Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jedno ważne pytanie odnośnie podróży na księżyc.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ozzie.
  • Postów: 99
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może bez owijania.

Od długiego czasu nurtuje mnie dlaczego te księżycowe lądowniki wyglądają tak 'prowizorycznie' jak np. tutaj: http://www.hq.nasa.g...-87-11839HR.jpg

Jak wiadomo NASA dysponuje najlepszymi światowymi technologiami i wydaje mi się, że są w stanie wyprodukować lądownik który wygląda profesjonalnie, a nie coś czego imitację można stworzyć z codziennych domowych przyborów (aluminiowa folia).

Może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko?
  • 0

#2

Vogozuse.
  • Postów: 99
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiesz, od lat istnieją teorie spiskowe traktujące o tym, że lądowanie na księżycu nigdy nie miało miejsca, było jedynie owocem zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. I tak naprawdę wiele z opublikowanych zdjęć, jak wykazywali niezależni badacze, jak i Ci interesowni, nie trzyma się kupy. Wydają się być produktem na zapotrzebowanie ;)
  • 0

#3

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko?

To normalne i powszechne "zjawisko". Owa pomięta folia stanowi izolację termiczną lądownika. Także dzisiaj w analogiczny sposób pokrywa się folią różne elementy satelitów i próbników kosmicznych.
  • 0



#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak wiadomo NASA dysponuje najlepszymi światowymi technologiami i wydaje mi się, że są w stanie wyprodukować lądownik który wygląda profesjonalnie, a nie coś czego imitację można stworzyć z codziennych domowych przyborów (aluminiowa folia).

Może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko?



Ta prowizoryczność jest pozorna, bowiem patrzysz na wierzchnie pokrycia izolacyjne, nałożone na solidną konstrukcję o masie kilku ton. Gotowy do lotu na Księżyc statek LM w (zależności od wersji) miał masę od 15.2 do 16.44 ton z czego 2/3 tej masy stanowiło paliwo. Jego struktura nośna wykonana ze stopów aluminium ważyła 4.5 - 5.2 tony. Zrozumiałe jest, że statek ten musiał mieć dostatecznie solidną konstrukcję, która nie mogła się rozpaść pod wpływem przeciążeń na etapie startu rakiety, jak i podczas wszystkich koniecznych manewrów silnikowych na orbicie oraz na powierzchni Księżyca. Wszystkie elementy obudowy statku zostały pokryte wielowarstwowymi foliami i panelami zabezpieczającymi przed przegrzaniem, promieniowaniem słonecznym i mikrometeorytami. To co nazywasz aluminiowa folią w rzeczywistości jest jedynie wierzchnią napyloną warstwą (złoto lub aluminium) mającą na celu odbijać promieniowanie słoneczne. W różnych miejscach użyto na pokrycie różnorodnych wysoko wytrzymałych materiałów, takich jak kapton, mylar, itp. Te materiały izolacyjne - mimo że na fotografiach wyglądają na mocno zużyte - spełniły swoje zadanie. Podobne materiały izolacyjne stosuje się do dziś dla ochrony newralgicznych elementów sztucznych satelitów i sond kosmicznych operującymi przez długie lata w warunkach kosmicznej próżni. Statek Księżycowy - a właściwie jego kabina - miała chronić załogę tylko do chwili powrotu z powierzchni Księżyca i połączenia ze statkiem macierzystym, po czym była odrzucana.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0



#5 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Ozzie mam coś lepszego niż jakieś głupie zdjęcia.
Wyobraź sobie że ludzie od dawna (jakichś 50 lat) mają kolonie na Marsie i technologię StarGate pozwalającą przemieszczać się tam jak na filmach s-f. W tej chwili żyje tam około 670 tys ludzi. Służę linkiem i powodzenia w zdobywaniu PRAWDZIWEJ wiedzy....
pozdrawiam
  • 0

#6

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A ja pozwolę zapytać również o pewną rzecz, która mnie nurtuje, a przyznam szczerze: nie mam chęci i czasu przesiadywać na stronach NASA i misji Apollo w poszukiwaniu informacji jak igły w stogu siana.

Mianowicie:

Jak astronauci wrócili z powierzchni księzyca na ziemię? Zawsze mnie to zastanawiało, bo o ile podróż TAM mogę sobie wyobrazić, to następny start z powierzchni srebrnego globu już nie bardzo... I znów podpięcie się do promu kosmicznego? Bo chyba w tym małym stateczku prosto na Ziemię nie zalecieli?

Przyznam, że nie jestem w temacie, będę wdzięczny za kilka słów wyjaśnienia :)
  • 0



#7

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

KriSSnt - w wielkim skrócie:
3 astronautów leci w statku Apollo na Księżyc. Statek składa się z części - statku macierzystego i lądownika księżycowego (o którym zresztą jest temat). Dolatują na orbitę księżyca, dwóch astronautów "wsiada" do lądownika i korzystając z jego "napędu" lądują. Następnie korzystając z tego samego napędu odlatują z księżyca, na orbicie łączą się ze statkiem macierzystym i lecą w stronę Ziemi.

Tutaj jest to trochę dokładniej opisane: http://astro.zeto.cz...loty/apollo.htm

Przy okazji zadam pytanie które mnie nurtuje od pewnego czasu, a głupio zakładać nowy temat: Kto ustawił kamerę pokazującą "pierwsze kroki" na Księżycu? Chyba, że to najpierw jeden z nich wyszedł, postawił kamerę a potem zrobiono mały spektakl "pierwszych kroków". Odpowiedź pewnie jest prosta, ale szukałem, i znaleźć nie mogę ;)
  • 0

#8

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kto ustawił kamerę pokazującą "pierwsze kroki" na Księżycu?

Nikt nie musiał jej ustawiać, zrobiono to jeszcze na Ziemi. Kamera była zamocowana w czymś w rodzaju luku bagażowego - tzw. MESA - razem z innymi narzędziami używanymi na powierzchni Księżyca. Przed zejściem po drabinie Armstrong musiał tylko pociągnąć za linkę, żeby pokrywa MESA opadła odkrywając przy okazji kamerę. Tutaj znajdziesz schemat Mesa, a tutaj fragment zdjęcia ze spaceru Apollo 11 przedstawiający MESA - kamerę widać po lewej stronie, nieco powyżej środka zdjęcia.
  • 0



#9

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przy okazji zadam pytanie które mnie nurtuje od pewnego czasu, a głupio zakładać nowy temat: Kto ustawił kamerę pokazującą "pierwsze kroki" na Księżycu? Chyba, że to najpierw jeden z nich wyszedł, postawił kamerę a potem zrobiono mały spektakl "pierwszych kroków". Odpowiedź pewnie jest prosta, ale szukałem, i znaleźć nie mogę ;)


Pisze o tym także Dager TUTAJ, Post #200.
  • 0

#10

r3vo.
  • Postów: 384
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ozzie mam coś lepszego niż jakieś głupie zdjęcia.
Wyobraź sobie że ludzie od dawna (jakichś 50 lat) mają kolonie na Marsie i technologię StarGate pozwalającą przemieszczać się tam jak na filmach s-f. W tej chwili żyje tam około 670 tys ludzi. Służę linkiem i powodzenia w zdobywaniu PRAWDZIWEJ wiedzy....
pozdrawiam


a pochwalisz sie nam skąd tą "prawdziwą" wiedzę czerpiesz ? : ]
niezla baja
  • 0

#11

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przecież już to zrobił podając linka :-D
  • 0



#12 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Np z Project Camelot
Zerknij też na oficjalną stronę Dawida Wicocka
Pozdrawiam
  • 0

#13

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Thnx za odpowiedź Lynk i za linka Gustlik - dałbym repa ale jeszcze nie mogę :/

Pozdrawiam
  • 0

#14

above.
  • Postów: 509
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

niezla baja

wiesz, nie od dzis wiadomo ze sa 'czarnobudzetowe projekty' nie wiemy (jedynie z wszelkich wywiadow itp mozna wierzyc ze maja takie technologie a nie inne) co tam buduja, co maja ani co beda miec, ale zapewne jest to ze sa to takie technologie, ktore napewno wykrczaja poza nasze pojmowanie, nas zwyklych szarych ludzi : ) sporor osob o tym mowilo/mowi i jakos watpie by sciemniali :) pzdr

Bajką to jest napewno to, ze ludzie myslą, ze tam pracuja nad nowym modelem czajnika, czy pralki :rotfl: albo nowym telefonem komorkowym, czy udaskanalaniem silnika spalinowego ....
  • 0

#15

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zerknij też na oficjalną stronę Dawida Wicocka

Wystarczyło mi rzucenie okiem na 3 link od góry ("ONLINE STORE"), żeby dowiedzieć się, jaki jest cel istnienia tej strony.
Kolejny łowca naiwnych fanatyków NA i NWO.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych