Skocz do zawartości
Zdjęcie

Bośnia: Skazany za gwałty i tortury Serb uciekł z więzienia


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Serb bośniacki Radovan Stanković, skazany na 20 lat więzienia za gwałty i tortury na muzułmańskich kobietach, zbiegł w piątek z więzienia w Foczy na wschodzie Bośni.
Według tamtejszych mediów, Stanković, który narzekał, że źle się czuje, w drodze do szpitala został przejęty przez wspólników.

Jak podała agencja Serbów bośniackich SRNA, powołując się na inspektora więziennictwa Milutina Tijanicia, Stanković "wyrwał się strażnikom przed więzieniem, gdzie czekał na niego zaparkowany volkswagen".

Natomiast według bośniackiego radia, samochód więzienny przewożący Stankovicia został w drodze do szpitala zatrzymany przez jego pomocników. Zablokowali oni drogę za pomocą innego pojazdu i pomogli skazanemu uciec.

Z kolei w relacji rzeczniczki policji Danki Tesić, na którą powołuje się agencja Associated Press, skazany zbiegł "spod samego szpitala". - Otoczyliśmy miasto, a na wszystkich drogach z i do Foczy policja założyła blokady - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że dyrektor więzienia nie był w stanie sprecyzować godziny ucieczki.

W listopadzie ub.r. Stanković został skazany na 16 lat więzienia za gwałty i tortury w czasie konfliktu w Bośni w latach 90. W kwietniu tego roku sąd apelacyjny w Bośni podwyższył karę więzienia do 20 lat. Jego sprawa była pierwszą przekazaną przez międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii w Hadze bośniackiemu wymiarowi sprawiedliwości.

38-letniemu Stankoviciowi zarzucono, że między kwietniem 1992 r. a lutym 1993 r. więził, torturował, a także dopuszczał się gwałtów i morderstw na ludności cywilnej oraz nakłaniał do tego samego innych żołnierzy.

W sierpniu 1992 r. zorganizował więzienie, w którym przetrzymywał co najmniej dziewięć muzułmańskich kobiet. Były one wielokrotnie gwałcone i bite przez Stankovicia i jego towarzyszy. Większość kobiet było nieletnich, dwie najmłodsze ofiary miały po 12 lat; jedna z nich do dziś się nie odnalazła.

żródło:
http://wiadomosci.ga...77,4178002.html

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Danki Tesić

omg lol rotfl :D
a co do topicu to trzeba zacząć sie bać gdyby nie to że nie uciekł on w polsce. Jesteśmy bezpieczni!
(a co do umieszczenia tematu w dziale apokalipsa to było to chyba złe posunięcie.)

#3

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a co do topicu to trzeba zacząć sie bać gdyby nie to że nie uciekł on w polsce. Jesteśmy bezpieczni!


No nie wiem. Ci serbscy zbrodniarze ukrywają się w większości przypadków w Rosji. Bandyci z Kremla dają schronienie takim zboczeńcom.

Karadżić nadal nieuchwytny
Serbski zbrodniarz ukrywa się w Rosji?


Radovan Karadżić, oskarżony o ludobójstwo były przywódca bośniackich Serbów, prawdopodobnie ukrywa się w Rosji. Bośniacki wywiad podsłuchał jego rozmowy telefoniczne. Rosjanie jednak twierdzą, że nic nie wiedzą na ten temat.

Te sensacyjne wiadomości przynosi dzisiejsze wydanie bośniackiego dziennika "Oslobodjenje". Jednak nie podaje więcej szczegółów. Reakcja Rosji, jak było się można spodziewać, była natychmiastowa. Ambasada w Sarajewie oświadczyła, że nic nie wie na ten temat, a informacje o pobycie Karadżicia w Rosji są kłamstwem.

Poszukiwania Karadżicia, byłego "prezydenta" bośniackich Serbów, trwają już od wojny w krajach byłej Jugosławii. Za zbrodnie przeciwko ludzkości, m.in. za dowodzenie masakrą prawie 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy, ściga go Międzynarodowy Trybunał w Hadze. Było to pierwsze ludobójstwo w Europie po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Niestety zbrodniarz już kilka razy wymykał się z zasadzek.

żródło:
http://www.dziennik....ArticleId=30165


Proces katów z Serbii
Zbrodniarze wojenni ze Srebrenicy przed sądem


To był największy mord w Europie od czasów II wojny światowej! 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców zamordowali Serbowie w Srebrenicy 11 lat temu. Wściekli, że Bośnia i Herzcegowina ogłosiły niepodległość. Mimo, że miasto było chronione przez siły ONZ, otworzyli ogień do bezbronnych cywilów. Dziś sześciu z bestialskich oficerów staje przed Trybunałem w Hadze.

Wszyscy oskarżeni sami oddali się w ręce międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. Zarzut? Ludobójstwo i współudział w ludobójstwie. Jednak, ten proces to tylko kropla w morzu winy Serbów. O udział w potwornej zbrodni na Muzułmanach podejrzewa się kilkudziesięciu dowódców i polityków serbskich. Pociągający za sznurki Radovan Karadżić, były przywódca Serbów bośniackich, wciąż się ukrywa się.


W Srebrenicy schroniło się kilkadziesiąt tysięcy Muzułmanów. Uciekali przed prześladowaniami Serbów z całej Bośni. Po fali protestów Serbów, gdy Bośnia i Herzegowina ogłosiły niepodległość, ONZ ogłosiła to miasto "strefą bezpieczeństwa".

Żądni krwi Serbowie nie uszanowali jednak woli organizacji międzynarodowych. I 11 lipca 1995 roku wkroczyli do miasta. Dokonali potwornego mordu na mężczyznach i chłopcach. W ciągu tygodnia rozstrzelali 8 tys. muzułmanów. Kobiety i córki wywieziono ze Srebrenicy. I nie powiedziano im, co stało się z ich mężami i synami.

Do tej pory za mord skazano dwóch Serbów. 46 lat posiedzi w więzieniu generał Radislav Krsticić, zwany "katem Srebrenicy". Drugi Drażen Erdemović, który rozstrzelał 70 Arabów, dostał tylko pięć lat. I dziś jest już wolnym człowiekiem.

Za śmierć Muzułmanów odpowiadają też wojska międzynarodowe, które miały czuwać nad ich bezpieczeństwem. W momencie pogromu holenderscy żołnierze wycofali się. A dowództwo misji ONZ nie podjęło decyzji o zaatakowaniu Serbów z powietrza.

żródło:
http://www.dziennik....ArticleId=14527Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u