Skocz do zawartości


Zdjęcie

CNN: 15 żołnierzy zgwałciło jedną kobietę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Eve Ensler nie jest w stanie znaleźć odpowiednich słów by opisać to co widziała, i to co słyszała. - Obsceniczne. Okropne. Niewyobrażalne - wyrzuca z siebie zbitkę słów, starając się jakoś opisać to, czego tak naprawdę opisać się nie da.

Opowiada o zbiorowym gwałcie piętnastu żołnierzy na jednej kobiecie. Niektórzy do gwałtu używali pałek i noży.

Eve Ensler wróciła właśnie z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie tysiące kobiet i dziewcząt jest systematycznie gwałconych od początku trwającej już dziesięć lat wojny, która zdaniem wielu pochłonęła już znacznie więcej ofiar niż którykolwiek z konfliktów, jakie wybuchły od czasu drugiej wojny światowej.

- To ludobójstwo wymierzone przeciwko kobietom. Kobietobójstwo - mówi Ensler, używając specyficznego określenia, by opisać los kongijskich kobiet. - To systematyczne niszczenie kobiet. To ekonomiczna wojna toczona z kobiecymi ciałami. To niszczenie kongijskiego narodu, i daru życia - dodaje.

Ensler jest jedną z wielu działaczy międzynarodowych organizacji, którzy starają się powstrzymać makabryczne ataki wymierzone w kobiety, prowadząc rozmaite kampanie, które nagłaśniają sytuację ciemnoskórych mieszkanek Afryki.

Kampania Ensler skupia się na tak zwanym "Mieście Radości", wioski w Kongu w której zamieszkać mają wyłącznie kobiety. Mają tam leczyć swe psychiczne i psychologiczne rany pozostawione przez gwałty. Inne organizacje, takie jak choćby UNICEF również podjęły podobne działania, starając się pomóc kongijskim kobietom, zwrócić uwagę świata na ich los, i zachęcić międzynarodową społeczność do pomocy.

Na razie jednak świat milczy, a Ensler, autorka sztuki "Monologi Waginy", mówi, że doskonale zdaje sobie sprawę dlaczego. - Jednym z głównych powodów jest po prostu rasizm. Gdy toczy się konflikt z udziałem białych, świat reaguje znacznie szybciej. Najlepszym przykładem jest Bośnia - mówi.

Inni działacze twierdzą jednak, że świat jeszcze nie zareagował, ponieważ nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje w Kongu.

- Nie ma możliwości, by te straszliwe historie nie wywołały reakcji. Po prostu ludzie ich jeszcze nie słyszeli - uważa Candice Knieziewicz, kierowniczka kampanii "RAISE Hope for Congo" (Obudzić Nadzieję dla Konga) prowadzonej przez organizację Enough, powołaną do życia by walczyć z ludobójstwem i zbrodniami przeciwko ludzkości. - Gdy opowiadam to co się dzieje w Kongu, wszyscy, którzy to słyszą są poruszeni. Nie spotkałam jeszcze osoby, na której te historie nie wywarłyby żadnego wrażenia. Problem polega na tym, że wciąż jeszcze zbyt mało osób ma świadomość jaka jest sytuacja w Kongu - mówi.

Krwawa historia Konga

Historia Konga jest równie pogmatwana i krwawa jak trwający obecnie w tym kraju konflikt. Od 1885 roku, do 1960, kiedy do Kongo uzyskało niepodległość, krajem tym rządziła Belgia.

Według danych CIA o państwach świata, Kongo od dawana "cierpi z powodu braku politycznej i społecznej stabilizacji". Suche fakty przedstawiane w opisie przygotowanym przez CIA nie oddają w pełni krwawej historii Konga.

Adam Hochschild, autor nagradzanej książki "Duch Króla Leopolda", pisał w niej, że wojska belgijskiego króla wymordowały nawet osiem milionów Kongijczyków, rozkradając na początku dwudziestego wieku zasoby naturalne Konga – rudę żelaza i gumę. Walka o bogactwa naturalne Konga – w tym diamenty, złoto i kobalt – doprowadziła do wielu konfliktów, także tego, który trwa do dziś.

Od 1998 roku rozmaite zbrojne frakcje, w tym rebelianci i poszczególne plemiona, walczą o kontrolę nad krajem i jego bogactwami. Według UNICEFU wojna ta pochłonęła już więcej ofiar, niż którykolwiek z konfliktów jakie wybuchły od czasu drugiej wojny światowej.

Główną bronią w tej wojnie stał się gwałt, który, jak podkreśla rzecznik UNICEFU Geoffrey Keele, ma na celu zniszczenie kongijskiego społeczeństwa. Mężowie, rodziny, a czasem nawet całe wioski odrzucają i skazują na niebyt ofiary gwałtów. Słabe i podzielone społeczeństwo jest znacznie łatwiejszym celem, łatwiej je podbić i kontrolować.

- Gwałty mają nie tylko ranić i odzierać kobiety z ludzkich cech, ich celem jest także rozbijanie rodzin i całych społeczności - mówi Keele. Dodaje, że UNICEF od początku roku zorganizował już we wschodnim Kongu ponad dziewięćdziesiąt warsztatów, których celem było poinformowanie kobiet o przysługujących im prawach oraz zachęcenie ofiar gwałtów, by zaczęły mówić o tym, przez co przeszły.

Keele dodaje, że kobiety w Kongu mają tradycyjnie tak niski status, że wiele z nich wręcz uważa akty przemocy ze strony mężów i mężczyzn za rzecz całkowicie naturalną. - Wiele kobiet, z którymi rozmawialiśmy stwierdzało, że po prostu już taki jest ich los, i jest to coś, z czym muszą się pogodzić - mówi.

Zamienić ból na władzę

"Miasto Radości" jest miejscem, które ma zmienić właśnie takie nastawienie kobiet. Powstało w efekcie współpracy UNICEFU i organizacji V-Day, założonej przez Ensler by walczyć z przemocą wobec kobiet i dziewcząt. "Miasto Radości" ma zostać oficjalnie otwarte we wrześniu przyszłego roku, i będzie oferować kobietom – ofiarom gwałtów pomoc psychologiczną, wykształcenie i podstawowe przeszkolenie z zakresu prowadzenia własnego biznesu.

Ensler mówi, że spotkała wiele kongijskich kobiet, które chcą "zamienić swój ból na władzę i nowe możliwości". Niektóre już ryzykują życiem oficjalnie zgłaszając na policji, że doszło do gwałtu, i występując przeciwko mężczyznom.

- To najsilniejsze i najbardziej niezwykłe kobiety na naszej planecie - mówi Ensler. To kobiety takie jak Lumo Furaha, która ostatnio opowiedziała organizacji V-Day dlaczego zdecydowała się mówić publicznie o tym, jak była wielokrotnie gwałcona przez grupę uzbrojonych mężczyzn.

- Chcieli mnie zniszczyć. Chcieli zniszczyć moje ciało i mojego ducha. Postanowiłam o tym głośno powiedzieć, bo nie chce by którekolwiek dziecko z następnego pokolenia musiało przeżywać to co ja przeżyłam - mówi Furaha. Jednak dla następnego pokolenia może być już za późno. Jak mówi Ensler, wiele dzieci już ma wykrzywioną psychikę. Wielu chłopców było zmuszanych do przyglądania się jak gwałcone są ich matki i siostry.

Ensler mówi, że nie jest w stanie sobie wyobrazić na jakich mężczyzn wyrosną ci chłopcy, jeśli nikt im nie pomoże uporać się ze wspomnieniami tego co widzieli, i tego co przeżyli. - To nie jest kultura, w której chłopiec może powiedzieć, że czuje się bezsilny i załamany. Dlatego staje się brutalny - uważa.

Ensler wspomina, że widziała tego zatrważający przykład podczas swej ostatniej wizyty w Kongu. Była z wizytą w jednym ze szpitali, gdy pielęgniarki przyniosły trzyletnią dziewczynkę, która została zgwałcona przez dwóch dziesięcioletnich chłopców. Dlatego, jej zdaniem, przyszłość Konga maluje się w jeszcze czarniejszych i zatrważających kolorach, niż przeszłość.

- To co dzieje się w Kongu jest niewyobrażalne. Jest całkowicie poza kontrolą. Jeśli nie podejmiemy interwencji w imieniu mieszkających w tym kraju kobiet, patologie będą się rozprzestrzeniać, i dojdzie do czegoś jeszcze bardziej przerażającego. Nie można pozwolić, by gdziekolwiek na świecie dochodziło do tak nieludzkich czynów - mówi.


http://wiadomosci.on...biete,item.html
  • 0

#2

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

- Jednym z głównych powodów jest po prostu rasizm. Gdy toczy się konflikt z udziałem białych, świat reaguje znacznie szybciej. Najlepszym przykładem jest Bośnia - mówi.

Moim skromnym zdaniem, chodzi tu może nie tyle o rasizm co odległość. Wątpię czy rząd np. USA zainteresowałby się afryką nawet gdyby mieszkali tam biali. To oczywiście moje zdanie. A jeszcze kobiety tam mają chyba niski status społeczny. I tak wszystko na siebie się nakłada.
Mimo wszystko to straszne. Najbardziej to przeraziło mnie to, że do gwałtów używano noży. Miejmy nadzieje, że używali rękojeści. Boże co się dzieje na tym świecie.
  • 0

#3

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze zauważyłeś. lepiej gdyby do gwałtu użyto rękojeści. Męska ocena faktu - gwałtu.
  • 0



#4

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Na razie jednak świat milczy, a Ensler, autorka sztuki "Monologi Waginy", mówi, że doskonale zdaje sobie sprawę dlaczego. - Jednym z głównych powodów jest po prostu rasizm. Gdy toczy się konflikt z udziałem białych, świat reaguje znacznie szybciej. Najlepszym przykładem jest Bośnia - mówi.


Również odniosę się do tego cytatu, ale nie uznałabym, że to odległość. Raczej brak korzyści wynikający z interwencji.

Tak niestety jest, że żołnierze czasami próbują swoje niezaspokojone przez długi czas potrzeby seksualne wyładować w szalenie brutalny sposób. Nie można oczywiście generalizować, ale to się zdarza. Tak samo jak zdarzają się przypadki ciąż wśród kobiet żołnierzy z ich kolegami, będącymi na froncie, z tą różnicą, że jedno jest gwałtem, a drugie dobrowolnym aktem seksualnym.

W tym przypadku sprawa jest rozdmuchana raczej tylko dlatego, że zdarzył się przypadek gwałtu kilkunastu żołnierzy na jednej kobiecie, pojedyncze gwałty nie byłyby tak głośno dyskutowane. To trochę jak to, że codziennie na drogach ginie kilkanaście osób i nie ma z tego sensacji, ale gdy w JEDNYM wypadku zginie kilkanaście osób JEDNOCZEŚNIE, sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Nie zmienia to jednak faktu, że postępowanie obrzydliwe.
  • 0

#5

golibroda.
  • Postów: 430
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zanim ktos stwierdzi ze to na pewno amerykanie,a jezeli nie to co najmniej zgnili ludzie z zachodu i pewnie chrzescijanie:

Sklad sil MONUC w Kongo

Country Number
Bangladesh 1330
Benin 750
Bolivia 200
China 218
Ghana 461
Guatemala 105
India 4372
Indonesia 175
Jordan 66
Malawi 109
Morocco 809
Nepal 1030
Pakistan 3551
Senegal 450
Serbia 6
South Africa 1056
Tunisia 463
Uruguay 1324


http://www.monuc.org.....d=About MONUC

Prosci ludzie z zacofanych krajow dostali odrobine wladzy i jej naduzywaja, ot i cale zjawisko.
  • 0

#6

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Golibrodo, myślę, że nikt nie wpadłby na pomysł, żeby zwalić winę na Amerykanów :]
ale Boże... NEPAL?! URUGWAJ?! To mnie zaszokowało bardziej, niż sam fakt gwałtów.
  • 0

#7

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skoro kobiety zaczynają "walczyć" z gwałcicielami, to oni pewnie zaczną je mordować. Tudzież przynajmniej obcinać języki.
  • 0

#8

avallach.
  • Postów: 314
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

golibroda: chwała Ci, że to podkreśliłeś, bo idiotów u nas dostatek.

- Jednym z głównych powodów jest po prostu rasizm. Gdy toczy się konflikt z udziałem białych, świat reaguje znacznie szybciej. Najlepszym przykładem jest Bośnia - mówi.

Mniejszym rasizmem byłoby wysłanie tam białych żołnierzy, którzy by gwałcili kobiety ? Sorry, ale takie przesłanie bije z tego zdania. Bezdusznym rasizmem jest pozwolenie na zaprowadzanie pokoju krajom trzeciego świata, rasizmem neokolonialnym byłoby gdyby wkroczyły tam wojska europejsko-amerykańskie. Kwadratura koła.
Fajnie, że autorka artykułu zwróciła uwagę na problem, ale mogłaby też wskazać możliwości rozwiązania konfliktu tam jak się tak zna.
  • 0

#9

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiem że moja wypowiedź przeczy wszystkim prawom człowieka, ale pomyślcie o tym, ile Europa i inne kontynenty tracą na Afrykę, na walkę z HIV przemocą itp możemy sami się cmoknąć, bo wojna zawsze byłą i będzie, nijak tego nie powstrzymamy albo ONZ wkroczy otwarcie do Afryki wraz z wojskami unii EU i zaprowadzą porządek albo w końcu ich wszystkich wybiją wiem że to nie ludzkie, ale liczba ludzi ciągle wzrasta już w 1996 przekroczyliśmy liczbę możliwą do wyżywienia na Ziemi to tylko kwestia czasu jak zacznie się szerzyć głód na większa skale, zacznie się walka o jedzenie i popłynie krew, dlatego też pozbył bym się całej Afryki Jest ich za dużo "zamiast dawać im rybę dajmy im wędkę "
  • 0



#10

Kacperxy.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do wojen w afryce to powiem tylko jedno, one były są i będą. Wojny tam były od zawsze, tylko że kiedyś zabijano się tam za pomocą dzid i pałek, a my po prostu daliśmy im kałasznikowa...
  • 0

#11

massolasso.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie będę komentował "światopoglądów" niektórych forumowiczów, obecnie dostępne są strzępki historii Afryki sprzed okresu kolonizacji (o dziwo nie tylko Egipt tam istniał) - proponuję poszukać i doedukować się..
Afryka była nękana najpierw przez muzułmanów potem przez chrześcijan/kolonizatorów, ale ci drudzy dopiero zostawili po sobie ten syf, o którym się mówi na codzień. Stworzyli sztuczne granice państw, zaczęli rozkradać surowce, wykorzystywać siłę roboczą - dodać do tego susze i zarazy, którymi nękana jest Afryka - mamy taki a nie inny jej obraz.

A co do tematu proponuję wstukać w googlach : tantal congo i poznać prawdziwą przyczynę tej wojny domowej (która notabene się już oficjalnie zakończyła, a z tego co mi wiadomo ofiar ciągle przybywa) - podobnie jest z resztą Afryki ..
  • 0

#12

TOMCAT.
  • Postów: 48
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wracając do tematu i unikając bzdur:
Dołączona grafika
Gwałty na wojnach zasze były. Specjalistami w tej dziedzinie była zawsze Armia Czerwona >/ , w Polsce, niemczech i gdzie tylko się dało. W afryce jest nie lepiej. Okrutność wojen jest trudna do zniesienia, a wojny z zachowaniem rycerskich zasad to coraz częściej fikcja literacka.

Jak tego się ustrzec?

Gdy dzieci małe i duże przestaną się bawić w wojnę.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych