Skocz do zawartości
Proszę pamiętać, że od godziny 0:00 11 lipca do godziny 21:00 12 lipca obowiązuje cisza wyborcza.


Informacje o artykule

  • Dodany: 07.03.2015 - 12:12
  • Aktualizacja: 08.03.2015 - 10:45
  • Wyświetleń: 3233
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/39066-stojacy-zmarli/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Stojący zmarli

Napisane przez Simba dnia 07.03.2015 - 12:12

Tradycje pogrzebowe, jak inne jakiekolwiek ekspresje kulturalne nie są stałe i niezmienne, ale ewoluują i zmieniają się w zależności od czasów i wrażliwości ludzkiej.

Nie ma co się dziwić, że nawet w przypadku pochówków zmarłych zmienia się moda i zwyczaje pogrzebowe.

 

Takie zmiany w chowaniu zmarłych od kilku lat można zaobserwować w Zatoce Meksykańskiej, gdzie zapoczątkowano zwyczaj paraos Muertos „stojący zmarły".

 

Pierwszy przypadek paraos Muertos miał miejsce w 2008 roku na wyspie Puerto Rico. Ciało młodego Davida Moralesa Colona – ofiary strzelaniny, na żądanie rodziny wystawiono w zakładzie pogrzebowym dość nietypowo. Posadzono trupa na jego ulubionym motorze. Wyglądało to tak, jakby nadal na nim jechał.

 

2s8hiqu.jpg

 

Wystawione w ten sposób ciało na widok publiczny przysporzyło wielu kłopotów zakładowi pogrzebowemu. Powinien on przestrzegać surowych norm higienicznych – ciało zmarłego znajdowało się zbyt blisko odwiedzających.
 

W tym samym roku, ten sam zakład pogrzebowy miał poważne problemy prawne po tym jak przygotował i wystawił ciało zmarłego Luisa Angela Pantoja Mediny. Luisa postawiono w salonie, w rodzinnym domu i stał tam przez trzy dni (do czasu pogrzebu) .

 

zn6f6b.jpg   o01ct1.jpg

 

Trudno winić balsamistów: może to trochę dziwaczny sposób traktowania zmarłych, ale w wielu przypadkach chodzi o ostatnią wolę zmarłego.

 

 W Internecie pokazywane było ciało zmarłego Carlosa Cabrera, siedzącego i jakby rozważającego o nadchodzącej rewolucji.

 

35meiwj.jpg

 

A oto bokser Christopher Rivera, którego ciało postawiono w rogu ringu, jakby śmierć nie miała wpływu na jego ducha walki. Wojownik gotowy do walki w zaświatach.

 

256795k.jpg   2hxsgid.jpg

 

Moda Muertos paraos przybywa do Nowego Orleanu. Tutaj „wujek” Lionel Batiste, muzyk jazzowy i bluesowy, lider orkiestry dętej postanowił, że „ nikt nie będzie na mnie patrzeć z góry” i kazał się zabalsamować na stojąco.

 

5uh1qv.jpg   2445fsl.jpg

 

 

 

W ten sam sposób, w kwietniu zeszłego roku pochowano Mary Cathryn „Mickey” Easterling, wielką damę Nowego Orleanu. Siedziała bez życia, w szalu ze strusich piór, otoczona kwiatami w teatrze Saenger.

 

2ue5obk.jpg

 

Zmarły mężczyzna wystawiony na widok publiczny w karetce.

 

16m9mc3.jpg

 

 

82 letni motocyklista, Bill Standley,z Ohio, pochowany  na swoim motorze, w specjalnej gablocie.

 

1z67b49.jpg

 

 

Skąd ten styl? To moda ostatnich lat, czy był ktoś prekursorem? Jeśli ta tendencja wydaje się Wam nowa, wspomnijmy prekursora Williego „The Wimp” Stokesa, gangstera i sutenera z Chicago, którego ciało w 1984 roku wystawiono, a następnie pochowano w trumnie w kształcie Cadillaca. Pod jego pierścieniami z diamentami włożono banknoty 100 dolarowe.

 

 

 

jgmp0g.jpg

 

Dla nas, którzy chowamy swoich zmarłych w trumnach, nie wystawiając ich na widok publiczny takie praktyki mogą się wydawać zniewagą lub brakiem szacunku do zmarłego. Każdy pogrzeb jest tylko symbolem, przygotowania zmarłego do odejścia do innego świata i przeżywania żałoby.
 

Nie wiadomo, czy nowa moda żegnania zmarłych nie zawita do Włoch. I ciało kobiety siedzącej na swoim ulubionym miejscu, z piwem w jednej i papierosem w drugiej dłoni w przyszłości będzie wydawać się nam mniej absurdalne, niż myślimy.

 

zv6zr.jpg

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródło:  http://bizzarrobazar...morti-in-piedi/

 

Dziękuję Mirabilis

  • 0

stat4u