Skocz do zawartości


Niebieski czy Różowy ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Nibru

Gość_Nibru.
  • Tematów: 0

Napisano

oczywiscie że wybrałem niebieski, coś w tym jest :D
a teraz do rzeczy:

Różowy czy niebieski? Zależy od płci


Niemal odwieczne przekonanie, że dziewczynki wolą kolor różowy, natomiast chłopcy niebieski może być oparte na faktach. Co więcej, wygląda na to, że istnieją biologiczne podstawy, dla których kobiety preferują różowy albo przynajmniej czerwieńsze kolory niż mężczyźni.

Autorzy najnowszych badań uważają, że ich odkrycie potwierdza hipotezę, że możliwość dostrzegania kolorów wyewoluowała u kobiet, aby pomóc im w dostrzeganiu dojrzałych owoców, na przykład jagód.

Poprzednie badania wykazały, że dla obu płci niebieskości są bardziej atrakcyjne niż pozostałe kolory tęczy, mówi Anya Hurlbert z University of Newcastle, prowadząca badania. Jednak naukowcy nie mieli wystarczających przesłanek, by ocenić czy kobiety i mężczyźni w rzeczywistości różnią się zakresem odcieni, jakie lubią najbardziej.

Hurlbert wraz zespołem sprawdziła kolorystyczne preferencje 171 dorosłych Brytyjczyków oraz 37 emigrantów z Chin przybyłych do Wielkiej Brytanii niedawno, przy prawie równym udziale mężczyzn i kobiet w obu tych grupach.

Rozdzielne przetestowanie obu grup umożliwiało ocenę, czy to raczej kultura, czy biologia ma wpływ na odmienne preferencje kolorystyczne u obu płci. Każdy uczestnik eksperymentu oglądał 750 próbek składających się z dwóch kolorów spośród całej palety barw i w każdym przypadku wskazywał, który z kolorów bardziej mu odpowiada.

Jak oczekiwano na podstawie poprzednich badań, obie płcie oceniały niebieski najlepiej. Jednak analiza wszystkich zestawień kolorów ujawniła, że kobiety znacząco chętniej wybierały kolory niebieskie z tonami różu - taki jak liliowy - natomiast mężczyźni wybierali czyste błękity.

Hurlbert uważa, że kobiety mogą preferować odcienie różowe ponieważ - w kulturze, gdzie różowy reprezentuje dziewczęcość i kobiecość - nauczyły się one identyfikować z tym kolorem. Ale dodaje, że emigrantki z Chin, które wzięły udział w eksperymencie i które dojrzewały bez zabawek w różowych kolorach, wykazywały nawet większe upodobanie do różowego niż Brytyjki. Na tej podstawie Hurlbert sądzi, że kobieca skłonność do różowego jest wrodzona.

Badaczka zdaje sobie jednak sprawę, że mogą istnieć także inne wpływy kulturowe poza zabawkami, które wyjaśnią dlaczego Chinki wolą barwy różowe.

Badania mogą przede wszystkim dostarczyć przesłanek dla twierdzeń o ewolucji widzenia kolorowego u człowieka. Chociaż uważa się, że wielu ssakom brakuje percepcji kolorów, człowiek i kilka innych naczelnych, np. goryle, posiadają zaawansowane widzenie kolorowe dzięki wyspecjalizowanym receptorom oka, odbierającym trzy różne zakresy fal świetlnych.

Niektórzy biolodzy sugerują, że przodkowie naczelnych wykształciły zaawansowaną formę widzenia kolorowego ponieważ pomagało to w łatwiejszym zbieraniu dojrzałych owoców, których kolor odróżniał się na tle zielonej roślinności.

Hurlbert uważa, że odkrycie większej preferencji kobiet dla barw czerwonych potwierdza tę teorię, ponieważ uważa się, że to kobiety były największymi zbieraczkami owoców. Dodaje jednak, że chętniejsze wybieranie różów przez kobiety nie oznacza, że dostrzegają one przedmioty w tym kolorze szybciej niż mężczyźni.

Hurlbert sądzi, że istnieją ewolucyjne przesłanki dla preferencji obu płci dla koloru niebieskiego. "Wróćmy do życia naszych przodków na sawannach: być może mamy naturalne skłonności do koloru niebieskiego ponieważ czyste niebieskie niebo oznacza dobrą pogodę. Czysty błękit sygnalizuje także źródło zdrowej wody".

zródło - racjonalista na podstawie
Roxanne Khamsi, Women may be hardwired to prefer pink, NewScientist

  • 0

#2

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałem że upodobania kolorów sa wrodzone.
  • 0

#3

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nienawidze niebieskiego :D ja lubie czarny czerwony i beżowy ... biały tez czasami niebieskiego jakos nie zabardzo :)
  • 0

#4

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmm... rzeczywiście coś w tym jest, gdy byłem mały lubiłem niebieski, a przecież wszystkie małe dziewczynki rodzice ubierają na różowo. Jednakże aktualnie to biały i czarny u mnie króluje:)
  • 0

#5

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Hmm, lubię niebieski, ale w moim zyciu dominuje zielony. Pokój mam zielony, na zielono się najczęściej ubieram. Ba, nawet na forum jestem zielony :D
  • 0



#6 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja nigdy nie lubiłam różowego, ale za to kochałąm niebieski...teraz mi się zmieniło na niektóre odcienie zielonego, brązowego i czarny... ale jak wiadomo badania nie zawsze dotyczą wszystkich ;)
  • 0

#7

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nigdy nie znosiłam różowego,źle mi się kojarzył(kobieta-barbie),za dużo słodki...nie mam nic różowego.
Ale kolory niebieski i czerwony zawsze kojarzyły mi się z obrożami psów z "101 dalmatyńczyków " :P :D
  • 0

#8

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałem, ale jak pomyślę to rzeczywiście wiele osób preferuje kolor niebieski, a wiele kobiet różowy. Ja tam ani za jednym ani za drugim nie przepadam :P
  • 0

#9

~Blood.
  • Postów: 176
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hm, ja tez nigdy nie lubiłam różowego. Chociaż na starość zaczyna mi trochę odbijać z tym kolorem (głównie dla żartów, to robię 'Ooooo, róóóóżżżżooooweeee!!!'). Niebieski kiedyś strasznie lubiłam. Teraz uwielbiam czarny, zielony, czerwony
  • 0



#10 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałem, ale jak pomyślę to rzeczywiście wiele osób preferuje kolor niebieski, a wiele kobiet różowy.

Wiesz, że to trochę szowinistycznie zabrzmiało? :D
Przepraszam za offtop-post ale siła wyższa ;p
  • 0

#11

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiesz, że to trochę szowinistycznie zabrzmiało? grin.gif

Być może tak, ale nie znam mężczyzn którzy lubują się w różu (co nie oznacza, że myślę, że takich nie ma). Za to kobiet biegających w różowych szmatkach na ulicach widać wiele (od razu zaznaczę, że za takimi, żeby to ładnie ująć, nie przepadam :P
  • 0

#12

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nienawidzę różowego. Kiedyś jeszcze jako tako małe dodatki lubiłam, ale od kiedy Plastiki zaczęły sie w nie ubierać to nie dziękuję. Za to uwielbiam niebieski. Mój ulubiony kolor. Czerwony też mi sie podoba, ale różowego nie trawię.
  • 0

#13 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Reaper, chodziło mi o to, że nie podpinasz określenia "kobieta" pod określenie "osoba"... Ale to tylko drobny szczegół...
  • 0

#14

kisa.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam nigdy za bardzo nie lubiłam różowego, kojarzy mi się z Barbie, a Barbie w mojej rodzinie jest uważana za "szantrapę". Wolę odcienie zieleni, szary i czarny. :P
  • 0

#15

Mac_caM.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

różowy... bleeeeeeeeeeee!!! :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych