Skocz do zawartości
Zdjęcie

dziwne stworzenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#46

NanBeiDaXia.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

STRZYGOŃ (STRZYGA), polski odpowiednik Chupacabry, istota znana od stuleci. Wszystkim wychowanym już na necie, radzę jednak pochodzić trochę do bibliotek i poczytać starych dobrych książek, w tym wypadku książek o demonologii ludowej, lub chociaż ogólnie folklorystycznych jak dzieła Oskara kolberga itp. Znaleźć tam można dokładne opisy wyglądu i zwyczajów różnych istot które żyją obok ludzi od zawsze a dzisiaj są określani jako obcy, yeti, chupacabry itp. itd. W konkretnym wypadku chodzi o strzygonia którego stare krajowe opisy odpowiadają dokładnie współczesnym opisom chupacabr aż do takich mało znanych szczegółów jak długi, ostro zakończony język z rureczką wewnątrz. Robi to co chupacabry, czyli zabija zwierzęta domowe i wysysa z nich krew. Rzadziej robi to z ludźmi.

Z koleji w zamkniętym już wątku "Czy mam w domu małpę" (czy jakoś tak) chodziło o kłobuka, owłosionego skrzata będącego odpowiednikiem germańskiego kobolda, kradnącego jedzenie i przedmioty i czasami robiącego szkody w wypadku negatywnego nastawienia do niego mieszkańców domu gdzie się manifestuje (należy do grupy skrzatów częściowo zmiennokształtnych i o zmiennej wielkości, nie zawsze ukazuje się jako mały, nieraz przyjmuje postać większą od człowieka).

Co do "skaczącego robaka" to jest to zupełnie coś innego niż strzygoń. Polskiej nazwy tradycyjnej nie znam chociaż podobno występuje w kraju nawet współcześnie, w literaturze jest to znane jako tatzelwurm.

Co do pochodzenia tych istot to odrębna sprawa, przenikanie międzywymiarowe by to dobrze tłumaczyło.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u