Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 19.08.2014 - 21:26
  • Aktualizacja: 31.08.2014 - 19:11
  • Wyświetleń: 3116
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37915-drzewo-z-tenere-najbardziej-samotny-organizm-swiata/#entry604971

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Drzewo z Ténéré - najbardziej samotny organizm świata.

Napisane przez Logos dnia 19.08.2014 - 21:26

286vg4w.jpg

Zdjęcie z 1961 roku

 

 

Ponieważ drzewa są tak powszechne, rzadko które z nich otrzymuje własne imię.  Niektóre wyróżnia ich historyczne lub legendarne znaczenie. Weźmy na ten przykład Drzewo Bodhi, starożytny figowiec, pod którym stan oświecenia miał osiągnąć Siddhartha Gautama, lepiej znany jako Budda, czy też Drzewo Wolności, Wiąz z XVIII wiecznego Bostonu, będący miejscem spotkań mieszkańców miasta, którzy sprzeciwiali się rządom Brytyjskim w koloniach.

 

Kilka drzew zyskało swoje imię dzięki posiadaniu pewnych rekordowych cech. Stan Kalifornii jest domem kilku takich drzew:  najwyższe – „Hyperion”  o wysokości ponad 115 metrów, „Generał Sherman” – największy żywy organizm na Ziemi, oraz „Matuzalem” do niedawna najstarsze drzewo na świecie w (2013 roku, niedaleko Matuzalema odkryto drzewo nazwane „The Hatch Tree”, którego wiek szacuje się na ponad 5000 lat – przyp. Logos), mające ponad 4800 lat. Trudno jest natomiast określić, które drzewo dzierży tytuł najbardziej osamotnionego. Przez kilkadziesiąt lat tytuł ten przypadał Drzewu z Ténéré, Akacji stojącej samotnie na środku pustkowi Sahary. Niestety, w 1973 roku, drzewo to spotkał nieprawdopodobny koniec.

 

2s8r72c.jpg

Jedna z map.

 

Obszar ten, znany także z języka francuskiego jako „arbre du Ténéré”, tysiące lat temu był częścią sporego lasu. W ciągu stuleci, pogłębiający się proces pustynnienia, stopniowo zmniejszał obszar lasu. Region Ténéré stał się jednym z bardziej niegościnnych obszarów Afryki, praktycznie pozbawiony wegetacji, z rocznymi opadami wynoszącymi zaledwie 2,5 centymetra. Obecność wody była rzadkością, nawet głęboko pod powierzchnią. Na początku XX wieku, mała grupa kolczastych Akacji, była wszystkim co pozostało z wielkiego lasu. Wkrótce wszystkie, prócz jednego drzewa zmarły, pozostawiając jedyne w promieniu 400 kilometrów żywe, samotne drzewo.

 

W rezultacie, to ledwie trzy metrowe drzewo stało się jednym z kilku punktów orientacyjnych w tym pustynnym krajobrazie. Widoczne z daleka, stało się jednym z miejsc postojowych dla pustynnych podróżników. Jego zdolność do przetrwania w tym niegościnnym środowisku była początkowo tajemnicą, lecz wkrótce ludzie domyślili się, że drzewo musi posiadać źródło drogocennej wody. Zimą 1938-1939, francuska Armia wykopała studnię w sąsiedztwie drzewa. Pracownicy odkryli źródło na głębokości 35 metrów, do którego sięgały korzenie samotnej Akacji. W trakcie, lub już po zakończeniu prac, jeden z robotników najechał cofającą się ciężarówką na drzewo, odłamując jeden z konarów. Roślina przetrwała zderzenie, straciła jednakże swój kształt litery „Y”.

 

t5lh7q.jpg

Drzewo przed zderzeniem

 

Przez następne lata, karawany przemierzające pustynię często zatrzymywały się pod tym właśnie drzewem, by zaczerpnąć wodę ze studni. Drzewo było tak ważne dla podróżników, że sama myśl o jego uszkodzeniu stała się nie do pomyślenia. Jak napisał Michel Lesourd z Central Service of Saharan Affairs po zobaczeniu drzewa w 1939 roku: „Akacja stała się latarnią dla życia”. Drzewo było tak ważne dla podróżników że umieszczano je na mapach o skali nawet 1:4,000,000.

 

W latach 70 XX wieku, wiele wielbłądów zostało zastąpionych przez ciężarówki. W 1973 roku, jeden z takich samochodów, był prowadzony przez „rzekomo” pijanego Libijczyka. Mimo płaskiej, otwartej powierzchni, kierowca stracił panowanie nad autem. Ciężarówka zjechała z drogi, po czym uderzyła w jedyne na pustyni drzewo. Drzewo z Ténéré nie wytrzymało tego, drugiego zderzenia z pojazdem kołowym – pień ułamał się. Wiek drzewa oszacowano na 300 lat.

 

W listopadzie tego samego roku, inna ciężarówka zabrała szczątki do Muzeum Narodowego w stolicy Nigru – Niamey, gdzie spoczywa do dziś. Jakiś czas po wypadku, pewien anonimowy artysta postawił na dawnym miejscu Drzewa pomnik, zbudowany z metalowych rur, beczek po paliwie oraz porzuconych części samochodowych. Tak więc punkt orientacyjny wciąż stoi na swoim miejscu – przynajmniej do czasu spotkania z kolejnym pijanym kierowcą.

 

1pulvk.jpg

Pomnik, który zastąpił Drzewo

 

Więcej Informacji:

Wikipedia

L'Arbre du Ténéré

 

Tłumaczenie:

Logos dla www.paranormalne.pl

źródło: www.damninteresting.com

 

 

Inne moje tłumaczenia ze strony damninteresting.com dla paranormalne.pl:

Miasto pod Lodem || Projekt West Ford || Avrocar || Sonnengewehr || Atomowy Samochód XX Wieku || Atlantropa

  • 0

stat4u