Skocz do zawartości
Zdjęcie

Telewizyjna bitwa o nerkę...


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pamiętacie ile to się u nas w kraju i na świecie mówiło o nowym programie w holenderskiej telewizji, w której śmiertelnie chora miała wybrać z 3 osób potrzebujących człowieka któremu odda nerkę? Okazało się, że to wszystko było mistyfikacją.

***

Holandia: Telewizyjna bitwa o nerkę była mistyfikacją
2007-06-01 21:55 (akt. 08:08)


Wyemitowane w holenderskiej telewizji BNN kontrowersyjne show, w którym śmiertelnie chora kobieta miała zadecydować, której spośród trzech potrzebujących osób przekazać swoją nerkę, okazał się mistyfikacją. Choć oczekujący na organy uczestnicy są rzeczywiście chorzy, od początku wiedzieli, że dawczyni jest aktorką a całość jest spreparowana - poinformował prezenter programu pod koniec jego emisji w piątkowy wieczór.
dalej »


Cierpiąca rzekomo na raka mózgu 37-letnia Liza miała w trakcie programu podjąć decyzję, której z trzech ciężko chorych osób uratować życie. Przy wyborze kierować się miała życiorysami kandydatów, rozmowami z nimi oraz ich bliskimi, a także nadsyłanymi w SMS-ach poradami telewidzów.

W pierwszej części 80-minutowego programu pokazano, jak Liza dokonuje selekcji trzech uczestników spośród 25 kandydatów. Większość z nich została odrzucona z powodu wieku, nałogów, lub bezrobocia. Rzekoma dawczyni oznajmiła wówczas, że czuje się, jakby bawiła się w Boga.

Pod koniec programu, tuż przed ostateczną decyzją Lizy, prezenter Patrick Lodiers ujawnił, że była to jedynie wyreżyserowana mistyfikacja. Dawczyni w rzeczywistości jest aktorką, natomiast pozostali uczestnicy faktycznie są chorzy, jednak świadomie zgodzili się na udział w show.

- Oglądanie tego było naprawdę bolesne - powiedział Tim Duyst, którego żona czeka na przeszczep nerki. - Zostajesz odrzucony za jednym machnięciem ręki - dodał. Dlatego z ulgą dowiedział się, że selekcja ta była fikcyjna.

Uczestnicy programu mieli od 19 do 36 lat. Na antenie przedstawiono ich prawdziwe życiorysy oraz historie ich chorób. Wszyscy mieli już za sobą nieudane przeszczepy. - Ich życie jest gorzką rzeczywistością - powiedział Lodiers.

Według publicznej telewizji BNN, w której zrodziła się koncepcja tego programu, miał on zwrócić uwagę na narastający niedobór organów do przeszczepów i wydłużającą się w związku z tym listę oczekujących na operacje.

Po programie Lodiers zauważył, że cel został osiągnięty. Autorzy programu zapewnili bowiem możliwość telefonicznego zamawiania w trakcie emisji wniosków o kartę dawcy organów. Z opcji tej skorzystało podobno 12 tys. telewidzów.

Jeszcze przed emisją audycja wzbudziła wiele emocji zarówno w Holandii jak i poza jej granicami. Holenderski rząd oraz jego szef Jan Peter Balkenende uznali, że przedsięwzięcie jest nieetyczne i zaszkodzi zarówno transplantologii jak i wizerunkowi kraju za granicą.

Rzeczywiście, program wywołał falę krytyki również daleko poza granicami Holandii. Jak podało na stronie internetowej holenderskie MSZ, ambasady tego kraju otrzymywały wiele skarg od osób deklarujących, że są zszokowane formułą programu. Niemiecki dziennik "Frankfurte Allgemeine Zeitung" napisał wprost, że "tylko Holandia mogła stworzyć takie show".

Jednak opinia publiczna była podzielona. Jedni sądzili, że decydując się na takie makabryczne widowisko, telewizja BNN przekroczyła granice dobrego smaku. Inni kontrargumentowali, że choć forma programu pozostawia wiele do życzenia, jego cel jest szczytny.

Dyrektor holenderskiego Instytutu Nerek Paul Beerkens oznajmił, że audycja będzie skutecznym sposobem wywołania publicznej debaty nad brakiem organów do przeszczepów.

Już po emisji widowiska holenderski minister edukacji Ronald Plasterk ocenił, że był to niezwykle inteligentny sposób na zwrócenie uwagi społeczeństwa na niedobór organów.

Na zarzuty, że program był szokujący, Lodiers odparł, że to rzeczywistość jest szokująca, ponieważ 200 osób rocznie umiera w Holandii czekając na nerkę, a średni czas oczekiwania wynosi cztery lata.

Według danych holenderskiej służby zdrowia, kraj odznacza się jednym z najniższych odsetków dawców organów w całej Europie.

Widowisko powstało w kooperacji z firmą Endemol, producentem osławionego reality show Big Brother. - Uważam, że można zrobić taki program tylko raz - oznajmił prezes spółki Paul Roemer dodając, że był to wielki sukces.

Autorzy programu przeprosili publiczność za kontrowersje i wyrazili nadzieje, że frustracja, którą wywołali przeobrazi się w gniew z powodu tragicznej sytuacji osób oczekujących na transplantacje.

W 1998 r. założyciel BNN Bart de Graaff także przeszedł transplantację nerki, jednak organ się nie przyjął. De Graaff zmarł W 2002 r. w wieku 35 lat.

(PAP)

Źródło: o2.pl

***

Tutaj możemy porozmawiać o takiej radykalnej promocji przeszczepów. Opinie na temat transplantacji w ogóle składajcie w tej sondzie: http://www.paranorma...?showtopic=8952

#2 Gość_reneq16

Gość_reneq16.
 • Tematów: 0

Napisano

Cóż, ta reklama jest równie szokująca co skuteczna. Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie mamy takie stępienie wrażliwości, że nic nie pomogą reklamówki w telewizji typu: oddaj organ, uratujesz komuś życie. Ludziom trzeba było uświadomić ogrom problemu w sposób bardziej drastyczny... Nie twierdzę, że popieram tego typu zachęcanie do oddawania organów ale myślę, że chyba każdy sposób jest dobry, by uświadomić nieuświadomionych...

#3

MatoIto.
 • Postów: 635
 • Tematów: 4
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli dzięki temu drastycznemu pokazowi zwiększy sie liczba dawców to czemu nie, ja jestem za :)

#4

Danki.
 • Postów: 360
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

to jest chore! tak manipulować emocjami ludzi i ich współczuciem.

#5

Roseb.
 • Postów: 650
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może to nie jest najbardziej etyczny sposób na zwrócenie uwagi na problem transplantacji, ale skuteczny. Dlatego uważam, że w tym przypadku cel uświęca środki.

#6

redfive.
 • Postów: 339
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Holendrzy to chory naród.
Ich rzekome liberalizowanie do życia doprowadziło do wypaczenia wszystkiego na czym można oprzeć normalnie funkcjonujące społeczeństwo. Na dodatek sprowadzili sobie imigrantów z Bałkanów z którymi już dawno przestali sobie radzić. Społeczeństwo już jest na etapie degeneracji. Kiedy pierwszy raz byłem w trawka cafe, bardzo mi się to podobało ale ile można. Po kilku wizytach stało się to po prostu nudne. Ten kraj już dawno stracił na atrakcyjności a ich liberalizm gnije.Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u