Skocz do zawartości


Zdjęcie

Akcja Nie Karmić Trolla


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czym jest akcja "NIE dzieciom neo"?

Jest to, najprościej mowiąc, protest przeciwko dzieciakom na forach, które nie dorosły jeszcze do korzystania z takich dobrodziejstw jakim jest Internet.

Kto to jest 'dziecko neo'?

Jest to dziecko, które dostało w prezencie od rodziców łącze internetowe w promocji (lub bez) i atakuje fora oraz grupy dyskusyjne nie mając najmniejszego pojęcia o podstawowych zasadach czy netykiecie. Podobnie jak Neo w filmie Matrix, one również mają swój wirualny świat, często zastepujący im prawdziwy. Kilka lat temu Internet był słabo dostępny, a modemy były kosztownym przywilejem, stąd z Internetu korzystali Ci, którzy go bardziej potrzebowali (ciężko wyobrazić sobie dyskusję na forum licząc się z każdym impulsem). Ekspansja wielu tanich łącz w kraju uczyniła go łatwiej dostępnym, stąd też rodzice fundowali je swoim pociechom "do nauki", a dzieci niemające pojęcia o Internecie zalały go falą bezsensu i dużą dozą bezmyślności. Dzieckiem neo moze byc każdy. Może to być również użytkownik łącza z kablowki, łącza radiowego, DSL, popularnej 'osiedlówki' lub jeszcze innego. Jeśli nie pozostajesz w zgodzie z netykietą, to niezależnie co używasz - będziesz trollem.

'Ale przecież każdy może korzystać z Internetu!'

Tak, o ile nie szkodzi innym. Osoba wpadająca na forum, "bo gra nie działa" natychmiast pisze wątek, zapominając o przeczytaniu obowiązującego regulaminu czy sprawdzeniu w wyszukiwarce, czy nie było już takie pytanie, nie jest mile widziana i o ile kontynuuje swój destrukcyjny proceder zyskuje miano trolla. Określenie troll jest bardzo rozległe i uznawane za obraźliwe. Dziecko neo jest jego synonimem, bliższym polskim realiom.

Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest zwiększenie uwagi na beztroskie dzieci, nie zwracające uwagi na panujące zasady, brak kultury, często rażące błędy ortograficzne. Osoby takie należy zgłaszać do administratorów i moderatorów forów, grup dyskusyjnych i innych społeczności internetowych, a nie zwalczać samemu.

Jak rozpoznać trolla? Jakie są jego działnia?

Trolle siedzą na forach nie tylko w jednym celu. Czasem rejestrują się wyłącznie w celu reklamowania swojego wytworu, czasem żeby wzniecać kłótnie lub po prostu zaśmiecać rozmowy z czystej złośliwości.

Typowe działania:

* zakładanie tematów w złych działach i to po kilka na raz
* pisanie wielu bezsensownych wypowiedzi w krotkim czasie
* używanie wykrzykników, znaków zapytania lub emotek w ilościach większych niz to potrzebne
* niestosowanie się do zasad interpunkcji, ortografii
* "olewanie" uwag innych, nieliczenie sie z czyimś zdaniem
* proszenie o cracki, seriale i nielegalne oprogramowanie
* agresywne odpowiedzi na zwrócenie uwagi
* nieużywanie wyszukiwarek dla rzeczy najbardziej nawet trywialnych oraz zakładanie wątków przed sprawdzeniem czy już istnieją

Troll trollowi nierówny


Nie każdy troll jest taki sam i nie należy pochopnie ich oceniać. Niektórzy po prostu nie wiedzą jak się zachowywać i dostają miano trolla nieświadomie. Tacy są reformowalni. Gorsi są tacy, co myślą, że wiedzą wszystko i pouczają innych samemu mając duże luki w wiedzy. Traktują wszystkich z góry i z nastawieniem, że jest się ekspertem, zabierają głos w dyskusji.


Jak się bronić przed trollem?

Najprostszą metodą jest ignorowanie takiej osoby, tzw. "nie karmić trolla". W przypadku poważnych nadużyć należy powiadomić administratora lub moderatora poprzez raport, wiadomość prywatną lub e-mail.

Odpowiadanie na zaczepki krzykliwego dziecka neo tylko "nakręca" go do działania i kontynuowania niezdrowej dyskusji. Należy tego unikać, ponieważ może skończyć się ona czasem banem na krótki okres czasu dla osoby atakowanej, bo np. została sprowokowana do wyzwisk.

Nigdy nie kłóć się z głupcem - ktoś mógłby nie zauważyć różnicy

To prawda - podobnie jak z powiedzeniem "nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem". Rozmowa z trollami nigdy nie prowadzi do niczego dobrego, więc lepiej powiadomić kogoś "z góry", który udzieli ostrzeżenia lub zbanuje. Moderatorzy w miarę możliwości powinni usuwać posty, spowoduje to w końcu zniechęcenie i zaprzestanie działania.

www.dziecineo.prv.pl



#2

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

* "olewanie" uwag innych, nieliczenie sie z czyimś zdaniem

'na dym zdjeciu jes dóh!
Nie, to tylko odbicie światła/ cień/ dym itp.
a właśnie rze dóh! nie wiezysz, to sie zamknij!'

Z takimi osobnikami nie da sie walczyć. Taki wpadnie i będzie robił bałagan dopóki ktoś mu będzie odpowiadał, lub nie dostanie bana (niema człowieka, niema problemu). Takim nie można odpowiadać... Znudzi się z powodu braku zainteresowania i pójdzie truć rzyci użytkownikom innego forum :P

#3

Mentoris.
  • Postów: 225
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trzeba ze smutkiem zauważyć, że trole zaatakowały też nasze forum w tak dużym stopniu, że nawet dyskusja na porządne tematy jakby prawie zamarła. Odnoszę wrażenie, że starzy użytkownicy forum załamali się pod presją troli i utracili zapał.

#4

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No sorry, ale co drugi dzień widzę głupawy temat, który powinien być z miejsca KASOWANY.
Niestety, stado sympatycznych uzytkowników musi w takich tematach dzielić się swoimi uwagami, opiniami i Bóg wie czym jeszcze. Gdy gdzieś ostrzej zareagowałem spotkałem się z reakcją, że niszcze tematy :(
Cóż... Demokracja. Skoro większość (która jest jak to w demokracji jest głupia) chce głupich tematów to będą one musiały pozostać.

#5

Indigo.
  • Postów: 89
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dokładnie,jestem całkowicie ZA tą akcją ... wiele razy miałem styczność z takimi dziećmi , np poniektórzy małoletni członkowie mojej rodziny i ze wstydem przyznam że sam kiedyś nie zdawałem sobie sprawy z powagi i konsekwencji użytkowania z internetu , zazwyczaj dostawałem za to kary lub pouczenia jednak teraz wiem że to uchroniło mnie od zostania takim właśnie dzieckiem ... hmm ... co by tu jeszcze dodać ? , no , rzeczywiście niektórzy osobnicy którzy dostają net w prezencie guzik o nim wiedzą i traktują go jak zabawkę ... powiedzmy nie dzieciom neo !!! :lol3: ;) .

#6

Pietras.
  • Postów: 19
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uważam,że akcja Nie karmić trolla jest w pełni potrzebna , ponieważ na każdym chyba forum występują dzieci neo. Trzeba stanowczowalczyć z takimi pseudo urzytkownikami :) Pomysł dobry ! Realizacja musi trwać na każdym kroku .

Pozdrawiam

#7

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

gorzej, że za pojechanie dzieciakowi neo można dostać odpowiednią nagrodę ;)

#8 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Trzeba stanowczowalczyć z takimi pseudo urzytkownikami

Taaa... to może zacznij od siebie? ;)

Mi bardzo nie podoba się to, że na idiotyczny temat musi odpowiedzieć chórek komentatorów. Chodzi mi o wpisy typu: "Kolejne dziecko neo...","zaraz Cię zbanują", itp. O wiele więcej pożytku jest z raportu niż z takiego komentarza.

#9

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Witam po dłuższej spowodowanej tzw. "siłą wyższą" przerwie... Neokidy to przykład na to, że nieodpowiednia, i nieumiejętnie dobrana do wieku zabawka szkodzi. Niektórzy rodzice zakładając sieć mają cichą nadzieję, że dzieciak zmądrzeje, rozwinie czy zdobędzie zainteresowania. Traktują "międzysieć" jako nowe lekarstwo na swoje błędy wychowawcze - często wcześniej był to komputer (Autentyczny przykład: ośmiolatek przy GTA Vice City szczerze żałujący, że "w realu tak się nie da". Zapytany "czego się nie da ?" odpowiada: "No tak, żeby giwerę wyjąć, do policjanta podejść i >>pu, pu<<, a potem bejzbolem") Jeszcze wcześniej był telewizor i kablówka bądź zestaw satelitarny - dziesiątki kanałów, i znów najgorsza rzecz jaka może spotkać rozwijające się dziecko - ekstrakt. Gry komputerowe i telewizja są bowiem ekstraktem dobra oraz zła. Świat przedstawiony tam jest idyllą, albo poatomowym piekłem pełnym draństwa, które należy dławić. Kiedy więc po kliknięciu ikony przeglądarki pokaże się kolorowa strona, niedojrzałe dziecko traktuje ją jak kolejne narzędzie służące czystej rozrywce. Do neokidyzmu jednak jeszcze kawałek drogi. Wszystko zaczyna się od prostych gier on-line (Kurnik i inne cuda) oraz czatów. To właśnie tam małolacik poznaje potęgę anonimowości w kontaktach z żywymi ludźmi. Dla niego jednak... żywe boty. W jego świadomości jest nadal Quake i Painkiller wraz z zasadą "tłucz, bo ciebie zatłuką" - tylko broń się zmieniła. Teraz są to (często kiepsko składane) litery. Kiedy bowiem w którejś z tych gierek zobaczył na ekranie "game over" mógł tylko w myślach zemścić tego "&^%$#@, który go zabił" Teraz po drugiej stronie siedzi żywy przeciwnik. Co neokidowi zrobi, jeśli ten mu nawtyka jak przysłowiowej kozie za obierki ? Nic ! Przecież przez kabel do niego nie przyjdzie, z monitora nie wyskoczy. Ban ? IP ? A co to za dziwne słowa ? Co z tego, że gościa wywalą tu czy tam. Kolega na przerwie podsunie świetny pomysł - kolejny autentyk: ( "Weź wyłącz modem, i znowu włącz. Wszystkie bany ci znikną" "Taa ? A co to >>bany<< ?" "No jak jakiemuś &^*@$# wrzucałeś, a potem nagle nie mogłeś bo cię >>administrator internetu<< wywalił" "Ale &*$^#" "No... A o tym numerze z modemem w internecie nie wiedzą" "Administrator też ?" "Też, przecież to &^$%#@") W tym momencie zaczyna się prawdziwa gra - są "oni" w sieci i "ja" za klawiaturą. Oczywiście ten kto jest po tamtej stronie powinien żałować, że się urodził - panem jest tylko user IE z góra dwutygodniowym stażem. Dzieci neo nie znoszą więc zasad i muszą być najlepsze we wszystkim - również w tym, w czym najlepszych nie ma. Przykład - nasze forum. Łączy nas zamiłowanie do zjawisk paranormalnych, teorii spiskowych itp. Ale my w oczach neokida jesteśmy pajacami - czemu ? Weźmy pojawienie się ducha. Przemo go widział, tatik też go widział, ja również. Mamy fotki, relacje świadków, wyniki ekspertyz... Ale przecież dziecko neo nie widziało! Możemy skrzyżować z koszem te materiały - zabrakło w nich świadectwa naszego na ogół 11-12-letniego (nie)przyjaciela. To podstawowa metoda wkurzania - epatowanie swoim ograniczeniem umysłowym i wmawianie go innym (Jeśli ja nie widziałem, wy też nie macie prawa tego widzieć... bo... bo... bo się rozpłaczę buuu...Albo wam nawrzucam) Innymi słowy każde z tych dzieci jest nauczone dostosowywać świat do siebie, tak jak bywało to w domu - chciało telewizor w pokoju, dostało go. Chciało komputer - już rodzice biegną do sklepu po maszynę. Sporo winy ponoszą właśnie rodzice - pozwalają bowiem dziecku traktować Internet jak wspomniałem - jako zabawkę. Dla dojrzałego człowieka wejście On-line jest jak wyjście z domu do wielkiego miasta - spotyka się wielu ludzi, robi zakupy. Neokid to ktoś, kto powinien udać się do specjalisty - nikt normalny nie staje pośrodku kawiarni albo biblioteki i nie wydziera się w niebogłosy jak bardzo czegoś chce, bądź, że coś nie jest po jego myśli. Nie karmić trolla - zagłodzić... Tyle, że kiedy troll głodny, kąsa dotkliwiej...



#10

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

gorzej, że za pojechanie dzieciakowi neo można dostać odpowiednią nagrodę ;)

Bo ich się nie jedzie tylko ignoruje... Nie wiem co gorsze, trole czy osoby, które po nich jadą... W sumie nie widać za bardzo różnicy :3

#11

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po prostu należy stosować zasadę "Nie karmić Trolla!" i tyle w tym temacie ;)

#12

Kryczmen.
  • Postów: 144
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

sam jestem dzieckiem (na razie) ;D ale wiem o jakiej tematyce jest ten forum . Więc możecie być przekonani 100% że nie jestem Troll xD
pozdro .

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

sam jestem dzieckiem (na razie) ;D ale wiem o jakiej tematyce jest ten forum . Więc możecie być przekonani 100% że nie jestem Troll xD
pozdro .

:good: Taak, zwłaszcza ten post nie był trolowaty. <ironia>

(przepraszam za skopiowanie całego posta, to na wypadek jakby autor postanowił coś w nim zmienić)



#14

thesroka.
  • Postów: 69
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to forum jeszcze jest w miare czyste i wolne od troli. Fora traktujace o grach, komputerach, komorkach itp dopiero przezywaja oblezenie :D "co zrobic zeby przejsc poziom X?" "macie kody do gry X? DAAAAJCIE mi !!!to moj mail ...." "wyskoczyl mi komunikat : xxxxxx co to znaczy? co sie dzieje ?!?!?!!?!?!?!?!!?!" itp itd :D Zasada jest prosta : nie karmic , nie odzywac sie w temacie tylko samemu ruszyc tylek i zakladac duuzo madrych i wiele wnoszacych tematow :) (taaa ja jeszcze nigdy zadnego nie zalozylem:P ale to szczegol)

#15

Erol_Ramon.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

powiedzenie nie karmić trolla zrozumiałem naprawdę wtedy, kiedy postanowiłem wypowiedzieć wojnę psychologiczną takiemu dziecku z ADHD które wszystkich biło. nakłoniłem innych żeby nie reagowali na jego zaczepki. efekt natychmiastowy :D :D .

tak samo z trollami: moderator nic nie pomoże bo mają takie osobniki zmienne ip, jechanie też... każdy kto zna się na psychologii wie, że każdy komunikat jaki dajemy ma jakiś cel (prośba o wyjaśnienie, o pomoc, podanie informacji) w przypadku trolli jest to wkurzenie innych. jak celu nie osiągną dadzą se spokój


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych