Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwiedzanie NASA oraz czarna próbka księżycowego gruntu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Witam,
niedawno wybrałem się na wycieczke na Floryde,nieomieszkałem także odwiedzić NASA.Można między innymi zobaczyć sale dowodzenia za czasów Apollo,jest także przygotowane show ukazujące lądowanie na księżycu i zdażenia temu towarzyszące.Dialogi,na monitorach ukazuje się to co widziała wtedy obsługa lotu ,oprawione w migotanie światełek kontrol,świetny dźwięk itp...Można wejść także do środka space shuttle,obejrzeć przekrój rakiety,silniki,zobaczyć wyrzutnie i jest sporo, sporo rzeczy, lecz zaciekawiła mnie sprawa próbki ponoć księżycowego gruntu która jest czarna jak węgiel :| Można ją dotknąć i nie wiem czy jest taka brudna od macania ;) ,czy naprawde jest ona czarna ... Moje informacje na temat księżyca są generalnie kiepskie, i nie wiem z jakiej głębokości pochodzi takowa próbka,no ale przecieżwiadomo jakiego koloru jest księżyc :) . Oczywiście mam fotosy i jeżeli można to je umieszecze.Wole się upewnić,tym bardziej że dostałem dzisiaj priva o ortografie oraz brak spacji po znakach interpunkcyjnych w poście >/ ,więc nie wiem jakie bedą reakcje po umieszczeniu zdjęć z prywatnej wycieczki. Na wybielenie drodzy Modowie moge tylko dodać, że wywieźli mnie z kraju "za szkuta" :) i czasem trafiam z rzżźćęśąół etc... a i natura leniwa co do słowników :mrgreen:
  • 0

#2

Recluse.
  • Postów: 117
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Próbki zwykle są pobierane z głębokości kilkudziesięciu centymetrów, więc może być koloru czarnego. Tylko powierzchnia księżyca jest pokryta szarym pyłem.

Pokaż zdjęcia ;D
  • 0

#3

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Prosze bardzo :) :
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Silnik 1
Silnik 2
Wyrzutnia
Może ktoś powie co pływa w wodzie? Mam film że pływa ;) Szczęki?
Prezentacja sali dowodzenia z czasów programu Apollo 1
Sala dowodzenia 2
Sala dowodzenia 3
Sala dowodzenia 4
Sala dowodzenia 5
Sala dowodzenia 6
Sala dowodzenia 7
Hangar 1 Saturn 5
Hangar 2 Saturn 5
Hangar 3
Hangar 4
Hangar 5
Hangar 6
Trenażer statku księżycowego
Główny budynek NASA
T-38
Space shuttle
Space shuttle 1
Space shuttle 2
Space shuttle 3
Space shuttle 4
Space shuttle 5
Space shuttle 6
Space shuttle 7
Parking 1
Parking 2

Biały pył to powinien być biały grunt.
Czarny grunt to powinien być czarny pył.
Może jest zróżnicowany? Pytam,bo nie wiem.Serio.
  • 0

#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prosze bardzo :) :
Space shuttle

Biały pył to powinien być biały grunt.
Czarny grunt to powinien być czarny pył.
Może jest zróżnicowany? Pytam,bo nie wiem.Serio.



Zdjęcie osiemnaste przedstawia wnętrze trenażera statku księżycowego LM. To nie jest Space Shuttle.

Skały księżycowe mają różną barwę. Ta o której piszesz to ciemny bazalt pochodzenia wulkanicznego.
  • 0



#5

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Masz racje Dager,dzieki.
  • 0

#6

Gustlik.
  • Postów: 127
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Źródło: The New York Times
Autor: Guy Gugliotta

Kamienie z Księżyca
W laboratorium księżycowe skały wyglądają nijako – ciemnoszary bazalt, białawy minerał zwany anortozytem i mieszanka tych dwóch z krystalicznymi wtrętami. Ale niemal 40 lat po przywiezieniu na Ziemię pierwszych skał przez astronautów z misji Apollo, te kawałki Księżyca wciąż zdradzają naukowcom nowe sekrety z innego świata.

- Nazywamy ten kamień ”skałą Genesis”, ponieważ uformował się mniej więcej 4,5 miliarda lat temu, gdy Księżyc krzepnął - mówi Carlton C. Allen, wskazując na jasny kamień o rozmiarach i kształcie pudełka zapałek, spoczywający w skrzyni rękawicowej wypełnionej obojętnym azotem.

- Wiemy, że 14,5 miliarda lat temu doszło do Wielkiego Wybuchu – mówi Allen, – a ten kamień jest trzy razy młodszy. W naszym systemie słonecznym nie da się znaleźć niczego starszego.

Allen jest kustoszem astromateriałów w Johnson Space Center, siedzibie Lunar Sample Laboratory Facility, skarbnicy otwartej w roku 1979, aby pomieścić 382 kilogramy księżycowych skał i gleby, zebranych przez astronautów w czasie sześciu wypraw.

Skały, które leżąc w próżni na powierzchni Księżyca niemal nie uległy zmianom od czasów ich powstania, dają niedostępną nigdzie indziej sposobność do poznania pochodzenia i ewolucji Układu Słonecznego. Badania pogłębiają się z każdą nową generacją naukowców i instrumentów naukowych.

Co roku niezależny panel recenzentów ocenia nowe propozycje badań, a kustosze wysyłają około 400 księżycowych próbek czterdziestu, pięćdziesięciu naukowcom z całego świata. Niemal wszystkie ważą poniżej grama. – Nie rozdajemy ich, tylko pożyczamy. - mówi Allen. – Nieprędko nam się skończą.

Przez lata próbki dostarczyły niezliczonych danych na temat natury najbliższego nam ciała niebieskiego. Dowiedzieliśmy się, kiedy uformował się Księżyc, prawdopodobnie (choć naukowcy wciąż się o to spierają) na skutek uderzenia planetoidy w młodą Ziemię. Wyrzucona w przestrzeń chmura szczątków z czasem uformowała się w kulę.

Próbki potwierdziły, że większość księżycowych kraterów wytworzyły upadki asteroidów i meteorów, a nie zjawiska wulkaniczne. Natomiast ciągły grad meteorytów, mikrometeorytów i promieniowania stopił i sproszkował skalne podłoże, tworząc warstwę drobnoziarnistej gleby i pyłu, zwaną regolitem.

Znając wiek księżycowych skał, który można obliczyć z dokładnością do 20 milionów lat, naukowcy mogli ustalić punkt odniesienia, pozwalający datować geologiczne obiekty w całym Układzie Słonecznym. Powierzchnia Ziemi, której topografia należy do najmłodszych w systemie słonecznym, ulega ciągłym zmianom – tworzą się na niej uskoki, fałduje się, raz po raz kształtują ją erupcje, trzęsienia ziemi i erozja. Dla kontrastu, Księżyc jest tak stary jak wygląda.

- Trudno wyobrazić sobie miejsce, gdzie nic się nigdy nie dzieje. – mówi Allen. – Ale Księżyc jest takim miejscem.

W ostatnich latach skały pomogły także badaczom odpowiedzieć na praktyczne pytania, jakie pojawiły się, odkąd w 2004 roku prezydent Bush zaproponował powrót na Księżyc przed rokiem 2020 i założenie tam stałej bazy. Planiści wykorzystują skały do badania szkodliwego wpływu regolitu na maszyny i zdrowie astronautów. Uczą się, jak uzyskiwać tlen i inne ważne pierwiastki z księżycowych skał i gleby. I chcą się dowiedzieć, jak chronić pomieszczenia mieszkalne przed śmiercionośnym promieniowaniem, które wiecznie bombarduje powierzchnię Księżyca.

Próbki, których jest w sumie 2200, są przechowywane w wypełnionych azotem pudłach w wykonanej ze stali nierdzewnej krypcie na drugiej kondygnacji mającej 1300 metrów kwadratowych składnicy, a do innych części laboratorium trafiają poprzez śluzy powietrzne. Technicy przygotowują próbki do przesyłki w skrzyniach rękawicowych, zawierających sterylne narzędzia i pojemniki.

Próbki były numerowane i sortowane przez ekspedycje. Wszystkie lądowania Apollo, poczynając od historycznej misji Apollo w roku 1969 a kończąc na Apollo 17 w grudniu 1972 dotyczyły okolic równikowych, jednak teren był inny za każdym razem i próbki odzwierciedlają te różnice. “Skałę Genesis” znaleźli astronauci Apollo 15 w okolicy Hadley Rille, na granicy nizinnego “morza” (mare) i księżycowych wyżyn.
Przybycie pierwszych księżycowych skał w roku 1969 było niecierpliwie wyczekiwane przez naukowców – Nie mieliśmy pojęcia, z czego składa się Księżyc - wspomina Allen. Pierwsze dwie dekady badań skupiały się na podstawowych pytaniach – wieku i składzie chemicznym skał, pochodzeniu i ewolucji księżycowej geologii oraz istotnych właściwościach topograficznych.

Księżyc powstał jako kula przeważnie płynnej magmy, pokryta cienką skorupą lżejszych minerałów. Skorupa powstała z białego anortozytu, który wypłynął na powierzchnię magmy i utworzył księżycowe wyżyny. Bazalt wypłynął później i stwardniał, tworząc niziny zwane ”morzami”.

Anortozyt i podobne rodzaje skał na wyżynach oraz bazaltowe lawy “mórz” to podstawowe elementy składowe Księżyca. Inne skały to brekcje – zgniecione i porozbijane fragmenty skalne, spojone przez żar uderzenia i wyrzucone z powstałego krateru.

Naukowcy zauważyli, że na wyżynach jest więcej kraterów niż na ”morzach”. Znaczy to, że nastąpiło tam więcej uderzeń, a zatem skały na wyżynach były relatywnie młodsze. Jednak mając skały w rękach, mogli określić ich wiek w latach.

Pozwoliło to stworzyć szablon sprawdzający się dla całego Układu Słonecznego. Księżyc wskazał, że miejsce pokryte skałami o określonym wieku będzie mieć określoną liczbę kraterów o różnych wymiarach. A ponieważ częstość uderzeń była przypuszczalnie podobna dla całego Układu Słonecznego, księżycowe dane mogły zostać wykorzystane do oceny wieku powierzchni innych planet.

- Kluczowe znaczenie miało to, że uderzenie było znaczącym fundamentalnym zjawiskiem, wpływającym nie tylko na Księżyc i planety, ale i życie jako takie – mówi geolog planetarny Paul D. Spudis z Lunar and Planetary Institute w Houston. – Wiedzieliśmy, że uderzenia się zdarzały, jednak do czasu badań na skałach widzieliśmy w nich tylko geologiczną osobliwość.

Dopiero na początku lat 80. XX wieku naukowcom udało się wykazać, że ziemskie osady mineralne i krystaliczne sprzed 65 milionów lat przypominają wyrzucone przez uderzenie fragmenty znalezione na Księżycu. Dało to początek szeroko zaakceptowanej teorii, według której zagładę dinozaurów spowodowało zderzenie Ziemi z asteroidą.

Specjaliści od Księżyca podejrzewają teraz, że to odkrycie może mieć dalsze następstwa. Analiza księżycowych próbek i kraterów uderzeniowych wykazała, że powierzchnia Księżyca stwardniała 4,3 miliarda lat temu, jednak najstarsze próbki skał uderzeniowych maja 3,9 miliarda lat.

Niektórzy naukowcy sugerowali, że liczba uderzeń w powierzchnię Księżyca zaczęła maleć 4,3 miliarda lat temu, a 400 milionów lat później doszło do ”kataklizmu”. A jeśli kataklizm dotknął Księżyc, to dotyczył także Ziemi – w okresie, gdy życie dopiero się zaczynało.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych