Skocz do zawartości


Pole morfogenetyczne - co to jest?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Za Wikipedią:

Pole morfogenetyczne to twór hipotetyczny, którego istnienie zostało zaproponowane przez biologa Ruperta Sheldrake'a. Jest to wypełniające przestrzeń pole o bliżej nie sprecyzowanej naturze fizycznej. Pole to, wg Ruperta Sheldrake'a, nadaje określoną formę organizmom żywym, pełniąc funkcję dodatkowego czynnika genetycznego, oprócz DNA. Pole to ma też silny wpływ na zachowanie organizmów żywych i ich interakcje z innymi organizmami żywymi.

Z polem morfogenetycznym wiąże się też pojęcie "formatywnej przyczynowości". Jest to wg Sheldrake'a zdolność każdego organizmu do przekazywania pamięci o często powtarzających się zdarzeniach poprzez zapisywanie ich w polu morfogenetycznym, a następnie przekazywanie tej informacji potomkom i innymi organizmom żywym poprzez aktywny kontakt z ich polami.

Sheldrake przedstawia na poparcie tej hipotezy kilka faktów, które mają dowodzić jego teorii, w każdym z nich jednak można znaleźć jakąś lukę.

Przykładowo pewien gatunek ptaka nauczył się przed drugą wojną otwierać butelki mleka dziobem i podkradać śmietankę sprzed domów. Po wojnie na wiele lat przestano roznosić w ten sposób mleko. Kiedy jednak ponownie pojawiły się przed domami butelki z mlekiem, ptaszek nauczył się tego znacznie szybciej, mimo że minęło wiele jego pokoleń od wojny. Według Sheldrake'a oznacza to, że pamięć o sposobie otwierania butelki przetrwała w polu morfogenetycznym. Możliwe jest jednak całkiem zwyczajne tłumaczenie, którego Sheldrake w ogóle nie rozpatruje, iż ruch dzioba służący otwieraniu butelki ptaszek wykorzystywał także do innych celów, na przykład zrywania owoców i w ten sposób metoda otwierania butelek została przekazana kolejnym jego pokoleniom. Mógł to być również czysty przypadek, ostatecznie w 1/2 wypadków ponowna nauka mogłaby przebiec wolniej a w 1/2 szybciej niż za pierwszym razem.

Inny cytowany przez Sheldrake'a eksperyment przeprowadziła telewizja BBC, która wykorzystała niekompletne obrazki, w których widzowie mieli się domyślić reszty. Obrazki do pokazania na antenie były wybrane losowo z większej puli. Po emisji okazało się, że nawet w krajach, gdzie nigdy nie pokazywano tych obrazów, rysunki wyemitowane na antenie były rozpoznawane szybciej niż reszta. Według Sheldrake'a oznacza to, że pamięć przetrwała w polu morfogenetycznym. Jak jednak było przeprowadzane to badanie po emisji? Jeśli badacze wiedzieli, które obrazki były pokazywane na antenie, mogli nieświadomie zasugerować to badanym. Sheldrake nic nie mówi, jakoby zastosowano podwójną ślepą próbę, być może też część badanych mogła mimo wszystko widzieć te obrazki, będąc za granicą. Ponadto nie we wszystkich krajach świata efekt ten wystąpił, co sugeruje, że albo jego istotność statystyczna była wątpliwa, albo część badaczy była mniej sugestywna od reszty.

Kolejny "dowód" podnosi fakt szybszego uczenia się alfabetu Morse'a niż innych sztucznie stworzonych kodów. Przypisywane jest to wzorcowi zapisanemu w polu morfogenetycznym przez miliony osób znających alfabet Morse'a. Praktycznie każdy jednak otarł się kiedyś o alfabet Morse'a (choćby zobaczył go w encyklopedii), więc mógł nieświadomie nauczyć się z niego choćby jednej litery, dzięki czemu uczył się go szybciej niż innych kodów.

Biolodzy z głównego nurtu badań naukowych odrzucają istnienie pól morfogenetycznych jako sprzeczne z aktualnie panującym w biologii paradygmatem i niepotwierdzone eksperymentalnie. Fizycy także nie traktują tej koncepcji poważnie. Hipotezę istnienia tego pola biorą natomiast pod uwagę niektóre szkoły psychoanalizy, które traktują ją jako swoistą kontynuację idei nieświadomości zbiorowej Junga. Pole to cieszy się też pewną popularnością wśród autorów literatury fantastycznej.



Źródło: http://pl.wikipedia....morfogenetyczne


Co ja o tym myślę?
Wg mnie takie pole, lub coś w tym rodzaju, istnieje rzeczywiście.
Znane jest zjawisko, że co nauczy się dane stworzenie na jednym kontynencie to prawie odwrotnie tą umiejętność nabywa osobnik tego samego gatunku znajdujący się na innym.
Przecież one nie mają internetu, ani innych mediów, żeby przekazywać sobie te informacje w znany nam spoób.
Czytałem ciekawy artykuł na temat budowania kopców termitów, gdzie mrówki budują niebywałe konstrukcje z niespotykaną precyzją, nie mając przecież żadnych projektów, ani rysunków konstrukcyjnych.
Każda mrówka niesie taki element konstrukcji, jaki jest w danym momencie budowy potrzebny.
Wszystko jest zorganizowane w sposób precyzyjny, nie ma żadnego chaosu.
Czy wiecie, że termitiery mają klimatyzację, gdzie powietrze chłodzi całe wnętrze budowli.
Każdy kopiec tak działa, nie ma w tym żadnego przypadku.
  • 0

#2

Retired.
  • Postów: 312
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No właśnie- znane to jest też jako rezonans współczulny (Pratchett :P ) - działa moim zdaniem podobnie do telepatii- globalnej telepatii, oddziałującej na każdego osobnika danego gatunku (dziwne- działa tylko w obrębie gatunku, prawda?)

Btw. 300 post ^^
  • 0

#3

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Był już podobny temat gdzies i nawet odpisałem dzisiaj ;p To jedna wielka bajka według każdej szanującej się nauki...taki dowodzik dla pseudo-biznesu na telepatie żeby łatwiej kasę było zbijać. No cóż zawsze znajdą się chętni by wierzyć w pseudonaukowe brednie...
  • 0

#4 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Najciekawsze, że przedmówca miał tylko jeden "dowód" jako sceptyk - BREDNIE.
Ja nie mam żadnej pewności z czym mamy do czynienia, bo temat powstał na bazie prasowego artykułu oraz informacji z Wikipedii.
Dzielę się informacją i tylko tyle.
  • 0

#5

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytałem ciekawy artykuł na temat budowania kopców termitów, gdzie mrówki budują niebywałe konstrukcje z niespotykaną precyzją, nie mając przecież żadnych projektów, ani rysunków konstrukcyjnych.
Każda mrówka niesie taki element konstrukcji, jaki jest w danym momencie budowy potrzebny.
Wszystko jest zorganizowane w sposób precyzyjny, nie ma żadnego chaosu.
Czy wiecie, że termitiery mają klimatyzację, gdzie powietrze chłodzi całe wnętrze budowli.
Każdy kopiec tak działa, nie ma w tym żadnego przypadku.

a słyszałeś kiedyś o ewolucji i o doborze naturalnym ? wiem że to głupie i pewnie taki naukowiec od "mrówek" termitów zniszczy tą teorię jednym argumentem, ale w trakcie ewolucji te termity które budowały złe termitiery, tzn takie w których powietrze źle cyrkulowało zdechły, dlatego po milionach lat czysto hipotetycznego procesu zwanego ewolucją pozostały tylko takie termity które budują dobre termitiery, druga sprawa, termitiery nie składają się z jakichś specjalnych elementów, to zmieszana ślina, trawa i odchody

ja mam dowód że to bzdura, bardzo ciekawy i w skrócie to wygląda tak:
W 1988 roku założono dwanaście identycznych populacji Escherichia coli, to takie bakterie, żyły na pożywce ubogiej w glukozę ale za to bogatej w cytrynian którego bakterie nie umiały wykorzystywać, w jednej populacji nastąpiło coś fantastycznego, oczywiście była to ingerencja najwyższego zmartwionego losem głodzonych bakterii i pozwolił im żywić się cytrynianem :D a poważnie to wystąpiły 3 mutacje w 20tys, 31tys i 33tys pokoleniu dzięki którym jedna kolonia mogła się rozrosnąć bo zaczęły wcinać pyszny cytrynian, to niezwykłe że w 11 innych pole morfogenetyczne nie umożliwiło żywienia się cytrynianem
a poczytać można tu: http://www.racjonali...l/kk.php/s,5937

kolejny dowód:
Niemcy i wiele krajów na świecie potrafią grać w piłkę a my nie :P
  • 0

#6

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro telepatia jest powszechnie uważana za brednie, to czemu miało by być inaczej z tym polem? :P Bardziej możliwe że te same gatunki na różnych kontynentach z powodu podobieństwa genetycznego wpadają na podobne "pomysły".. Absolutnie nie chodzi mi to że źle że dałeś artykuł, bo sam w sobie jest ciekawy :>

PS: W pełni się zgadzam z darokrol
  • 0

#7

Leszko.
  • Postów: 26
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tu jest ciekawy tekst.
http://dzogczen.medy...e...tuał:.html

A więcej w wątku:
http://www.paranorma...t...15&start=15

Pozdrawiam
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych