Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 12.08.2014 - 23:11
  • Aktualizacja: 14.08.2014 - 18:01
  • Wyświetleń: 2241
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37961-tajemnicze-syberyjskie-mumie/#entry605636

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Tajemnicze syberyjskie mumie

Napisane przez Simba dnia 12.08.2014 - 23:11
W odległym miejscu, w pobliżu koła podbiegunowego, rosyjscy archeolodzy wznowili  wykopaliska próbując zrozumieć niezwykłe odkrycie średniowiecznych mumii z miedzianymi maskami.
 

Dołączona grafika

 

Prawdopodobnie mają ok 1000 lat, mumie znaleziono podczas wykopalisk  zapoczątkowanych  w 1997 roku w nekropolii,  w pobliżu syberyjskiej miejscowości Zeleniy Yar, u podstawy półwyspu. Miejscowi   nazywają  go "końcem  świata".
 

Dołączona grafika

 

Archeolodzy znaleźli 34 grobowce zakopane płytko  w ziemi, w środku było siedmiu dorosłych mężczyzn, trzech chłopców i dziewczyna. Pochowano ich z licznymi artefaktami. Większość ciał miała połamane lub brakujące kości czaszki i pogniecione szkielety.
 

Dołączona grafika

 

Pięć mumii okryto folią miedzianą, futrami renifera, bobra, niedźwiedzia i rosomaka.
Trzy mumie dzieci z miedzianymi maskami były jeszcze owinięte w cztery miedziane pierścienie szerokie na 2 cm.
 

Dołączona grafika

 

Najlepiej zachowała się mumia rudego mężczyzny, który pochowany był w drewnianym  sarkofagu. Przykryty folią miedzianą od klatki piersiowej do stóp, przy nim znaleziono żelazny topór, futro, klamrę z brązu przedstawiającą niedźwiedzia.
 

Dołączona grafika

 

“Nigdzie na świecie nie ma tak wielu zmumifikowanych szczątków oprócz wiecznych zmarzlin i bagien” powiedziała Natalia Fiodorowa z Rosyjskiej Akademii Nauk.
 
Gleba jest piaszczysta i nie zawsze zamrożona. Naukowcy doszli do wniosku, że tajemnicze osoby zostały zmumifikowane przez przypadek, przez spadek temperatury w XIV wieku.
 

Dołączona grafika     Dołączona grafika

 

Co ciekawe, nogi zmarłych skierowane były  w stronę pobliskiej rzeki Górny Poluy. Zdaniem Fiodorowej pozycja ta może mieć znaczenie religijne.  Archeolodzy stwierdzili, że w tych grobach znaleziono rodzaj obrzędu, którego wcześniej nie widzieli.
 
Wykopaliska przerwano w 2002 roku, ponieważ miejscowi twierdzili , że niepokoją dusze  ich zmarłych przodków. Teraz prace wznowiono.
 

Dołączona grafika   Dołączona grafika

 

 

Wśród artefaktów znalezionych przy mumiach z miedzianymi maskami były: żelazny sztylet, bransoletki, srebrne medaliki i statuetki z brązu. Odkryto również miski wykonane w Persji, czyli 6000 km od grobowców, datowane na X, XI wiek.
 

Dołączona grafika  Dołączona grafika

 
Znalezisko może wskazywać, że w tamtym czasie Syberia mogła być bardziej przyjazna i mógł przechodzić przez nią szlak handlowy.
 
Następnymi badaniami tego tajemniczego ludu mają być testy genetyczne.
 
 
 
 
 
 
Tłumaczenie własne
 
źródło : http://ilfattostoric...schere-di-rame/
  • 0

stat4u