Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Tornado - najbardziej gwa³towne zjawisko ¶wiata


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zjawisko nie specjalnie zwi±zane ze zjawiskami paranormalnymi jednak coraz czê¶ciej spotykane w Polsce. Jak dot±d tornada w Polsce wystêpowa³y w ilo¶ciach nie przekraczaj±cych 50 jednak by³y to na tyle ma³e, i¿ nie wyrz±dza³y wiêkszych szkód (oprócz kilku wyj±tków). W sytuacji gdzie tornada s± coraz wiêkszym zagro¿eniem dla kraju, który kompletnie nie jest na to przygotowany, warto poznaæ je bli¿ej.


Tornado jest silnym wirem powietrza o ¶rednicy od kilkuset metrów do ok. 2 km i pionowej lub uko¶nej osi obrotu wzglêdem powierzchni Ziemi. Wyrasta ona zwykle w przedniej czê¶ci chmury burzowej Cumulonimbus w postaci ciemnego leja skierowanego ku powierzchni Ziemi. Wir obni¿a siê stopniowo, przy czym przekrój jego zmniejsza siê. W zwi±zku z tym powstaje wiatr o ogromnej sile. W pewnej chwili tworzy siê pod nim drugi wir przy powierzchni Ziemi, który porywa tumany piasku i spiralnym ruchem unosi je do góry.

Do³±czona grafika

Chmura Cumulonimbus



Oba wiry ³±cz± siê ze sob±, tworz±c ciemny s³up. Niezbêdne do powstania tornada s±: wysoka temperatura punktu rosy, tzw. uskok wiatru (ró¿ne kierunki i prêdko¶æ wiatrów na ró¿nych wysoko¶ciach) oraz silny pr±d strumieniowy wysoko w górze, który wci±ga wznosz±ce siê wskutek konwekcji powietrze na wiêksze wysoko¶ci. Bywa, ¿e piasek i ¿wir wbijaj± siê w ludzkie cia³a. Drzewa zostaj± nierzadko skrêcone niczym korkoci±gi a samochody, ciê¿arówki a nawet lokomotywy mog± zostaæ uniesione i przesuniête na znaczne odleg³o¶ci. Katastrofalne skutki przej¶cia tornada powoduje nie tylko znaczna prêdko¶æ wiruj±cego powietrza, ale równie¿ nies³ychana si³a ss±ca i gwa³towny spadek ci¶nienia w ¶rodku wiru (do 100 hPa). Skutkiem panuj±cego wewn±trz niskiego ci¶nienia s± eksplozje niszczonych budynków. Pojedyncza tr±ba niszczy jedynie w w±skim pasie o szeroko¶ci mniej wiêcej równej ¶rednicy leja przy Ziemi. Oprócz tego zdarza siê, ¿e tornado jest zbiorem paru mniejszych tr±b powoduj±cych "punktowe" zniszczenia. Czas trwania tych zjawisk waha siê od kilku sekund do nawet kilkudziesiêciu minut. Intensywno¶æ tornada ocenia siê bior±c pod uwagê prêdko¶æ wzbudzanego wiatru - okre¶lon± na podstawie dokonanych zniszczeñ. W tym celu korzysta siê z 6-cio stopniowej skali opracowanej przez amerykañskiego meteorologa z amerykañskiego Uniwersytetu Chicago, Tetsuya Fujity. Przechodzeniu tr±by towarzyszy g³o¶ny i niski d¼wiêk przypominaj±cy odg³os startuj±cych odrzutowców lub przeje¿d¿aj±cych poci±gów. Tr±by powietrzne mog± powstawaæ równie¿ nad zbiornikami wodnymi (tr±by wodne). Mniejsze tarcie powierzchniowe, sprawia, ¿e wir tworzy siê ³atwiej nad wod± ni¿ nad l±dem. Tr±by wodne cechuje stosunkowo niewielka gwa³towno¶æ. Mimo tego dostatecznie silne tr±by wodne potrafi± zatopiæ statki i wyrz±dziæ wielkie szkody na wybrze¿u. Odnotowano równie¿ przypadki wypompowania przez nie ma³ych zbiorników wodnych. Spowodowa³o to w ich pobli¿u opad ryb i ¿ab.

Do³±czona grafika


Tornada w USA

Badania wykazuj±, ¿e najwiêcej tornad tworzy siê w amerykañskim stanie Teksas, ¶rednio 124 rocznie. Na drugim miejscu jest Oklahoma 52 i kolejno Kansas 47 i Floryda 46 tornad. Najmniej tornad pojawia siê na pó³nocnym-wschodzie i pó³nocnym-zachodnie USA. Najstraszliwsze w historii tornada przesz³y w 1953 roku zabijaj±c a¿ 519 osób. Zjawiska te najczê¶ciej pojawiaj± siê w maju i czerwcu. Tornado to nic innego jak silny wir powietrzny powstaj±cy w chmurze burzowej - Cumulonimbus. Ma wygl±d leja lub kolumny siêgaj±cej od podstawy chmur, do powierzchni Ziemi. ¦rednica tr±by powietrznej wynosi zwykle poni¿ej 100 m, ale zdarzaj± siê i takie, których ¶rednica siêga 2 km. Maksymaln± prêdko¶æ obracania siê wiru okre¶la siê na 360 do 550 km/h. Tr±bie powietrznej towarzyszy gwa³towny spadek ci¶nienia, do nawet 200 hPa, oraz silne wiatry, powoduj±ce bardzo du¿e zniszczenia, czêsto wy³adowania atmosferyczne, przelotne opady deszczu lub gradu. Tornada wystêpuj± zwykle w niskich szeroko¶ciach geograficznych, najczê¶ciej w ¶rodkowych stanach USA, gdzie w 2004 roku zanotowano ich ³±cznie a¿ 1722 - czyli najwiêcej w historii pomiarów meteorologicznych. Ile tornad notuje siê rocznie w USA na przestrzeni ostatnich lat...

Do³±czona grafika

"Aleja tornad"


Aleja tornad w USA i istota ich powstawania

Wiosn± ciep³e i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykañskiej przemieszcza siê na pó³noc, tam zderza siê z zimnym i suchym powietrzem przesuwaj±cym siê znad Kanady na po³udnie ponad Górami Skalistymi. W miejscu spotkania siê tych dwóch skrajnych wobec siebie mas powietrza, czyli nad Alej± Tornad, tworz± siê potê¿ne chmury burzowe tzw. superkomórki. Wewn±trz chmury burzowej rozpoczyna siê intensywna wymiana powietrza. Jest ono wci±gane do góry do wnêtrza chmury, gdzie och³adza siê i ponownie opada. Gwa³towne pr±dy zderzaj± siê i zaczynaj± wirowaæ wokó³ siebie. Chmura, wewn±trz, której dochodzi do gwa³townych turbulencji potê¿nych mas powietrza ma wysoko¶æ 20 i szeroko¶æ 32 kilometrów. To w³a¶nie w niej rodzi siê tornado. Najwiêksz± ilo¶æ tornad notuje siê na granicy Teksasu i Oklahomy, ale w sk³ad Alei Tornad wchodz± równie¿ takie stany jak Kansas, Nebraska i Po³udniowa Dakota. Gdzie le¿y Aleja Tornad w USA...

Do³±czona grafika

Tr±ba powietrzna wodna

Do³±czona grafika
Tr±ba powietrzna l±dowa



Tornada w Polsce

Tornado to zjawisko nie tylko zarezerwowane dla Ameryki Pó³nocnej. Tornada pod nazw± tr±by powietrznej wystêpuj± w niemal wszystkich krajach ¶wiata, gdzie mamy do czynienia z burzami. Tornada pojawiaj± siê równie¿ w Polsce, chocia¿ rzadziej ni¿ w USA, i s± równie przepiêkne, co niebezpieczne. Najczê¶ciej tornada spotkaæ mo¿na podczas gwa³townego za³amania pogody w porze letniej na po³udniu Polski. Szczególnie te zjawiska upodoba³y sobie tereny podgórskie od ¦l±ska przez Ma³opolskê a¿ po Podkarpacie, zw³aszcza Podhale, gdzie strumienie nap³ywaj±cego powietrza s± wyj±tkowo wyra¼ne i bardzo wobec siebie skrajne. Z przeprowadzonych badañ wynika, ¿e tornada w Polsce wystêpuj± kilkana¶cie razy w roku. Wed³ug statystyk z ka¿dym rokiem w naszym kraju notuje siê ich coraz wiêcej. Na pocz±tku lipca 2004 roku, tornada widziano na Mazowszu i Podlasiu, gdzie zdarzy³ siê przypadek porwania i uniesienia cz³owieka przez tornado a nastêpnie rzucenia go na ziemiê. Inne przypadki tornad zanotowano w ostatnich latach równie¿ w Puszczy Piskiej na Mazurach, w pobli¿u Puszczy Bia³owieskiej, w centrum Polski i na Kujawach. Bardzo czêsto tornada pojawiaj± siê na wodach Ba³tyku, ale wówczas okre¶lane s± jako tr±by wodne jak mia³o to miejsce w 2002 roku u wybrze¿y Jastarnii i 2003 roku we W³adys³awowie. Wir powietrza opuszczaj±cy siê z chmury burzowej dotyka powierzchni wody zasysaj±c j±. Gdzie wystêpuj± tr±by powietrzne w Polsce...

Do³±czona grafika

Wystêpowanie tornad w Polsce


Do³±czona grafika

Formuj±ce siê tornado niedaleko Jaros³awia


W 2005 roku: Tr±ba powietrzna (tornado) przesz³a noc± z 23 na 24 maja 2005 roku nad terenami pogranicza województw Opolskiego i £ódzkiego. Miêdzy godzin± 0:30 a 2:00 nad regionem przechodzi³a silnie rozbudowana chmura burzowa Cumulonimbus, tak zwana superkomórka, nios±ca wyj±tkowej intensywno¶ci opady deszczu oraz 2-centymetrowego gradu. Wiatr znacz±co przekracza³ prêdko¶æ 130 kilometrów na godzinê, co oznacza pozycjê F1 w skali si³y tego typu zjawisk. Tymczasem wiruj±cy s³up powietrza o godzinie 0:30 przeszed³ nad wsi± Ska³±gi w opolskiej gminie Wo³czyn. "To by³ jeden huk i szum. Nikt na dwór nie wychodzi³, ka¿dy siê ba³. Modlili¶my siê tylko, ¿eby to siê ju¿ skoñczy³o. Najstarsi nie pamiêtaj± czego¶ takiego. Ca³e szczê¶cie, ¿e to by³o w nocy. W dzieñ na pewno kto¶ by zgin±³ - opowiada Adam Kuflowski ze Ska³±g lokalnej gazecie. Gwa³towna burza i ulewa usta³y po 30 minutach ale same przej¶cie tr±by powietrznej trwa³o zaledwie kilka minut. "S³ysza³am tê burzê, ale przez okno nic nie mo¿na by³o dojrzeæ. Kiedy siê obudzi³am o 5:00 rano, zobaczy³am, ¿e na naszym nowym domu nie ma dachu. To by³ szok - mówi Anna Abram. We wsi ucierpia³y niemal wszystkie domy. Tr±ba powietrzna wyrwa³a z korzeniami 5 lip a dachówki pozrywane z domów lata³y w powietrzu. Jednak po³udnie Polski nie by³o jedynym regionem, gdzie przesz³y tr±by powietrzne. Wcze¶nie, w poniedzia³ek (23.05) po po³udniu i wieczorem podobne zjawiska notowano na rozleg³ych obszarach Pojezierza Pomorskiego, tam jednak nie spowodowa³y one zniszczeñ. Tymczasem na Ba³tyku szala³y tr±by wodne, czyli morskie odmiany tr±b powietrznych (tornad).

W 2004 roku: Oto relacja jednej z naszych korespondentek widz±cej tornado na w³asne oczy. 5 czerwca 2004 roku oko³o 14-16 po po³udniu, przeje¿d¿aj±c na pó³noc od Puszczy Kampinoskiej widzia³am ma³± tr±bê powietrzn±, co chwila wsuwaj±c± i wysuwaj±c± swój lejek. Potem zas³oni³a j± ¶ciana deszczu, wiêc nie wiem, czy w koñcu dotknê³a powierzchni ziemi. Ci¶nienie by³o tak niskie, ¿e zatka³o mi uszy.

Ró¿ne oblicza tornada


Tornado nie zawsze bywa tragiczne w skutkach. Przyk³adem mo¿e byæ przypadek odnotowany w maju 1986 roku, we wschodnich Chinach. Silne wiry powietrzne unios³y w górê 13 dzieci, przenios³y je na znaczn± odleg³o¶æ, po czym ³agodnie opu¶ci³y na piaszczyste wydmy i zaro¶la. Tr±ba powietrzna mo¿e oskubaæ kurê z piór nie robi±c jej poza tym ¿adnej krzywdy albo przenie¶æ s³oik konfitur o kilka kilometrów nie t³uk±c go.

Skala si³y tornada wed³ug Fujita


F0 - (64-115 km/h)
Ma³e tornado - ³amie drzewa, wybija szyby w domach.

F1 - (115-180 km/h)
Umiarkowane - powala nawet najwiêksze drzewa a mniejsze wyrywa z korzeniami, zrywa dachówki, spycha samochody z drogi, powala s³upy telefoniczne i energetyczne.

F2 - (180-252 km/h)
Znacz±ce - porywa i niszczy ca³kowicie samochody oraz przyczepy kempingowe, spycha samochody ciê¿arowe z drogi, porywa s³upy energetyczne, zrywa ca³e dachy, wyrywa z korzeniami nawet potê¿ne drzewa.

F3 - (252-330 km/h)
Du¿e - ca³kowicie niszczy domy, wszelkiego rodzaju drzewa ³amie wyrywa z korzeniami, porywa lekkie ciê¿arówki.

F4 - (330-417 km/h)
Bardzo du¿e - porywa ciê¿arówki i tiry, porywa wszystko co stanie mu na drodze, ca³kowicie demoluje nawet najwiêksze budynki.

F5 - (417-510 km/h)
Katastrofalne - niszczy i porywa wszystko co napotka, potrafi zerwaæ asfalt z drogi, powala i wyrywa z fundamentów nawet najwiêksze budynki, przenosi rzeczy nawet na odleg³o¶æ kilkudziesiêciu kilometrów.

F6 - (od 511 km/h)
Katastrofalne - tornado o takiej sile jeszcze nie zanotowano ale gdyby wyst±pi³o to jego skutki mo¿na sobie wyobraziæ.

Ciekawostki o tornadach


Tornada nazywane s± "palcem Boga". Najwiêksze notowane tornado przesz³o 18 marca 1925 roku krótko po po³udniu nad trzema stanami Missouri, Illinois i Indiana w USA. Mia³o ono si³ê F5 czyli najwiêksz± z mo¿liwych i zabi³o 695 osób a 2027 zrani³o.

Aleja tornad rozci±ga siê od Teksasu a¿ do Pó³nocnej Dakoty. Ma 1600 kilometrów d³ugo¶ci i 950 kilometrów szeroko¶ci. Najwiêcej tornad powstaje w Teksasie, ¶rednio s± to 124 tornada rocznie. Druga na li¶cie jest Oklahoma z ilo¶ci± 52 tornad rocznie.

Oprócz gigantycznej prêdko¶ci wiatru wewn±trz tornada, przekraczaj±cej 500 km/h, tornado potrafi te¿ przemieszczaæ siê z prêdko¶ci± dochodz±c± do nawet 550 km/h. Tak± najwiêksz± w historii pomiarów prêdko¶æ przemieszczania siê tornado zanotowano w amerykañskim stanie Ohio w 1842 roku.

Tornada na pó³kuli pó³nocnej obracaj± siê w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na pó³kuli po³udniowej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Najwiêksze z mo¿liwych tornad, czyli klasy F5 potrafi porwaæ i unie¶æ nawet ca³y sk³ad wagonów kolejowych wype³nionych wêglem, a o tirach ju¿ nie wspominaj±c.

Tornado potrafi przenie¶æ ró¿norodne przedmioty na gigantyczne odleg³o¶ci. W 1877 roku w stanie Illinois tornado zerwa³o z wie¿y ko¶cielnej wierzcho³ek zwieñczony z³ocon± kul± i chor±giewk± i przenios³o na odleg³o¶æ 25 km poczym odnaleziono te przedmioty w stanie ca³kowicie nienaruszonym.

Tornada tworz± siê na chmurach burzowych czêsto tak czarnych jak smo³a. Kolor ten jest spowodowany tym, ¿e promienie s³oneczne nie s± w stanie przenikn±æ przez nawet kilkunastokilometrowej wielko¶ci chmurê nios±c± ze sob± gigantyczne ilo¶ci wody.

Jak przewidywaæ tornado i siê przed nim broniæ


Wa¿nym przyrz±dem u³atwiaj±cym wykrywanie i ¶ledzenie burz, z których mo¿e powstaæ tornado, jest radar meteorologiczny. Dziêki niemu istnieje mo¿liwo¶æ podawania ostrze¿eñ na kilka minut przed uderzeniem tornada. Jest to wystarczaj±cy czas pozwalaj±cy ludziom znale¼æ schronienie. Je¿eli ju¿ znajdziemy siê na drodze tr±by powietrznej to najlepiej zej¶æ do schronu lub piwnicy. Kiedy to nie jest mo¿liwe wówczas mo¿na schowaæ siê w wannie. Dla ochrony przed od³amkami nie zapomnijmy okryæ siê kocami oraz poduszkami. Niestety podczas silnego i wolno przesuwaj±cego siê tornada taka kryjówka stwarza ma³e szanse na przetrwanie. Inn± domowa kryjówk± jest ka¿de pomieszczenie odizolowane od dworu, co najmniej dwoma ¶cianami. Badania dowodz±, i¿ nawet ma³e przedmioty ciskane przez tornado potrafi± przebiæ standardow± ¶cianê budynku. Jednym z najgorszych miejsc schronienia jest samochód. Dla tornada samochód nie stanowi ¿adnej przeszkody. Je¿eli tr±ba powietrzna zaskoczy nas w szczerym polu wówczas powinni¶my schowaæ siê w pod d¼wigarami mostów lub wiaduktów. Godnym polecenia s± te¿ przydro¿ne rowy, poniewa¿ chroni± przed ¶mierciono¶nymi obiektami porwanymi przez tornado. Tr±by powietrzne pojawiaj± siê w ¶rednich szeroko¶ciach geograficznych na obu pó³kulach. Przeciêtnie, co roku od tr±b ginie 300 - 400 osób - z tego, co czwarta w Stanach Zjednoczonych. Na pocieszenie pozostaje fakt, i¿ tylko, co setna burza "rodzi " tornada.

Tornado o sile nawet F12

Najwiêksz± prêdko¶æ wiatru jak± zanotowano w historii podczas przechodzenia tornado wynios³a a¿ 450 km/h. Mia³o to miejsce w mie¶cie Wichita Falls w Teksasie 2 kwietnia 1958 roku. Taka prêdko¶æ wiatru mie¶ci siê jeszcze w skali tornad pod pozycj± F5 która siêga 510 km/h. Chocia¿ wydaje siê to nieprawdopodobne to jednak istnieje mo¿liwo¶æ, ¿e ten rekord zostanie wkrótce pobity. Zjawiska pogodowe staj± siê coraz gwa³towniejsze wiêc nie wykluczone, ¿e pojawi siê kiedy¶ tornado osi±gaj±ce F6 czyli prêdko¶æ wiatru podczas jego przechodzenia musia³aby przekroczyæ 511 km/h. Wiatr o takiej sile jest w stanie wyrwaæ dom z fundamentów a nawet najstarsze drzewa unosiæ niczym zapa³ki. Hipotetycznie wiêc tornado w którym prêdko¶æ wiatru osi±gnê³aby prêdko¶æ 1 macha czyli prêdko¶æ d¼wiêku (1218,4 km/h) zaliczone zosta³oby w skali si³y tornad jako F12. W³a¶nie na tej pozycji koñczy siê odnowiona i poszerzona skala tornad pierwotnie stworzona przez "ojca tornad" czyli japoñczyka Tetsuya Fujita od nazwiska którego pochodzi w³a¶nie skala tornad nazywana skal± Fujita.

Przydatne linki:

http://pl.wikipedia....etrzne_w_Polsce
http://www.imgw.pl/w...t_02032005.html


¼ród³a:
twojapogoda.pl
wikipedia.org
Google images

U¿ytkownik Cashpoint edytowa³ ten post 30.06.2008 - 14:15

  • 0



#2

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artyku³.
  • 0

#3

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

F5 nigdy nie wyst±pi³o? Co to za brednie :q
  • 0

#4

Smrodak100.
  • Postów: 17
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale jajca, wraca³em kiedy¶ ze szko³y i by³em ¶wiadkiem formowania siê tego leja (tego, który jest na zdjêciu w pobli¿u jaros³awia). Chodzi dok³adnie o ten sam lej, znam t± okolicê. Mia³em zak³adaæ tutaj temat o tym i zapytaæ czy to mo¿liwe czy tylko chmura tak wygl±da. A tu proszê... taka niespodzianka ;)
  • 0

#5

Logos.

    Rozum ¦wiata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

F6 nigdy nie wyst±pi³o
co do F5 tu masz listê
Teoretycznie skala F (FUJITA) siêga do F12, ale F6 i wy¿ej w praktyce siê nie u¿ywa.
Najsilniejszy zanotowany wiatr mia³ prêdkosæ 484±32 km/h (dane z T¡D)
Od 1950 roku tylko 0,1% zanotowanych tornad mia³o skalê F5 (dane z USA)
  • 0



#6 Go¶æ_CriticalErr0r

Go¶æ_CriticalErr0r.
  • Tematów: 0

Napisano

Tornada zabijaj± na ¶wiecie 400 osób rocznie, czyli bardzo ma³o, to mniej ni¿ ginie na
drodze w wypadkach i to w ci±gu jednego dnia.

TU te¿ ciekawy artyku³ na temat tornad.
(opracowywane technologie i mo¿liwo¶ci poskramiania olbrzymów)
  • 0

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A wiêc to:Do³±czona grafika
te¿ tornado?
Bo¿e...a ja my¶la³am ,¿e to tylko ciekawa chmura. Zdjêcie zrobione tu¿ po burzy tydzieñ temu w mojej mie¶cinie - Libi±¿ w Ma³opolsce. (Nieco prze¶wietlone bo robione pod s³oñce a na dodatek przy pomocy aparatu w telefonie)
  • 0



#8

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówi±c to nie wiele tu widaæ... chodzi Ci o t± "chmurê" w lewym, dolnym rogu?
  • 0



#9

Logos.

    Rozum ¦wiata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wydaje mi siê ¿e w tym przypadku jest to jedynie formacja chmur, lecz ciê¿ko stwierdziæ
tworz±ce siê tornado wygl±da tak:



hmm zdjêcie siê nie otwiera :/
tutaj inny LINK
  • 0



#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczerze mówi±c to nie wiele tu widaæ... chodzi Ci o t± "chmurê" w lewym, dolnym rogu?

Chodzi o to co¶ na ¶rodku, trochê po prawej. ;)
A te zdjêcia przedstawiaj± tworzenie siê tornada ale do¶æ sporej wielko¶ci. ;) To mog³o byæ malutkie.

PS. Zobaczcie na ten filmik: Ca³kiem podobna ta chmura ;)
No ale nie bêdê siê upieraæ. W koñcu nawet ja sama s±dzê ,¿e to by³a chmura o ciekawym kszta³cie.

Co do postu poni¿ej - mówi±c tu¿ po burzy mia³am na my¶li koñcówkê burzy ;) Kiedy jeszcze mocno wia³o i trochê kropi³o.
A w³a¶nie. To bia³e powy¿ej tej ciemnej "tornadowej" chmury to te¿ du¿a, do¶æ gêsta chmura. Po prostu za ni± by³o s³oñce a mój genialny aparat w telefonie strasznie j± przez to rozja¶ni³.
  • 0



#11

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To chyba jednak zwyk³a chmura o dziwnym kszta³cie. Nie jestem meteorologiem ale chmury z których formuje siê tornado s± o wiele wiêksze i co za tym idzie ciemniejsze. Dziejê siê to g³ównie w trakcie burzy, a nie po niej.
  • 0



#12

earth2057.
  • Postów: 213
  • Tematów: 9
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Do³±czona grafika

Miejsca wystêpowania Tornad na terenie USA (gdyby nie trzêsienia ziemi to w Kalifornii by³o by ju¿ super extra)

Do³±czona grafika

Ciekawe zdjêcie

Edit[30.06.2008]

7.10 Zabronione jest hotlinkowanie czyli wykorzystywanie plików graficznych z innych serwisów bez wcze¶niejszego przeniesienia grafik na imageshack.us lub na w³asny serwer.

Przenios³em grafiki na imageshack.

Mienso

  • 0

#13

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

PS. Zobaczcie na ten filmik: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=sb0uKIN9lUQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=sb0uKIN9lUQ</a>

Mieli stracha pod koniec :P
  • 0

#14

earth2057.
  • Postów: 213
  • Tematów: 9
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok bêdê pamiêta³ na przysz³o¶æ.
  • 0

#15

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jako, ¿e lubie dzieliæ siê "dobr± rad±", a co za tym idzie... posuzkiwaæ takich rad. T³umaczê w³a¶nie do¶æ obszerny artyku³ dotycz±cy zasad bezpieczeñstwa, zwi±zanymi z wyst±pieniem tornada.

CZÊ¦Æ I


Nic na ¶wiecie nie jest w stanie ca³kowicie uchroniæ Ciê od niszczycielskiej si³y tornada. Jest znanych wiele przypadków brutalnej si³y tornada, które niszczy³o wszystko na swojej drodze, nie pozostawiaj±c nikomu, ani niczemu szans na przetrwanie. S± to jednak tornada o sile F5 i wiêkszej w skali Fujity i s± one do¶æ rzadkim zjawiskiem(co mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci). W rzeczywisto¶ci wiele tr±b powietrznych jest nieco s³abszych i niew±tpliwe, ¿e wskazówki zawarte w niniejszym artykule, pomog± Tobie i Twoim bliskim przetrwaæ.

http://pl.wikipedia....ki/Skala_Fujity

Zapobieganie i praktyki przez burz±

(Podane informacje dotycz± terenów gdzie wystêpowanie tornad jest na porz±dku dziennym, w okresie sezonu)


W domu, ka¿dy z cz³onków rodziny powinien wiedzieæ gdzie ma siê udaæ w razie wyst±pienia tornada. Dobrze jest mieæ wcze¶niej okre¶lone miejsce, gdzie ka¿dy z lokatorów uda siê w momencie zagro¿enia (np. je¿eli nie ma szans na dostanie siê do lepiej przystosowanego budynku/pomieszczenia). Lataj±cy gruz, kawa³ki szk³a, kamieni i innych materia³ów s± najniebezpieczniejszym czynnikiem podczas trwania tornada. W takiej sytuacji dobrze jest mieæ blisko siebie jaki¶ materia³ ochronny tj. materac, ¶piwór, gruby koc, itp.)

Gdy us³yszysz ostrze¿enie o gwa³townej burzy lub tr±bie powietrznej, postaw wszystkich w gotowo¶ci. Sprawd¼ czy jeste¶ dok³adnie przygotowany. Je¶li to mo¿liwe, w³±cz telewizor, radio, komputer i wyczekuj na aktualne informacje dotycz±ce zachowania siê zjawiska. Zapomnij o pomy¶le dotycz±cym otwierania okien, co rzekomo ma wyrównaæ poziom zró¿nicowania ci¶nienia, tornado zrobi to za Ciebie Spróbuj siê dowiedzieæ, gdzie najbli¿ej Ciebie jest jakie¶ bezpieczne miejsce, pozbawione okien. Mo¿e byæ to ³azienka, magazyn sklepu lub schron. Dostañ siê tam jak najkrótsz± drog±.

Administratorzy szkó³, centrów handlowych, domach opieki, szpitalach, halach sportowych, stadionach powinni w widocznym miejscu zamie¶ciæ informacje dotycz±ce zasad postêpowania na wypadek zagro¿enia. Dobrym miejscem do schronienia s± piwnice i podziemne schrony (u nas w Polsce raczej nie wystêpuj±).

Jak czytaæ znaki dotycz±ce tr±by powietrznej

Prognozowanie pogody nie jest do koñca doskona³e i meteorolodzy nie zawsze s± w stanie przewidzieæ wystêpowania danego zjawiska na okre¶lonym terenie. W tym przypadku nic nie zast±pi nam odpowiedniego czytania zachowañ przyrody i najbli¿szego otoczenia. Musimy obserwowaæ i nas³uchiwaæ:

- Silna, trwa³a rotacja u podstawy chmur (ang. funnel cloud). Nie jest to jeszcze tornado, poniewa¿ lej nie dotkn±³ ziemi.

Do³±czona grafika
image from www.flickr.com

- Wiruj±cy py³ lub gruz na ziemi tu¿ pod chmur±
- "martwy spokój", który czêsto jest poprzedzeniem silnych opadów (deszcz lub grad). Intensywny wiatr, który czêsto zmienia kierunki.
- W dzieñ lub noc - charakterystyczny d¼wiêk. Ci±g³e ryczenie lub pomrukiwanie, które nie ustaje przez kilka sekund (podobne do grzmotów)
- W noc. Ma³e, jasne, niebiesko-zielone lub bia³e pulsowanie na poziomie gruntu. Przewa¿nie oznacza to zrywanie linii wysokiego napiêcia przez silny wiatr.

Co mo¿esz zrobiæ...

W domu z piwnic±: Unikaj okien. Udaj siê do piwnicy i dla zwiêkszenia bezpieczeñstwa schroñ siê pod czym¶ wytrzyma³ym i masywnym, np. ciê¿ki stó³. Staraj siê schroniæ w miejscu, nad którym nie znajduje siê nic ciê¿kiego(na piêtrze), co przy os³abionych ¶cianach i pod³odze, mo¿e siê zwaliæ na Ciebie i zmia¿d¿yæ.

W domu bez piwnicy, akademiku, lub zwyk³ym mieszkaniu: Unikaj okien. Przedostañ siê na najni¿sze piêtro, najlepiej do pomieszczenia umieszczonego centralnie w ca³ym budynku (³azienka, garderoba etc.). Przemieszczaj siê klatk± schodow± lub wewnêtrznymi korytarzami, z dala od okien. Kiedy ju¿ dotrzesz do punktu docelowego, gdzie chcesz przeczekaæ najgorsze, przyjmij tak± pozycjê jaka pokazana jest na obrazku poni¿ej. Dobrym zabezpieczeniem w takich miejscach s± wanny. Pamiêtaj, ¿e nawet tutaj, dobrze jest nakryæ siê czym¶ grubym, co mo¿e ocaliæ Ciê od spadaj±cego gruzu itd.

Je¶li to mo¿liwe przyjmij tak± pozycjê:
Do³±czona grafika

W biurowcu, szpitalu, domu starców, drapaczach chmur: Dostañ siê do jak najbardziej zamkniêtej przestrzeni. Z dala od okien i na jak najni¿sze piêtro. Je¶li jest taka mo¿liwo¶æ ochraniaj g³owê i poruszaj siê jak najni¿ej pod³ogi. Klatki schodowe w takich budynkach s± zazwyczaj dobrym schronieniem, a je¶li s± niezat³oczone, stanowi± dobr± drogê na ni¿sze piêtra. Nie poruszaj siê windami, poniewa¿ w wyniku awarii zasilania, zostaniesz uwiêziony.

Przyczepy campingowe i inne mobilne domy:
Uciekaj stamt±d natychmiast! Nawet je¶li przyczepa jest umocowana, prawdopodobnie bezpieczniejszy bêdziesz na zewn±trz, gdzie przyjdzie Ci znale¼æ schronienie w otwartym terenie. Wiêkszo¶æ tornad nie bêdzie mia³a najmniejszych problemów ze zniszczeniem takiej przyczepy. W takich momentach szukaj miejsca, gdzie chroni siê reszta obozowiczów. Rozgl±daj siê za solidnymi, betonowymi budynkami, które byæ mo¿e stoj± w pobli¿u. Je¶li nie masz ¿adnego wyj¶cia, po³ó¿ siê na ziemi i rêkami ochraniaj g³owê. Znajd¼ miejsce jak najdalej po³o¿one od Twojego domu, drzew i samochodów, które pod wp³ywem si³y wiatru, mog± zostaæ ci¶niête w Twoj± stronê.

W szkole: Staraj siê zachowaæ spokój! Przejd¼ do wnêtrza sali lub pokoju w ustalony przez dyrekcjê sposób. Przykucnij i z³ó¿ siê do pozycji pokazanej na rysunku powy¿ej. Trzymaj siê z dala od okien i wielkich pomieszczeñ takich jak hale sportowe.

W samochodzie lub ciê¿arówce: Pojazdy s± niezwykle niebezpieczne podczas tornada. Je¶li widzisz tornado, a na drodze panuje niewielki ruch staraj siê jak najszybciej (przy zachowaniu wzmo¿onej ostro¿no¶ci) przemieszczaæ pod kontem prostym do tornada. Przy du¿ym natê¿eniu ruchu, próbuj przedostaæ siê na boczny pas lub mniejsze, wiejskie lub polne drogi (na tych ostatnich musisz uwa¿aæ na b³oto i nierówn± nawierzchniê). Dobrym schronieniem przy drogach mog± byæ opuszczone, stare budynki lub solidne zabudowania. W sytuacji kiedy znajdujesz siê na otwartym terenie, po³ó¿ siê na ziemi z dala od samochodów, które mog± zostaæ porwane przez tornado(dobrze jest udaæ siê do najbli¿szego rowu). Ostatecznym rozwi±zaniem jest szukanie schronienia pod mostem. Daj± one minimum ochrony przed lataj±cymi od³amkami i same mog± staæ siê ¶mierteln± pu³apk±.

Otwarty teren: Tak jak we wcze¶niejszych przypadkach. Szukaj schronienia w wytrzyma³ych budynkach. Je¶li nie ma takowych w pobli¿u, po³ó¿ siê na ziemi, z dala od samochodów, jednocze¶nie ochraniaj±c swoj± g³owê.

W centrach handlowych, du¿ych sklepach: Nie panikuj! Uwa¿aj na innych ludzi. Jak najszybciej udaj siê do wewnêtrznych pomieszczeñ, np. ³azienki, magazynu lub innych mniejszych, z dala od okien.

W ko¶ciele, kinie: Nie panikuj! Je¶li to mo¿liwe udaj siê do wewnêtrznych pomieszczeñ lub holu, z dala od okien. Przyjmij pozycjê jak na podanym wy¿ej rysunku rysunku. Je¶li nie masz tyle czasu, schroñ siê pod ³awami, krzes³ami pamiêtaj±c o zakrywaniu g³owy.

PO PRZEJ¦CIU TORNADA

Trzymaj siê swoich bliskich i razem czekajcie na przybycie pogotowania i innych s³u¿b ratunkowych. Je¶li potrafisz, udzielaj pierwszej pomocy poszkodowanym. Trzymaj siê z dala od ka³u¿ i innych zbiorników z wod±. Fruwaj±ce kable pozrywanych linii energetycznych nadal mog± stanowiæ gro¼ne ¼ród³o pora¿enia pr±dem. Uwa¿aj na popêkane szk³o, gwo¼dzie i inne ostre przedmioty. Nie podchod¼ do starych lub mocno zniszczonych budynków, mog± siê one w ka¿dej chwili zawaliæ. Zachowaj szczególn± ostro¿no¶æ je¶li wiesz, i¿ w pobli¿u znajduj± siê zbiorniki z paliwem, gazoci±gi itp. Staraj siê byæ spokojnym i wyczekuj na jakiekolwiek instrukcje postêpowania od s³u¿b ratowniczych.

¼ród³o: http://www.spc.noaa....ado/safety.html
t³umaczenie: Cashpoint

Je¶li spodoba³ Ci siê artyku³ i uwa¿asz, ¿e inni tak¿e powinni go przeczytaæ, zamie¶æ go gdzie chcesz. Podanie ¼ród³a jest jedynym warunkiem o który proszê. W tym przypadku jest to http://www.lowcyburz.pl

(Proszê nie uznaæ tego za reklamê czy co¶ podobnego. Mam jedynie dobre intencje |edukacja|)
wystêpowanie tornad w Polsce mo¿ecie ¶ledziæ w tym miejscu:

http://forum.lowcybu...forum.php?f=162

Ci±g Dalszy Nast±pi...
  • 0




 

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych