł.
Zajebiemy dino i stworzymy se człowieka.
Tak też uczynili.
  • 0

#15

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nawet nie mialem takiego zamiaru bo to wg mnie jest niedorzeczne (ja sobie tego poprostu nie wyobrzazam) smile2.gif chcialem tylko wiedziec co na ten temat mysli Solar a ty od razu musisz durne (moim zdanem) komenty pisac? Wczesniejszy post nie byl skierowany do Ciebie wiec po co?


Brivion, ja mówiłem zupełnie poważnie, a Ty doszukujesz się sarkazmu tam, gdzie go nie ma. Jest bowiem teoria, że małe theropody typu troodonta czy deinonycha w toku ewolucji stały się ptakami.. No ale cóż, widać nigdy o tym nie słyszałeś.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych