Skocz do zawarto軼i
Dzi瘯ujemy za udzia w Z這tych Szarakach -- kolejne informacje ju niebawem!

Informacje o artykule

  • Dodany: 07.03.2011 - 19:10
  • Aktualizacja: 11.05.2011 - 09:02
  • Wy鈍ietle: 3353
  • Odno郾ik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/3866-jak-uniknac-oszustwa/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Jak unikn望 oszustwa?

Napisane przez Eury dnia 07.03.2011 - 19:10
Komentuj na forum

Czyli jak powstają fałszywe zdjęcia duchów

Ten poradnik ma na celu ukazanie jak łatwo jest stworzyć zdjęcie ducha, stosując proste sztuczki bądź efekty. Przy ocenie "prawdziwych" zdjęć, warto brać pod uwagę informacje tutaj zawarte i wiedzieć jakich sztuczek mogą używać oszuści.


Efekty specjalne - zwykła linia

Poniższe zdjęcie zostało zmodyfikowane w programie graficznym. Autor dorysował zwykłą linię a następnie dodał efekt "glow" czyli świecenie.

Do陰czona grafikaSpray do nosa - prosta sztuczka na Orby

Autor posłużył się sprayem do nosa/gardła, który został rozpylony przed optyką aparatu. Prosta sztuczka, efekt dość dobry.

Do陰czona grafika

Do陰czona grafikaZabrudzenia optyki

Plama lub wilgoć na soczewkach aparatu może dać taki oto efekt "ducha" na zdjęciu.

Do陰czona grafikaCelofan czyni cuda

Kawałek folii celofanowej umieszczony przed soczewką aparatu w momencie wykonywania zdjęcia z flashem może produkować takie oto efekty świecącego ducha.

Do陰czona grafika

Do陰czona grafikaUwaga na włosy

Włosy bardzo często odpowiadają za przedziwne artefakty na zdjęciach. Tutaj ekstremalny przykład wykorzystania pęku włosów, imitujący wiele poruszających się orbów...

Do陰czona grafika


i pojedynczego włosa. Inne podobne efekty może dawać nić pajęczyny.

Do陰czona grafikaNici, sznurki

Prosty, ale zadziwiający efekt daje nić przewieszona przed optyką aparatu. Tutaj zielona nić mająca symulować manifestację typu vortex, lub ruchomego orba.

Do陰czona grafikaDym, papierosy i gorąca kawa

Dym jest najprostszym "materiałem", z którego można wyczarować manifestację typu mist/ecto-mist. Najlepszy jest dym papierosowy, ewentualnie parująca woda. Oto efekty przy zastosowaniu dymu tytoniowego.

Do陰czona grafikaZabawy z migawką

Na poniższym zdjęciu czas migawki został wydłużony. Przemieszczające się przed aparatem obiekty zostają rozmyte, a efekt jest widoczny poniżej.

Do陰czona grafikaUwaga na pasek aparatu

To najczęściej popełniany błąd widoczny na zdjęciu. Pasek aparatu, często przypadkowo znajduje się w kadrze i potrafi stworzyć imitację ducha typu vortex.

Do陰czona grafikaNie wszystko duch co się błyszczy

Czasem umysł płata figle, pewne kształty przybierają formy twarzy, dłoni, czy też całych postaci. Najprostszy przykład jest widoczny poniżej:

Do陰czona grafika


Podczas gdy na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mamy tu do czynienia z duchem, tak naprawdę jest to tylko nagrobek tyle, że uchwycony z innego kąta.

Do陰czona grafika


Jak widać, o manipulację nie trudno. Jeśli dodamy do tego obróbkę zdjęć w programie graficznym, można stworzyć naprawdę "dobre zdjęcie ducha". Jednak czy o to właśnie chodzi? Ciężko rzetelnie ocenić większość obserwacji i zdjęć duchów, co nie zmienia faktu, że takie obserwacje są, były i będą. Przez pryzmat łatwości tworzenia takich zdjęć nie można odbierać choć kropli zrozumienia dla autorów prawdziwych fotografii - oni tego oczekują. Bądźmy otwarci, a kiedy trzeba krytyczni...


Opracowanie i tłumaczenie: Eurycide
Paranormalne.pl
źródło: http://www.ghoststudy.com
  • 0

stat4u