Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 15.07.2015 - 22:22
  • Wyświetleń: 3766
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/40602-freak-show-najwieksze-gwiazdy-cyrku-dziwakow/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Freak Show - Największe gwiazdy cyrku dziwaków!

Napisane przez Macabre dnia 15.07.2015 - 22:22

(Uwaga wszystkie określenia takie jak "Freak", "Dziwak", tytuły danych osób oraz forma artykułu nie mają na celu obrażać osób niepełnosprawnych bądź chorych i zostały użyte tylko po to by poprawić charakter wypowiedzi)

 

Nastrojowa muzyka jeśli ktoś lubi czytać z klimatem.

 

Czym jest "Freak Show"?

 

"Freak Show" - to wystawa niezwykłych osobliwości genetycznych bądź nabytych. W skrócie wystawa osób które w jakiś sposób okazywały odmienność od normalnego społeczeństwa przez swój wygląd albo umiejętności. Występy zostały spopularyzowane w połowie XVI w. w Anglii. Ludzie zbiegali się, żeby ujrzeć niezwykłe deformacje i osobliwości. Niekiedy poza rzeczami, które wyróżniały gwiazdy cyrku z tłumu starano się połączyć ich występy z widowiskami takimi jak śpiew czy akrobacje. Z czasem występy stały się popularne zarówno w Anglii jak i w Ameryce. Kiedy jednak w późniejszych czasach nauka rozwinęła się na tyle, że dała radę wytłumaczyć tajemnicze osobliwości, "Dziwaki" stali się obiektem współczucia bardziej niż atrakcji.

 

freakshows-tl.jpg

 

Panie i panowie oto największe gwiazdy cyrku dziwaków w historii!

 

 

Madame Clofullia - Brodata Kobieta z Genewy

 

josephine_clofullia.jpg

 

Kto wyobraża sobie atrakcje cyrkowe bez dobrze znanej nam kobiety z brodą? Josephine Boisdechene urodzona w 1831 roku w Szwajcarskiej wiosce Versoix posiadała owłosienie na ciele od narodzin. W wieku lat dwóch posiadała już niewielką brodę. Choć dziś wiadomo, że Josephine chorowała na Hirsutyzm to w tamtych czasach lekarze nie mieli pojęcia co jej dolega i mieli nadzieję, że dziewczynka po prostu "wyrośnie z tego" i poradzili rodzicom, żeby zabrali ją do lekarza w Genewie jeżeli owłosienie nie zniknie. Tak zrobili kiedy dziewczynka miała osiem lat. Jednak w tym czasie jej broda miała już pięć centymetrów długości, a lekarze w Genewie także nie wiedzieli co zrobić z takim fenomenem. Rodzice Josephine byli w kropce. Bali się, że jeżeli ogolą dziewczynkę jej broda odrośnie dłuższa i gęstsza, postanowili więc wysłać Josephine do szkoły z internatem. W wieku lat szesnastu Josephine wyrosła na piękną, elegancką młodą damę, lecz jej broda w tym wieku miała już piętnaście centymetrów długości, a jej pojawienie się w miejscu publicznym skutkowało tłumem gapiów podążających za nią. Dziewczyna postanowiła wykorzystać tą sytuację udostępniając się jako atrakcja w Genewie i Francji wraz z jej ojcem, który pełnił rolę jej agenta. We Francji zakochała się w brodatym malarzu Fortune Clofullia. Malarz odwzajemniał jej uczucia i wkrótce wzięli ślub. Znana teraz pod imieniem Madame Clofullia rozwiała ona wszystkie wątpliwości niedowiarków, którzy sądzili, że jest mężczyzną w przebraniu zachodząc w ciąże i rodząc zdrową niebrodatą dziewczynkę. Niestety niemowlę umarło zaledwie jedenaście miesięcy później. Kilka miesięcy po śmierci dziecka Madame Clofullia urodziła chłopczyka, niestety on także posiadał owłosienie już jako niemowlę. W roku 1853 P. T. Barnum zaproponował Josephine wstąpienie do Barnum's American Museum. Madame Clofullia zgodziła się. Emanowała ona podczas występów niebywałą kobiecością mimo faktu posiadania brody której nie powstydziłby się dorosły mężczyzna. Pozostawała ulubienicą tłumów, lecz jej dalsza historia nie jest znana, nie wiadomo też kiedy zmarła.

 

229bc68a-a48e-4d2e-94a2-dbcaf36b8817.jpg

(Madame Clofullia czwarta z lewej)

 

Źródło: http://www.thehumanm...lady-of-geneva/

 

 

Książę Randian - Ludzka Gąsienica

 

Randian.1906.jpg

 

Urodzony 12 października 1874 roku w Demerara, Brytyjskiej Gujanie przez parę Indyjskich niewolników. Urodził się z zespołem tetra-amelia przez co nie posiadał rąk i nóg od urodzenia. Mimo swojego stanu umiał być w pełni samowystarczalny i nie potrzebował niczyjej pomocy w codziennych czynnościach. Jego zaradność przyciągnęła uwagę P. T. Barnum'a i został przywieziony do Stanów Zjednoczonych w roku 1889. Książę umiał mówić w językach takich hinduski, angielski, francuski i niemiecki, znany był szczególnie z tego jak bez niczyjej pomocy umiał kręcić cygara, a także z niebywałego poczucia humoru które zapewniło mu względy u dziewczyny znanej jako Księżniczka Sarah, którą poślubił i miał z nią piątkę dzieci (4 dziewczynki i 1 chłopiec). W roku 1920 pracował w Krause Amusement Company w New Jersey i tam dożył wraz z żoną aż zmarł 19 Grudnia 1934 roku. W roku 1934 wystąpił w filmie "Freaks" oto materiał:

 

Źródło:https://en.wikipedia.../Prince_Randian

 

Charles Stratton - Prawdziwy Tomcio Paluch

 

220px-Tom_Thumb_ca_1863.jpg

 

Urodził się czwartego stycznia 1838 roku w Bridgeport, Connecticut jako zdrowe dziecko. Był dosyć dosyć duży w porównaniu do innych niemowląt, aż osiągnął sześć miesięcy i przestał rosnąć. P.T. Barnum był dalekim krewnym Charles'a, który kiedy usłyszał o jego dolegliwości zaproponował rodzicom chłopca, żeby Charles podróżował z jego występem. Jego rodzice nie byli do końca pewni, lecz wkrótce zgodzili się. Barnum zakłamał wiek Charles'a mówiąc, że ten ma 11 lat gdy w rzeczywistości miał zaledwie 4. Wyuczył go też jak grać na scenie i pierwsza podróż Charles'a rozpoczęła się w 1843 roku i zakończyła się wielkim sukcesem. Miał on zaledwie ok. 64 centymetrów długości i występował tańcząc i śpiewając przebrany w różne stroje min. Napoleona Bonaparte albo Kupidyna. Jego sława przyniosła mu bogactwo i spotkania z europejską arystokracją. W 1862 roku do atrakcji P.T. Barnuma dołączyła Mercy Lavinia Warren, 21 latka mierząca zaledwie 81 centymetrów wysokości. 10 stycznia 1863 roku Charles i Lavinia wzięli ślub (do dziś nie wiadomo czy była to miłość czy zaplanowany przez Barnuma ślub by zwiększyć atrakcje) druhną została Minnie Warren siostra Lavinii także cierpiąca na karłowatość, a drużbą został George Washington Morrison ("Commodore") Nutt także karzeł występujący w muzeum P.T. Barnuma. Lavinia i Charles mieli razem dziecko, córeczkę. W roku 1883 roku stacjonował wraz z żoną w Newhall House w Milwaukee kiedy wybuchł pożar. Na szczęście para przeżyła. Niestety sześć miesięcy później Charles umarł na udar mózgu. Miał 45 lat mierzył zaledwie 102 centymetry i ważył 32 kilogramy.

 

Charles_Sherwood_Stratton_and_Lavinia_Wa

Źródło: https://en.wikipedia...neral_Tom_Thumb

 

Giacomo and Giovanni Battista Tocci - Bracia Tocci

 

CJ-Tocci-Brothers-CJ-4.jpg

 

Urodzeni w Locanie we Włoszech, Giacomo i Giovanni Batista Tocci to bracia syjamscy urodzeni najpewniej w październiku 1877 roku to byli najstarszym rodzeństwem syjamskim jakie dotąd żyło. Mieli siódemkę rodzeństwa, wszystkie normalne. Bracia mieli oddzielne serca i inne organy oraz każdy z nich posiadał oddzielną parę rąk. Mieli jednak wspólne genitalia i każdy z nich operował jedną nogą. Z racji tego preferowali poruszanie się za pomocą rąk. Od urodzenia byli wystawiani jako atrakcja po Europie przez ich ojca, który był ich menagerem i w roku 1891 wyjechali na podróż po Stanach Zjednoczonych. By podbić atrakcję ojciec rozesłał informację, że jeden z braci mówi tylko po niemiecku, a drugi po francusku. Bracia naprawdę mówili w kilku Europejskich językach. Choć z początku przy swoich narodzinach Giacomo był określany jako mniej mądry od swojego brata jednak z czasem okazało się, że bracia są równie bardzo inteligentni, choć Giacomo był bardziej artystyczny. W 1897 przeszli na emeryturę zapewniając sobie i swojej rodzinie dostatnie życie zarabiając podczas swojej kariery 1000$ tygodniowo. Bracia poślubili dwie różne kobiety. Choć nie wiadomo dokładnie daty ich śmierci po tym jak ukryli się w cieniu datuje się ich śmierć na około rok 1940 rok czyli zmarli w wieku lat 64.

 

tocci2-743540.gif

 

Źródło: http://www.thehumanm...ended-brothers/

 

Komentarze na forum

  • 0

stat4u