Skocz do zawartości


Zabójczy Hałas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie wiem, czy sprawa hałasu i wpływu tegoż na ludzi była poruszana na forum?
Jeśli tak, to proszę o skasowanie topika.
Jeżeli nie to wklejam link, do mini artykułu na ten temat.
http://www.telpress....ekst_03_17.html

PS

Nie wklejam całego artykułu, bo moim zdaniem nawet jeśli podamy źródło i autora, to i tak - moim zdaniem - jest to łamanie prawa autorskiego.
Jedynie linkowanie nie jest niczym ograniczone, chyba że się mylę, to proszę o sprostowanie.
  • 0

#2

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jest to łamanie prawa autorskiego.



no i co z tego??


Zabójcze dźwięki



Hałas jest wrogiem perfidnym i pod- stępnym. Jego objawy kumulują się w organizmie i wywołują coraz większy rozstrój całego systemu nerwowego.

Hałas powoduje poważne zaburzenia w organizmie ludzkim i jest przyczyną wielu ciężkich schorzeń, wcześniejszego starze- nia się; może spowodować skrócenie życia nawet o 8-12 lat. Odpowiednio nasilony hałas już po 10 minutach wywołuje u całkowicie zdrowego człowieka wiele zmian fizjologicznych, w tym w strukturze hormonów nadnercza. Zachodzą wówczas zmiany czynnościowe mózgu, odpowiadające objawom padaczki.
W starożytnych Chinach hałas traktowano jako surową karę dla przestępców. Zarządzenie ministra policji Ming Ti z 211 r. p.n.e. głosiło: „Kto ośmieli się obrażać najwyższego, nie będzie wieszanym, ściętym ani zakutym, lecz skazany zostanie na nieprzerwane słuchanie piszczałek, bicia bębnów i krzyków, aż padnie martwy. Bowiem jest to najbardziej męcząca śmierć, jaką ponieść może człowiek...”. Dziś ten rodzaj tortur stał się jednym z podstawowych następstw cywilizacji technicznej. Nieustannie bowiem przebywamy w hałasie: w domu, w pracy, na ulicy, w środkach komunikacji itp. Cena, jaką za to płacimy, jest wysoka.
Hałas jest wrogiem perfidnym i podstępnym. Jego objawy kumulują się w organizmie i wywołują coraz większy rozstrój całego systemu nerwowego. Następuje obniżenie reakcji psychicznych, uwagi, wzmaga się rozdrażnienie, przyspiesza znużenie, występują zaburzenia funkcji wydzielniczej i pracy motorycznej żołądka. Obniża się aktywność komórek kory mózgowej, przyspieszają się objawy zmęczenia. Silny hałas może nawet spowodować śmierć człowieka.
Nie mniej niebezpieczne mogą być dźwięki, których w ogóle nie słyszymy. Ucho ludzkie nie reaguje na fale dźwiękowe o częstotliwości poniżej 16-20 Hz. Nazywane są infradźwiękami. Towarzyszą różnym zjawiskom przyrody i mogą być użytecznie wykorzystane w praktyce. Niektóre zwierzęta, które słyszą tego rodzaju fale, reagują na nie zachowaniem zdradzającym strach. Na parę godzin przed trzęsieniem ziemi, które poprzedzane jest zwykle falą infradźwiękową, króliki opuszczają zagrożoną strefę, psy wybiegają z domów, a świnie z chlewików. Sejsmolodzy próbują wykorzystać takie zachowanie się zwierząt do przewidywania kataklizmów. Infradźwięki odbierane są też przez meduzy, które uciekają przed sztormem.

Dołączona grafika

W przeciwieństwie do ultradźwięków, które zostały powszechnie wykorzystane w technice, drgania o częstotliwości mniejszej od 20 herców, czyli infradźwięki, są wciąż mało znane, chociaż otaczają nas zawsze i wszędzie. Są to przecież fale wytwarzane, niezależnie od dźwięków, przez każdą wibrującą maszynę, silnik samochodu, czy choćby fale morskie.
Najbardziej niebezpieczna dla organizmu ludzkiego jest prawdopodobnie częstotliwość 7 Hz, wytwarzana przez wiele maszyn i urządzeń. Dłuższe przebywanie w zasięgu takiej fali o dość dużej energii grozi śmiercią. Co ciekawe, źródłem fali o takiej właśnie częstotliwości bywa często wiatr halny. Tym można prawdopodobnie wytłumaczyć przynajmniej część dziwnych zachowań i zagadkowych zgonów podczas halnego.

Dołączona grafika


Fale o bardzo małej częstotliwości towarzyszą zresztą wielu zjawiskom atmosferycznym. Niektóre pochodzą ze stref zwiększonej konwekcji, czyli frontów atmosferycznych. W rejonie tzw. trójkąta bermudzkiego położony jest jeden z głównych ośrodków zmian atmosferycznych półkuli północnej. W ośrodku takich zmian gęstość powietrza zmniejsza się z wysokością, a w takich warunkach powstają fale dźwiękowe kierujące się ku ziemi. Z tego powodu intensywne infradźwięki ogniskują się na określonych częściach regionu bermudzkiego. Mogą one powodować pogarszanie się samopoczucia załóg i pasażerów znajdujących się tam statków. Przypuszcza się, że przynajmniej niektóre zagadkowe katastrofy morskie i lotnicze w tym rejonie zostały spowodowane właśnie silnym natężeniem infradźwięków.
Drgania niskiej częstotliwości powodują zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Zmieniają ciśnienie krwi, rytm serca i oddechu, osłabiają słuch i wzrok, powiększają zmęczenie i wywołują odczucie strachu. Bóle reumatyczne zapowiadające zmiany pogody są prawdopodobnie również wywołane przez infradźwięki towarzyszące zmianie frontów atmosferycznych.
Już w końcu XIX wieku wielki bakteriolog niemiecki, Robert Koch, powiedział: „Nadejdzie kiedyś czas, gdy ludzkość będzie musiała rozprawić się z hałasem równie stanowczo, jak dziś rozprawia się z cholerą i dżumą”. Czas ten już dawno nadszedł, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Jak się chronimy przed hałasem

Dołączona grafika

źródło : telepress.com.pl

prosze bardzo juz złamałem wiele razy prawo autorskie (wg ciebie ;p ) wiec wklejam tutaj ten artykuł
  • 0

#3

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Michiciu masz jaja ;p a co do artykułu to po mojej ulicy motory warczą jak plaga.. pięści mi się wówczas zaciskają!!!
  • 0

#4

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Michiciu masz jaja ;p



dobrze wiedzieć :P

ale ja mam tak samo nie cierpię gdy przez ulicą obok mojego bloku przejeżdżają jakieś głośne motory, albo jakis koles zrywa swoją betą
  • 0

#5

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmm... o tym sie w drugiej klasie gimnazjum uczy..
Ale spokoo :D
Hmm, gdybys na stronie umiescil czyjsc artykul, to byloby zlamanie prawa autorskiego..
Ale jak umieszczasz na forum to nie, bo hmm 'wyrazasz swoje zdanie' a ze ktos ujal to lepiej to dajesz jego artykul i podajesz skad on jest (jak w cytatach)..
Lubie polskie prawo.. dobrze oddaje je podpis chessmana :D
  • 0

#6

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skoro cos jest w publicznym i darmowym internecie, publicznie i darmowo dla wszystkich dostepne, to umieszczanie tego z podanym zrodlem i autorem nie jest lamaniem praw autorskich.
  • 0

#7 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Skoro cos jest w publicznym i darmowym internecie, publicznie i darmowo dla wszystkich dostepne, to umieszczanie tego z podanym zrodlem i autorem nie jest lamaniem praw autorskich.

Nieprawda.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi:

Oddział 3
Dozwolony użytek chronionych utworów

Art. 23.
Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego.
Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Niestety, ale forum ogólnie dostępne nie jest spotkaniem towarzyskim, a tym bardziej zbiorem osób, których łączy pokrewieństwo lub powinowactwo.
Można jedynie bez zgody autora i wynagrodzenia dla niego, korzystać z cytatów z podaniem źródła i autora.
Takie jest moje zdanie.
Z czego to wynika?
Ta sama ustawa:

Oddział 1
Autorskie prawa osobiste

Art. 16.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

autorstwa utworu,
oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Oddział 2
Autorskie prawa majątkowe

Art. 17.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.


W szczególności zwróciłbym uwagę na Art. 17 (ostatni z cytowanych)
Czy ktoś się spytał autora o pozwolenia skopiowania tego artykułu do tego forum?

  • 0

#8

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Art. 23.
Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.


Oj niedobrze wczoraj pożyczyłem sąsiadowi gazety ........ Co mnie czeka ? :mlotek:
  • 0



#9 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Tatik, nie mam zamiaru Cię uświadamiać co do przepisów prawa.
Napisałem do moderatora.
Co z tym zrobi - jego sprawa.
Ja, jeśli będę miał coś ciekawego do zaprezentowania podam link do artykułu.
Jeśli dla kogoś wciśnięcia linka stanowi wysiłek nie do przezwyciężenia, to jego problem.
  • 0

#10

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Możesz nawet kopiować obrazy wielkich mistrzów ale ze swoim podpisem
Dopiero jak podrobisz podpis mistrza to będzie karane :drink:
  • 0



#11 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

W przywołanym artykule nie znalazłem informacji, która najbardziej mnie inetresowała.
Działo infradźwiękowe.
Z tego co kiedyś przeczytałem w pewnej książce działo takie było testowane w cywilnym instytucie w Szwajcarii lub Francji. (lata 60-te)
Przerwano eksperyment, bo betonowa konstrukcja instytutu zaczęła się rozpadać.
Po tym fakcie wojsko przejęło działo i słuch zaginął po tym uzbrojeniu jak i badaniach nad infradźwiekowym działem.
Czy ktoś wie cokolwiek więcej na ten temat?
Ponoć na podobnych zasadch działały trąby jerychońskie, które zburzyły mury Jerycha.
Pewna częstotliwość infradźwieków powoduje rozpad struktur materiałów na poziomie molekularnym i materia ulega zniszczeniu pod wpływem rozpadu lub sił niszczycielskich wynikających z drgań wywołanych tymi częstotliwościami.
  • 0

#12

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

osoris ale o czym Ty mowisz ? gdyby tak bylo, to okazalo by sie ze 3\4 artykulow na forum jest kradziona.
  • 0

#13 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

osoris ale o czym Ty mowisz ? gdyby tak bylo, to okazalo by sie ze 3\4 artykulow na forum jest kradziona.

To nie jest kradzież (na szczęście), tylko naruszenie praw autorskich wynikających z Art. 17 tej ustawy.
Co z tego wynika?
Przeczytajcie sobie dalszy ciąg ustawy.

Tiamat, nieznajomość prawa szkodzi, a brak wiedzy w tym względzie nie zwalnia z odpowiedzialności.
Piszę to wszystko z sympatii do Was i do tego forum, żeby była jasność.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych