Skocz do zawartości
Proszę pamiętać, że od godziny 0:00 11 lipca do godziny 21:00 12 lipca obowiązuje cisza wyborcza.


Informacje o artykule

  • Dodany: 19.08.2013 - 09:19
  • Wyświetleń: 3013
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/34308-czy-paranormalne-jest-zawsze-paranormalne/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Czy paranormalne jest zawsze paranormalne?

Napisane przez Staniq dnia 19.08.2013 - 09:19
Co wiemy o zjawiskach uznawanych za paranormalne?
Niewiele. Często samo sklasyfikowanie nastręcza nam trudności, nie mówiąc o prawidłowym odczytaniu "treści". Na podstawie dostępnej mi wiedzy i źródeł, których wbrew pozorom jest niemało, postaram się objaśnić Wam niektóre zagadnienia. Strach przed nieznanym powoduje, że zjawiska na pozór groźne, tak na prawdę są warte tego, aby im się przyjrzeć i spróbować je poznać, by nie czuć przed nimi strachu. Aczkolwiek wielu z Nas, pomimo tego, że z wypiekami na twarzy będzie czytać o paranormalnych zjawiskach, nie zdobędzie się na to, aby je zbadać, kiedy będzie ku temu okazja.


Pytanie: Co to jest nawiedzenie?
Odpowiedź: Nawiedzenie jest rodzajem "nagrania" z przeszłych zdarzeń w środowisku takim jak dom, budynki, las, bagno czy pole bitwy. Te nagrania są odtwarzane w kółko,w pewnego rodzaju pętli - zawsze tak samo, jak nagrany film, czy wideo. Uważa się, że obecność niektórych osób może aktywować te nagrania. Postaci widoczne podczas nawiedzeń, to nie są duchy zdolne do interakcji z żywymi. Nie wiadomo, w jaki sposób powstają te nagrania, ale wiadomo, że są one często związane ze zdarzeniem urazowym lub silnie emocjonalnym.

Czy wierzycie w duchy? Wiele tysięcy raportów z całego świata nie pozostawia wątpliwości, że te doświadczenia były całkiem realne. Dlaczego nie wszyscy mogą ich doświadczyć? Co je powoduje i dlaczego? Zapewne widzieliście je wiele razy w filmach, czytaliście z zapartym tchem niewiarygodne historie z ich odziałem, oglądaliście programy telewizyjne i dokumentalne serie z "polowań" na nie. Niejeden z Was, miał możliwość oglądania rzadkich zdjęć z duchami i prawdopodobnie słyszał upiorne opowieści "z pierwszej reki" podczas spotkań z przyjaciółmi czy krewnymi. Może ktoś nawet zobaczył ducha samego siebie?...

Pytanie: Co to są duchy?
Odpowiedź: Dam odpowiedź wprost: Nikt nie wie na pewno. Istnieje jednak wiele teorii wyjaśniających, tysiące świadectw, że ludzie mieli z nimi do czynienia od zarania dziejów. Duchy wydaja się być wspólną częścią ludzkiego istnienia. Wydaje się, że kilka typów duchów lub nawiedzeń i więcej niż jedna teoria, mogą być potrzebne do wyjaśnienia, czym naprawdę są.

Martwi ludzie.
Tradycyjny pogląd o duchach głosi, że są to dusze zmarłych ludzi, które z jakiegoś powodu są "zatrzymane" między tą płaszczyzną istnienia, a następną, często w wyniku jakiejś tragedii lub urazu. Wielu łowców duchów i "wróżki" wierzą, że tak uwięzione duchy nie wiedzą, że są martwe.
Weteran Ghost Hunter Hans Holzer napisał: "Duch jest człowiekiem, który wyszedł ze swojego fizycznego ciała, zazwyczaj w traumatycznym stanie i zazwyczaj nie jest świadomy swego prawdziwego stanu. Wszyscy jesteśmy duchami zamkniętymi w ciele fizycznym. Na czas przemijania, duch w naszym ciele trwa do następnego wymiaru, a duch "zatrzymany", z powodu urazu jest zablokowany w naszym fizycznym świecie i musi zostać wypuszczony, aby przejść dalej".
Zjawisko znane jako "inteligentne nawiedzenie", to duchy w stanie zwanym "limbo", w którym nawiedzają miejsca/sceny ich śmierci, lub miejsca, które były dla nich miłe za życia. Bardzo często tego typu duchy są w stanie współdziałać z żyjącymi. Są to na pewnym poziomie świadome twory i reagują na każdą okazję aby się zmaterializować. Różnią się od zwykłych nawiedzeń środowiskowych tym, że niektórzy mogą się z nimi komunikować, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Ludzie, którym się to udaje, często próbują pomóc tym duchom zrozumieć, że są one martwe i pomagają im przejść do następnego etapu ich istnienia.

Posłańcy.
Te rodzaje duchów wydają się być najbardziej powszechne. Pojawiają się zwykle tuż po śmierci ich fizycznego odpowiednika. Są najczęściej świadomi swej śmierci i mogą wchodzić w interakcję z żywymi. Oni przeważnie przynoszą przyjemne wiadomości swoim bliskim, że jest im dobrze i że są szczęśliwi i aby nie smucić się z ich odejścia. Duchy te pojawiają się na krótko i zwykle tylko raz. To jest tak, jakby ich intencją było: jak najszybciej przekazać wiadomość i pomóc pogodzić się bliskim z ich utratą.
"Ta kategoria obejmuje najczęściej wizyty jednorazowe kogoś, z kim nawiedzony ma bliskie więzi emocjonalne", mówi Lauren Forcella z Paranormal Investigations i która nazywa te duchy "zjawy kryzysowe". Choć spotkanie zazwyczaj wydaje się być typem pożegnania, bywa, że ważne i użyteczne informacje są przekazywane "widzowi".
Chociaż umieranie jest największym kryzysem, inne groźne dla życia sytuacje mogą również wywołać takie "wizyty".

Poltergeist.
Tego typu nawiedzenia najbardziej obawiali się ludzie, ponieważ ma największą możliwość wpływu na nasz świat fizyczny. Poltergeisty są obwiniane za niewyjaśnione hałasy, takie jak: pukanie w ściany, rytmiczne stuki, kroki, a nawet odgłosy muzyki, czy dziwne dźwięki. Biorą nasz dobytek i ukrywają go, by powrócić później i go oddać. Odkręcają krany z wodą, trzaskają drzwiami, włączają, lub wyłączają światło i spłukują wodę w toalecie. Rzucanie przedmiotami przez pokój, oraz przesuwanie ciężkich przedmiotów to też ulubione zajęcie poltergeista. Zresztą robienie psikusów to taka druga natura tego rodzaju duchów. Raportowane były przypadki ciągnięcia za odzież, czy za włosy, bardziej wrogie posuwały się nawet do "dania klapsa", albo podrapania, zostawiając widoczne ślady. To właśnie z powodu tych "podłych" manifestacji poltergeisty są postrzegane przez niektórych badaczy jako te, posiadające demoniczny charakter.
Inni uważają jednak, że działalność poltergeist nie jest spowodowana przez duchy w ogóle, ale przez niektórych ludzi żyjących w stresie.
"Podczas doświadczenia poltergeist", pisze Lauren Forcella, " w probie łagodzenia stresu emocjonalnego, delikwent nieświadomie powoduje fizyczne zakłócenia za pomocą psychicznych sił. Psychiczny mechanizm, który pozwala na nieświadome pojawienie się zjawisk typu poltergeist i powoduje fizyczne zakłócenia, nazywa się psychokineza.

Projekcje.
Zaczniemy od punktu widzenia sceptyków. Uważają oni, że jeżeli nastąpiło nawiedzenie i było widziane przez wszystkich obecnych w danym miejscu, to działo się to w naszych umysłach, albo jest wytworem naszej wyobraźni. Duchy, jak mówią, są zjawiskiem psychologicznym: widzimy je, ponieważ chcemy, albo oczekujemy pojawienia się ich w danym miejscu i czasie.
Wdowa w żałobie widzi zmarłego męża, bo tego potrzebuje, bo potrzebuje świadomego komfortu, że jest szczęśliwy w następnym świecie. Tego doświadcza jej umysł, aby pomóc sobie uporać się ze stresem straty. Ponieważ wiemy tak niewiele o mocy i wydajności naszych umysłów, to możliwe, że mogą produkować fizyczne manifestacje, takie jak objawienia i odwiedziny duchów, hałasy itp. nawet takie, które inni mogą być w stanie zobaczyć czy usłyszeć. Te zjawiska nie są "prawdziwe" w jakimkolwiek sensie, mówią sceptycy, to tylko wytwór potężnych wyobraźni.
No cóż, wyobraźnia płata różne figle, ale jak wytłumaczyć fakt obserwacji tego samego zjawiska na przestrzeni wieków i w tym samym miejscu? Co więcej, przez lata nie zmienia się ubiór ani akcesoria upiora, nie wspominając o ciągłym pokonywaniu tej samej "trasy". Czy wyobraźnia różnych ludzi, w różnym czasie potrafi tworzyć te same projekcje?

Zjawiska paranormalne, to nie tylko duchy, czy manifestacje środowiska.

Pytanie: Czym jest psychometria i jasnowidzenie?
Odpowiedź: Psychometria to psychiczna zdolność, w której człowiek może wyczuć czy "czytać" historię obiektu przez dotknięcie go. Taka osoba może odbierać wrażenia z obiektu poprzez trzymanie go w ręce, albo dotykając go czołem. Takie wrażenia mogą być odbierane jako obrazy, dźwięki, zapachy, smaki, a nawet emocje.
Psychometria jest to rozszerzona forma jasnowidzenia, psychiczny sposób widzenia czegoś, co nie jest zazwyczaj widoczne. Jasnowidzący ludzie, mogą mieć wizje za pomocą kryształowej kuli, tafli czarnego szkła lub nawet powierzchni wody. W psychometrii, takie niezwykle wizje są dostępne za pośrednictwem dotyku.

Pytanie: Czym jest medium? Kto to jest medium?
Odpowiedź: Przytoczę fragment artykułu jednego z brytyjskich tabloidów: "O swoich parapsychologicznych zdolnościach wiedziała od dzieciństwa, ale dopiero praca w szpitalu przekonała ją, jak potrzebny jest ludziom kontakt ze zmarłymi. Dziś Debra Chalmers pracuje jako medium, otaczając opieką osoby, które przechodzą do świata duchowego.
Oglądanie ludzi po śmierci nie jest niczym niezwykłym, kiedy pracuje się w szpitalu, ale spotkania ze zmarłymi, jakie przydarzały się siostrze Chalmers były zbyt upiorne, by można je było zignorować. Tę matkę dwojga dzieci prześladowały makabryczne wizje, kiedy pracowała jako kierowniczka działu zdrowia seksualnego.

Jej parapsychologiczne zdolności nie pozwalały jej efektywnie wykonywać swoich obowiązków. Potrzeba pomagania żywym ludziom, którzy pragnęli nawiązać kontakt ze zmarłymi, była w niej tak silna, że zrezygnowała z pracy za 50 tys. funtów rocznie, by zostać medium."
The Sun.
Bohaterka tego artykułu pracowała w szpitalu, gdzie spotykała się ze śmiercią bardzo często. Około 1999 roku jej paranormalne zdolności objawiły się w dość zwykły sposób. Widziała ducha kobiety przechadzającego się po korytarzu i gładzącego dłońmi zasłony. Jej koleżanki w tym czasie widziały jedynie poruszające się kotary, lecz nie widziały żadnej postaci.
Medium to osoba, która komunikuje się z duchami i innymi nadprzyrodzonymi bytami i siłami. Badania i doświadczenia przeprowadzane przez naukowców, nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czym są kontakty medium oraz jaki mają charakter.

Więc wierzyć w zjawiska paranormalne, czy nie wierzyć? Oto jest pytanie...

Staniq.
Opracowanie własne.
  • 0

stat4u