Skocz do zawartości


Zdjęcie

Metan i para wodna nad odległą planetą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Metan i para wodna nad odległą planetą

Pierwszy raz w atmosferze globu poza naszym Układem Słonecznym udało się odkryć cząsteczki organiczne. Dzięki obserwacjom teleskopu kosmicznego Hubble’a stwierdzono obecność metanu na planecie HD 189733b. Znajduje się ona 63 lata świetlne od Ziemi. W jej atmosferze wykryto również ślady pary wodnej.

Obserwowana planeta jest nieco większa od Jowisza, jednak okrąża swoją gwiazdę w niewielkiej odległości. Z tego powodu jest bardzo gorąca. Naukowcy oceniają temperaturę w jej atmosferze na ok. 700 st. Celsjusza. To za dużo, aby mogło na niej istnieć życie w postaciach, jakie znamy obecnie. Jak jednak podkreślają astronomowie Mark Swain i Guatam Va-sisht z California Institute of Technology w Pasadenie oraz Giovanna Tinetti z University College London, ich odkrycie daje nadzieję, że uda się metan zaobserwować również na mniejszych, chłodniejszych i skalistych planetach przypominających Ziemię.

Skąd astronomowie wiedzą, jakie związki chemiczne występują w atmosferze tak odległego obiektu? Planeta co pewien czas przesuwa się przed tarczą swojego słońca. Promieniowanie gwiazdy jest filtrowane przez jej atmosferę – cząsteczki różnych związków chemicznych pochłaniają promieniowanie o różnych długościach fali. Badając, jak gwiazda świeci, gdy przesuwa się przed nią planeta, pozwala ustalić, jaki jest skład atmosfery tej planety.

– To dość zaskakujące odkrycie – komentuje Sara Seager z amerykańskiej uczelni MIT. – Jeżeli temperatura jest tam tak wysoka, powinno być więcej tlenku węgla, ale nie metanu. Również Seager podkreśla, że HD 189733b krąży bardzo blisko gwiazdy – to jedna dziesiąta odległości Merkurego od Słońca i nie ma co liczyć na odkrycie tam życia. Nie wiadomo, jakie procesy odpowiadają za obecność metanu na obserwowanym globie.

Fotografie


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


źródło:
http://rp.pl/artykul/92095.html

http://images.google.com

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych