Skocz do zawartości
Informacje o artykule

 


* * * * *
0 Ocen

Klejnot

Napisane przez Staniq dnia 23.04.2015 - 21:07

W szwedzkim mieście Birka dokonano niesamowitego odkrycia, które potwierdza dawne więzi wikingów ze światem islamskim. Na srebrnym pierścieniu pochodzącym z IX wieku, który został znaleziony przez archeologów, widnieje wygrawerowany napis: "Dla Allaha!".

 

Wiadomo, że nordyckie kontakty dotyczyły handlu z Egiptem i Mezopotamią, wiadomo również, że wikingowie pozyskiwali szkło w dalekich krajach. Po latach badań naukowcom udało się w końcu jednoznacznie potwierdzić autentyczność pierścienia i jego rzeczywiste pochodzenie.

 

link do filmu:  http://get.wp.tv/?f=...868.l.mp4&rnd=0

 

I jeszcze inna historia.

Zabytkową złotą bransoletę z czasów wikingów wydobył z wody duński wędkarz. Zdobycz określono jako najciekawsze złote znalezisko roku 2010 w Danii. Bransoletka pochodzi nawet sprzed tysiąca lat.

 

Jacob Schomann, amator dobrego łososia, podczas polowu w morskiej cieśninie koło miasta Vordingborg, spostrzegł w wodzie przy brzegu jakiś dziwny przedmiot. Wyciągnął go z wody i dokładnie obejrzał. Na drugi dzień zadzwonił do miejscowego muzeum i powiedział, że znalazł coś, co powinno ich zainteresować. 

 

Okazało się, że jest to złota, misternie wykonana bransoleta ważąca 150 gramów. Muzealnicy określili obiekt jako pochodzący z epoki wikingów. Unikatowa forma biżuterii – plecionka grubych pręcików złota – stawia bransoletę w rzędzie najpiękniejszych obiektów z tych czasów.

 

Jacob Schomann oczekuje teraz sporej nagrody, której wielkość zależna jest od wartości przekazanego przedmiotu. Ponadto – jak informują duńskie media – może ona zostać zwiększona z powodu szybkości zgłoszenia znaleziska do muzeum.

 

Źródło: wp.pl wiadomości / TVPinfo

 

  • 0

stat4u