Skocz do zawarto軼i
Proszę pamiętać, że od godziny 0:00 11 lipca do godziny 21:00 12 lipca obowiązuje cisza wyborcza.


Informacje o artykule

  • Dodany: 19.12.2015 - 13:24
  • Wy鈍ietle: 5226
  • Odno郾ik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/38079-sobowtory-z-przeszlosci/?p=607663

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
2 Ocen

Sobowt鏎y (?) z przesz這軼i

Napisane przez pishor dnia 19.12.2015 - 13:24

Zakładam ten temat bardziej w stylu "sezonu ogórkowego", który zbliża się wielkimi krokami - nie chciałbym budować na nim jakieś szalonej teorii, tym bardziej, że nie mam pewności czy nie opieram go na czyimś żarcie.
Nie ukrywam jednak, że kiedy pierwszy raz oglądnąłem galerię zdjęć, którą w nim zaprezentuję, to jak mi się już micha przestała śmiać (Rocky wymiótł po prostu), to pomyślałem sobie, czy rzeczywiście nie ma w nim czegoś co może wykraczać poza kategorię "lekkie i przyjemne"? Ciekaw jestem Waszych opinii.
Ale do rzeczy.
W jednym z tematów, w których brałem udział w dyskusji, pojawił się post  serima, którego fragment mnie zaciekawił.
cyt." ...kiedys gdzieś czytałem nie pamiętam gdzie że reinkarnacja nie musi to być sama dusza a może to być płeć i wygląd."

Ogólnie, to definicja reinkarnacji brzmi tak:
"Reinkarnacja (również: metempsychoza, transmigracja; łac. re+in+caro, carnis - ponowne wcielenie) – pogląd, według którego dusza (bądź świadomość) po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt fizyczny. Np. dusza jednego człowieka może przejść w ciało nowonarodzonego dziecka lub zwierzęcia czy nawet według niektórych poglądów rośliny. Samo słowo reinkarnacja jest zestawieniem dwóch członów: inkarnacja (wcielenie) i przedrostka re (oznaczającego powtórzenie czegoś). Dosłownie więc reinkarnacja oznacza powtórne wcielenie."

źródło

Czytając powyższe, wygląda więc na to, że informację serima trudno byłoby jednak poprzeć dowodami.
Jednak coś może być na rzeczy (chociaż niekoniecznie musi dotyczyć reinkarnacji właśnie), bo szperając na forum, natrafiłem na temat Ivelliosa zatytułowany Doppelgangery i bilokacja  , w którym wspomina on min. o obserwacjach dotyczących sobowtórów, które poczyniły znane postaci historyczne.
Jak wiadomo - "każdy ma swojego sobowtóra" (przynajmniej tak się powszechnie sądzi) - niezależnie od tego, czy jest znany, czy nie, co udowodnił (raz z lepszym - raz z gorszym skutkiem) kanadyjski fotograf Francois Brunelle w swoim projekcie podczas którego cyt."w ciągu 12 lat pracy odnalazł i sfotografował kilkadziesiąt par ludzi podobnych do siebie niemal jak klony czy bliźnięta jednojajowe, a jednak sobie obcych."
Z efektami tego przedsięwzięcia, można zapoznać się w tym linku.
Innym przykładem, trochę może ciekawszym, bo dotyczącym osób bardziej rozpoznawalnych niż modele występujący przed obiektywem Kanadyjczyka, są sobowtóry znanych amerykańskich aktorów znalezione w Rosji.

celebryci-i-ich-sobowtory-0.jpg

O tym, że powyższe zestawienie potraktowane jest bardziej jako ciekawostka humorystyczna, nie trzeba przekonywać - zdjęcie Clinta Eastwooda i jego psi odpowiednik mówią wszystko w tej kwestii.
Niemniej jednak, trudno nie przyznać racji jego autorowi - rosyjskich "modeli", śmiało można potraktować jako sobowtóry amerykańskich sław.

Mogłoby to potwierdzać (a raczej wyjaśniać) przypadki bilokacji, przedstawione przez Ivelliosa - no, może poza tezą, że ukazanie się Doppelgangera zwiastuje nieszczęście.

Chociaż, jeżeli się wczytać w definicję sobowtóra / Doppelgangera (w ujęciu mitologicznym), to również wygląda na to, że to nie jest dokładnie to o czym chciałbym porozmawiać. Czyli zostawałby "zwyczajne" sobowtóry.
cyt.

"Sobowtór (niem. Doppelgänger) – istota fikcyjna, duch-bliźniak żyjącej osoby; czarny charakter, mający zdolność pojawiania się w dwóch miejscach jednocześnie.
W języku niemieckim Doppelgänger oznacza po prostu sobowtóra. W wierzeniach jednak odnosi do złego brata bliźniaka. W języku niemieckim słowo to określa „podwójnego wędrowca”, kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak druga osoba. Słowo to może również oznaczać zjawisko polegające na tym, że człowiek widzi siebie samego kątem oka w miejscu, w którym zobaczenie swojego własnego odbicia jest niemożliwe. Takie zobaczenie samego siebie przyjmuje się jako zapowiedź nadchodzącej zguby lub nieszczęścia. Niektóre źródła mówią, że zobaczenie doppelgängera swojego przyjaciela lub krewnego zwiastuje chorobę lub niebezpieczeństwo. Natomiast ujrzenie swojego własnego doppelgängera jest zapowiedzią rychłej śmierci. W mitologii skandynawskiej słowo "vardøger" oznacza duchowego bliźniaka, który jest zawsze o jeden krok przed żyjącą osobą, wykonując jej ruchy z wyprzedzeniem."


źródło 

 

Warto przypomnieć, że wszystkie opisywane przypadki z tematu Ivelliosa  miały miejsce "współcześnie" dla dotykających je osób, to znaczy występowały wtedy kiedy te osoby żyły.

I tu pojawia się jeszcze jeden aspekt sprawy (że powoli zmierzał będę do wyjaśnienia takiego, a nie innego tytułu tematu).

No, bo co z sytuacjami, w których, na starych obrazach lub fotografiach dostrzegamy postaci łudząco podobne do współcześnie nam żyjących?
Czy to żart jakiegoś miłośnika Photoshopa lub zwykłe złudzenie wynikające tylko z podobieństwa dwóch fotografii, a nie osoby żyjącej do postaci historycznej?
Czy ma to raczej świadczyć o tym, że żyli oni lub ich "odpowiedniki" w danej epoce, w tej samej oprawie cielesnej, powiedzmy kilkadziesiąt, czy kilkaset lat wcześniej?  Zajmując inną pozycję społeczną, wykonując inny zawód, a czasami różniąc się nawet płcią - przy czym, wyglądali łudząco podobnie jak ci, których oglądamy w kinie, czy internecie?

Zapraszam do obejrzenia galerii znanych postaci, których odpowiedniki "funkcjonowały" w przeszłości i przedstawienia własnej wersji wyjaśniającej tą ciekawostkę

John Trawolta
celebryci-i-ich-sobowtory-1.jpg

Nicolas Cage
celebryci-i-ich-sobowtory-2.jpg

Mark Zuckerberg
celebryci-i-ich-sobowtory-3.jpg

Justin Timberlake
celebryci-i-ich-sobowtory-4.jpg

Christian Bale
celebryci-i-ich-sobowtory-5.jpg

Eddie Murphy
celebryci-i-ich-sobowtory-6.jpg

Alec Baldwin
celebryci-i-ich-sobowtory-7.jpg

Keanu Reeves
celebryci-i-ich-sobowtory-8.jpg

Jimmy Fallon
celebryci-i-ich-sobowtory-9.jpg

Anne Hathaway
celebryci-i-ich-sobowtory-10.jpg

Jay-Z
celebryci-i-ich-sobowtory-11.jpg

Michael Cera
celebryci-i-ich-sobowtory-12.jpg

Conan O’Brien
celebryci-i-ich-sobowtory-13.jpg

Peter Dinklage
celebryci-i-ich-sobowtory-14.jpg

Rupert Grint
celebryci-i-ich-sobowtory-15.jpg

Jack Black
celebryci-i-ich-sobowtory-16.jpg

John Krasinski
celebryci-i-ich-sobowtory-17.jpg

Leonardo DiCaprio
celebryci-i-ich-sobowtory-18.jpg

Orlando Bloom
celebryci-i-ich-sobowtory-19.jpg

Brad Pitt
celebryci-i-ich-sobowtory-20.jpg

Sylvester Stallone
celebryci-i-ich-sobowtory-21.jpg

Maggie Gyllenhaal
celebryci-i-ich-sobowtory-22.jpg

Charlie Sheen
celebryci-i-ich-sobowtory-23.jpg

Shia LaBeouf
celebryci-i-ich-sobowtory-24.jpg

Bruce Willis
celebryci-i-ich-sobowtory-25.jpg

źródło

  • 0

stat4u