Skocz do zawartości
W tym tygodniu będzie mieszane w technicznych aspektach forum, więc może się zdarzyć, że będzie ono działać dziwacznie lub wręcz stanie się całkowicie niedostępne. Proszę nie wpadać w panikę :)


Zdjęcie

Dziwne przypadki i ''psychiczne'' połączenia telefoniczne


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kaiochin.
 • Postów: 283
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dziwne przypadki i ''psychiczne'' połączenia telefoniczne


Ile ludzi musielibyśmy zgromadzić w jednym pokoju aby było jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że 2 osoby urodziły się tego samego dnia? Skupić się i pracować cicho nad opowiedzią. Można używać kalkulatorów.

Czy uwierzylibyście gdybym powiedział, że potrzebujemy tylko 23 osób aby szanse były nawet powyżej 50 %? Właściwie potrzebujemy 30 osób aby prawdopodobieństwo wynosiło już 70 %. Sekret polega na tym, że mówimy o jakimkolwiek dniu, a nie o specyficznej dacie (np. jakie jest prawdopodobieństwo, że w jednym pokoju znajdują się 2 osoby urodzone 17 stycznia?). Czasami coś co wydaje się bardzo mało prawdopodobne, nie musi być do końca tak bardzo rzadkie. I nie dotyczy to tylko problemów matematycznych - dotyczy to również tych ''nadzwyczajnych'' rzeczy które zdażają się czasami w naszych życiach. Czasami odpowiedzią na : ''Kurczę... jak to możliwe???'' jest '' To naprawde nic niezwykłego''. Czasami może się wydawać niesamowitym przypadkiem, że spotykamy przyjaciela w centrum miasta, lecz kiedy się nad tym głębiej zastanowić - nie ma w tym nic specjalnie niezwykłego (po raz kolejny - nie mówimy tutaj ani o wybranym miejscu ani o osobie... rozumiecie? :D czyli spotkaliśmy któregoś z naszych przyjaciół, gdziekolwiek w mieście, ale gdybyśmy spotkali np. Tomka w Restauracji Martwy Pies - szanse są już nieco mniejsze).

Wartą uwagi jest iluzja niezwykłych przypadków które zdarzają się kiedy ktoś do Nas dzwoni (oczywiście na telefon :D ) krótko po tym jak o danej osobie pomyśleliśmy. Jak wspaniała jest myśl, iż osiągneliśmy jakąś niesamowitą telepatyczną myśl z naszym drogim przyjacielem. Ta iluzja jest bardzo ... kusząca, ponieważ pozwala nam to dać poczucie, że mamy jakąś supernaturalną kontrolę nad zdarzeniami, albo prawdopodobnie, że jakiś astralny samolot z naszymi myślami wysyła do tej osoby sygnały potrzeby nagłego kontaktu z nami ( czy coś tam jeszcze :D ). Są to bardzo zabwane i ''realne'' myśli. Personalnie, ja uważam ten cały obrazek, za bardzo ciekawy - pokazujący jakimi wspaniałymi stworzeniami musimy być, aby interpretować pewne rzeczy w taki sposób. Faktem jest, że myślimy o różnych osobach cały czas. Jak wiele osób przeszło nam przez myśli dzisiejszego dnia? Jeśli ani jedna z nich nie zadzwdzwoniła do nas nigdy, zaraz po tym jak o nich pomyśleliśmy to był by to niesamowity przypadek? Co interesujące - nie mamy powodu aby pamiętać wszystkie razy kiedy to myśleliśmy o kimś kto do nas nie zadzwonił; zauważamy tylko te ''dziwne zbiegi okoliczności''.

Teraz, jeśli jesteś osobą która wierzy, że takie rzeczy zdarzają się przez jakiś... ezoteryczny powód, będziesz miał/a nieodpartą sposobność aby poukładać wydarzenia aby udowodnić, że dane ... zazwijmy to ''psychiczne wydarzenie'' miało miejsce. Na przykład, nie będziemy pamiętać, że osoba która zadzwoniła przeszła nam przez myśli wcześniej tego dnia, będziemy pamiętać, że poczuliśmy specjalną więź z tą osobą, albo nawet mieliśmy poczucie, że ta osoba zadzwoni. Czas pomiędzy myśleniem o tej osobie i rozmową telefoniczną, zostanie skrócony w naszym umyśle (albo raczej przez nasz umysł). ''Ten zbieg okoliczności'' będzie miał poparcie do momentu, że będzie niewytłumaczalny, w ten sam sposób w jaki widz podczas pokazu magii źle zapamiętuje (poprzez specjalne zabiegi ''maga'') pokazany trik, żeby potem stworzyć świetną historię na ten temat aby nie wyglądać na głupka.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy rzeczywiście są to poprostu ''wybiórczo'' zapamiętane myśli, przeprowadź experyment :) . Wybierz jedną osobę której prawdopodobieństwo dzwonienia do Ciebie jest bardzo niskie. Przez wybraną przez Ciebie ilość czasu (powiedzmy 2 dni) nieustannie staraj się skupić na ich obrazie, albo na myśli która spowodowała by to, że ta osoba zadzwoniła by do Ciebie. Powtórz to kilka razy i zobaczy czy daje to jakieś rezultaty... albo raczej jeden rezultat.

A co z innymi przypadkami które trudno już wyjaśnić w tak prosty sposób? Ostatnio w telewizji słyszałem opowieść o bardzo niesamowitym zbiegu okoliczności. Mianowicie mechanik samochodowy dostał wezwanie o pomoc na jakimś odludziu. Skończył naprawę, wracał do swojego samochodu stojącego na poboczu aby wrócić do domu. Kiedy przeszedł obok budki telefonicznej, zadzwonił telefon, i ten poszedł go odebrać. Osoba dzwoniąca znała jego imię i zaczęła rozmawiać o jego spotkaniu biznesowym następnego dnia. Po chwili rozpoznał głos - była to jego sekretarka. Zapytał ją skąd wiedziała żeby zadzwonić do budki telefonicznej. Odpowiedziała, że przecież zadzwoniła na jego nowy numer komórkowy. Wytłumaczył jej ze zadzwoniłą do budki telefonicznej, obok której właśnie przechodził. Ta ciągle upierała się przy tym, że zadzwoniła na jego nowy numer i sprawdziła kawałek papieru na którym był on zapisany. Numer ten okazał się być numerem budki telefonicznej koło której on właśnie przechodził. Niesamowite!

Podejrzewam, że ta historia jest prawdziwa, ale mam pare wątpliwości i uważam, że niektóre jej części były dodane. Oczywiście tą opowieścią ktoś może nas teraz sprowokowąć twierdząc, że ''Tego już czystym przypadkiem nazwać nie można''. Rzeczywiście upieranie się, że jest to tylko przypadek, brzmi bardziej głupio niż przyznanie, że istiotnie pojawiłą się tam jakaś ''siłą psychiczna''.

Zastanówmy się nad tym. Masz szansę jedną do czternastu milionów aby wygrać loterię. Jest bardzo nieprawdopodobne, że wygrasz. Jeśli prześledzisz różne statystyki jest bardziej prawdopodobne, że na przykłąd samolot walnie w Twój dom niż to, że wygrasz. Ale .... przecież ktoś wygrywa loterię. Ta część nie jest nieprawdopodobna. Więc jeśli powiem Tobie : '' wyjaśnij jak to możliwe, że ktoś wygrywa loterię przy szansach 1 : 14 000 000 ! '' prawdopodobnie spojrzał/a byś na mnie dziwnie i udzielił/a odpowiedzi "... tutaj nie ma co wyjaśniać''. Było by inaczej gdyby ktoś był w stanie przepowiedzieć kto wygra zanim ''szczęśliwe numerki'' były podane, ale gdy jakaś nieznajoma, losowa osoba wygyrwa, jest to całkiem proste . Nie ma tu żadnej tajemnicy. Niesamowity zbieg okoliczności jest ciągiem liczb pozwalających na czyjąś wygraną, gdzieś.

Nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo, że telefon w zadzwoni akurat w tej budce obok której przechodził ten gość, ale zgaduje, że były całkiem nieduże :D . Nie ważne jakie jest prawdopodobieństwo - takie wypadki zawsze zdarzały się i będą się zdarzać komuś, gdzieś na świecie (zaczynacie już rozumieć? :D ). W ten sam sposób jak wygrany loterii jest tym faktem zadziwiony i zaszokowany, to samo dzieje się kiedy takie rzeczy trafiają sie nam. Ale nie są już tak nadzwyczajne kiedy przydażają się komuś, gdzieś. I tak jest nawet jeśli osoba która wygrałą powie, że numery jej się przyśniły. Większość ludzi ma swoje ezoteryczne teorie jeśli chodzi o wybieranie numerów na loterię. Zwyciezca loterii będzie się na pewno czuł obdarzony jakimiś zdolnościami psychicznymi - w końcu numery przyszły we śnie! I co za wspaniałe przeżycie! Od teraz na pewno wszystkie numery jakie jej się przyśnią będą grały ważną rolę w jej życiu. Ale dla reszty świata, włączając w to te osoby które również śniły o różnych numerach, które miały wygrać loterię lub używały szczęsliwych cyfer itp. itd. Nic nadzwyczajnego się im nie przytrafiło. Czy to możliwe, że im też się śniły te same numery ale coś im się poplątało :D ?

Nic specjalnego, niestety. Ktoś wygrał dziś, za tydzień wygra kto inny. I te dziwaczne, jeden-na-milion przypadki, które wydają się nie do wytłumaczenia przydażą się gdzieś komuś. Okazjonalnie przytrafią się i Tobie. Większość z nich nie będzie tak spektakularna i niesamowita jak się może wydawać na początku (jak w początkowych przykładach). Ale kiedy są najbardziej nieprawdopodobne, możesz zapamiętać kiedy przytrafiają się one komuś innemu. Jedyną niesamowitą rzeczą jest jak się czujesz kiedy takie super, niesamowite zbiegi okoliczności przytrafiają się Tobie.


Autor : Andrzej ''Kaiochin""

Źródła :

''How we belive: Science, Skepticism and the search for God''
Michael Shermer
'' The Sceptic's Dictionary: A Collection of Strange Beliefs, Amusing Deceptions and Dangerous Delusions''
Robert Todd Carroll

Użytkownik Kaiochin edytował ten post 07.02.2008 - 16:26

 • 1#2

wojtek94.
 • Postów: 44
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

17 stycznia sie moja babcia urodziła :o
 • 0

#3

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artykuł o zbiegach okoliczności daje plusa.Był tez gdzieś artykuł o paradoksie urodzinowym tylko coś nie mogę znaleźć. Swoją drogą przydało by się wygrać w totka^^

O tutaj: http://www.paranorma...?showtopic=7807
Tacita

 • 0

#4

padam.
 • Postów: 6
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Miałem podobny przypadek. Była to osoba, o której nie myślałem całymi latami i nagle -pop!- wpada mi do głowy myśl o niej, a nieznany numer dzwoni kilka sekund później i okazuje się, że to ona :) To już trochę mniejsze szanse niż te, które opisałeś. Biorąc pod uwagę niektóre teorie, że jesteśmy częścią większej, zbiorowej świadomości i jak mało wiemy o samej naszej podświadomości - nie jest to niemożliwe.

 

Sądzę, że większość takich przypadków to rzeczywiście zbiegi okoliczności, ale niekoniecznie wszystkie.

 

Lata temu pewnego popołudnia przed Świętami Bożego Narodzenia drzemałem sobie i przyśnił mi się wujek, nie pamiętam go dokładnie, ale nie był to sen spokojny ani przyjemny - obudziłem się z poczuciem dużego niepokoju i zdenerwowany. Poszedłem się przejść, żeby odetchnąć i uspokoić myśli, a w trakcie spaceru otrzymałem telefon z informacją od rodziny, że ów mój wujek miał poważny wypadek samochodowy. Wydarzył się dokładnie w tym czasie, kiedy spałem. Nie przypisałem tego przypadkowi i nadal uważam, że mój mózg (podświadomość?) w trakcie snu odebrał jakiś rodzaj "sygnału".


 • 0

#5

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mnie podoba się jungowski termin - synchroniczność. :)


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u