Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pszczoły wymierają - sytuacja jest poważna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#31

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

I co ty bys bez tej matki zrobil ?
  • 1

#32

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

wiele rzeczy ktorych teraz nie moge ^^
  • 0



#33

Okruch.
  • Postów: 70
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

<przepraszam, ale nie czytałem wszystkich wcześniejszych postów, zaciekawił mnie temat, a jestem wykończony>

Możliwe jest, że promieniowanie z telefonów komórkowych może zabić pszczoły bądź jakieś inne owady.
Połóż sobie przez pare nocy telefon obok głowy. Przynajmniej ja się nie wysypiam. Nie potrafie spać jak mam blisko głowy telefon. Promienowanie źle wpływa na odpoczynek człowieka. Z rana często wstajemy z bólem głowy albo czymś.
Jak to musi działać na pszczoły? O to odpowiedź...
  • 0

#34

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Spędziłem 3 tygodnie nad morzem Bałtyckim w okolicach Łeby na łonie czystej (na warunki realne) natury i pszczołę zauważyłem (specjalnie zwracałem na to uwagę) tylko raz (!). Efekt zapewne tego wymierania, chociaż rok temu widziałem je setki (byłem w okolicach Augustowa), normalnie chmarami latały. Dziwne, przecież rok temu też było tyle telefonów komórkowych...
  • 0

#35

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

chociaż rok temu widziałem je setki

Bo rzeczywiście rok temu były ich ogromne ilości jak i szerszeni.
W tym roku tychże owadów są jedynie śladowe ilości.
Tak na marginesie.W Polsce mieszka 38,5 mln ludzi a liczba telefonów komórkowych przekroczyła w lipcu 40 mln sztuk.
Więc staje się całkiem prawdopodobnym,że komórki są głównym mechanizmem odpowiadającym za wymieranie pszczół.
  • 0



#36

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W najnowszej Polityce jest ciekawy artykuł omawiający wymierania Pszczół. Tutaj widzimy przykład pisaniu o tym o czym chce się pisać... naukowcy nie mają pojęcia czemu pszczoły wymierają, a telefony komórkowe (tylko jedna z wieeeelu hipotez co jeszcze wiemy) są raczej nisko na liście prawdopodobieństwa. Tak czy inaczej polecam artykuł w Polityce ;)
  • 0

#37

awjp.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hm, ja jakoś nie zauważyłem wyraźnego spadku liczebności pszczół w rejonach, w których przebywałem w tym roku. Może przyczyną jest wcześniejszy wylot pszczół tej wiosny i straty spowodowane przymrozkami w niektórych wojewodztwach :hmm: .
  • 0

#38 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

kiedyś widziałem taki fajny filmik jak dwóch kolesi smażyło jajko za pomocą dwóch telefonów komórkowych - fale więc muszą być silne.

Oglądałąm filmik demaskujący to kłamstwo. Jak za pomocą dwóch komórek można ugotować jajko... :roll:

jak cos to ja mu moge swoja matke sprzedac xD przecena 9 zł

A poza tym zastanów się nad sobą i pomyśl zanim napiszesz...
Kto opłaca twój internet? Pewnie sąsiadka...

Koniec OT.
  • 0

#39

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przyczyną wymierania pszczół jest nie telefonia komórkowa a waroza. Dla zainteresowanych więcej można tutaj przeczytać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Waroza
  • 0



#40

Siwek-14.
  • Postów: 22
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi się zdaje że tylko tak jest w tym roku a za rok będzie ich jeszcze więcej
  • 0

#41

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Faktem jest, że np. u mnie tych owadów jest znacznie mniej niż wcześniej. A mam dwa ogrody. Ale też do braku owoców nie potrzeba braku pszczół. Wystarczy zmienijący się klimat, wiele drzew u mnie zmarzło i nie obrodziło.
  • 0

#42

keniu.
  • Postów: 119
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wirus przyczyną tajemniczej choroby pszczół?

W naukowym śledztwie dotyczącym choroby, która zabija północnoamerykańskie pszczoły, pojawiły się twarde dowody świadczące o winie wirusa IAPV - informuje "Science".


W ciągu ostatnich trzech lat większość hodowanych w USA pszczelich rodzin uległa zagładzie. W pierwszej kolejności zaczęły wymierać owady z wędrownych pasiek, których właściciele wynajmowali pszczoły do zapylania plantacji migdałów czy arbuzów. Pszczoły nie wracały do ula, umierając poza nim, a w gnieździe zostawała królowa i trochę larw.

Ostatnio podobne zjawisko dotknęło pszczół w Europie Zachodniej. Chorobę o nieustalonej przyczynie nazywa się zespołem masowego ginięcia pszczół lub "zapaścią rodzin" (nazwa angielska - Colony Collapse Disorder, CCD).

O wywoływanie choroby podejrzewano między innymi globalne ocieplenie, środki chemiczne, genetycznie modyfikowane rośliny, a nawet telefonię komórkową. Jednak porównawcze badania materiału genetycznego chorych i zdrowych pszczół przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały u chorych osobników obecność wirusa izraelskiego ostrego paraliżu (IAPV). Bardzo możliwe, że jest on przyczyną choroby - albo przynajmniej jej dobrym wskaźnikiem. Niektórzy naukowcy uważają, że w grę wchodzi kombinacja takich czynników, jak pasożyty, stres i niewłaściwy pokarm.

Odkryty w Izraelu wirus IAPV mógł przedostać się do USA z Australii - w roku 2004 Amerykanie zaczęli stamtąd importować pszczoły i wtedy właśnie pojawiły się pierwsze przypadki CCD.

Choroby zagrażające pszczołom to poważny problem dla ludzi. Einstein powiedział: "Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka...". Szacuje się, że dochody związane z pszczołami tylko w USA sięgają 14 miliardów dolarów.

Źródło: Onet.pl
  • 0

#43

konwallia.
  • Postów: 48
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pszczoły - śmierć w pogoni

20/09/2007 - Frédéric Lewino (enquęte Gwendoline dos Santos) - Š Le Point - N°1827
źródło: http://www.lepoint.f...ticle?id=201562
Tłumaczenie: konwallia

Cz. 1
Pszczoły wymierają w każdym zakątku świata. Stały się ofiarami wirusów, pasożytów, ocieplenia klimatu, ginięcia dzikich kwiatów, a zwłaszcza pestycydów, przed którymi są bardziej bezbronne niż przypuszczaliśmy. Bez tych zapylających robotników, produkcja rolna może już tylko się załamać. Dramat…

Kilka tygodni temu, redakcja „Le Point” otrzymała e-mail następującej treści: „Ludzie, płaczecie nad tragicznym losem Księżnej Diany, czy zdajecie sobie jednak sprawę, jakim ciężarem jesteśmy obarczone od trzydziestu lat, my, królowe pszczół? Każdej zimy nasze straty są olbrzymie. Jeśli kiedykolwiek pszczoły miałyby wyginąć, będziecie musieli się obyć nie tylko bez miodu, ale również bez większości zbóż i owoców, które są bazą waszego pożywienia. Będziecie mieć więc powód do rozpaczy. Podpisano: Pszczółka Maja”. Niegłupia, ta pszczoła. Rzeczywiście, ginięcie rojów pszczół od kilku lat nie ustaje. Przeciwnie, ogarnia cały świat. Pszczoły giną w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Niemczech, Tajwanie, Hawajach, Wielkiej Brytanii oraz innych państwach. Zatrucie pestycydami? Choroba? Zmniejszenie bioróżnorodności roślin? Istnieje tyle hipotez ilu ekspertów.

Annus horribilis. Nie zastanawiając się dwa razy, migiem udaliśmy się do Vaucluse* (departament na południu Francji) ażeby poznać punkt widzenia Pszczółki Mai w obecności Pierre’a P., jej pszczelarza. Wstrzymując na kilka chwil składanie jaj (2 tysiące dziennie), rozgorączkowana Maja wygłosiła mniej więcej następującą przemowę: „We Francji, pszczelarze zaaplikowali „le Régent et le Gaucho”* (środki owadobójcze), minęło 50 lat, a my nadal cierpimy z powodu pestycydów i nikt się tym nie martwi. Nie zapominajmy o rolnikach, którzy każą nam harować. A choroby? Varroa azjatycka* (pajęczak atakujący pszczoły), wysysająca nam krew? To pewnie jeden z waszych idiotów naukowców, który przywiózł ją do Europy, nieprawdaż?” Pierre może się tylko zgodzić. „W 1974, kiedy zaczynałem, moje roje produkowały 15-20 kg miodu lawendowego. Dzisiaj, produkują go zaledwie 6 kg.” W innych regionach Francji, słychać podobne okrzyki niepokoju. Roczna produkcja miodu już od dawna spadła o 1 000 ton. Na początku każdej wiosny, pszczelarze znajdują coraz więcej martwych pszczół – od 20 do 70% całej kolonii. Zeszłej zimy 2006-2007, odnotowano 10% śmiertelność, jednak to tylko wyjątek.

W Alzacji, Jean-Claude Moes, pszczelarz z 20 letnim stażem, źle znosi zaistniałą sytuację. Spotkaliśmy się z nim w środku lasu jodłowego, w trakcie inspekcji jego uli. Kilka pszczół kręciło się spokojnie wokół jego głowy. „Nasze pszczoły zdychają a cały świat ma to w nosie. Bzzz. Referat do spraw ochrony roślin, urząd weterynaryjny, żandarmeria, wszyscy mają to w nosie. Bzzz. Wobec produkcji pestycydów, pszczelarze toczą nierówną walkę. Wiosną 2006, straciłem 70% mojego inwentarza i przeszło to bez echa. Trzeba było setek tysięcy rojów zdychających w Ameryce ażeby nareszcie zaczęto trąbić o tym rozgardiaszu. Bzzz.” Nie myli się. Rok 2007 był rzeczywiście annus horribilis* (strasznym rokiem) dla pszczół i amerykańskich pszczelarzy. W zależności od regionu, od 50 do 80% uli straciło swoje mieszkanki. Rozpoczęło się w połowie listopada na Florydzie i ogarnęło cały kontynent. Za każdym razem, scenariusz jest ten sam: pięknego ranka, robotnice radośnie wylatują do pracy – Ha! Hi! Ha! Ho! – i nigdy z niej nie wracają. Opuszczają ul pełen miodu. Niezrozumiałe. Bardziej dziwaczne niż najniezwyklejszy z odcinków „Losta”. Znikają bez śladu miliardy pszczół. „Prawdziwa zagadka” – podpowiada Maja pomiędzy dwoma kęsami królewskiej galaretki.

Po podejrzewaniu wszystkiego, włączając fale telefonów komórkowych, Amerykanie twierdzą, że znaleźli winnego – wirusa. Naukowcy Uniwersytetu Kolumbijskiego w magazynie „Science” wyjaśniają, że doszli do tego na podstawie najnowszej publikacji genomu pszczoły. Przesiali przez sito kawałki materiału genetycznego znalezione w opuszczonych ulach, po uprzednim wyłonieniu tych, należących do pszczół. Tym sposobem sporządzili spis licznych mikrobów oraz wirusów, jedynym wrogiem, który pojawiał się w każdym z opuszczonych uli, był Israeli Acute Paralysis Virus (IAPV)(…) Wirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w Izraelu w 2004 roku. „Kolejnym naszym etapem, będzie zweryfikowanie czy atakuje on pszczoły w połączeniu z innymi czynnikami jak mikroby, toksyny czy stres.” , pisze W. Ian Lipkin, główny autor odkrycia.

Wracając do Francji, Wirus ten nie wyjaśnia wcale powodu wymierania naszych pszczół. Od dziesięciu lat, jedno z czołowych stowarzyszeń pszczelarzy, l’UNAF, wskazuje na dwa pestycydy przeznaczone do zwalczania niszczycielskich insektów, Gaucho (Bayer) oraz Régent (BASF), jako powody ginięcia pszczół.

cdn.

cz.2
cz. 3 i 4
  • 0

#44

konwallia.
  • Postów: 48
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cz. 2
Dwa: pestycydy. (…) Affsa (Agence française de sécurité sanitaire des aliments*,Francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego żywności) zobowiązała się sprawdzić czy masowe wymieranie pszczół rzeczywiście ma miejsce i czy to wina pestycydów (Gaucho oraz Regent). Zaczęto obserwować 25 uli z różnych departamentów Francji. Opublikowane rezultaty bardzo rozczarowały pszczelarzy. Owszem, za każdym razem u pszczół, w miodzie oraz pyłkach wykrywano substancje toksyczne, jednakże, co podkreśla Affsa, w bardzo minimalnych ilościach. „Nie zauważyliśmy więc żadnej śmiertelności spowodowanej zatruciem pestycydami w obserwowanych ulach. Pszczelarze są niezadowoleni, nie mogą jednak nas posądzać, że wyniki badań są nieprawdziwe!”, zwierza się, trochę zdenerwowany Jean-Pierre Faucon, kierownik badania. Niemniej, agencja podkreśla, że powrót na rynek wycofanego już pestycydu Regent wymagałoby wznowienia badań.

Luc Belzunces, toksykolog Inra jest przekonany że: „istnieją dwa typy toksyczności: pierwszy: ostry, który powoduje śmierć za sprawą jednej konkretnej, dużej dawki trucizny; ale również drugi: chroniczny, który charakteryzuje się aplikacją małych, lecz regularnie dozowanych dawek trucizny. Ten ostatni może również mieć skutek śmiertelny. No właśnie. Badania Affsa nie biorą tego drugiego pod uwagę. Nasze badania pokazują, że pszczoła jest wrażliwa na oba typy toksyczności i po części wyjaśniają przyczynę wzmożonej śmiertelności pszczół.” Pszczoły mogą być bardziej wrażliwe na pestycydy gdyż najnowsze badania jej genomu pozwalają stwierdzić, iż posiadają one dwa razy mniej genów odpowiadających za odtruwanie niż muchy czy komary. Jest tak zapewne dlatego, że pszczoły nie muszą bronić się przed naturalnymi środkami owadobójczymi produkowane przez rośliny. W istocie, nektar nie posiada żadnej substancji toksycznej gdyż przeznaczony jest do tego, aby przyciągać owady zapylające. Rośliny nie są niedorzeczne, nie chcą zabijać sojuszników, którzy ułatwiają się im rozmnażać. Można więc stwierdzić, że pszczoły nie uznały za stosowne zaopatrzyć się w odpowiedni system odtruwający.

cdn.
  • 0

#45

Pixxel.
  • Postów: 156
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jedyne co będziemy mieć gdy nie będzie pszczół to suchy chleb i woda. Bo zboże zapyla się bez udziału pszczół.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych