Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cmentarz w Borgowie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#16

bialek.
  • Postów: 108
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No zdjęcia rzeczywiście straszne jakościowo :/ Zaopatrz sie w dobry sprzęt i obfoć ten cmentarz, bo moim zdaniem warto. Nie wiem jak wy, ale ja na 3 zdjęciu dostrzegam jakby demona :lol
  • 0

#17

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na 4 widac tj. twarz :P ale zdjęcia sa takiej jakosci ze wątpie zeby cokolwiek tam bylo :)
  • 0

#18

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jak dla mnie nic wielkiego...
Zdjęcia beznadziejne i wyglądają jakby się nimi ktoś bawił w edytorze zdjęc w komie/programem graficznym.I wogóle rozmiar do jakości nie pasuje.Wiadomo- im lepszy aparat tym większe zdjęcie.A tutaj na odwrót.
A mimo to te zdjęcia nic nie przedstawiają.Rozmazane czarne ciapy (pewnie drzewa).Wszystko jest mroczne i ciemne ma to pewnie potęgować napięcie :D .

I autor postu pewnie dlatego tak szybko się ulotnił (aż jeden post) założył drugie konto (jako Szlapek) i z niego wrzuca zdjęcia
  • 1

#19

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zgadzam się z Arkadiuszem, historyjka jak wymyślona przez nastolatka na blog.onet.pl :sux: a zdjęcia wyglądają jak z normalnego cmentarza, nie widzę nic nawiedzonego [może nie jestem wybrana lol] :wow:
  • 0

#20

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cmentarz Powązkowski w Warszawie - założono 1790 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - założono 1786 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu - założono 1804 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu - założono 1808 roku - najstarszy w Poznaniu
Cmentarz Borgowo City - założono w XVI wieku - ewenement na skalę światową

A tak całkiem serio - chodzi o zabytkowy cmentarz ewangelicki? On jest z II połowy XIX wieku. Czyżby kolejny dowód ludzkiej wyobraźni i potęgi miejskich (wiejskich?) legend?
  • 0

#21

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ee nie przesadziłeś z tymi datami?
  • 0

#22

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ee nie przesadziłeś z tymi datami?

Nieee...? Tzn co masz na myśli? Przepraszam jeśli się co do którejś pomyliłem - możesz sprostować?
  • 0

#23

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Marcin Lachowicz - kiedyś ludzi też chowano. Może to jest jakiś opuszczony, nieczynny czy bóg jeden wie jaki :P .
  • 0

#24

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niewiem zdawało mi się że są cmentarze dużo starsze...
Chociaż pewnie się mylę
  • 0

#25

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Marcin Lachowicz - kiedyś ludzi też chowano. Może to jest jakiś opuszczony, nieczynny czy bóg jeden wie jaki :P .

Nie mówię, że kiedyś ludzi nie chowano. Problem w tym, że w tej części Europy cmentarze starsze niż 230 lat już po prostu od dawna nie istnieją i nie są nawet oznaczone. Najczęściej pustoszały, były rozkradane, zapominane lub po prostu grunt zmieniał charakter na budowlany. Stan tak starego cmentarza nie pozwoliłby Ci już nawet stwierdzić, że to kiedykolwiek był cmentarz. Niestety, ale taka była (i nadal jest) polityka komunalna miast.

Ludzie potrafią spojrzeć na 100letni nagrobek bez daty i pomyśleć, że ma 300 lat, "bo tak wygląda". Niestety niekonserwowane nagrobki (i w ogóle cmentarze) BARDZO szybko niszczeją. Ciężko odszukać dokumentację z ponad 70ciu lat. Np. na Ukrainie nie sposób znaleźć dokumenty cmentarne sprzed 25ciu lat. Wystarczy zaledwie 5-10 lat "nieodwiedzania" cmentarza, aby zmienił się on w przerażającą, 500letnią dżunglę... Przyroda robi swoje. To wszystko tworzy legendę.

Dlatego SZCZERZE WĄTPIĘ, że ten cmentarz pochodzi z XVI wieku. Gdyby tak było - najprawdopodobniej byłby sławną (na skalę Europy) gratką dla wszelkiego rodzaju historyków.

Skąd to wiem? Bo miałem już okazję działać przy profesjonalnych pracach badawczo-konserwacyjnych na dwustuletnim cmentarzu.
  • 0

#26

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może racja.Ale skoro są groby (np.u mnie na cmentarzu grób rosyjskiego oficera z 1772r) to znaczy że skoro go tam pochowano to wcześniej tam musiał być cmentarz.Może cmentarze istnieją do setek lat tylko groby tego nie przetrwały i na ich mejsce stawia się inne...
  • 0

#27

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może racja.Ale skoro są groby (np.u mnie na cmentarzu grób rosyjskiego oficera z 1772r) to znaczy że skoro go tam pochowano to wcześniej tam musiał być cmentarz.Może cmentarze istnieją do setek lat tylko groby tego nie przetrwały i na ich mejsce stawia się inne...

Nie - nie oznacza to wcale, że wcześniej musiał tam być cmentarz ;) Czasem robi się oczywiście tak jak mówisz, ale najczęściej tworzy się po prostu nowy cmentarz gdzieś indziej.

Swoją drogą to bardzo ciekawe - generalnie ludzie myślą, że skoro ludzka kultura ma te 6000 lat, tyle osiągnęliśmy w zakresie technologicznym i cywilizacyjnym, znamy i dbamy o swoją historię to przecież nie byłoby problemu znaleźć cmentarz sprzed np. 500set czy choćby tysiąca lat. "Na pewno takie są, bo przecież ludzie kiedyś też umierali i coś przecież robiono z ciałami". Gdyby jednak te wszystkie cmentarze pozostawały cmentarzami, a nie były równanie z ziemią i zmieniane w coś innego, nie byłoby już dziś na Świecie miejsca dla żywych.

Wierzcie lub nie, ale poszukiwanie starych cmentarzy w dzisiejszych czasach to bardzo często czysta archeologia i poszukiwania na niewiele mniejszą miarę niż w przypadku wykopalisk w Egipcie.
  • 0

#28

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Michał - nie podważam Twojej kompetencji tylko chodziło mi o to że to może być jakiś zapomniany przez świat cmentarz. A o takie rzeczy w małych miejscowościach nie trudno. Jeśli źle to sformuowałem to przepraszam. A ten XVI wiek to jest chyba przesada.
  • 0

#29

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale nie wydaje mi się zeby taki zapominany cmentarz przetrwał...
Widziałem grób z 1911 roku i dziś( ponieważ nikt się nim nie zajmował) nic z niego nie zostało
  • 0

#30

The X.
  • Postów: 113
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby jednak te wszystkie cmentarze pozostawały cmentarzami, a nie były równanie z ziemią i zmieniane w coś innego, nie byłoby już dziś na Świecie miejsca dla żywych.


Oj byłoby, przecież bakterie i grzyby (chyba :D ) "zjadają" ciała zwierząt, roślin i ludzi. Mylę się?
A co do tej historii, każdy czuje się "nieswojo" w takim miejscu jak cmentarz.
Zdjęcia są bardzo słabe, nie wiem jaki masz telefon ale takiej mizernej jakości nigdy nie widziałem. Nic na nich nie widać, poza jednym zdjęciem jakby otwartego grobu zasypanego liśćmi.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych