Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 07.03.2011 - 19:10
  • Aktualizacja: 11.04.2011 - 22:06
  • Wyświetleń: 11007
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/6712-jak-nagrywac-glosy-duchow-evp/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

EVP - jak nagrywać głosy duchów

Napisane przez Eury dnia 07.03.2011 - 19:10
Komentuj na forum

Dusze zmarłych rozmawiają, a z pomocą elektroniki można je usłyszeć. Wielu osobom udało się zarejestrować na taśmie głosy zmarłych, co potwierdza, że każdy może podjąć się tego zadania. Nagrywanie głosu duchów to tak zwane EVP - skrót od Electronic Voice Phenomena.

Próbki nagrań tego typu dzielą się na trzy kategorie i są to kolejno:

Nagranie klasy A

Nagrane głosy są zrozumiałe dla wszystkich słuchających. Zarejestrowane słowa są wyraźne i czyste (nagrania tej klasy występują niezmiernie rzadko).

Nagranie klasy B

Nawet po cyfrowej obróbce nagrania, głosy mogą być niewyraźne, tony są bardzo niskie i trudne do zrozumienia.

Nagranie klasy C

Głosy występują choć są bardzo niezrozumiałe. (nagrania tej klasy są najbardziej powszechne).

Dołączona grafika Dołączona grafika


Jak zacząć?

Przede wszystkim głosy duchów nagrywa się najczęściej sprzętem analogowym na nośnikach taśmowych (np. dyktafon analogowy), rzadziej przy wykorzystaniu urządzeń cyfrowych - choć cyfrowe dyktafony są dopuszczalne. Z oczywistych przyczyn nie powinno się rejestrować nagrań EVP przy wykorzystaniu mikrofonu podpiętego do komputera. Odgłosy wiatraków, twardego dysku zostaną zarejestrowane i skutecznie utrudnią późniejsze przesłuchiwanie nagrań.

Zwykle proces rejestracji ogranicza się do kilku czynności. Ustaw mikrofon, włącz urządzenie, zadaj kilka pytań (na głos) i oddal się na około 20 minut.

Istnieje jeszcze jedna metoda. Ustaw mikrofon, włącz urządzenie i pozostając w pomieszczeniu zadawaj pytania pozostawiając kilkunastosekundowe przerwy na odpowiedź.

Oto 13 porad - dla tych, którzy na poważnie myślą o prowadzeniu rejestracji EVP.

1. Używaj dyktafonów analogowych oraz nowych taśm. Reguła w tym przypadku jest prosta. Im droższa taśma (markowa) tym będzie posiadała lepszą charakterystykę i poprawi czystość zarejestrowanych dźwięków. Zwykle kasety oznaczone "normal" firm takich jak TDK, Maxell wystarczą jednak do standardowych zastosowań. Pamiętaj aby nie wykorzystywać jednej taśmy wielokrotnie.

2. Jeśli to możliwe korzystaj z mikrofonu ZEWNĘTRZNEGO. Zabieg taki pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie z nagrania dźwięków pochodzących od samego urządzenia (odgłos silniczka, przesuwanej taśmy itd.). Korzystając z zewnętrznego mikrofonu oddal go maksymalnie od urządzenia.

3. Zadawaj pytania wyraźnie, normalnym, nieco donośnym głosem.

4. Nagrania najlepiej jest wykonywać nocą, kiedy hałasy i szum otoczenia jest najmniejszy. Warto poeksperymentować z godzinami rejestracji. Nasilenie energii duchowych jest zwykle większe około godziny 3 w nocy.

5. Jeśli twoje urządzenie do rejestracji ma możliwość ustawienia czułości - ustaw ją na maksymalny poziom.

6. Możesz skorzystać z opcji "aktywacji nagrania głosem" o ile Twoje urządzenie posiada takową funkcję. W tym przypadku jednak urządzenie powinno być niezmiernie czułe.

7. Choć urządzenia cyfrowe spełniają swoje funkcje, to jednak przeprowadzane badania nad EVP pokazały, że lepszych rezultatów można spodziewać się na urządzeniach analogowych.

8. Przy odsłuchiwaniu nagrań naucz się odróżniać zwykłe odgłosy tła (trzaski itp.) od głosów bytów duchowych.

9. Korzystaj z programów komputerowych, które pomogą Ci zwizualizować próbkę audio. To pomoże Ci skupić Twoją uwagę tylko na wybranych jej fragmentach.

10. Przy wykonywaniu rejestracji NIGDY nie zadawaj pytań w stylu "czy jest tu ktoś?". Zawsze miej świadomość, że w pobliżu są energie duchowe - pytając np. "jak masz na imię" lub "co mogę dla Ciebie zrobić".

11. Podczas odsłuchiwania próbek korzystaj z pełnych słuchawek.

12. Po zakończeniu sesji powinieneś okazać swoje zadowolenie i wypowiedzieć np. "dziękuję".

13. Nigdy nie traktuj nagrań EVP jak zabawy.


POWODZENIA!


Opracowanie i tłumaczenie: Eurycide
Paranormalne.pl
źródło: http://www.ghoststudy.com
  • 0

stat4u