Skocz do zawartości


Cudowny wizerunek na ścianie kamieniołomu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano


Cudowny wizerunek na ścianie kamieniołomu


Białoruskie media poinformowały niedawno, jakoby na ścianie kamieniołomu w okolicach Kroczewa pojawił się cudowny wizerunek przypominający obraz Matki Boskiej. Odkryty został już w maju ub. roku przez jednego z pracowników, jednak dopiero 8 miesięcy później zwrócił szerszą uwagę. To nie pierwszy tego typu przypadek u naszych wschodnich sąsiadów. Aby jednak obiektywnie spojrzeć na podobne wydarzenia, warto przyjrzeć się pewnym technicznym aspektom ich powstawania…

Dołączona grafika


Niedawno w białoruskich mediach pojawiła się informacja, jakoby w kopalni „Kamieńka” należącej do cementowni w Kriczewie, na kredowym zboczu pojawił się wizerunek Matki Boskiej. Jako pierwszy natknął się na niego 40-letni kierowca Konstantyn Smoljak, który zauważył go już w maju ubiegłego roku.

Natknął się na niego przypadkowo, wykonał mu zdjęcie i udał się do dalszej pracy. Wieści o tym zdarzeniu rozeszły się dopiero 8 miesięcy później, kiedy Smoljak pokazał fotografię kolegom z pracy.

W maju przeszły deszcze, po których nastała słoneczna pogoda. Słońce wysuszyło kamień i wkrótce potem pojawił się wizerunek. Co więcej, jest on na tyle duży, że widoczny jest z ok. 200 metrów. Przy oglądaniu fotografii rzeczywiście w oczy rzuca się obraz przypominający ikonę. Niektórzy dopatrują się tam postaci Maryi opłakującej zdjętego z krzyża Jezusa.

Jak zwykle w takich przypadkach pojawia się pytanie bez odpowiedzi: z czym mamy do czynienia? Osoby religijne z pewnością dostrzegą tam działalność sił nadprzyrodzonych, jednak podobne zjawisko znane jest od dawna pod nazwą pareidolii. Specyficzna zdolność ludzkiego mózgu do doszukiwania się podobieństw twarzy, często pozwala na dostrzeżenie ich w przypadkowym układzie plam, chmur itd.

To nie pierwszy tego typu przypadek na Białorusi. Do podobnego zadarnia doszło m.in. na cmentarzu w Brześciu czy w kościele w Pustynkach, gdzie pojawiła się twarz Jezusa. W podobnych przypadkach zawsze istnieje problem oceny „cudowności” czy „anormalności” takiego wizerunku. Zwykle jednak udaje się wysunąć kilka hipotez związanych z technicznym procesem pojawianie się podobnych „cudów”.

Na brzeskim cmentarzu do powstania niezwykłego wizerunku przyczyniły glony (pierwotki), tworzące zielony nalot na drzewach, skałach i murach, które stworzył także fantazyjny kształt, w którym dopatrywano się podobieństwa do Matki Boskiej.

Bardzo możliwe, że za pojawienie się wizerunku Jezusa w Pustynkach odpowiada starsze malowidło, które ukryte zostalo pod powierzchnią nowej okładziny. Na poparcie tej hipotezy nie ma jednak dowodów.

Dołączona grafika


W podobny sposób rzecz ma się z cudowną ikoną z Łyszcz. Jeśli odsunąć na bok legendy o jej cudownym pojawianiu się, możemy również wysunąć naukowe wyjaśnienie. Wedle ikonologów z Mińska, wizerunek Chrystusa naniesiony został na stary obraz Matki Boskiej. Z czasem pigmenty utraciły swą ostrość i jeden wizerunek zaczął nakładać się na drugi. Mimo wszystko jest to wciąż jedynie hipoteza.

Powracając do sprawy Kriczewa powiedzieć możemy, że tak samo jak w przypadku twarzy z Brześcia możemyu mieć tu do czynienia najprawdopodobniej z połączonym działaniem sił natury i ludzkiej wyobraźni. Wciąż nie wiadomo w jakich okolicznościach pojawił się ów wizerunek i jaka zmiana czeka go po wiosennych roztopach.

Serwis NPN
  • 0

#2

Leczysław Kerdgeniusz.
  • Postów: 95
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem nie ma w tym nic cudownego. Jeżeli miało by być to dziełem sił nadprzyrodzonych, to co miałoby ukazanie się tego w jakiejś kopalni na celu? Przecież ani od tego się nikt nie nawróci, a pewnie takie interpretacje się spotyka. Zapowiadanie zniszczenia świata? Ci, którzy go do tej pory nie widzą, są ślepi - nie zobaczą go nawet przez pojawienie się jakiegoś takiego obrazu. Podkreśla obecność Boga? Ale gdzie? Na ścianie? Ludzie albo noszą Boga w sercu albo szukają go w kościele. Jak nie umieją/ nie chcą go znaleźć w tych miejscach na jakiejś ścianie go szukać nie będą.
Moim zdaniem to zwykłe złudzenia, albo jakaś imitacja. Przypomina mi się odcinek Świata wg Kiepskich. O Matce Boskiej Kiepskiej...
  • 0

#3

craven.
  • Postów: 164
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

zwykłe złudzenie optyczne, choć oczywiście 3/4 ludzi pomyśli że to "znak od boga", nie zadając sobie pytania: dlaczego właśnie w takim miejscu, oraz po co.

możemyu mieć tu do czynienia najprawdopodobniej z połączonym działaniem sił natury i ludzkiej wyobraźni.

otóż to.

poza tym bóg musiałby sie okropnie nudzić żeby robić takie coś, pewnie nie ma nic lepszego do roboty :D
  • 0

#4

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

mam nadzieje, ze nikt nie poczuje sie jakos specjalnie urazony, bo chce przez tego posta wyrazic mniej wiecej to:

Moim zdaniem to zwykłe złudzenia, albo jakaś imitacja. Przypomina mi się odcinek Świata wg Kiepskich. O Matce Boskiej Kiepskiej...

i mi osobiscie to zdjecie przypomina cos innego:
http://shrani.si/f/1...tqMOeh4/wtf.jpg

Użytkownik zak edytował ten post 19.02.2008 - 14:57

  • 0

#5

roberto5455.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

i mi osobiscie to zdjecie przypomina cos innego:
<a href="http://shrani.si/f/1i/Ko/3tqMOeh4/wtf.jpg" target="_blank">http://shrani.si/f/1i/Ko/3tqMOeh4/wtf.jpg</a>


zabiłes mnie tym, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:




a tak wogole to też sądze że jest to 50% robota natury i 50% wyobrazni
  • 0

#6

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

normalne działanie natury i zdolności do układania "chaosu" przez ludzki mózg... niektórzy mogą widzieć w tym obraz Maryji inni co innego... tak jak zak ;]
  • 0

#7

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oprócz męskiego członka nic specjalnego tam nie widzę. Bóg raczej by takich znaków nie zsyłał.
  • 0

#8

Izdeb.
  • Postów: 80
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam widzę jedynie 2 lewki :D A to, że ludzie będą widzieć tu Maryję czy innego Buddę świadczy tylko o tym, że wciąż płynie w nas jakiś % pogańskiej krwi i szukamy rzeczy do których by tu sie pomodlić
  • 0

#9 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

mam nadzieje, ze nikt nie poczuje sie jakos specjalnie urazony, bo chce przez tego posta wyrazic mniej wiecej to:

Moim zdaniem to zwykłe złudzenia, albo jakaś imitacja. Przypomina mi się odcinek Świata wg Kiepskich. O Matce Boskiej Kiepskiej...

i mi osobiscie to zdjecie przypomina cos innego:
<a href="http://shrani.si/f/1i/Ko/3tqMOeh4/wtf.jpg" target="_blank">http://shrani.si/f/1i/Ko/3tqMOeh4/wtf.jpg</a>



Chpdzi ci o coś takiego?? :D




Jakbym nie wiedział czego szukać to bym nie znalazł Matki Boskiej Kamieniołomskiej
  • 0

#10

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chpdzi ci o coś takiego??

nie do konca :P ale udowodniles, ze wiele rzeczy mozna tam zobaczyc :lol

Użytkownik zak edytował ten post 19.02.2008 - 21:49

  • 0

#11

.maybe`me..
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a nóż widelec może mają Ruscy jakąś w tym rację ;] co do skojarzeń to trafiłeś... :D
  • 0

#12

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak zwykle ludzie wypatrują czegoś szczególnego tam gdzie go nie ma. Jakby tam nie widzieli Matki Boskiej i Jezusa czy czegoś takiego, a widzieli wesołą świnkę, to nikt by nie uznał tego za żaden cud.
  • 0



#13 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Chpdzi ci o coś takiego??

nie do konca :P ale udowodniles, ze wiele rzeczy mozna tam zobaczyc :lol



Jak nie o to chpdzi to ja nie wiem o co chpdzi. :P


Polecam Matkę Boską Botaniczną :)

http://www.pyta.pl/i...mp;limitstart=8
  • 0

#14

Leczysław Kerdgeniusz.
  • Postów: 95
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przypomniała mi się taka "zagadka" na spostrzegawczość. Znajdź siedem koni ukrytych na rysunku. W jednej wersji ktoś podał ich 14. Bez komentarza :)
  • 0

#15

swisti.
  • Postów: 60
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uwazam iz te malowidlo moglo byc namalowane za czasów życia Jezusa... Uwazam ze ten "obraz" widnial tam od bardzo dawna, ale dopiero teraz ktoś go znalazł (ujrzał)... Nie dziwił bym sie:P
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych