Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 17.03.2015 - 23:36
  • Aktualizacja: 25.03.2015 - 20:30
  • Wyświetleń: 3110
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/39217-hananuma-masakichi/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Hananuma Masakichi

Napisane przez Simba dnia 17.03.2015 - 23:36

Niewiele osób słyszało o rzeźbiarzu  Hananuma Masakichi, który urodził się  w 1832 roku oraz jego niezwykłej i  smutnej historii.  Udało mu się zadziwić świat rzeźbą, którą trudno odróżnić od żywego człowieka. Historia powstania rzeźby jest ciekawa.

 

33m4wsx.jpg

 

Hanauma mając pięćdziesiąt lat zachorował na gruźlicę i był przekonany, że zostało mu niewiele czasu. Zakochał się  w kobiecie, której chciał czymś zaimponować. Wiadomo, człowiek zakochany potrafi robić niezwykłe rzeczy. Postanowił wyrzeźbić samego siebie w normalnym rozmiarze, by jego ukochana nie tęskniła tak bardzo za nim po jego śmierci.

 

jreghz.jpg

 

Masakichi pracę nad rzeźbą rozpoczął od obrotowych luster, by mógł widzieć każdą część swojego ciała i wyrzeźbić ją w drewnie. Jego cierpliwość i poświęcenie włożone w wykonanie rzeźby wprawia w osłupienie. Każdy mięsień,  każdą żyłę, najdrobniejszy szczegół wyrzeźbił w drewnie osobno i wszystko połączył klejem. Nie użył ani jednego gwoździa, tylko małych haczyków i drewnianych kołków, by wszystkie detale ze sobą połączyć.

 

Przypuszcza się, że rzeźba może składać się z 2000 do 5000 elementów. Trudno to dokładnie określić, bo elementy są tak sklejone, że miejsca sklejenia są ledwo widoczne nawet pod lupą.

 

Po sklejeniu rzeźby, pomalowaniu i lakierowaniu Masakichi poszedł dalej. Zaczął wiercić małe otwory replikując porowatość skóry. Chcąc bardziej uwiarygodnić rzeźbę do siebie, zaczął wklejać jej swoje włosy.

 

2lvh2ch.jpg

 

Z tymi włosami to legenda, nie wiadomo jak było naprawdę. To samo tyczy się wyrywanych i naklejanych paznokci, a nawet widocznych na rzeźbie zębów.

 

Wreszcie w 1885 roku zakończył swoje dzieło. Ostatnimi elementami uzupełniającymi rzeźbę były okulary na nosie  i dłuto w dłoni.
Podobieństwo rzeźby do artysty było tak niesamowite, że kiedy  Hananuma stanął obok, ludzie dopiero po dłuższym przyjrzeniu się  byli w stanie odróżnić , który to kopia, a który oryginał. Na zdjęciu rzeźba to ta po lewej.

 

v4s4qp.jpg

 

Historia, jak już pisałam ma smutne zakończenie. Kobieta, którą artysta kochał i dla której wykonał rzeźbę, odrzuciła go.

 

Hananuma zmarł w ubóstwie w 1895 roku, prawdopodobnie z powodu błędnie postawionej diagnozy.
 

Rzeźba stała w saloonie w Chinatown w San Francisco. W latach trzydziestych  za 10 dolarów kupił ją  Robert Ripley, projektant-awanturnik. Dla Roberta rzeźba była jego ulubioną wśród wielu przedmiotów w jego kolekcji. Pokazywana była w różnych muzeach na całym świecie, a nawet w domu Roberta.

 

Pomnik przetrwał dwa trzęsienia ziemi: jedno w San Francisco w 1989 roku (był na obrotowej platformie, trochę ucierpiał i przywrócenie jej do poprzedniego stanu trwało cztery miesiące), drugie w Norhridge w 1994 roku. Dzisiaj rzeźba pokazywana jest podczas wyjątkowych okazji.

 

r2u5gn.jpg

 

11ql6s1.jpg

 

2mg19w6.jpg

 

Rzeźba Hananuma Masakichi do dziś  zadziwia widzów swoimi szczegółami. Trudno sobie wyobrazić jakie wrażenie zrobił ten pomnik w czasach, kiedy żył artysta.

 

Replikę posągu (kopię kopii) można zobaczyć w Odditorium Rpiley w Londynie w Piccadilly Circus.

 

 

 

Film: 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródło : http://bizzarrobazar...numa-masakichi/

 

Podziękowania dla : Connor

  • 0

stat4u