Skocz do zawartości


Zdjęcie

Codex Gigas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tezcatlipoca.
  • Postów: 22
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam czy ma ktoś jakieś strony na których jest zawart Codex Gigas.Szukając jakichś informacji o nim znalazłem tylko 10 stron na google.Jest to największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach.Zawiera całą Biblię (Stary i Nowy Testament) w łacińskim przekładzie sprzed Wulgaty, encyklopedię Etymologiae Izydora z Sewilli, Antiquitates oraz De bello Judaica Józefa Flawiusza, Chronica Boëmorum Kosmasa z Pragi, różne traktaty (historyczne, etymologiczne i fizjologiczne), kalendarz z nekrologiem, listę braci zakonnych z klasztoru w Podlažicach, magiczne formuły i inne lokalne zapiski.Zgodnie z legendą skryba był mnichem, który złamał regułę zakonną i został skazany na zamurowanie żywcem. By uniknąć wykonania tej surowej kary, obiecał że stworzy, na wieczną chwałę klasztoru, w ciągu jednej nocy, księgę zawierającą całą ludzką wiedzę. Blisko północy zdał sobie sprawę, że nie zdąży samodzielnie ukończyć tego zadania, więc sprzedał duszę diabłu w zamian za pomoc. Diabeł dokończył manuskrypt, a mnich dodał obrazek diabła z wdzięczności za jego pomoc.

Pomimo tej legendy kodeks nie został zakazany przez inkwizycję i był przedmiotem studiów wielu scholarów.Kodeks posiada drewniane okładki, pokryte skórą i ozdobami z metalu, liczy 92 cm wysokości, 50 cm szerokości i 22 cm grubości, waży aż 75 kg

Dołączona grafika
a tutaj zdjęcie tego Codexu
  • 0

#2 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Tu jest całość w wysokiej rozdzielczości:
http://www.kb.se/cod...the-Manuscript/
  • 0

#3

Tezcatlipoca.
  • Postów: 22
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też to znalazłem tylko nie mogę nigdzie znaleźć tego po polsku
  • 0

#4 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Prawdopodobnie nie ma tego po polsku, nie wiem nawet, czy jest całość przetłumaczona na angielski :/
  • 0

#5

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

troszke wiecej informacji nt. ksiegi na wiki gdyby kogos interesowalo
http://pl.wikipedia....iki/Codex_Gigas
  • 0

#6

.::Słup::..
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zaciekawiła mnie legenda, nie głupia i ma logikę, ale trochę zalatuje materiałem na film.
  • 0

#7

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

# Poniedziałek, 30.03 godz. 18:00 Biblia Diabła || OPIS || Dokument, 60 minut
# Wtorek, 31.03 godz. 06:00, 13:00 Biblia Diabła || OPIS || Dokument, 60 minut


Macie po polsku na National Geographic ;) polecam ParaTydzień

A odnosząc się do samego kodeksu, cóż jest to chyba jeden z większych rywali biblii, jednakże w moim mniemaniu, aż tak wiele się od niej nie różni, co potwierdza już sam fakt jej tajemniczego powstania, przypisywanego klerykowi z natchnieniem szatana...
  • 0



#8

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

aż tak wiele się od niej nie różni, co potwierdza już sam fakt jej tajemniczego powstania, przypisywanego klerykowi z natchnieniem szatana...


Ahh tak, bo Biblię pisał tajemniczy pseudo wyznawca mojzesza natchniony przez Belzebuba ;p...

Niedziela, 29.03 godz. 17:00, 01:00 N Kto napisał Biblię? (2-ost.) || OPIS || Dokument, 60 minut
Poniedziałek, 30.03 godz. 09:00 Kto napisał Biblię? (2-ost.) || OPIS || Dokument, 60 minut


ViaSat History - polecam do obejrzenia!
  • 0



#9

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ahh tak, bo Biblię pisał tajemniczy pseudo wyznawca mojzesza natchniony przez Belzebuba tongue4.gif...

Miałem na myśli to, iż w przypadku kodeksu jak i Biblii jest wiele nieścisłości dotyczących ich powstania, nie wgłębiałem się w codex(oglądałem jedynie dokument i czytałem co nie co), ale mogę powiedzieć, że sam fakt zawarcia w nim Biblii uzupełnia go, dając tym samym pole do popisu spierających się wyznawców, odmiennego wyobrażenia Boga.

Ja nie mówię, że biblię napisał jakiś świr... jak dobrze jest Ci pewnie znane, ST jest tworem żydów, a NT sklejką kilku z z ponad 40 ewangelii... i również, przy powstawaniu NT i ST jest wiele nieścisłości.
  • 0



#10

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie ma nieścisłości co do tego ja powstała, są nieścisłości co do tego kto ją napisał - nie znamy dokładnie jej twórców i możemy jedynie spekulować. Z tego miejsca polecam wszystkim książkę 'Kod ukryty w Biblii' - książka która zawiera w sobie tyle samo prawd co i głupot i nie prawidłowości, ale jej autor dobrze kojarzy autorów na podstawie wnikliwych badań ;)

Przepraszam, może zabrzmiało to że na Ciebie 'najechałem', ale z mojej strony była to tylko i wyłącznie ironia.

Codex Gigas z tego co wiem zawiera w sobie oryginalną biblię, tylko w innym, nie-uniwersalnym tłumaczeniu (czyli lekko odmiennym od dzisiejszych wersji Biblii), lecz zawierający tę samą treść.
  • 0



#11

markgubi.
  • Postów: 44
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

sprawdz program tv bo jeszcze wczoraj na national geografic byl dokument o C G. moze w tym tygodniu beda powtarzac.
  • 0

#12

.::Słup::..
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzisiejsza Biblia też raczej nie jest do końca prawdziwa, może ktoś wreszcie ujawni prawdziwą treść, dzisiaj ludzie byliby wystraszeni, a może mogliby by wykorzystać Biblię przeciwko innym ludziom :)
  • 0

#13

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam po długiej przerwie :) i przy okazji odświeżam ten temacik. Udało się może komuś znaleźć tłumaczenie bądź jakieś fragmenty tej tajemniczej księgi?
  • 0



#14

Lenticularis.
  • Postów: 191
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ta tak zwana "Biblia Diabła" o której szukasz informacji z tego co wiem obecnie znajduję się w Szwedzkim Muzeum bodajże w Sztokholmie. Powstał o niej film dokumentalny nakręcony przez Discovery. Sam film bardzo ciekawy. Najciekawszą rzeczą, którą nie wiedzą jak wytłumaczyć naukowcy jest fakt, że napisana została przez jedną osobę, co wydaje się niemożliwe gdyż... nie będę psuł zabawy osobom zainteresowanym tematem i spoilerował :P

Tu prosze link do filmu na yt



miłego oglądania :)
  • 1

#15

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie ten film mnie zmobilizował do szukania dalszych informacji, jednak nawet google nie jest w stanie mi pomóc :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych