Skocz do zawarto軼i

Wpojone za m這du

• Zaloguj si, aby doda odpowied
91 odpowiedzi w tym temacie

Sabaku No Gaara.
  • Post闚: 560
  • Tematów: 97
  • P貫:M篹czyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Wpojone za m這du

Ka盥y z nas w wieku dzieci璚ym s造sza pewnie opowie軼i o czarownicach, upiorach czy cho熲y wierzy w 鈍. Miko豉ja. By mo瞠 niekt鏎ych nawet straszono dziadami czy innym straszyd貫m...
Rodzice zwykli mawia do niepos逝sznych dzieci „jedz, bo ci dziad porwie” lub „zaraz przyjdzie po ciebie baba Jaga i ci zabierze, je郵i dalej b璠ziesz niegrzeczny”

Wierzyli鄉y w te bzdury, dlatego, 瞠 wbito nam je do g這wy jeszcze w wieku, w kt鏎ym byli鄉y bardzo podatni na sugestie. Wystarczy sobie przypomnie jak w wieku dzieci璚ym reagowali鄉y na ogl康ane przez nas horrory w telewizji. Bali鄉y si p騧niej spa i nawet niepozornie wygl康aj帷e ubranie na krze郵e wydawa這 si nam by strasznym potworem.

Podobnie ma si rzecz ze wspomnianym 鈍. Miko豉jem. Chyba nie by這 dziecka, kt鏎e nie wierzy這by w lataj帷ego na zaprz璕ni皻ych w renifery saniach, rozdaj帷ego przer騜ne prezenty siwego i u鄉iechni皻ego staruszka.

Dawniej wierzono r闚nie w demony i upiory oraz ca陰 mas innego dziwactwa – od strzyg poprzez rusa趾i do po逝dnic. Nawet jeszcze w dzisiejszych czasach starsi ludzie wiedz kim by豉 po逝dnica i pami皻ali aby nie chodzi w po逝dnie w pole zbo瘸.
Dzisiaj w rusa趾i nie wierzymy. Wypar造 je diab造 i anio造, kt鏎e r闚nie wpojono nam w dzieci雟twie. Nikt starszy nie uwierzy豚y w istnienie tego typu dziwactw. Spr鏏ujmy si zapyta kogo czy wierzy w wilko豉ki. Odpowied b璠zie jasna i prosta. Co jednak sprawia, 瞠 anio造 czy diab造 wydaj si nam istnie podczas, gdy wilko豉ki to tylko dzieci璚e fantazje? 疾by to wyt逝maczy musimy cofn望 si kilkaset lat wstecz.

Ot騜 kiedy na ziemiach polskich (i nie tylko zreszt) istnia豉 religia poga雟ka ca貫 spo貫cze雟two by這 od dziecka wyuczone, 瞠 wsz璠zie dooko豉 篡je ca貫 mn鏀two niezwyk造ch stworze. By造 to nie tylko widoczne stwory, ale te niewidzialne duchy atakuj帷e w nocy 酥i帷ych mieszka鎍闚. Wymy郵ono to wszystko, poniewa cz這wiek nie m鏬 w inny spos鏏 wyt逝maczy sobie zjawisk otaczaj帷ego go 鈍iata, a niepohamowana 膨dza doszukiwania si we wszystkim rzeczy niezwyk造ch tworzy豉 wci捫 ca貫 masy demon闚 i opiekuj帷ych si 鈍iatem bog闚. Rodzice wpajali to swoim dzieciom, a nast瘼nie oni swoim itd.

W miejscu licznych poga雟kich b鏀tw, pojawi si w ko鎍u „jedyny, s逝szny i prawdziwy chrze軼ija雟ki B鏬” a wilko豉ki, rusa趾i i wampiry zosta造 zast徙ione przez anio造 i diab造. (Oczywi軼ie by to proces bardzo powolny i niepr璠ko stara religia zosta豉 wyparta przez narzucone si陰 i ca趾owicie obce chrze軼ija雟two. Musia這 sp這n望 najpierw tysi帷e ofiar, ale nie o tym teraz mowa)

Istotnym jest fakt, 瞠 metody rozpowszechniania i wpajania religii zosta造 te same. Rodzice wmawiali j dzieciom, a te zn闚 swoim. Od setek lat nic si w tym wzgl璠zie nie zmieni這.

Nie wierzymy w Peruna czy Odyna, ale w chrze軼ija雟kiego Jahwe. ζtwo mo瞠my wywnioskowa, dlaczego tak jest i bynajmniej nie przez to, 瞠 tamte b鏀twa s mniej prawdziwe. Zar闚no starzy bogowie s這wia雟cy jak i chrze軼ija雟ki s tylko zwyk造m wymys貫m cz這wieka. Ca貫 sedno sprawy tkwi w豉郾ie w tym, 瞠 jak to wyrazi P. Covaney i R. Highfield w Granicach z這穎no軼i – „Religia trwa nie z powodu cynicznej manipulacji ksi篹y ani z pewno軼i nie z powodu prawdziwo軼i doktryny, poniewa r騜ne sprzeczne ze sob religie trwaj r闚nie dobrze. Doktryny religijne trwaj, poniewa wpaja si je dzieciom w wieku, gdy s podatne na sugestie; gdy dzieci dorosn, wpajaj je z kolei w豉snym dzieciom. Inaczej m闚i帷 zdaniem Dawkinsa, wiara utrzymuje si z powod闚 epidemiologicznych”

Mo瞠my jasno zrozumie, dlaczego ju nie wierzy si w po逝dnice. Nikt nam tego nie wpoi za m這du i dlatego teraz, kiedy jeste鄉y ju zdolni (lub przynajmniej niekt鏎zy s) my郵e samodzielnie to nie potrafimy sobie tego nawet wyobrazi. Staje si to dla nas 鄉ieszne i g逝pie, podczas gdy wiara w Jahwe i anio造 jak najbardziej oczywista i prawdziwa. A czy nie jest to zupe軟ie to samo tylko w innym opakowaniu? Przecie chrze軼ija雟two nie wyros這 z nico軼i, ale te zosta這 stworzone przez ludzi.

Ka盥a religia pr鏏owa豉 w jaki stopniu wyt逝maczy rz康z帷e 鈍iatem prawa i da wskaz闚ki jak w豉軼iwie 篡. Ka盥a z nich mia豉 te w豉sne zasady oraz swoich w豉snych bog闚, heros闚 i demon闚. To czy „objawione” przez boga prawa nazwie si dekalogiem czy czymkolwiek innym, nie zmieni faktu, 瞠 b璠 one nadal tylko zbiorem kanon闚 wymy郵onych przez cz這wieka. Podobnie, je郵i s這wia雟kie upiory czy wampiry nazwiemy jakkolwiek inaczej, to dalej b璠 one tym samym - wymys貫m ludzkiej fantazji.

Je郵i kto wierzy w elfy i smoki, w morskie syreny i le郾e demony to niczym nie r騜ni si od kogo wierz帷ego w diab造. Tym samym, je郵i kto czci Mokosz – s這wia雟k matk ziemi, czy nordyckiego Thora to jest to tak samo „m康re” jak i wyznawanie chrze軼ija雟kiego boga-krzy瘸.
Powiedzia豚ym nawet, 瞠 poga雟two jest znacznie ciekawsze, a smoki bardziej zachwycaj帷e...

毒鏚這 artyku逝 : KLIK
  • 0

zak.
  • Post闚: 1198
  • Tematów: 5
Reputacja zadowalaj帷a
Reputacja

Napisano

imo smoki i inne takie to fajne klimaty. rhapsody etc.. nic? : )
  • 0

Jocker.
  • Post闚: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artyku dobry i niestety pokazuje jak jest naprawd :(

Wystarczy sobie przypomnie jak w wieku dzieci璚ym reagowali鄉y na ogl康ane przez nas horrory w telewizji. Bali鄉y si p騧niej spa i nawet niepozornie wygl康aj帷e ubranie na krze郵e wydawa這 si nam by strasznym potworem.

A co do tego to ja nawet teraz lubi si wystraszy na dobrym horrorze :P
  • 0

Vaherem.
  • Post闚: 705
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Artyku bardzo mi si podoba ;)
Jak to powiedzia Tolkien: Smoki to bardzo pi瘯ne stworzenia ;)

Osobi軼ie t瘰knie za jakims 鈍iatem pe軟ym magii i cudownych stworze (to chyba st康 ta mania grania w Heroes i Gothica ;p )

Je郵i chodzi o wpajanie - b璠帷 ma造m dzieckiem ogladne貫m kilka odcink闚 Archiwum X... i do dzis wydaje mi si, 瞠 kiedy po p馧nocy id do pokoju po otwarciu drzwi spotkam szaraka. Wiem g逝pie i irracjonalne, a jednak widz go oczami wyobra幡i tu przed otwarciem drzwi (tylko si nie 鄉iejcie! :P )
  • 0

#50 Go嗆_co跛innego

Go嗆_co跛innego.
  • Tematów: 0

Napisano

NPS...ciekawy artyku, ale jak dla mnie zbyt narzucaj帷y zdanie autora czytelnikowi... dlatego te nie jest bardzo dobry, jakim m鏬豚y by gdyby nie ta ukryta g喚boko antychrze軼ija雟ka propaganda :]
  • 0

mariuszm.
  • Post闚: 566
  • Tematów: 28
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Witam,

OK. Nie wpajamy z m這du tego 'rubbishu' religijnego i co dalej ?
Co wpajamy ?
Wiedz, nieomylno軼 nauki ?

Autor zapomnia o jednej podstawowej sprawie - cz這wiek tego potrzebuje i je郵i zlikwiduje si dotychczasowe religie powstan nowe - czy oby lepsze ?

Popatrzcie, mamy chrze軼ija雟two, islam .... i nawet w ramach tych samych religii dochodzi do wojen. Co b璠zie je郵i zlikwidujecie te najwi瘯sze ? - powstani tysi帷e nowych, plemiennych i wojny zaczn si toczy w ramach dzielnicy czy ulicy bo ci z ul. paranormalnej nie zaakceptuj tych z ortonormalnej lub zechc przekona do swoich pogl康闚 si陰.

W pogoni za wolno軼i chcecie wyrzuci z cywilizacji to co jest najlepsze.
Cierpicie strasznie z powodu religii w szkole, ksi璠z rozpustnika, immama terrorysty lecz wbrew pozorom 玆JEMY W NAJLEPSZYCH CZASACH !

A tak na marginesie, nale瘸貫m do tych zbuntowanych i do religii (po analizie wielu) dojrza貫m w wieku 20-paru lat.
Kumple kt鏎zy mieli szcz窷cie by wychowywani w indoktrynowanych rodzinach stoj pod budk z piwem i wcale nie przekazuj tych warto軼i swoim dzieciom. Wiec nie ma tu regu造 jak twierdzi autor.
  • 0

Berith.
  • Post闚: 1115
  • Tematów: 26
Reputacja zadowalaj帷a
Reputacja

Napisano

Przypomnia貫m sobie, jak ksi康z m闚i na jednym ze spotka do bierzmowania, 瞠 dzieci, kt鏎e nie b璠 prowadzone do ko軼io豉 od ma貫go tylko dlatego 瞠 nie rozumi co tam robi, p騧niej nie b璠 chcia造 do tego Ko軼io豉 chodzi. To jest bardzo ciekawe, bo po co dziecko ma by prowadzone do ko軼io豉, skoro i tak nic z tego nie zrozumie. Mo瞠 rzeczywi軼ie po to, aby ich tego nauczy, aby to zautomatyzowa...
  • 0

#53 Go嗆_co跛innego

Go嗆_co跛innego.

Napisano

Berith... mnie rodzice ci庵n瘭i do Ko軼io豉 od niemowlaka, a teraz nie czuj wewn皻rznej potrzeby 瞠by tam zagl康a... Na to w co cz這wiek b璠zie wierzy w przysz這軼i i co b璠zie robi najbardziej znacz帷 rol odgrywa charakter cz這wieka, jego 鈍iatopogl康, kt鏎y kszta速uje si przez lata, a dopiero gdzie tam na 50. miejscu wychowanie....
Dzieci wegetarian te cz瘰to w przysz這軼i zmieniaj diet na mi瘰n albo na odwr鏒- osoby wychowane w domach gdzie 篡wiono si w spos鏏 tradycyjny, stawa造 si wegetarianami.
Cz這wiek poza tym r騜ni si tym od innych zwierz徠, 瞠 ma w豉sny rozum i osobowo嗆... nie b璠zie nigdy podatny na tresur i sam wie co jest dla niego najlepsze....
  • 0

Ana Mert.
  • Post闚: 2348
  • Tematów: 19
  • P貫:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mi tam nikt nigdy nic nie wpaja, przynajmniej nie rodzice (mama sama nie wiedzia豉 w co wierzy a tata zawsze by nie鈍iadomym ateist kt鏎y do ko軼io豉 chodzi z przyzwyczajenia - "bo tak wypada" - i uwa瘸 si za katolika). Babcia co mi pr鏏owa豉 wpaja (pami皻am jak gdy mia豉m 8 lat uczy豉 mnie "Ojcze nasz", "Zdrowa Mario" i "Aniele Bo篡") ale sko鎍zy這 si tyko na tym ze nauczy豉m si tych formu貫k i p騧niej moja ca豉 wiara polega豉 na tym ,瞠 po zm闚ieniu modlitw wyra瘸豉m 篡czenie (bo ju jako dziecko nie potrafi豉m niczego robi bezinteresownie) kt鏎e si spe軟ia這 (nic dziwnego - zw豉szcza ,ze zazwyczaj moje 篡czenie brzmia這 "Chc szybko zasn望" jako 瞠 mia豉m zawsze trudno軼i z zasypianiem, do dzi mi tak zosta這). Mo瞠 to dlatego by這 mi tak 豉two odej嗆 od Ko軼io豉?

Z drugiej strony babcia straszy豉 mnie chocho貫m (chocho這kiem) :D - gigantyczny stw鏎 zrobiony ze s這my kt鏎y o 10 w nocy zagl康a w okna i porywa do lasu dzieci kt鏎e nie 酥i o tej porze. To bynajmniej mi nie pomaga這 zasn望 - nie 瞠bym si ba豉 - ja poprostu czeka豉m bo chcia豉m zobaczy chocho這ka :D (nigdy, nawet jako dziecko nie uwierzy豉m nikomu na s這wo - musia豉m sie sama przekona), ale potw鏎 nigdy nie przyszed :D . I jako teraz nie wierze w 瘸dnego chocho這ka chocia babcia straszy豉 mnie nim kiedy by豉m ma豉. Wi璚 o co chodzi? :D Sugestia nie dzia豉豉? A mo瞠 by豉m jakim dziwnym dzieciakiem? :D
  • 0

biniol.
  • Post闚: 45
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artyku przeczyta貫m jednym tchem - ca趾owicie zgadzam si z przes豉niem autora. Na szcz窷cie mamy taki Internet, gdzie wi瘯szo嗆 ludzi, kt鏎ym "prali m霩gi" od wczesnego dzieci雟twa mo瞠 sobie u鈍iadomi brutaln prawd i spr鏏owa j przyj望 xD

A te zdanie:

Zar闚no starzy bogowie s這wia雟cy jak i chrze軼ija雟ki s tylko zwyk造m wymys貫m cz這wieka

zas逝guje na miano Cytatu Tygodnia ;)
  • 0

#56 Go嗆_Aton

Go嗆_Aton.

Napisano

Artyku og鏊nie antyreligijny tak jak wszystkie NPS i jak wi瘯szo嗆 w tym dziale. :) Mniej wi璚ej ka盥y nowy temat m闚i o tym samym co pi耩dziesi徠 poprzednich i w og鏊e nuuuda. :P
  • 0

Mithras.
  • Post闚: 26
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ca趾iem niez造 artyku. Zgadzam si z napisanymi przez kogo zdaniem,瞠 cz這wiek ma woln wol i wierzy w to co chce wierzy. Jednak s te ludzie co wierz z przyzwyczajenia b康 po prostu nie chc dopuszcza do siebie faktu,瞠 to w co wierzyli do tej pory mo瞠 okaza si nieprawd (sam znam takich ludzi nawet). Dziwne ? Nawet bardzo.

A co do poga雟kich wierze to s niektore naprawde ciekawe (szczeg鏊nie podoba造 mi si swego czasu wierzenia nordyckie). Jednak jest tak jak kto kiedy powiedzia,瞠:" bogowie umieraj wraz z ich wyznawcami".
  • 0

Sabaku No Gaara.
  • Post闚: 560
  • Tematów: 97
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

i w og鏊e nuuuda. :P

No c騜 - trudno jest znale潭 co oryginalnego i interesuj帷ego zarazem - no ale pr鏏uj, staram si jak mog :)
  • 0

Jocker.
  • Post闚: 240
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artyku og鏊nie antyreligijny tak jak wszystkie NPS i jak wi瘯szo嗆 w tym dziale. :) Mniej wi璚ej ka盥y nowy temat m闚i o tym samym co pi耩dziesi徠 poprzednich i w og鏊e nuuuda. :P

A dla mnie by這 to interesuj帷e. Na forum VRP jest wiele os鏏 kt鏎e nie wierz w Boga i gdy tylko co o tym napisz to zawsz mo積a si spotka z takimi odpowiedziami jak twoja Aton lub takimi 瞠 ca造 czas opluwamy ko軼i馧 i pr鏏ujemy WAS wierz帷ych nawr鏂i. A to nie jest prawda. Te artyku造 kt鏎e uwa瘸sz 瞠 s antyreligijne nie maj na celu opluwa wierz帷ych. S to dla nas tylko dowody dlaczego nie wierzymy z kt鏎ymi ty i inni nie musz si zgadza. I wydaj mi si gdy tylko wy co napiszecie a my nie wierz帷y odpiszemy 瞠 si z tym nie zgadzamy to chocia podajemy powody dla kt鏎ych mamy co do tego w徠pliwo軼i a nie od razu tak jak wy 瞠 si mylimy i to wszystko bez 瘸dnych powod闚

PS: Kurcze nie wiem czy wszystko napisa貫m i sorki za sk豉dno嗆 zdania.

Pozdrawiam
  • 0

Wys豉nnik Boga.
  • Post闚: 188
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam

Wpajanie zalezy w jakim kierunku i z jakimi skutkami wp造wu na nasz organizm i umys ?.

Czy Ty przez te wpajanie wychowales sie w strachu,gdzie nie mozesz wyjsc na pole w nocy
gdzie nie mozesz 篡c jak kazdy zwyk造 inny czlowiek ?,

Ja/ty przze篡li鄉y dzieci雟two w taki spos鏏,
gdzie doktryn 篡cia by這 wychowanie dziecka w taki spos鏏,by wiedzialo, gdzie ,co ma swoje granice i gdzie, co komu wolno,a komu nie wolno.
Przez wychowanie w taki ,a nie inny spos鏏 jeste鄉y,bo by造 to medody na owe czasy skuteczne i nie krzywdz帷e zdrowie i psychik dziecka.

Cz Ty wola豚ys, by Ci karcono kijem ,bys s逝cha i robi to co Ci rodzic m闚i ?Raczej Nie ?!.

Widzicie co sie dzieje teraz w szko豉ch, co m這dziez porabia,czy to jest dobre z ich strony ?,
Bo im tak pasuje i tak ma byc jak oni zagraja ,a rodzice siedza w k帷ie ,bo sie boj, by
nie dostali wpiernicz od swoich dzieci ?!!!. Troch 鄉ieszne ...

Autor Wie ;ze ka盥a metoda jest skuteczna w takim przypadku,by nie robic krzywdy na zdrowiu
by sugestie starszego wesz造 w 篡cie ma貫go dziecka,by wiedzial 瞠 starszy jest starszym i ma sie go s逝chac.

Pozdrawiam ;)
  • 0

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i oraz 0 u篡tkownik闚 anonimowych

stat4u