Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nagły wzrost aktywności Słońca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#16

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chwilowa cisza na Słońcu


Dołączona grafika


Widok Słońca w dniu 18 grudnia 2010 roku (NASA)


W ostatnich dniach aktywność słoneczna nieco opadła. W tej chwili na widocznej z Ziemi tarczy Słońca przebywa jedynie jedna mała plama. Wcześniej jednak (kilka dni temu) miały miejsce interesujące koronalne wyrzuty masy.

Szesnastego grudnia nastąpiła erupcja stosunkowo małego włókna słonecznego. I w tym przypadku zarejestrowano CME. Ziemia znów nie była "na celowniku" tego wydarzenia. Poniższe nagranie prezentuje erupcję tego filamentu. Rejestracja odbyła się za pomocą sondy SDO.

http://www.youtube.com/watch?v=WAIkrynmlEk&feature=player_embedded



Erupcja małego włókna słonecznego - 16.12.2010 (NASA)


Warto odnotować to wydarzenie, tak jak serię poprzednich, które nastąpiły w ostatnich tygodniach. Są to przykłady powoli rosnącej aktywności słonecznej, której szczyt przewidywany jest na lipiec 2013 roku.

W tej chwili na widocznej z Ziemi tarczy Słońca znajduje się tylko jeden mały obszar aktywny. Jest możliwe, że ten obszar niebawem zniknie na widocznej z Ziemi półkuli naszej Dziennej Gwiazdy nie będzie żadnych plam. W tym roku dni bez plam było zaledwie 45. Rok wcześniej było aż 260 dni bez plam - jest to kolejny wyraźny sygnał rosnącej aktywności słonecznej.

http://www.kosmonaut...2-18-sonce.html

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 18.12.2010 - 15:09

  • 0

#17

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ogólnie nie ma co się nad całym tematem zastanawiać, a śledzić po prostu najważniejsze nowinki na ten temat i wrzucać na forum.
Mimo wszystko, Słońce właśnie teraz zacznie robić nam takie psikusy w postaci nagłych wzrostów czy spadków aktywności. Jak powiedziałem, za dużo na ten temat nie potrafię powiedzieć. Może ktoś inny?

Są to przykłady powoli rosnącej aktywności słonecznej, której szczyt przewidywany jest na lipiec 2013 roku.


  • 0



#18

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Prognoza jeszcze niższej aktywności słonecznej



Dołączona grafika


Aktualna prognoza aktywności słonecznej dla 24. cyklu / NASA, Hathaway, MSFC


Najnowsze prognozy wskazują, że najbliższe maksimum słoneczne będzie jeszcze słabsze niż to zakładano jeszcze kilka miesięcy temu. Wiele wskazuje na to, że 24. cykl aktywności słonecznej będzie bardzo długi i słaby.

Prognozowanie wielkości maksimum słonecznego to bardzo skomplikowane i trudne zadanie. Jeszcze przed końcem 23. cyklu słonecznego wielu heliofizyków prognozowało bardzo silne maksimum kolejnego (obecnego), 24. cyklu. Z czasem prognozy były coraz niższe. Ostatnia prognoza z 2010 roku mówiła o maksimum słonecznym w lipcu 2013 roku. Prognozowano wtedy, że średnia wartość liczby R (tzw. liczba Wolfa) wyniesie 65 w momencie maksimum.

Na początku 2011 roku NASA opublikowała kolejną prognozę aktywności 24. cyklu aktywności słonecznej. Moment maksimum słonecznego pozostał praktycznie bez zmian - przewidywany jest na czerwiec lub lipiec 2013 roku. Wartość prognozowanej średniej liczby R dla maksimum została obniżona o około 10%, do 59. Ta wartość odpowiada mniej więcej stanowi z czerwca 2004 roku, kiedy to na Słońcu obserwowano dużo mniejszych plam oraz rozbłyski klasy C lub M. Warto tu dodać, że aktywność odpowiadająca połowie prognozowanej wartości dla maksimum została (chwilowo) osiągnięta w sierpniu 2010 roku.

Jednocześnie wykresy aktywności wydają się sugerować, że w 2020 roku wciąż będzie trwać 24. cykl a kolejny zacznie się prawdopodobnie kilka lat później.

Wiele wskazuje na to, że 24. cykl aktywności słonecznej będzie bardzo słaby i bardzo długi. Co to w praktyce oznacza dla Ziemi?

Z pewnością będzie mniej aktywnych grup na Słońcu, a tym samym mniej silniejszych rozbłysków. Satelity na orbitach będą więc mniej podatne na uszkodzenia a telekomunikacja czy pozycjonowanie z wykorzystaniem sztucznych satelitów powinna przebiegać bez większych zakłóceń. Astronauci z mniejszym ryzykiem będą mogli się wybierać na wyprawy poza niską orbitę wokółziemską, jeśli takie misje będą realizowane. Satelity pozostaną także dłużej na swoich obecnych orbitach (co prawdopodobnie nie jest pozytywną wiadomością) z uwagi na mniejszą gęstość górnych warstw atmosfery ziemskiej.

Jednocześnie będą spadną szanse na zaobserwowanie zorzy polarnej z Polski. Oczywiście, nie oznacza to, że zórz polarnych w ogóle nie da się zaobserwować z naszego regionu.

Przewidywanie wielkości i momentu maksimum słonecznego zaczyna być wiarygodne mniej więcej trzy lata po rozpoczęciu cyklu, co nastąpi pod koniec tego roku. Wydaje się jednak, że kolejne wersje prognoz nie będą znacząco odbiegać od najnowszej, omówionej w tym temacie...

Źródło : http://www.kosmonaut...-12-slonce.html

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 13.01.2011 - 14:23

  • 0

#19

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rozbłysk klasy M z grupy 1149

Po kilku dniach względnej ciszy aktywny rejon o numeracji 1149 wyzwolił rozbłysk klasy M. Jest to najsilniejszy rozbłysk na Słońcu od listopada 2010 roku.

O aktywnej grupie 1149 wspominaliśmy tydzień temu, gdy ta grupa (i pobliska o numeracji 1147) wyzwoliły [LINK=/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/2011-01-22-slonce.html]serię rozbłysków klasy C[/LINK]. Tydzień później, gdy aktywny rejon 1147-1149 znajdował się na krawędzi widocznej z Ziemi półkuli Słońca, nastąpił oczekiwany rozbłysk klasy M. To wydarzenie miało miejsce dziś (28.01.2011), tuż po północy, z maksimum o godzinie 02:03 CET a "siła" wyniosła M1,4. Na obrazach przesłanych przez sondy SDO i SOHO widać, że rozbłysk spowodował także koronalny wyrzut masy (CME), który nie był skierowany w Ziemię. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk - rejestracja odbyła się za pomocą sondy SDO.

http://www.youtube.com/watch?v=6Im5RXXqKI8&feature=player_embedded

Rozbłysk klasy M oraz CME z grupy 1149 / Credits - NASA, SDO, Helioviewer


Co ciekawe, kilka godzin później po drugiej stronie półkuli słonecznej zarejestrowano serię mniejszych rozbłysków, z których najsilniejszy był klasy C 1,5 i nastąpił o godzinie 11:22 CET. Te rozbłyski były związane z erupcją większego włókna słonecznego oraz nowej grupy aktywnej, która w ciągu najbliższych kilkunastu godzin zacznie być dobrze widoczna z Ziemi.

Kompleks 1147-1149 w tej chwili znika za krawędzią tarczy słonecznej. Za około dwa tygodnie powinien znów pojawić się po widocznej z Ziemi półkuli Słońca. Czy te dwa bliskie sobie obszary aktywne przetrwają te dwa tygodnie? Jest to możliwe, choć równie dobrze mogą zniknąć bez śladu.


http://www.kosmonaut...1-28-1149m.html

Użytkownik Akinci edytował ten post 31.01.2011 - 18:17

  • 1

#20 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Rozbłysk klasy M z grupy 1158 skierowany ku Ziemi.

Trzynastego lutego o godzinie 18:38 CET aktywna grupa plam słonecznych wygenerowała rozbłysk klasy M. Rozbłysk był skierowany w Ziemię. Około 15 lutego możliwe jest wystąpienie zórz polarnych.

Aktualizacja - 14.02.2011, godzina 19:09 CET. O godzinie 18:02 CET miał miejsce kolejny rozbłysk o sile M 2.

Godzina 17:02 CET: wydarzyły się jeszcze dwa kolejne stosunkowo silne rozbłyski klasy C. Te wydarzenia podnoszą szanse na wystąpienie zorzy polarnej po 15. lutego.

Godzina 09:35 CET: dwa kolejne rozbłyski klasy C 8.3 i C 6.6 wydarzyły się 14 lutego odpowiednio godzinie 05:45 CET i 07:58 CET. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy te rozbłyski wygenerowały CME.

Grupa 1158 powstała zaledwie kilka dni temu i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wyraźnie wzrosła jej aktywność. Już 13 lutego przewidywano, że możliwe jest wystąpienie rozbłysków klasy C, wygenerowanych przez tę grupę. Tak też się stało około 15:00 CET tego dnia - wygenerowany został rozbłysk klasy C.

Na tym nie skończyły się wydarzenia związane z aktywnym obszarem 1158. O godzinie 18:38 ta aktywna grupa wygenerowała jeszcze silniejszy rozbłysk klasy M. Siłę rozbłysku ustalono na M 6.6. Jest to jeden z najsilniejszych rozbłysków tego cyklu aktywności słonecznej - silniejszy od tego z listopada 2010 i z pewnością jeden z najsilniejszych ostatnich lat.

Sonda SDO zarejestrowała ten rozbłysk, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.


http://www.youtube.com/watch?v=li0v5VSpRRE&feature=player_embedded


Rozbłysk klasy M 6.6 z dnia 13 lutego 2011 roku / Credits - NASA, SDO, sylvainours


Rozbłysk wydarzył się w momencie, gdy 1158 była skierowana prawie dokładnie w kierunku Ziemi. Rozbłysk wygenerował niewielki, ale szybki koronalny wyrzut masy (CME), także skierowany ku Ziemi. Jest całkiem prawdopodobne, ze około 15 lutego (a zatem już za 18-40 godzin!) wystąpią większe zorze polarne, być może także widoczne z terenów Polski.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin grupa 1158 może wygenerować kolejne rozbłyski. Warto więc stale monitorować aktywność słoneczną.

Aktywność słoneczna wzrosła na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy - wciąż jednak heliofizycy przewidują bardzo słabe maksimum 24. cyklu.

Czekamy na zorze panie i panowie 8)

Źródło http://www.kosmonaut...4-rozblysk.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 15.02.2011 - 20:34

  • 0

#21 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika



Rozbłysk klasy X 2.2 z grupy 1158 skierowany ku Ziemi.

O godzinie 02:45 CET (15.02.2011) grupa plam słonecznych 1158 wygenerowała rozbłysk klasy X, skierowany w Ziemię. Jest to najsilniejszy rozbłysk dla 24. cyklu aktywności słonecznej. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin jest bardzo prawdopodobne zaobserwowanie zórz polarnych z obszaru naszego kraju.

Po naszym wczorajszym artykule, w którym opisaliśmy rozbłysk klasy M z 13 lutego, wydarzyła się seria rozbłysków. Przez caly 14 lutego rejestrowano rozbłyski z aktywnej grupy 1158 skierowane w Ziemię, z których najsilniejszy był siły M 2.2.

http://www.youtube.com/watch?v=Hg3Lo9Vp-UQ&feature=player_embedded


Dzień 14 lutego na Słońcu - widoczna seria rozbłysków z grupy 1158 / Credits - NASA, SDO, 1crazyfocker

Okazało się, że te rozbłyski były jedynie wstępem do znacznie silniejszego wydarzenia, które nastąpiło 15 lutego, o godzinie 02:45 CET. Po raz pierwszy dla 24. cyklu, Słońce wygenerowało rozbłysk klasy X. Co więcej, ten rozbłysk był skierowany ku naszej planecie. Pierwsze zebrane dane sugerują, że ten rozbłysk wywołał koronalny wyrzut masy (CME), również skierowany w Ziemię. Zdjęcia z galerii tego artykułu pokazują stan Słońca w zaledwie siedem minut po maksymalnej fazie rozbłysku.

Wydarzenia z 14 i 15 lutego dają duże szanse na wystąpienie silniejszej zorzy polarnej w ciągu najbliższych 48-60 godzin, widocznej także z Polski. Jest to prawdopodobnie najlepsza szansa od wielu lat na obserwacje tego wyjątkowego zjawiska z terenów naszego kraju.

Źródło http://www.kosmonaut...5-rozblysk.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 16.02.2011 - 12:38

  • 0

#22

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zorza polarna? :) Czy to potwierdzona informacja, że będzie widoczna z Polski? Teraz akurat tu, gdzie mieszkam jest bezchmurna pogoda, może wreszcie uda mi się zobaczyć to niesamowite zjawisko. :)
  • 0

#23 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Zorza polarna? :) Czy to potwierdzona informacja, że będzie widoczna z Polski? Teraz akurat tu, gdzie mieszkam jest bezchmurna pogoda, może wreszcie uda mi się zobaczyć to niesamowite zjawisko. :)


Wyrzucone 18 listopada 2003 CME o sile M4 wywołało zorze w Polsce 20 listopada 2003 i do tego plama nie była idealnie skierowana w stronę Ziemi. Więc jak na moje na 99% mamy gwarantowaną zorze polarną. Teraz pozostaje zamówić dobrą, bezchmurną pogodę.

Dużo wiadomości można znaleźć na tej stronie. http://www.spaceweather.com/


Norwegowie już się cieszą....zdjęcie z wczoraj.


Dołączona grafika


Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 16.02.2011 - 12:35

  • 0

#24

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Więc jak na moje na 99% mamy gwarantowaną zorze polarną.

W południowej Polsce też?
  • 0



#25 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano


Więc jak na moje na 99% mamy gwarantowaną zorze polarną.

W południowej Polsce też?


Nie wykluczam takiej możliwości.
  • 0

#26

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A wiesz może jeszcze o której należy się spodziewać tego widowiska? 40-60 godzin, to znaczy, że 17, 18 lutego?
  • 0

#27 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

A wiesz może jeszcze o której należy się spodziewać tego widowiska? 40-60 godzin, to znaczy, że 17, 18 lutego?


Niektórzy twierdzą, że efektów rozbłysku można się spodziewać w czasie krótszym od 24 godzin, sam nie wiem. Odsyłam do różnego rodzaju forów astronomicznych i pokrewnych.

Pojawił się news na temat tego rozbłysku na stronie odkrywcy.pl

Astronomowie zaobserwowali najsilniejszy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu - informuje "SpaceWeather". Materia z eksplozji dotrze do Ziemi w ciągu 36-48 godzin i spowoduje, że zorze polarne mogą być intensywniejsze i widoczne nawet z terenu naszego kraju.

Reszta tutaj http://odkrywcy.pl/k...,wiadomosc.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 16.02.2011 - 18:13

  • 0

#28

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przed godziną kolejna eksplozja klasy C. No ciekawie się zapowiada sytuacja. :)
  • 0



#29 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Jakie warunki muszą zaistnieć, aby nad Polską pojawiła się zorza polarna?

1. Przede wszystkim Słońce musi wydzielić ogromną ilość energii(rozbłysk), która wygeneruje CME (koronalny wyrzut masy). Rozbłyski klasyfikuje się na podstawie pomiaru strumienia emisji rentgenowskiej. Nasłabsze oznacza się literą A i kolejno B, C, M oraz X. Nas interesują tylko dwa ostatnie oznaczenia M i X (M CLASS FLARE i X CLASS FLARE), ponieważ te dają nam szanse na zaobserwowanie zorzy polarnej(na terenie Polski i innych obszarów na tej samej wys. geograficznej).

2. Następnie interesuje nas tzw. indeks Kp, który mierzy zaburzenie pola magnetycznego: (http://www.n3kl.org/sun/noaa.html)

QUIET - pole magnetyczne Ziemi spokojne, Kp<4
UNSETTLED - pole ziemskie niespokojne, Kp=4
STORM - ma miejsce burza magnetyczna, Kp>4

Aby szansa na pojawienie się zorzy nad Polską wzrosła status Kp musi mieć oznaczenie STORM [Kp 6 to stan podwyższonej gotowości. Zazwyczaj dla Polski jest to Kp 8]. (http://www.swpc.noaa...omagneticStorms).

3. Kolejną ważną informacją jest "zasięg" zorzy.
(http://www.swpc.noaa...pmap/index.html)

Dołączona grafika

Czerwona strzałka wskazuje nam aktualne położenie Słońca.
Kolor wskazuje na aktywność słoneczną i co za tym idzie na zasięg(dla Polski Activity=10) . Moc strumienia wyznacza faktor n (dla Polski n>1, 2).

Jeśli wszystkie warunki zostaną mniej więcej spełnione możemy spodziewać wspaniałej i spektakularnej zorzy polarnej.

źródła:

http://orion.pta.edu...n/aktualne.html
http://pl.wikipedia....
http://www.swpc.noaa.gov/
http://www.swpc.noaa...pmap/pmapN.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 16.02.2011 - 17:57

  • 3

#30

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kp 6+ przy tej wartości na leży być czujnym na północy Polski do 54 stopnia a nawet mniejszego można już dostrzec słabą zorzę
Kp 7 przy tej wartości zorza jest widoczna do centralnej Polski tak około 51 –50,4 stopni a przy Kp 7+ do 50 stopni
Kp 8 lub 8- przy tej wartości zorza widoczna na południowych krańcach kraju
Kp9 przy tej wartości widać bardzo intensywną i wyrazistą zorzę w całej Polsce

W przełożeniu na Activity Level w GW
Kp 6 Activity Level 10 około 180 Gw
Kp7 Activiry Level 10 około 230Gw
Kp8 Activity Level 10 około 350 Gw
Kp 9 Activity Level 10 powyżej 450 Gw

Bardzo dobrym wskaźnikiem do określenie zasięgu owalu są wskaźniki pokazujące natężenie (nt) pola magnetycznego ziemi są nim Bz i Bt najlepiej pokazuje to plots Bz żeby powstała zorza koniecznie musi być wartość ujemna(-nt)
Około - 23 nt widać zorzę na północu kraju
Około –25 nt widać zorzę w centralnej Polsce
Około –27 nt widać zorzę na południu kraju
Około –29 nt widać zorzę na południowych krańcach kraju

Kolejny rozbłysk klasy M1 o godzinie 8:44 naszego czasu.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych