Skocz do zawartości
Zdjęcie

Polityka - temat zbiorczy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
265 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ciszu.
 • Postów: 211
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dzisiaj wybieramy nowy parlament


Dołączona grafika

O godzinie 6.00 rozpoczęły się w Polsce wybory parlamentarne. Otwartych zostało ponad 25 tys. lokali wyborczych. Głosować będzie można do godziny 20.
Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln Polaków. Wszyscy udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Wybieramy 460 posłów spośród 6188 kandydatów i 100 senatorów spośród 385 osób. Oznacza to, że o jeden mandat poselski ubiega się 13 kandydatów, a o mandat senatorski - statystycznie 3,85 kandydatów. 1181 obwodów do głosowania utworzono w szpitalach i domach opieki społecznej, a 183 - w aresztach, zakładach karnych i ich oddziałach zewnętrznych. Dla Polaków przebywających za granicą powstało 205 komisji obwodowych - w ponad 90 krajach.

Jak głosować?
W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania: białą z listami kandydatów na posłów oraz żółtą - z nazwiskami kandydatów na senatorów.
W tym roku listy kandydatów do Sejmu umieszczone są na pojedynczej białej karcie - nie mają formy broszury, jak choćby w poprzednich wyborach, kiedy to znacznie więcej komitetów wystawiło swoich kandydatów.
Teraz mamy tylko 7 ogólnopolskich komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydatów na parlamentarzystów we wszystkich okręgach wyborczych oraz 3 komitety, które wystawiły kandydatów w mniejszej liczbie okręgów.
W wyborach do Sejmu na karcie do głosowania umieszczone są listy kandydatów na posłów w kolejności numerów, jakie otrzymały komitety wyborcze.
Ponieważ obecne wybory to głosowanie przedterminowe, komitety, które wystawiały kandydatów w poprzednich wyborach i zarejestrowały listy również w tegorocznych, zachowały numery list z 2005 r.
Wyborca otrzymując kartę do głosowania powinien sprawdzić, czy są na niej dwie pieczęcie: w prawym dolnym rogu powinna być wydrukowana pieczęć właściwej okręgowej komisji wyborczej, w lewym - kolorowa pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Tylko karta mająca takie pieczęcie jest ważna.
Należy bardzo uważnie wypełniać kartę do głosowania, bo w razie pomyłki nie można otrzymać nowej. Głosując należy postawić znak "x" bądź "+" w kratce, która znajduje się z lewej strony nazwiska kandydata, którego chcemy poprzeć. Postawienie w kratce innego znaku lub jej zamazanie spowoduje, że głos będzie nieważny.
Jeśli znak "x" pojawi się przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy okręgowej - głos będzie ważny, ale zaliczony zostanie na konto tego kandydata, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście.
Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, lub nie będzie go przy nazwisku żadnego kandydata.
Stanie się tak również wtedy, gdy znak "x" postawiony zostanie przy nazwisku kandydata, który wcześniej został skreślony z listy, albo gdy głos został oddany na kandydata listy, która została unieważniona.
Nieco inaczej wygląda głosowanie w wyborach do Senatu. Na jednej, żółtej karcie wyborczej umieszczone są nazwiska kandydatów na senatorów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwiskach jest podana nazwa komitetu wyborczego, który wystawił kandydat lub jej skrót.
Również tutaj głosuje się stawiając znak "x" w kratce znajdującej się z lewej strony nazwiska kandydata.
Aby głos był ważny, trzeba postawić znak "x" przy nazwiskach tylu kandydatów, ilu senatorów wybieranych jest w danym okręgu, lub przynajmniej przy jednym nazwisku. Na przykład jeśli w okręgu do zdobycia są 4 mandaty senatorskie, można postawić maksymalnie cztery znaki "x", a minimalnie jeden.
W wyborach do Senatu głos jest nieważny, jeśli znak "x" nie pojawi się przy żadnym nazwisku lub przy nazwiskach większej liczby kandydatów niż jest mandatów do zdobycia w danym okręgu.
Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "x" postawiony zostanie np. przy dwóch nazwiskach, a przy trzecim kratka zostanie zamazana, albo gdy wskazany zostanie kandydat, który został wcześniej skreślony z listy osób ubiegających się o mandat senatorski.
Znaki, dopiski, a nawet rysunki na karcie do głosowania nie powodują unieważnienia karty i głosu, o ile znajdują się poza kratką, przeznaczoną do wpisania znaku "x".

Co po 20.00?
Po zamknięciu lokali wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza zacznie podawać wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów - na podstawie danych spływających z obwodów, poczynając do informacji z 30 proc. komisji obwodowych.
Hipotetyczny podział mandatów będzie podany po raz pierwszy przy wynikach wyborów określonych na podstawie danych z 30 proc. komisji obwodowych.
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych PKW ogłosi dopiero po otrzymaniu pisemnych protokołów ze wszystkich komisji okręgowych; PKW przewiduje, że będą one znane we wtorek.
W podziale mandatów poselskich będą uczestniczyć tylko te komitety, które w skali kraju otrzymają co najmniej 5 proc. głosów, komitety koalicyjne - 8 proc. próg wyborczy.


Przypominam o ciszy wyborczej.

"W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ordynacji wyborczej oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny w wysokości do 1 000 000 zł"

(Art.86 i 87 oraz art. 219 i 220 Ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 kwietnia 2001 roku DZ.U. 2001 Nr 46 poz. 499 z późn. zm.)http://wiadomosci.onet.pl/

Mój apel do pełnoletnich członków forum : Idźcie na wybory !

#2

zak.
 • Postów: 1198
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ja mam nadzieje, ze cos sie zmieni po tych wyborach.. na lepsze oczywiscie ;)

#3

Macha.

  Ciekawski

 • Postów: 2267
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ueee.... a ja dopiero w Marcu kończę 18 :/ No nic, mam nadzieję że dobrze wybierzecie ;)#4

RedHousePainters.
 • Postów: 182
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze bedzie przepieknie, jeszcze bedzie wspaniale! ;)
Do Urn Przyjaciele!

#5

Sim.
 • Postów: 198
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

ja kończę 18 za 3 dni.... strasznie się czuję zawiedziony w tym momencie, bo mimo wszystko chciałbym mieć już teraz jakiś wpływ na to co się będzie w kraju działo :(#6 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Korzystając z okazjonalnego topika, chciałem przypomnieć, że po 20.00 (jednak dopiero po 20.20) aktywuję mój temat dotyczący prognoz wyborczych.
Zobaczymy, kto najlepiej przewidział przyszłość?
Już za 9 godzin wyłonimy zwycięzcę.
Proszę moderatorów lub userów o to, że gdyby mnie z jakiegoś powodu zabrakło (atak serca z powodu zwycięstwa nie lubianej przeze mnie opcji) dokonali wpisu podbijającego temat.
Zobaczymy, czy na tak specyficznym forum znajdą się osoby godne tegoż (czyli ze zdolnościami paranormalnymi) ;)

#7

Macha.

  Ciekawski

 • Postów: 2267
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hahah to jest to :D

http://fakty.interia...ybory_2007/gra2

i to :P

http://fakty.interia...wybory_2007/gra#8

Ciszu.
 • Postów: 211
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zobaczymy, kto najlepiej przewidział prztyszłość?
Już za 9 godzin wyłonimy zwyciężcę

Zwycięzca dostanie ode mnie 1 pkt reputacji ! :) Nie mogę doczekać się już godziny 20.20 ( czas ciszy przedłużony z powodu małych incydentów )

#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Da druga gra jest wybitnie agitacyjna i łamiąca przepisy dotyczące ciszy wyborczej.
Sugeruje ona, że na scenie politycznej można wybierać wyłącznie między tymi dwoma opcjami politycznymi.
Powinno być do wyboru więcej street fighterów.

czas ciszy przedłużony z powodu małych incydentów )

Znowu jakiś woźny zaspał?

#10

Ciszu.
 • Postów: 211
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znowu jakiś woźny zaspał?

W jednym przypadku zacięły się drzwi pancerne, w drugim wyważano drzwi do lokalu wyborczego, a w trzecim przypadek alkoholowy. czyli wszystko po staremu :)

#11

Macha.

  Ciekawski

 • Postów: 2267
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Aha czyli mówisz Ciszu, że po staremu ? :P#12

Baal.
 • Postów: 399
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

71 przypadków naruszenia ciszy wyborczej


Od początku trwania ciszy wyborczej do godz. 6. rano w niedzielę w całym kraju odnotowano 71 przypadków łamania ciszy wyborczej - poinformował Zbigniew Urbański z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Policja odnotowała 55 przypadków zrywania, niszczenia i rozwieszania plakatów wyborczych, trzy przypadki zamieszczania treści wyborczych na stronach internetowych. Ponadto trzy telewizje kablowe emitowały spoty wyborcze.

Dwa razy doszło do kradzieży bilboardów reklamowych z prywatnej posesji, 4 razy do uszkodzenia plakatów wielkoformatowych.

Urbański poinformował także o dwóch przypadkach emitowania treści wyborczych przez sms. Dwa razy doszło do zniszczenia mienia w obrębie lokali wyborczych.

W Warszawie przy ul. Emilii Plater w nocy zamalowywano plakaty wyborcze. W Płocku na ekranie telewizyjnym dworca PKS był wyświetlany spot wyborczy. W Łodzi dwóch młodych ludzi chciało zakleić zamek w drzwiach do lokalu wyborczego.

fakty.interia.pl

#13

Ciszu.
 • Postów: 211
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Po ciszy wyborczej powiem swoje zdanie na jej temat . :)

#14

Macha.

  Ciekawski

 • Postów: 2267
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W Łodzi dwóch młodych ludzi chciało zakleić zamek w drzwiach do lokalu wyborczego.


No tego mi było trzeba ;) Czyli jak zawsze Polacy muszą się "wyrazić"#15

Ciszu.
 • Postów: 211
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polacy w USA już głosowali - rekordowa frekwencja

Głosowanie w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu na wschodnim wybrzeżu USA i w Chicago zakończyło się w sobotę o godz. 20-ej (czasu lokalnego). Trwa głosowanie w zachodnich stanach, gdzie z powodu różnicy czasu rozpoczęło się później.
Ze wszystkich punktów wyborczych dochodzą informacje o rekordowej frekwencji. Liczenie głosów - jak podają szefowie komisji wyborczych - może się w związku z tym przeciągnąć w stosunku do pierwotnych oczekiwań i ostateczne wyniki w całych Stanach Zjednoczonych spodziewane są dopiero nad ranem (przed południem czasu polskiego).
Jak poinformował szef komisji wyborczej w Nowym Jorku, wstępnie ocenia się, że w całym nowojorskim okręgu wyborczym - obejmującym, oprócz Nowego Jorku, także obwody wyborcze w Passaic w stanie New Jersey, w New Brittain w stanie Connecticut i w Filadelfii - głosowało około 14 000 Polaków.
Najwięcej głosowało na Greenpoincie (polska dzielnica w Nowym Jorku) - około 5000 osób, co stanowi ponad 80 procent zarejestrowanych do głosowania (5400).
W Chicago, gdzie zarejestrowało się do wyborów 16 000 osób, o 2 tysiące więcej niż w poprzednich wyborach w 2005 r., frekwencja wyborcza także nieznacznie przekroczyła 80 procent.


Ze sprawdzonych źródeł wiem, że kolejki w Toronto ( Kanada ) były bardzo długie, do oddania głosu czekało się min. 3 godziny ! Nie zniechęciło to Polonię, brawo ! 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u