Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego neandertalczycy zniknęli z Europy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

MySiEk8.
  • Postów: 68
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naukowcy od dawna próbują ustalić przyczynę zniknięcia neandertalczyków z Europy około 28000 lat temu. Kolejna próba odpowiedzi na pytanie, czy przyczyna tą była zmiana klimatu, czy też przybycie na kontynent przodków współczesnego człowieka, została podjęta przez naukowców, a wyniki ich badań opublikował magazyn Nature.
Chronis Tzedakis z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds wraz z kolegami z innych krajów - z Niemiec, USA i Hiszpanii - w swoich badaniach skupili się na powiązaniu szczątków neandertalczyków z danymi dotyczącymi zmian klimatu w paleolicie.

Jedną z przyczyn trudności w rozwiązaniu przez naukowców zagadki zniknięcia człowieka neandertalskiego jest cały czas problem z precyzyjnym ustaleniem, kiedy dokładnie zdarzenia z odległej przeszłości miały miejsce.

W badaniach archeologicznych, dla określenia wieku znalezisk, stosuje się metodę zegara izotopowego, tzw. metodę węgla C-14. Wszystkie organizmy żywe przyswajają z atmosfery węgiel - zarówno stabilny izotop C-12 jak i promieniotwórczy izotop C-14, nie rozróżniając ich - w wyniku czego stosunek obu izotopów w organizmie odzwierciedla ich stosunek w otaczającym środowisku.

Po śmierci organizmu ustaje wymiana węgla z otoczeniem, co prowadzi do zmniejszenia się z czasem względnej zawartości izotopu C-14 na skutek rozpadu promieniotwórczego. Pomiar stosunku izotopu C-14 do C-12 w przedmiocie pochodzenia organicznego pozwala w efekcie ocenić wiek przedmiotu.

Problemem dla naukowców od dawna było to, że zawartość izotopu C- 14 w środowisku zmieniała się na przestrzeni dziejów, co oznacza, że nie zawsze wiek przedmiotu uzyskany metodą węgla C-14 jest zgodny z latami kalendarzowymi. Szczególną rozbieżność tego rodzaju stwierdzono w czasach, gdy zniknęli neandertalczycy, co utrudnia opracowanie chronologii ich ostatnich lat.

Zespół pod kierunkiem Chronisa Tzedakisa ominął ten problem, ignorując całkowicie rzeczywistą chronologię w latach kalendarzowych. W swoich badaniach naukowcy odnieśli wiek skamieniałych szczątków neandertalczyków, szacowany metodą węgla C- 14, do danych o klimacie w paleolicie, uzyskanych z głębinowych odwiertów dna morskiego w zatoce Cariaco u wybrzeży Wenezueli. Informacje o prehistorycznym klimacie, zawarte w próbkach wydobytych z dna morskiego, można odnieść - zdaniem naukowców - bezpośrednio do neandertalskich skamieniałości.

Naukowcy porównali trzy okresy, rozważane jako data "końca" neandertalczyków i stwierdzili, że dwa z nich nie zbiegają się z żadnymi nadzwyczajnymi zmianami klimatu. Tylko w jednym przypadku stwierdzili zbieżność z nasuwaniem się pokrywy lodowej ostatniego zlodowacenia.

Zbieżność ta, zdaniem naukowców, nie miała jednak gwałtownego charakteru i polegała raczej na okresie przejściowym, trwającym około 1000 lat, kiedy klimat ulegał stopniowemu ochłodzeniu.

Wyniki badań Chronisa Tzedakisa i kolegów wskazują więc, że zmiany klimatyczne nie stanowią przekonującego wyjaśnienia dla nagłego zniknięcia człowieka neandertalskiego w Europie.
  • 0

#2

Glucio.
  • Postów: 29
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według mnie to ufo ich zabrało ponieważ mieli tzw. za dobre geny i może gdyby przetrwali do naszych czasów to zamiast siedzieć na lekcji języka polskiego byłbym w kosmosie
  • 0

#3

Cimek.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według mnie to ufo ich zabrało ponieważ mieli tzw. za dobre geny i może gdyby przetrwali do naszych czasów to zamiast siedzieć na lekcji języka polskiego byłbym w kosmosie



Kiepski zart(?). Podejrzewam, ze to zjawisko pozostawilo jakis slad i zapewne jest nam znane choc moze nie do konca w tej formie - czeka tylko na zauwazenie.
  • 0

#4

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Syberyjska droga neandertalczyka



Kuzyni współczesnego człowieka, wymarli nagle około 25 tys. lat temu, migrowali znacznie dalej na wschód, niż dotychczas sądzili naukowcy.

Szczątki tego gatunku hominida naukowcy znajdowali na obszarze Eurazji od Hiszpanii po Uzbekistan. Najnowsze badania opublikowane w internetowej wersji magazynu "Nature" przesuwają granice występowania neandertalczyka o 2 tys. kilometrów na wschód, na południową Syberię, na północ od najdalej wysuniętego na zachód skrawka dzisiejszych Chin. Szczątki kości tam znalezione nie są nowością, ale metoda użyta do ich badania -z pewnością tak.

Genetyk Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej w Instytucie Maksa Plancka w Lipsku porównał sekwencje mitochondrialnego DNA pobranego z kości z Teshik Tash w Uzbekistanie i z Gór Ałtaju na Syberii. Na podstawie zidentyfikowanych cech naukowcy długo nie byli w stanie rozstrzygnąć, czy kości należą do neandertalczyków, czy też do gatunku Homo sapiens sapiens. Dyskusję rozstrzygnęły badania Svante Pääbo. Porównał kości, których wiek naukowcy oszacowali na 40 tys. lat, z Jaskini Okładnikowa na Syberii z kośćmi neandertalczyków ze stanowisk europejskich. - Nie ma wielkiej rozbieżności między mitochondrialnym DNA znalezisk europejskich i azjatyckich, co oznacza, że rozdzielenie nastąpiło niezbyt dawno. Neandertalczyk przewędrował do Azji podczas okresu ocieplenia, około 125 tys. lat temu - twierdzi genetyk.

Każda komórka ludzka zawiera mitochondria, które zamieniają energię pobieraną z pokarmem na jej formę użyteczną dla komórki. Zawierają DNA zwane mitochondrialnym w odróżnieniu od DNA występującego w jądrach komórek. Mitochondrialne DNA jest dziedziczone po matce, toteż jego zmiany z pokolenia na pokolenie są wynikiem mutacji, a nie kombinacji między genami matki i ojca.

Obecność neandertalczyka na Syberii wskazuje, że przedstawiciele tego gatunku dotarli znacznie dalej na wschód: do Mongolii i Chin.

Mniejszy i bardziej przysadzisty od współczesnego człowieka neandertalczyk żył w Europie, centralnej Azji i na Bliskim Wschodzie już 350 tys. lat temu. Między 30 a 20 tys. lat temu nagle zniknął z areny dziejowej. Na temat przyczyn tego gwałtownego końca gatunku w środowisku naukowym rozważane są przynajmniej dwie teorie. Pierwsza głosi, że przyczyną wymierania było ochłodzenie klimatu, druga, że neandertalczyk nie wytrzymał konkurencji z bardziej dynamicznym i inteligentnym człowiekiem używającym lepszych narzędzi kamiennych i broni. Coraz bardziej popularna jest też teoria, że neandertalczyk, mieszając się z człowiekiem, zatracił swoje cechy.

Dołączona grafika


Kuzyn współczesnego człowieka wziął swoją nazwę od miejscowości Neanderthal w Niemczech, gdzie w roku 1856 został znaleziony szkielet hominida

Przez długi czas nauka uznawała neandertalczyka za przodka współczesnego człowieka. Dopiero w latach 90. wśród naukowców zaczął przeważać pogląd, że człowiek neandertalski nie jest bezpośrednim przodkiem człowieka współczesnego (Homo sapiens sapiens). Na zmianę poglądu naukowców miały wpływ wyniki badań DNA. Przedstawiciele gatunku byli krępej budowy ciała, w porównaniu z człowiekiem współczesnym mieli krótsze ręce i nogi, lepiej rozwinięte mięśnie wokół klatki piersiowej i ramion. Prawdopodobnie posługiwali się mową. Zajmowali się myślistwem i zbieractwem, potrafili rozniecać ogień i wytwarzać kamienne narzędzia.

Źródło
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych