Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego ptactwo przeżyło dinozaury ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Analiza komputerowej tomografii skanu skamieniałej czaszki ptaka ukazuje, że miały one bardziej rozwinięte, większe mózgi niż dotychczas uważano.

‘Ptaki, obecnie są bezpośrednimi spadkobiercami ocalałych gatunków z wielkiego wyginięcia w okresie Kredy, stały się one najbardziej rozpowszechnioną i różnorodną grupą na świecie” – stwierdza paleontolog Muzeum Historii Naturalnej – Dr Stig Walsh.

‘Były inne gatunki latające wśród zwierząt, takie jak pterozaury czy jeszcze starsza grupa ptaków’, mówi dr Walsh – ‘ale nie do końca wiemy dlaczego przodkowie ptaków, które widzimy dzisiaj przetrwały masowe wyginięcie, a inne gatunki – nie. To było dla nas prawdziwą łamigłówką’

Większe I bardziej skomplikowane mózgi mogły dać przewagę nad innymi, starszymi ptakami i pterozaurami, pomagając im lepiej dostosować się do środowiska po zdarzeniu, które spowodowało wymarcie większości życia na naszej planecie.

Większe mózgi u ptaków.

Gatunki obecnie żyjących ptaków mają większe mózgi, które są bardziej przystosowane do życia w skomplikowanych społecznie grupach – wykazują bardziej złożone i elastyczne zachowania niż u tych z mniejszymi mózgami.

Na przykład, członkowie rodziny krukowatych mają duże mózgi, dla nich mózg jest cwanym narzędziem, które wymyśla sposoby na znalezienie pożywienia.

Poprzednie badania sugerują, że ptaki z większymi mózgami miały większą szansę na przetrwanie niż te, które posiadały mniejsze mózgi.

Wyniki te stwierdzają, że tego rodzaju elastyczność zachowań była już charakterystyczna dla przodków współczesnych ptaków sprzed trzeciorzędowej kredy.


Przeżycie...

„W następstwie wydarzeń powodujących wymarcie, życie musi być szczególnie trudne” – mówi dr Walsh

„Ptaki, które nie były w stanie przystosować się do szybko zmieniającego się otoczenia i
dostępności żywności nie przetrwały, lecz elastyczne zachowanie ptaków posiadających większą mózgoczaszkę pozwoliło ominąć ten problem”.

Skamieniałe czaszki z wyspy Sheppey

Zespół naukowców badał 2 skamieniałości ptaków wodnych, znalezionych w Londyjskiej formacji wysp Clay na wyspie Sheppey w Anglii.

Przypadki znalezione na tej formacji wysp są słynne dzięki dobremu stanowi skamieniałości - mięczaków, ryb, ptaków, a nawet ssaków.

Te starożytne zwierzęta mieszkały w ciepłych, pół-tropikalnych warunkach w południowej Anglii 55 milionów lat temu.

Skany terminczne ptaków.


Paleontolog Muzeum Historii Naturalnej oraz lider zespołu badawczego, Dr Angela Milner wyjaśnia, w jaki sposób ptaki te miały mózgi takiej wielkości. „Kształt mózgu jest zależny od kształtu czaszki, a ptaki te stanowiły dokładny przedmiot do naszych badań”

„Korzystając z analizy termicznej, mogliśmy stworzyć wirtualny kształt wnęki mózgowej, tak samo jak i jej kształt. Każdy detal mózgu i jego nerwów mógł zostać zanalizowany”. Na górze strony możesz znaleźć obrazek prezentujący wirtualny przekrój mózgu kruka.

Antyczne ptaki morskie.

Odontopteryx toliapica należy do już wymarłej grupy dużych ptaków morskich zwanych Odontopterygiformes, lub też kościo-zębnymi. Największy okaz miał rozpiętość skrzydeł aż 7 metrów.

Prophaethon shrubsolei był wymarłym gatunkiem w stosunku do współczesnego ptaka tropikalnego, który żyje w obszarach tropikalnych na całym świecie.

Nieoczekiwane rezultaty.

‘Nie oczekiwaliśmy że mózgi gatunku Odontopteryx toliapica i Prophaethon shrubsolei będą tak podobne w stosunku do obecnie żyjących ptaków’, mówi Dr Walsh.

„Mózg najstarszego znanego nam latającego ptaka, Archaeopteryx, jest bardzo podobny do obecnego odpowiednika, lecz nie jest tak duży i pojemny jak w przypadku znalezionych skamieniałości lub też dzisiejszego ptaka.”

‘Części mózgu kontrolujące pole widzenia, lot i jego wysokość, wliczając zdolność do nauki i zapamiętywania informacji, okazały się takie same u 55 milionów letnich skamieniałości jak u obecnie żyjących gatunków’
‘Dowodzi to, że ptasi mózg był raczej ‘nowoczesny’ w aspekcie wyglądu i organizacji’

Badania te są publikowane w Związku Dziennikarzy Zoologicznych Instytutu Linnean.

Od teraz określenie 'ptasiego móżdżku' nie będzie już trafne ;)


Tłumaczenie:
Refused
Źródło: KLIK!
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych