Jacek Kaczmarski
Data dodania: 12-06-06
Kategoria: Warsztaty / Biografie Autor: Łukasz Militowski
Język: OD: Inspektor Wacław Ubek
DO: URZĄD BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA
Wielki Towarzyszu Komisarzu. Przez ostatnie parę lat pilnie śledziłem historię tego człowieka. Muszę stwierdzić, że zagraża on bezpieczeństwu naszego socjalistycznego ustroju. Ściśle współpracując z ruchem „Solidarność&# 8221; podburzą on swymi utworami naród do powstania przeciwko nam. Proponuje zlikwidować obywatela JK ku chwale ojczyzny. Całą historię śledztwa przedstawię w poniższym raporcie.
Obywatel Jacek Kaczmarski urodził się w Warszawie 22 marca 1957 roku. Jego rodzice byli malarzami. Ojciec Janusz był profesorem przy Akademii Sztuk Pięknych. Rodzina od strony ojca (familia Strejlau) niczym się nie wyróżnia. Spokrewniony z trenerem Andrzejem Strejlau. Być może spokrewniony z żołnierzem Jakubem Jasińskim. Rodzina od strony matki jest pochodzenia żydowsko- tatarskiego.
Obywatel jest inteligentny. W szkole nie miał problemów z nauką, jednak jako, że był słabszy od reszty kolegów i w dodatku zarozumiały, popadał w konflikty. Obywatel uczęszczał do liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Tam dzięki Barbarze Krydze (polonistce), zmienia swe zainteresowania na humanistyczne, oraz decyduje się na studia polonistyczne. Prace magisterską pisze w 3 roku studiów ("Postać Stanisława Augusta Poniatowskiego w poezji okolicznościowej jego epoki"). Życie studenckie obywatela minęło pod hasłem alkoholu i erotyki. Zaprzyjaźnił się on z obywatelami: Stanisławem Ledóchowskim (francuz, wykluczony z kariery sportowej, poprzez wypadek w wojsku) oraz Wojciechem Stroniasem. W miarę jak rosła popularność JK, jako piosenkarza, pisał on coraz mniej legalne utwory.
Jacek Kaczmarski dawał ciągle koncerty bez względu na widownie. Śpiewał i dla opozycji jak i dla komunistów. Po skomponowaniu piosenki "Mury", która jak twierdzi została źle odczytana przez ludzi, staje się Bardem Solidarności i skupia się na środowiskach opozycyjnych. W 1980r. bierze ślub z córką dygnitarza i zakłada własną rodzinę . W 1981 roku wyjeżdża razem z obywatelami: Gintrowskim i Łapińskim do Francji na koncerty. Powyżsi obywatele powrócili do Polski Ludowej, natomiast poprzez rozporządzenie towarzysza Jaruzelskiego o stanie wojennym i zamknięcie granic obywatel Jacek nie może wrócić do kraju. O ile będąc w Polsce Kaczmarski potępiał nasz rząd, to dopiero na emigracji zaczął to robić otwarcie. Zarabiał na chleb dając koncerty nie tylko w Europie, a nawet w kapitalistycznej Ameryce.
Sprowadza swoją żonę do Paryża. W 1984r. zaczyna pracować w " Radiu Wolna Europa " w Monachium. Publikuje książki: " Wiersze i Piosenki " oraz " Mój zodiak ". Nadal koncertuje, odwiedza: Kanadę, USA, Europę zachodnią, Afrykę Południową, Nową Zelandię, Australię.
Jego utwory są zagrożeniem dla porządku publicznego. Na przykład w napisanej w 1974 „Obławie” ; widzimy wyraźne kpiny naszego rządu. Porównuje nas do gończych psów. Napisane w 1978 „Mury” są na ustach całego tego motłochu z „Solidarności& #8221;. W napisanej w 1984 „Jałcie” otwarcie krytykuje wielkiego towarzysza Stalina. W piosenkach „Katyń” oraz „Czołg” pisze nieprawdziwe informacje o naszych braciach sowietach, jakoby byli naszymi wrogami. Jeśli dłużej będziemy tolerować obywatela Jacka Kaczmarskiego, możemy narazić się na represje ze strony Związku Radzieckiego.
Ubek
Dodano 3 sierpnia 1988 r.
Zaczynamy dochodzenie w sprawie obywatela JK. Zarzuca mu się:
-otwarte krytykowanie rządu Polski Ludowej
- Współpracę z „Radiem Wolna Europa”
- Współpracę z „Solidarnością ”
Dodano 21 Lutego 1991
Obywatel zostaje oczyszczony z zarzutów. Sprawa zostaje uznana za zamkniętą.
Poecie rozpada się rodzina. Popada w nałóg alkoholowy. Wyciąga go z niego jego druga żona. Na świat przychodzi jego córka - Patrycja. Kiedy wkrótce zostaje zamknięta polska sekcja RWE, Kaczmarski traci stałą pracę. Mimo możliwości, Kaczmarski nie wraca do kraju W roku 1995 wraz z rodziną osiedla się w Australii. Przed wyjazdem wydaje program " Pochwała łotrostwa ".
Rok 1999- Jacek rozwodzi się po raz kolejny. Niedługo po rozwodzie znowu bierze ślub.
Rok 2000- zostaje odznaczony Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Rok 2001- promocja nowego albumu "Dwadzieścia (5) lat później".
Rok 2002- 24 marca poeta dowiaduje się, że cierpi na raka przełyku i dodatku znajduje się w zaawansowanym stadium choroby. Podejmuje leczenie w Austrii.
Rok 2004-17 marca Kaczmarski otrzymuje Fryderyka za całokształt Twórczości. Żałuje, że z powodu choroby nie może odebrać nagrody osobiście.
Rok 2004-10 kwietnia Jacek przegrywa z chorobą. Jego ostatnie słowa skierowane do publiczności w jednym z wywiadów radiowych: „Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zaśpiewam” Jacek został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera C31-I-17.
ŹRÓDŁO : http://guitarnet.pl/..._kaczmarski/211
Uważam, że ten człowiek zasłużył na miejscie w dziale 'niezwykli ludzie'.Za każdym razem jak słysze jego muzykę kłuję mnie w sercu.