Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 27.09.2014 - 16:24
  • Aktualizacja: 28.09.2014 - 21:15
  • Wyświetleń: 3013
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37728-40-lat-fenomenu-kostki-rubika/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
3 Ocen

40 lat fenomenu Kostki Rubika

Napisane przez Last Sicarius dnia 27.09.2014 - 16:24
25 kwietnia minęło 40 lat od kiedy węgierski profesor architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej Erno Rubik wynalazł „Bűvös Kocka”(Kostka Rubika). Pierwotnie miała pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni ale jej powołanie było inne. Pierwsze ułożenie pomieszanej kostki zajęło mu około miesiąc.
 
Dołączona grafika
fot; domena publiczna
   Sama Kostka składa się z 26 sześcianików oklejonych kolorowymi naklejkami(standardowo: biały, żółty, niebieski, zielony, czerwony, pomarańczowy) oraz z krzyżaka do którego są poprzykręcane centry.
 
Dołączona grafika
fot; domena publiczna
   Łamigłówka która trafiła do sklepów w 1977 roku szybko stała się bardzo popularna, pierw na Węgrzech a później na całym świecie. Pisały o niej takie czasopisma jak "Times" czy "Newsweek". W sklepach ciągle było jej brak a popyt na nią ciągle rosną. Była to najpopularniejsza zabawka w tamtych czasach (i nie tylko).
  W początkowym okresie rekordowe ułożenia osiągały 54 sekundy. Chęć poprawy rekordu i rozwijanie swojej pasji doprowadziło do Pierwszych Mistrzostw Świata w Speedcubingu (układanie Kostki Rubika na czas). Odbyły się one w 1982 roku w Budapeszcie i zebrały masę osób których celem było ułożenie kostki w jak najszybszym czasie. Najszybszym okazał się Amerykanin Minh Tai(taa...) który ustanowił niewiarygodny rekord jak na te czasy. Ułożenie zajęło mu 22.95 sec!

 
   Po tym wydarzeniu jeszcze bardziej wzrosło pożądanie na tą zabawkę. Węgierskie fabryki musiały działać 24/7 i wciąż było za mało produktów. Od powstania Kostki, ta sprzedała się w 250 mln egzemplarzy i to praktycznie bez reklamy (ostatnio zostały tworzone).
  Chociaż najbardziej znana wersją kostki Rubika jest ta klasyczna 3x3, to istnieją różne ulepszenia lub hybrydy, m.in. Pyraminx lub Megaminx.
 
W obecnych czasach najlepszym i najbardziej znanym speedcuberem jest Felix Zemdegs. Pochodzi on z Australii i ma 19 lat. W dotychczasowej karierze pobił około 50 rekordów i bije kolejne. Wielokrotne zdobywał Mistrzostwo  i wiele nagród. Jedynym przeciwnikiem  który może podjąć próbę zdetronizowania Felixa jest Mats Valk pochodzący z Holandii. Do niego należy obecny rekord w ułożeniu kostki 3x3 klasycznie- 5.55 sekundy.
 
 
  Na polskim podwórku od parunastu lat porządnie rozwija się scena Speedcubingu. Jesteśmy uznawani za jedną z najlepszych narodowości na świecie w tej dyscyplinie. Mamy wielu znakomitych układaczy którzy walczą o największe trofea na świecie. Mamy też paru rekordzistów świata(byłych też):
 
-Michał Pleskowicz: Mistrz świata z 2006 roku (Bangkok), do niedawna rekordzista świata w średniej z ułożeń układanych jedną ręką. Jest jednym z 4 zawodników którzy reprezentowali nasz kraj w ostatnich Mistrzostwach Świata w Las Vegas.
 
- Marcin Zalewski: Rekordzista świata w pojedynczym ułożeniu bez patrzenia. Jego wynik to 23.80. Wykręcił ten wynik na Mistrzostwach Polski w Zawierciu w 2013 roku.   Ma też znakomite wyniki w innych konkurencjach. Był drugim reprezentantem na MŚ w Las Vegas.

 
-Jakub Kipa: Rekordzista Europy w układaniu kostki stopami. Jego wyniki to 35.78, 33.91, 38.94 = 36.21 ustanowione w styczniu tego roku w Warszawie.  Reprezentował nas na MŚ w Las Vegas.

 
-Michał Halczuk: Wielokrotny rekordzista Europy w układaniu Big Cubów (kostek większych od 3x3). Jest uznawany za najbardziej wszechstronnego zawodnika w Polsce. Też był na MŚ w Las Vegas.
 
-Marcin Kowalczyk- Chyba najbardziej znany Polski zawodnik. Występował w jednej z edycji Mam Talent i nawet ja wygrał. Jest rekordzistą świata w układaniu wielu kostek (3x3) pod rząd bez patrzenia. Jego wynik wynosi 41/41 w 54:14.Natomiast nieoficjalny najlepszy wynik wynosi 95/100 kostek.  Posiada też dobre wyniki w innych konkurencjach.

 
Opracowane na podstawie,
Źródła:
http://www.kostkarub...ubika-ma-40-lat
http://wiadomosci.wp...l?ticaid=112a90
 
Jak widać niby prosta łamigłówka może porządnie "zakręcić" całym światem. Ja sam od ponad roku ćwiczę układanie i w wolnym czasie jeżdżę na zawody, które odbywają się w całym kraju jak i za granicą. Mój rekord (klasycznie 3x3) wynosi 10.30 sekund ale staram się go poprawić. Każdemu polecam kupienie kostki Rubika. Pierwsze ułożenie jej daje wielką frajdę ale pokonywanie własnych rekordów jeszcze większą.
Pozdrawiam.
  • 0

stat4u