Skocz do zawartości
Proszę pamiętać, że od godziny 0:00 11 lipca do godziny 21:00 12 lipca obowiązuje cisza wyborcza.


Informacje o artykule

  • Dodany: 03.03.2011 - 18:26
  • Wyświetleń: 5562
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/8245-cyfrowa-niesmiertelnosc/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Cyfrowa nieśmiertelność

Napisane przez Eury dnia 03.03.2011 - 18:26
Komentuj na forum

Marzenie bogatych o możliwości przeniesienia swojej świadomości do komputera przed rokiem 2050 nie jest już tak odległe, twierdzi futurolog Dr. Ian Pearson, szef Instytutu Futurologii

Podczas, gdy słowa te brzmią jak fantastyka naukowa, Pearson bierze je za całkiem poważne. Sądzi on, że ludzie osiągną swoistą wirtualną nieśmiertelność przy zachowaniu świadomości istnienia. Wszystko to ma stać się za około 45 lat.

"Realistycznie rzecz biorąc, przed rokiem 2050 możemy oczekiwać, że będziemy zdolni zczytać Twój umysł do komputera, więc Twoja śmierć nie będzie głównym problemem w karierze" powiedział Pearson. "Jeśli jesteś wystarczająco bogaty, technologia w roku 2050 jest w Twoim zasięgu. Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, będziesz musiał prawdopodobnie poczekać do roku 2075 lub 2080, kiedy zczytywanie stanie się czymś powszechnym. Traktujemy to bardzo poważnie, tak poważnie jak szybki jest postęp technologiczny: 45 lat to mnóstwo czasu w branży IT."

Dr. Pearson jest matematykiem i teoretykiem fizyki. Ma 44 lata; ostatnie 4 spędził na zajmowaniu się projektem rakietowym. Wcześniejsze 20 lat pochłonęły badania nad sieciami optycznymi i szerokopasmowymi oraz nad rozwojem cybernetyki. Wg. jego własnej opinii, dzisiejsze młode pokolenie skorzysta z postępów w technice, a śmierć zostanie efektywnie wyeliminowana. Swoją logikę podpiera prostym przykładem.

"Nowe PlayStation dorównuje ludzkiemu mózgowi w 1%, mimo to jest to superkomputer porównując go do technologii z przed 10 lat. Playstation 5 będzie prawdopodobnie tak potężne jak ludzki mózg."

Pearson wierzy, że ludzka świadomość może zostać zachowana w cyfrowym formacie.

"Nie wiemy jeszcze jak tego dokonać, ale zaczęliśmy patrzeć w tym kierunku. Dla przykładu, sądzimy że świadomość opiera się na: informacjach docierających z zewnętrznego świata, a także na informacjach docierających z różnych obszarów mózgu. Każda jego część przetwarza dane w oparciu o własne reguły. Świadomość sama w sobie jest po prostu kolejnym zmysłem, czymś co staramy się zaprojektować w postaci komputera. Nie wszyscy się z tym zgodzą, ale moim zdaniem możliwe jest stworzenie świadomego komputera z nadludzkim poziomem inteligencji przed rokiem 2020."

"Z pewnością miałby uczucia - to główny powód, dla którego mielibyśmy stworzyć taką maszynę. Jeśli lecę samolotem, chcę aby komputer był bardziej przejęty faktem, że możemy się rozbić niż ja, a zatem robi wszystko co możliwe aby utrzymać się w powietrzu, przed planowanym lądowaniem. Moglibyśmy także zautomatyzować wiele niewygodnych czynności. Przykładowo dzwoniąc do centrum obsługi klienta, nie musielibyśmy "konwersować" z sekretarką, mówiącą nam, pod którym przyciskiem kryje się dana usługa. Mając do dyspozycji superkomputer, moglibyśmy przeprowadzić rozmowę z nim zamiast w ogóle czekać na połączenie z konsultantem."

Pearson uważa, że w sprawie super komputerów powinna zostać przeprowadzona ogólnoświatowa debata.

"Potrzebujemy światowej debaty, która odpowie na pytanie, czy powinniśmy budować maszyny tak mądre jak ludzie. Odpowiedź na pytanie: czy wolno nam modyfikować bakterie w celu tworzenia elektronicznych obwodów i czynić je inteligentnymi - została już udzielona."

"Potrafimy wykorzystać DNA, na przykład do stworzenia obwodów elektronicznych, w taki sposób, że można myśleć o bystrym jogurcie około roku 2020 lub 2025. Będą to czasy, gdy zwykły jogurt zawierał będzie stos elektroniki w każdej pojedynczej bakterii. Będziemy mogli przeprowadzić konwersację z jogurtem truskawkowym, zanim przystąpimy do jego konsumpcji."

W całym procesie postępu technologicznego, świadome komputery nie będą pierwszym krokiem. Pearson wierzy, że to proces zwany "otaczającą inteligencją" będzie pierwszą fazą postępu.

"Dla przykładu, jeśli Twój samochód posiada kwiatowy czujnik anty-pyłkowy, przed jego opuszczeniem możesz otrzymać antyhistaminę. Chipy staną się na tyle małe, że będzie je można wszczepiać pod skórę. Mówimy tutaj np. o tatuażach video - bardzo bardzo cienkich arkuszach polimeru, które dosłownie przywierają do skóry i zostają na swoim miejscu przez kilkanaście dni. Będziemy mogli wbudować sobie telefony, łączyć się z siecią Internet, korzystać z wideo rozmów, ściągać filmy i odbierać e-maile."

"Zapomnijcie o tym, że wasz komputer będzie wyposażony w jeden mały chip, który musi zajmować się każdym zadaniem. Dlaczego nie połączyć serii małych samoorganizujących się chipów w jednym pudełku, i pozwolić im zabrać się do pracy. Nie będzie możliwości, aby komputer został zarażony wirusem, ponieważ większość systemów operacyjnych będzie znajdować się na maszynach, do których hakerzy nie będą w stanie niczego wprowadzić. Jeśli twój sprzęt zacznie działać źle, wystarczy jedno wciśnięcie guzika, aby wszystko wróciło do stanu fabrycznego."

Pearson przewiduje także zwiększenie popularności rzeczywistości wirtualnej przed rokiem 2020.

"Będziemy spędzać mnóstwo czasu w wirtualnej przestrzeni, wykorzystując środowiska 3D niezwykle bogate graficznie. W wirtualnym świecie będziemy nawiązywać kontakty i przeprowadzać operacje finansowe. Kiedy technologia da nam naturalnych rozmiarów obraz 3D i zintegruje się z naszymi zmysłami za sprawą połączeń nerwowych, będziemy mogli uścisnąć wirtualną dłoń i poczuć, że jesteśmy w biurze innej osoby. Trudno uwierzyć, że być może nie będzie już tradycyjnych metod komunikacji."

Dołączona grafika

Już za kilka lat, wyświetlacze znajdą się na naszej skórze [link]Tłumaczenie Eurycide
Paranormalne.pl
źródło: http://www.worldheal...2005-06-04.html
  • 0

stat4u